Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?

[es] :: Overclocking & Modding :: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Cvejić)

[ Pregleda: 10526 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mister_rap
SE at Viacom

Član broj: 8822
Poruke: 2540
*.crnagora.net.

Jabber: mister_rap@jabber.com


+21 Profil

icon Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?17.09.2005. u 20:58 - pre 225 meseci
E ovako imam kuci neka stara napajanja koja sakupljaju prasinu zbog razloga sto su neispravna naravno. Ali skoro svako napajanje imam ispravan ventilator. Stoga me zanima da li mogu te ventilatore da iskoristim za hladjenje kucista. I ako je to moguce kako to da izvedem?
 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?17.09.2005. u 21:50 - pre 225 meseci
Citat:
Mister_rap: Ali skoro svako napajanje imam ispravan ventilator.
Teoriski moze. Nisam jos cuo za ventilator u racunaru koji ne radi na 12V, uostalom najverovatnije i pise na njima. Prakticno, treba ti neki konektor, bilo onaj da prikljucis na veliki prikljucak (kao za hdd) ili mali, na osnovnoj ploci itd. A to je vec budzenje. Sumnjam da to moze negde da se nadje, pa treba zicu stisnuti specijalnim alatom itd.

jedina varijanta je da nadjes stari konektor, na kome su zice jos uvek prisutne, pa da te zice povezes sa onima sa ventilatora. Lemljenje je najbolje, moze i improvizacija - uvijanje 2 zice zajedno itd. Ukratko, petljancija.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?17.09.2005. u 23:23 - pre 225 meseci
Ja sam jednom prilikom iskoristio ventilator od kućišta da zamenim onaj u napajanju i radi ok i dan danas, tako da pretpostavljam da bi i obrnuto trebalo da može :)

[Ovu poruku je menjao Bryan Fury dana 18.09.2005. u 00:24 GMT+1]
 
0

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?18.09.2005. u 00:09 - pre 225 meseci
moze moze.. ako imas neki konektor viska.. izvadi iz one plastike i nalemi gore zice za ventilatore :)
samo pazi na protok vazduha.. gde ulazi.. i gde izlazi :D
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
0

Mister_rap
SE at Viacom

Član broj: 8822
Poruke: 2540
*.crnagora.net.

Jabber: mister_rap@jabber.com


+21 Profil

icon Re: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?18.09.2005. u 00:13 - pre 225 meseci
Da, Da, Da. E sad zanima me posto ventilatori sa napajanja imaju dvije zice crnu i crvenu kako da ih povezem sa konektorom koji se dobija kada se posebno kupi ventilator za kuciste. Ako znate na sta mislim. Ulaz tog konektora ima takodje dvije zice (metalne sipkice) i ako crvenu i crnu povezem sa njima da li ce ventilator raditi? Zanima me samo hocu li izazvati kakav kratak spoj ili nesto sl?
 
0

Mister_rap
SE at Viacom

Član broj: 8822
Poruke: 2540
*.crnagora.net.

Jabber: mister_rap@jabber.com


+21 Profil

icon Re: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?18.09.2005. u 00:15 - pre 225 meseci
Ok mulaz. Tek nakon svog posta sam uocio tvoj . Probacu pa cu da javim. Tnx

[Ovu poruku je menjao Mister_rap dana 18.09.2005. u 01:16 GMT+1]
 
0

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?18.09.2005. u 06:15 - pre 225 meseci
taj ventilator sa napajanja ti radi na 12V. Vecinom su zice crvena i crna.
Znaci ako ga spajas na molex onda ide crvena zica na zutu (+12) a crna na bilo koju crnu ( masa ).


 
0

TeCHNiCS_
nedic branislav
beograd

Član broj: 32233
Poruke: 184
*.beogrid.net.



Profil

icon Re: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?18.09.2005. u 20:38 - pre 225 meseci
uzmi 1 ventilator za kuciste i iseci zice pa sve zajedno povezi na taj 1 conenctor. NI SLUCAJNO NEMOJ TE COOLERE STO POVEZES NA 1 KABLIC DA STAVLJAS U HARD DISK! Znaci ulaz samo u cd rom.... ja imam 2 coolera od kucista i prvo sam zalemio crvenu i crnu od ta 2 sa napajanja i posle ta 2 zajedno zalemio za standardan cooler za kuciste... pre nego sto ih stavis u kuciste svaki proveri dal vibrira kad ga zavrtis u ruci...svaki cooler ima radni vek od XXXXXX broja obrtaja, i ako vibrira nemoj da stavljas jer ce da zuji preterano sto znaci da je odvrteo svoje. poz
 
0

Mister_rap
SE at Viacom

Član broj: 8822
Poruke: 2540
*.crnagora.net.

Jabber: mister_rap@jabber.com


+21 Profil

icon Re: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?18.09.2005. u 22:06 - pre 225 meseci
Samo sam spojio zice i izolovao ih izolir trakom. Rade zaista perfektno. Hvala na odgovorima.
 
0

Boboje

Član broj: 13121
Poruke: 383
213.244.208.*



+2 Profil

icon Re: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?11.10.2005. u 02:25 - pre 224 meseci
svejedno je kako se spajaju zice, ne moze da se napravi kratak spoj. jedino se menja smer okretanja ventilatora, zbog razlicitog polariteta. pazite na koju stranu se krece vazduh
 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?11.10.2005. u 03:22 - pre 224 meseci
Citat:
Boboje: svejedno je kako se spajaju zice, ne moze da se napravi kratak spoj. jedino se menja smer okretanja ventilatora, zbog razlicitog polariteta. pazite na koju stranu se krece vazduh
Da li se zaista menja? Ja nisam nikad to probao namerno, ali slucajno valjda jesam par puta i nece da se vrti kontra.

Ono sto mi se stvarno i sigurno desilo je sledece: kupio sam novi ventilator za graficku karticu, mala kartica, mali i ventilator, valjda oni najmanji, 4x4cm, instalirao ga, prikljucio, zatvorio kuciste i ostavio racunar da nesto radi a ja otisao u kuhinju, da prezalogajim :-) Nakon nekog vremena se vratim u sobu kod racunara, a tamo mirise na rostilj - pocela graficka da se pregreva i po malo gori. Razlog - zice u konektoru su bile obrnuto postavljene u odnosu na stari ventilator / karticu i ventilator se nije vrteo. Na srecu, stigao sam u zadnji cas i kartica je prezivela.

Znaci, za taj slucaj pouzdano znam da se nije vrteo. Da se makar vrteo kontra ipak bi bilo kakvo, takvo hladjenje, ali ovo je bila katastrofa - miruje, nikakav protok, pa cak ometa i neko minimalno prirodno hladjenje, koje bi postojalo da je ventilator uklonjen. Ne razumem se u elektroniku pa tu stvar ne znam da objasnim, ali praktican primer je takakv kao sto sam opisao.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

Boboje

Član broj: 13121
Poruke: 383
213.244.208.*



+2 Profil

icon Re: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?11.10.2005. u 03:31 - pre 224 meseci
ovo se meni desilo. ja imam losa iskustva sa 4x4 ventilatorima, sad mi graficku hladi kuler sa AMD DX2 na 80MHz iz '95
 
0

Mister_rap
SE at Viacom

Član broj: 8822
Poruke: 2540
*.xdsl.beograd.com.

Jabber: mister_rap@jabber.com


+21 Profil

icon Re: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?11.10.2005. u 14:31 - pre 224 meseci
Nije mi jasno zasto bi neko namjerno grjesi u spajanju zica. I svako djete zna crvena na crvenu, crna na crnu:)
 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?11.10.2005. u 15:13 - pre 224 meseci
Pa, pogresis slucajno, ili hoces da ti se ventilator vrti unatraske (?) a i nije tako kako ti kazes - "crvena na crvenu, crna na crnu:)" jer je zuta 12 V plus na napajanju, pa se povezuje crna na crnu a crvena sa ventilatora na zutu. A meni su zice bile pogresno postavljene u fabrici ali nisam primetio i zamalo da mi izgori graficka, jer se ventilator nije vrteo unatraske.


Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

Mister_rap
SE at Viacom

Član broj: 8822
Poruke: 2540
*.xdsl.beograd.com.

Jabber: mister_rap@jabber.com


+21 Profil

icon Re: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?12.10.2005. u 12:10 - pre 224 meseci
tdjokic... moja greska:) al zna se na sta sam mislio. Usput pogledaj malo poslednju stranicu teme Modifikacija Kucista:)
 
0

Milos88_vkbgd
Beograd

Član broj: 75464
Poruke: 282
*.beotel.net.

Sajt: milos88_vkbgd.webs.com/ap..


+1 Profil

icon Re: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?06.02.2006. u 20:08 - pre 220 meseci
Naravno da mozes da iskoristis te ventilatore iz napajanja da hladis kuciste.Kabl kakav viri iz napajanja sa molex prikljuckom imas da kupis,izvuces one zabice(kontakte) iz Molexa,uzmes lemilicu i zalemis ona dva kabla iz ventilatora za te kontakte i to je to.A da bi znao koji kabl gde ide...Evo reci cu ti:crvena zica iz ventilatora ide na zutu zicu na molex kontektoru,a crna zica iz ventilatora ide na crnu zicu koja se nalazi odma pored zute zice na Molexu.Ovu trecu zicu sto viri iz ventilatora ne trebas da spajas,zato sto ona sluzi za ochitavanje broja obrtaja.
Na ovom linku mozete i pogledati sta kupujete http://milos88_vkbgd.webs.com/apps/photos/album?albumid=7748164
Informacije o hardveru koji zelite da kupite nalaze se ispod slika, potrebno je samo kliknuti na sliku.
 
0

[es] :: Overclocking & Modding :: Ventilatori sa napajanja kao ventilatori za kuciste. Jel moze to?
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Cvejić)

[ Pregleda: 10526 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.