Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problemi u nastavi matematike

[es] :: Matematika :: Problemi u nastavi matematike
(TOP topic, by Bojan Basic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 70577 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mickey6252
referent za povratak Jedi-ja i
utamničenje Darth Sithiusa
Dislociran

Član broj: 83706
Poruke: 54
*.metrohive.net.

Jabber: mickey6252@gmail.com


Profil

icon Problemi u nastavi matematike28.02.2006. u 11:25 - pre 220 meseci
U sklopu ove teme, pozivam profesore i nastavnike matematike da izlože neke od problema s kojima se susreću u svakodnevnom radu, i gde ćemo, nadam se, svojim mišljenjima pomoći jedni drugima, ako ne da rešimo neke probleme, ono bar da budemo bliže rešenju.
potpis
 
Odgovor na temu

oliver78
Oliver Petković
Pančevo

Član broj: 5031
Poruke: 230
*.panet.co.yu.

Sajt: oliver.glogonj.net


Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike02.03.2006. u 10:31 - pre 220 meseci
Veliki problem je program matematike. Pored svakodnevnih problema sa kojima se susrecemo u radu problem je u tome sto se mora, u velikoj meri, ispostovati program rada.

Kako ne mozemo da uticemo direktno na promenu programa mislim da tesko mozemo nesto da ucinimo po ovom pitanju.

Nije lose da se malo raspravlja o nekim pozitivnim iskustvima koje ste imali u radu i sl. Tj. kako matematiku pribliziti ucenicima. Sta ciniti da je se jednostavno ne plase.
Navescu nekoliko u nekom sledecem postu.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

mickey6252
referent za povratak Jedi-ja i
utamničenje Darth Sithiusa
Dislociran

Član broj: 83706
Poruke: 54
*.metrohive.net.

Jabber: mickey6252@gmail.com


Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike02.03.2006. u 11:15 - pre 220 meseci
Slažem se da mi odavde ne možemo promeniti program. Međutim nije samo program problem. Konkretno ja imam problem u osnovnoj školi što u petom razredu dobijem učenike koji nisu (u ogromnom procentu) savladali ni osnovne računske operacije. Dakle u startu sa njima kasnim dve godine. Dakle prvi problem je sa učiteljima. Mislim da je to problem sa metodikom nastave matematike koju oni uče na fakultetu. Ne bih želeo da ispadnem previše tradicionalan (jer i nisam), ali neke stvari jednostavno bi trebalo raditi kao i pre sto godina. Najbolje predznanje iz matematike imaju deca koja dolaze od učiteljica koje imaju 30 godina radnog staža, i koje rade isto onako kao što su radile na početku karijere. Naravno, svestan sam da ni tu ne možemo baš mnogo uticati sa ovoga mesta, ali lakše mi je kad podelim to s nekim. Žao mi je što, umesto da učenicima prenosim lepotu matematike, njenu višestruku praktičnu primenu, ja moram s njima da izbijam oči na postupku moženja i deljenja.
Takođe bih ovom prilikom zamolio profesore i nastavnike koji već duže vremena rade u osnovnoj školi da pošalju neke predloge i sugestije kako su se oni izborili sa ovim problemom. Ja sam do sada radio u srednjoj školi, i ovo mi je sve novo.
O problemima u srednjoj školi u nekom narednom postu.
potpis
 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
*.tehnicom.net.



+6 Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike02.03.2006. u 19:30 - pre 220 meseci
Ja nisam nikad radio kao nastavnik matematike ni u kakvoj školi (držao sam samo privatne časove u nekom periodu), ali mi padaju dve (možda laičke) ideje na pamet: Verovatno u svakom razredu imaš bar po dvoje-troje dece koja imaju kliker, pa shodno tome i solidno predznanje. Možeš li organizovati slabije đake u grupe oko tih jačih (čak eventualno i promenom rasporeda sedenja), pa da im oni malo pomognu u hvatanju priključka?

Drugo, možda možeš angažovati i roditelje. Pošto se radi o ipak lakšim stvarima (množenje, deljenje, prirodni brojevi itd.) koje su većini ljudi ipak bliske makar i sa piljarskog stanovišta, možda možeš sazvati nešto slično roditeljskom, pa zainteresovane roditelje ukratko obučiti kako da to objasne svojoj deci kod kuće, a možda im i podeliti neke zadatke za vežbu? Ne verujem da bi to bilo preterano komplikovano ni za organizaciju ni za sprovođenje, a roditelji bi (nadam se) svakako bili zainteresovani da pomognu koliko mogu. Nek to uspeš makar u pet porodica, dobićeš pet đaka koji će onda moći to da objasne ostalim drugovima.
 
Odgovor na temu

oliver78
Oliver Petković
Pančevo

Član broj: 5031
Poruke: 230
*.panet.co.yu.

Sajt: oliver.glogonj.net


Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike02.03.2006. u 21:52 - pre 220 meseci
Citat:
mickey6252: Slažem se da mi odavde ne možemo promeniti program. Međutim nije samo program problem. Konkretno ja imam problem u osnovnoj školi što u petom razredu dobijem učenike koji nisu (u ogromnom procentu) savladali ni osnovne računske operacije. Dakle u startu sa njima kasnim dve godine. Dakle prvi problem je sa učiteljima.


Ne slazem se u potpunosti. Ima ucitelja koji ne uspeju da sadrzaje matematike priblize deci, ali se opet vracam programu.

Uce mnogo nepotrebnih stvari, da ne kazem nebuloza, tako da ne mogu da se posvete osnovnim racunskim operacijama. Onda ko shvati shvati, a ko ne ....

Imao sam ucenicu u petom, koja je dosla iz Nemacke, koja je imala problema u savladjivanju programa, ali je dosla sa savrsenim znanjem osnovnih racunskih operacija. Tu nikada nije bilo greske, sto opet potrvdjuje da je nas program los.

Jedan od dobrih (proverenih) nacina za poboljsanje rada ucenika je NEOBAVEZAN DOMACI ZADATAK.

Na kraju nedelje ucenici dobijaju jedno 15-20 zadataka koje treba da rade preko vikenda.
Nije obavezno. Nema minusa ni negativnih ocena (ovde se izbegava kaznjavanje). Ko uradi vise od 80%-90% zadataka dobija +. Ako sakupi tri plusa dobija ocenu vise na kontrolnom zadatku.

Ovo pomaze jako ucenicima koji imaju kliker, a slabije radi. Oni koji ne rade, nemaju cega da se plase.





Citat:
Farenhajt:
Drugo, možda možeš angažovati i roditelje. Pošto se radi o ipak lakšim stvarima (množenje, deljenje, prirodni brojevi itd.) koje su većini ljudi ipak bliske makar i sa piljarskog stanovišta, možda možeš sazvati nešto slično roditeljskom, pa zainteresovane roditelje ukratko obučiti kako da to objasne svojoj deci kod kuće, a možda im i podeliti neke zadatke za vežbu? Ne verujem da bi to bilo preterano komplikovano ni za organizaciju ni za sprovođenje, a roditelji bi (nadam se) svakako bili zainteresovani da pomognu koliko mogu. Nek to uspeš makar u pet porodica, dobićeš pet đaka koji će onda moći to da objasne ostalim drugovima.


Tesko, skoro nemoguce. Nikada se ne oslanjaj na roditelje. U vecini slucajeva njihova pomoc je beznadezna.

Cesto i njima trebaju casovi da bi uspesno savladali gradivo 5. razdreda.

 
Odgovor na temu

uranium
Beograd

Član broj: 60097
Poruke: 543
*.eunet.yu.

Jabber: uranium@elitesecurity.org
ICQ: 324386953


+5 Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike02.03.2006. u 22:01 - pre 220 meseci
@Farenhajt:

Interesantno - i ja sam imao sličnu ideju (mada i nije baš originalna): angažovati učenike viših razreda da pomažu učenicima nižih razreda.

Prednosti: opuštenija atmosfera nego na regularnom času (mlađi učenici će se manje ustručavati da traže objašnjenje), neki učenici dobijaju priliku da vide kako izgleda biti nastavnik (imaće više razumevanja za svoje nastavnike), stariji učenici osvežavaju već stečeno znanje ili lakše otkrivaju rupe u sopstvenom znanju i imaju snažnu motivaciju da to isprave, mlađim učenicima će stariji biti prikladniji uzor nego nastavnik.

Mane: pa to će nam reći neko ko se razume u dečiju psihologiju ali ponešto vidim i sam: nije baš najjasnije kako nagraditi učenike koji se prihvate takvog posla, otpor među samim nastavnicima (verujem da većina veruje da ima eksluzivno pravo na predavanje kao i nadprosečne sposobnosti u prenošenju znanja - iako je zapravo prenošenje informacija nešto čime se svi ljudi svakodnevno bave bez obzira na godište i obrazovanje), nedovoljna stručnost učenika-predavača (ovo i nije toliko ozbiljna zamerka, jer se isto može zameriti i pravim nastavnicima), ograničen broj učenika-predavača, ko da bude to isto za učenike viših razreda (<--srednjoškolci<--studenti<--postdiplomci).

E sad voleo bih da mi neko potvrdi (ili demantuje) da su nekad postojale tzv. "pionirske starešine" - i ako jesu, da ukratko napiše kakva im je zvanično bila uloga i da li postoji neko istraživanje koje govori o efektima tog generacijskog povezivanja.

Takođe, verujem da bi bilo veoma korisno čuti i drugu stranu - tj. učenike sa njihovim problemima u praćenju nastave (tehnički deo tih problema nam je više nego poznat jer čini po slobodnoj proceni 90% ovog foruma )

Izvolite sa napadima

[Ovu poruku je menjao uranium dana 02.03.2006. u 23:02 GMT+1]
Attempt all the problems. Those you can do, don't do. Do the ones you cannot.
 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
*.tehnicom.net.



+6 Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike02.03.2006. u 23:38 - pre 220 meseci
Citat:
Oliver78:

Tesko, skoro nemoguce. Nikada se ne oslanjaj na roditelje. U vecini slucajeva njihova pomoc je beznadezna.

Cesto i njima trebaju casovi da bi uspesno savladali gradivo 5. razdreda.


Nisam ni mislio da roditelji rade gradivo PETOG razreda, nego ono što su deca propustila u TREĆEM - sabiranje, množenje, deljenje. Na to sam mislio kad sam rekao da je piljarska matematika manje-više bliska svakom roditelju.

@uranium:

Da, to bi moglo biti rešenje, ali si detaljnu cost-effect analizu već sproveo, tako da nemam šta da dodam. Briljantno, kao i uvek!

Kvaka je možda jedino u samom školskom sistemu. Dobri đaci prirodno osećaju poriv, a i podstiču se, da teže više, dalje, da se lično usavršavaju, a silno bih se začudio kad bi iko takvog đaka podstakao da pomogne slabijima od sebe (ne kažem da tu nema morala - ima i te kako, ali su prioriteti drugačiji).

Takođe ne treba ni smetnuti s uma činjenicu da što detetu duže matematika ne ide (tj. što je duže ne kapira), to će je kasnije sve teže učiti jer gubi volju. Dakle, stvari koje se nisu naučile na vreme treba nadoknaditi što je pre moguće ako se želi ikakav rezultat.

[Ovu poruku je menjao Farenhajt dana 03.03.2006. u 00:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mickey6252
referent za povratak Jedi-ja i
utamničenje Darth Sithiusa
Dislociran

Član broj: 83706
Poruke: 54
*.metrohive.net.

Jabber: mickey6252@gmail.com


Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike03.03.2006. u 19:00 - pre 220 meseci
Citat:
oliver78:
Na kraju nedelje ucenici dobijaju jedno 15-20 zadataka koje treba da rade preko vikenda.
Nije obavezno. Nema minusa ni negativnih ocena (ovde se izbegava kaznjavanje). Ko uradi vise od 80%-90% zadataka dobija +. Ako sakupi tri plusa dobija ocenu vise na kontrolnom zadatku.

Ovo pomaze jako ucenicima koji imaju kliker, a slabije radi. Oni koji ne rade, nemaju cega da se plase.

Takvo nešto već primenjujem u svojoj praksi, ali to je motivacija koja "pogađa" dobre đake. Loši đaci se po pravilu ne odazivaju na tzv. nagradne zadatke. Međutim, moji problemi sa dobrim đacima spadaju u domen tzv. "slatkih muka". Problem imam sa lošim đacima (kojih je većina).
Đačka samopomoć nije dala rezultate - nedostajalo je ozbiljnosti, a ni odziv "nastavnika" nije bio zadovoljavajući. Što se tiče nekadašnjih pionirskih starešina, za neka zvanična istraživanja nisam čuo (i da li bi im trebalo verovati), ali u mom slučaju isti su služili za komunističko dogmatsko indoktriniranje mlađih pionira.

Citat:
uranium:
Takođe, verujem da bi bilo veoma korisno čuti i drugu stranu - tj. učenike sa njihovim problemima u praćenju nastave (tehnički deo tih problema nam je više nego poznat jer čini po slobodnoj proceni 90% ovog foruma )

Izvolite sa napadima

Zašto bi te napadali. Štaviše, bilo bi dobro da đaci izlože svoje probleme u vezi sa nastavom matematike. Pozivam ih ovom prilikom da to učine.
potpis
 
Odgovor na temu

uranium
Beograd

Član broj: 60097
Poruke: 543
*.eunet.yu.

Jabber: uranium@elitesecurity.org
ICQ: 324386953


+5 Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike04.03.2006. u 00:48 - pre 220 meseci
Ah, sad vidim da sam bio neprecizan - mislio sam da krenete da napadate one ideje o đacima-predavačima, ali vidim da je procena bila da je ideja dovoljno trula pa je sasvim izlišno napadati je

Ono o pionirskim starešinama me između ostalog zanimalo jer sam hteo da vidim da li je učeniku sedmog ili osmog razreda problem da izađe pred odeljenje petaka ili šestaka i održi jedan čas. (nadam se da zaključak neće biti: "Ideološki indoktriniranom učeniku nije!" )

Moram da primetim da što više razmišljam o problemu uspešne nastave matematike, sve više verujem da problem u stvari nema rešenja (pa sad shvatam onu opreznost u uvodnom postu koju je izneo mickey6252).


A ako "zadatak" nema rešenja - onda da promenimo cilj? Da li bi neko mogao da kaže kako se u našem školstvu formuliše cilj nastave matematike? Pogledao sam u nekom zakonu o osnovnom obrazovanju i tamo ima samo jedna rečenica: "Sistemom obrazovanja i vaspitanja obezbeđuju se:... 3) kvalitetno obrazovanje i vaspitanje, koje osigurava sticanje jezičke, matematičke, naučne, umetničke, kulturne, zdravstvene, ekološke i informatičke pismenosti, neophodne za život u savremenom i složenom društvu;"

Znači li to da se tek nastavnim programom precizira šta je matematička pismenost?

Na kraju da pitam: da li se traži lokalno rešenje (u smislu kako da nastavnik promeni svoj pristup predavanju kako bi dobio bolje efekte - a da se pri tom ne promene ni plan ni program) ili se traži neko globalno rešenje...
Attempt all the problems. Those you can do, don't do. Do the ones you cannot.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike04.03.2006. u 03:08 - pre 220 meseci
Das 50 lakih zadataka i kazes im da do sledece nedelje svi moraju da znaju da urade te zadatke i da ces prozivati i ispitivati svakoga da uradi po jedan zadatak i ako ne zna onda dobije jedan. Naravno ni ne moras na kraju da ispitujes jer ce ipak ta pretnja naterati mnoge djake da se pomuce da razumeju makar te lakse zadatke...
 
Odgovor na temu

oliver78
Oliver Petković
Pančevo

Član broj: 5031
Poruke: 230
*.panet.co.yu.

Sajt: oliver.glogonj.net


Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike04.03.2006. u 21:05 - pre 220 meseci
Citat:
uranium:
Na kraju da pitam: da li se traži lokalno rešenje (u smislu kako da nastavnik promeni svoj pristup predavanju kako bi dobio bolje efekte - a da se pri tom ne promene ni plan ni program) ili se traži neko globalno rešenje...


DA samo ovo vredi.

Nastavnik nikako ne moze da promeni plan, vec mora u hodu da izdvaja ono sto smatra da je vazno za matematicku pismenost ucenika i na tome insistirati.
Jedino ovo je, po meni, i moguce.

Posebna tema su udzbenici u kojima se pise svasta. Samo napominjem, ali bih molio da ne skrecemo previse sa teme.

Ajde o konkretnim metodama za pospesivanje kvaliteta nastave matematike u osnovnoj i srednjoj skoli.

Culi smo par. Dalje?


 
Odgovor na temu

mickey6252
referent za povratak Jedi-ja i
utamničenje Darth Sithiusa
Dislociran

Član broj: 83706
Poruke: 54
*.metrohive.net.

Jabber: mickey6252@gmail.com


Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike05.03.2006. u 02:30 - pre 220 meseci
Malo o matematičkoj pismenosti ovde ovde
Biće da smo oliver78 i ja na istim talasnim dužinama (tako se kaže).
Ovo sam našao na zvaničnom sajtu Ministarstva prosvete i sporta. Zanima me Vaše mišljenje o tome.

[Ovu poruku je menjao mickey6252 dana 05.03.2006. u 03:35 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mickey6252 dana 05.03.2006. u 03:37 GMT+1]
potpis
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike05.03.2006. u 02:39 - pre 220 meseci
Citat:
oliver78: Nastavnik nikako ne moze da promeni plan, vec mora u hodu da izdvaja ono sto smatra da je vazno za matematicku pismenost ucenika i na tome insistirati.


Mislim da bi nastavnik trebalo da menja plan i program ako misli da ce mu tako biti lakse. U mojoj osnovnoj skoli iz matematike su najbolje prolazili (kasnije na prijemnom u srednju) ucenici kod moje nastavnice koja nije nikada isla po redu kako je u planu i programu a neke stvari u 7. razredu je detaljnije radila i zbog toga je neke druge stvari prebacila u 8. razred. Mislim da se na kraju 7. uci korenovanje a u 8. primenjuje i onda je bilo bolje da sve prebaci u 8. razred posto deca za vreme razreda to zaborave pa mora ponovo da objasnjava a i onako ono sto se radi na kraju deca najmanje znaju jer nastavnik nema vremena sve da ispita tu oblast. Mozda je bolje neke stvari prebaciti iz viseg razreda u nizi a neke iz nizeg u visi...
 
Odgovor na temu

mickey6252
referent za povratak Jedi-ja i
utamničenje Darth Sithiusa
Dislociran

Član broj: 83706
Poruke: 54
*.metrohive.net.

Jabber: mickey6252@gmail.com


Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike05.03.2006. u 02:44 - pre 220 meseci
@srki
Kazna kao motivacija najčešće ne funkcioniše. Osim toga, slabo se, u današnje vreme đaci boje jedinice iz matematike.
potpis
 
Odgovor na temu

uranium
Beograd

Član broj: 60097
Poruke: 543
*.eunet.yu.

Jabber: uranium@elitesecurity.org
ICQ: 324386953


+5 Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike05.03.2006. u 07:00 - pre 220 meseci
Možda bi bilo korisno da neko sa ličnim iskustvom na jednom konkretnom primeru opiše u grubim crtama kako izgleda to kada predaje neku novu oblast, da li učenici učestvuju na neki način u tom predavanju (osim što se trude da ga ometaju ), da li ima priliku da pre zvanične provere znanja (kontrolni, pismeni) uoči koji koncepti su većem broju đaka ostali nejasni i eventualno pokuša da to popravi.


Boring stuff:

Što se tiče domaćih zadataka - protivnik sam toga da se od dece zahteva angažovanje i van "radnog vremena" - ja sam u 1. i 2. osnovne redovno zaboravljao da uradim domaće zadatke (malo ću da preteram, ali od momenta kad se vratim iz škole, pa do sledećeg školskog dana - u mojoj svesti se ne bi pojavila nikakva misao o školi - kao da tako nešto ni ne postoji - (valjda je ovo karakteristika životinja ))
Znači - podržavam neobaveznost domaćih zadataka i sugerišem da im se promeni ime u : "zadaci za pismeni". A onda da se to zaista ispoštuje i da svi osim recimo jednog zadatka na pismenom budu baš neki od onih preporučenih (naravno, uz "kozmetičke" izmene). To bi umesto osećaja bespomoćnosti ("...ko zna šta će biti na pismenom"), kod slabijih učenika moglo da probudi želju za "borbom" - pa da se i oni makar malo pripreme - a zbog onih izmena delom bi im obesmislilo puškice.

Ne mogu da se tačno setim u kom razredu se pominju: komutativnost, asocijativnost i distributivnost - iako sam umeo da koristim pomenuta pravila - nisam imao pojma šta te reči znače - pa mi je otac to tražio po Vujakliji (!?) (često srećem srednjoškolce (pa i studente) koji ne znaju na šta se te reči odnose). Dešavalo se, takođe, da moram da čitam neke "radne listove" (ili sveske - ne sećam se) i znam da mi je bio problem da shvatim pojedine dugačke rečenice.
E sad, iako se meni sve to dešavalo u prva dva razreda, nekome to isto može da se desi sa bilo kojim predmetom u bilo kom višem razredu - a opet takve stvari se mogu izbeći malo pažljivijim pisanjem programa i udžbenika i što da ne: aktivnijim učešćem školskih psihologa u izvođenju nastave (u mojoj o.š. psiholog & pedagog su se bavili samo nedisciplinovanim đacima).

Najzad evo i "mog" mišljenja kako bi izgledalo idealno predavanje matematike - bez obzira na nivo (o.š. s.š. v.š. f.) o kome diskutujemo. Na početku se dâ neka motivacija za problem koji se razmatra, učenicima stoji na raspolaganju neko nastavno sredstvo - recimo kompjuter sa nekim prigodnim programom, zatim se postave neka lukava pitanja, učenici se lagano navode da izvrše nekoliko eksperimenata na računaru, zatim da postave neke hipoteze, onda se eksp. proveravaju i na kraju bi sasvim prirodno učenici trebalo sami da formulišu teoremu koju im je trebalo ispredavati - jer su sad stekli neposredan uvid u datu materiju. U suštini, ceo postupak ne bi trebalo da bude dosadniji od recimo igre pantomime, odgonetanja zagonetke ili nečeg sličnog. Ko ne veruje koliko to može biti zabavno neka detaljno prođe kroz ovo.

Attempt all the problems. Those you can do, don't do. Do the ones you cannot.
 
Odgovor na temu

oliver78
Oliver Petković
Pančevo

Član broj: 5031
Poruke: 230
*.panet.co.yu.

Sajt: oliver.glogonj.net


Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike05.03.2006. u 15:26 - pre 220 meseci
Citat:
srki: Mislim da bi nastavnik trebalo da menja plan i program ako misli da ce mu tako biti lakse. U mojoj osnovnoj skoli iz matematike su najbolje prolazili (kasnije na prijemnom u srednju) ucenici kod moje nastavnice koja nije nikada isla po redu kako je u planu i programu a neke stvari u 7. razredu je detaljnije radila i zbog toga je neke druge stvari prebacila u 8. razred. Mislim da se na kraju 7. uci korenovanje a u 8. primenjuje i onda je bilo bolje da sve prebaci u 8. razred posto deca za vreme razreda to zaborave pa mora ponovo da objasnjava a i onako ono sto se radi na kraju deca najmanje znaju jer nastavnik nema vremena sve da ispita tu oblast. Mozda je bolje neke stvari prebaciti iz viseg razreda u nizi a neke iz nizeg u visi...


Ovo ne znaci promena plana vec promena rasporeda nastavnih jedinica.
Napravi razliku izmedju toga. Ako se menja plan onda to znaci da se npr. korenovanje ne uci u 7. vec u 8. (ili 9.) razredu.

Citat:
uranium:

Što se tiče domaćih zadataka - protivnik sam toga da se od dece zahteva angažovanje i van "radnog vremena" - ja sam u 1. i 2. osnovne redovno zaboravljao da uradim domaće zadatke (malo ću da preteram, ali od momenta kad se vratim iz škole, pa do sledećeg školskog dana - u mojoj svesti se ne bi pojavila nikakva misao o školi - kao da tako nešto ni ne postoji - (valjda je ovo karakteristika životinja :D))
Znači - podržavam neobaveznost domaćih zadataka i sugerišem da im se promeni ime u : "zadaci za pismeni". A onda da se to zaista ispoštuje i da svi osim recimo jednog zadatka na pismenom budu baš neki od onih preporučenih (naravno, uz "kozmetičke" izmene). To bi umesto osećaja bespomoćnosti ("...ko zna šta će biti na pismenom"), kod slabijih učenika moglo da probudi želju za "borbom" - pa da se i oni makar malo pripreme - a zbog onih izmena delom bi im obesmislilo puškice.


Da samo sto ne postoji adekvatna literatura. Mislim konkretno na zbirke zadataka, pa onda nastavnici cuvaju zadatke sa "koskama" za pismene zadatke, umesto da postoji zbirka sa mnogo slicnih zadataka, pa da se daju za vezbu (trening).

Citat:
uranium:
Ne mogu da se tačno setim u kom razredu se pominju: komutativnost, asocijativnost i distributivnost - iako sam umeo da koristim pomenuta pravila - nisam imao pojma šta te reči znače - pa mi je otac to tražio po Vujakliji (!?) (često srećem srednjoškolce (pa i studente) koji ne znaju na šta se te reči odnose). Dešavalo se, takođe, da moram da čitam neke "radne listove" (ili sveske - ne sećam se) i znam da mi je bio problem da shvatim pojedine dugačke rečenice.
E sad, iako se meni sve to dešavalo u prva dva razreda, nekome to isto može da se desi sa bilo kojim predmetom u bilo kom višem razredu - a opet takve stvari se mogu izbeći malo pažljivijim pisanjem programa i udžbenika i što da ne: aktivnijim učešćem školskih psihologa u izvođenju nastave (u mojoj o.š. psiholog & pedagog su se bavili samo nedisciplinovanim đacima).


Uci se jos na nizim razredima.
Tu moze da pomogne nastavnik. Nikako ne treba insistirati na izrazima i terati ucenike da ih uce, vec ih raditi samo na nivo prepoznavanja. Tako da kada se nekada, kasnije pomene neka od tih osobina, dete kaze da je nekada culo za taj izraz. Naravno oni ce ih kroz svakodnevan rad nesvesno primenjivati.

Citat:
uranium:
Najzad evo i "mog" mišljenja kako bi izgledalo idealno predavanje matematike - bez obzira na nivo (o.š. s.š. v.š. f.) o kome diskutujemo. Na početku se dâ neka motivacija za problem koji se razmatra, učenicima stoji na raspolaganju neko nastavno sredstvo - recimo kompjuter sa nekim prigodnim programom, zatim se postave neka lukava pitanja, učenici se lagano navode da izvrše nekoliko eksperimenata na računaru, zatim da postave neke hipoteze, onda se eksp. proveravaju i na kraju bi sasvim prirodno učenici trebalo sami da formulišu teoremu koju im je trebalo ispredavati - jer su sad stekli neposredan uvid u datu materiju. U suštini, ceo postupak ne bi trebalo da bude dosadniji od recimo igre pantomime, odgonetanja zagonetke ili nečeg sličnog. Ko ne veruje koliko to može biti zabavno neka detaljno prođe kroz ovo.


Sa nasim programom TESKO.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike05.03.2006. u 16:02 - pre 220 meseci
Citat:
oliver78:Ako se menja plan onda to znaci da se npr. korenovanje ne uci u 7. vec u 8. (ili 9.) razredu.

Upravo to je radila moja profesorka. Uvek su 2 odeljenja kojima je ona predavala bila u zaostatku (po predjenom gradivu) za ostala 3 odeljenja ali smo zato uvek mi bolje prolazili na takmicenjima i kasnije na prijemnom. Ona je neke stvari koje je trebalo da se rade u 7. razredu ostavljala za 8.
 
Odgovor na temu

I.A.V.R.
Valda Ivo
Jagodina

Član broj: 66708
Poruke: 1
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike21.03.2006. u 18:22 - pre 220 meseci
Nisam profesor ali imam nekoliko predloga kako pospesiti rad sa ucenicima.

Kod ucenika je najvaznije znanje ono koje ce se steci u prva cetiri razreda. Ako je znanje koje je dobijo ucenik u prva cetiri razreda slabo onda je nastavnik u petom razredu u velikom problemu jer ucenik koji ne zna osnovne operacije ne moze da prati gradivo.

Kako taj propust ucitelja ili uciteljica nadoknaditi a po vasem pisanju sam dosao do zakljucka da se taj propust javlja vrlo cesto.

Kada ucenici dodju u peti razred na drugom ili trecem casu treba se dati pismeni zadatak, koji se nece ocenjivati, i to samo sa gradivom od prvog do cetvrtog razreda. Zadaci koji bi trebalo biti na tom pismenom su sabiranje oduzimanje jednacine itd. tj. oni zadaci koji ce dati uvid koliko je elementarno znanje djaka u gradivo iz osnovne skole pri tome voditi racuna da se ne daju teski zadaci i trik zadaci. Na pismenom zadatku voditi racuna da djaci ne prepisuju.

Taj pismeni treba iskoristiti kao informaciju o tome sta mi mozemo ocekivati od svakog djaka. Ako se na pismenom pokaze da djak ne zna sabiranje oduzimanje mi od njega ne mozemo ocekivati da ce on razumeti gradivo iz petog razreda, isto tako nije on kriv sto je stigao do petog razreda, takvog ucenika treba poceti uciti sabiranje i oduzimanje uporedo sa gradivom iz petog razreda kako cete to izvesti to ne znam jer ne predajem tako da ne znam koliko ima vremena za vreme jednog casa da se posveti ucenicima koji nisu u mogucnosti pratiti gradivo.

Znaci iz tog pismenog za svakog djaka u svesci izvucete npr. Milutin Novakovic

sabiranje zna
oduzimanje zna
jednacine zna
ne jednacine ne zna

itd.

Tu svesku dalje koristimo da bi pratili napredak svakog ucenika i upisali ako se desi da ucenik ne zna neku elementarnu stvar ili nauci nesto novo u petom razredu. Pomocu te sveske moze da se prati i vasi metodi predavanja jer ako ucenici ne napreduju onda je problem u vasem radu a ne u ucenicima i obrnuto.

Kad sam ja isao u skolu primetio sam da profesori daju zadatak. Posle pet deset minuta pitaju ko ce da izdje na tablu da uradi, naravno JAVI se niki ucenik uradi zadatak i ode na mesto, sta se time dobije, nista jer ucenik koji je izasao na tablu on vec zna da uradi zadatak tako da on nije naucio nista novo, ali kada bi na tablu izveli nekog ucenika koji se nije javio ili ucenika na kome ste primetili da tokom predavanja nije razumeo gradivo, e to bi bila druga prica. Meni su neke stvari bile jasne tek kada sam izasao na tablu i profesor mi ih objasnio.

Posle casa pozvati dva jaca ucenika i pitati da li hoce da POMOGNU svome drugaru. Naravno da ce da prihvate, onda im objasnis koju oblast treba da mu objasne ali vodeci racuna na "svesku" ako ne zna sabiranje i oduzimanje a vi mu date da nauci jednacine tesko ce taj ucenik to razumeti. Date im takodje nekoliko zadataka i date im termin do sledeceg casa da ga nauce. Kada dodje sledeci cas ispitate ga ako zna pohvalite ga pred celim odelenjem i date mu vecu ocenu, da bi se on osetio dobro sto je naucio a i da bi ucenici koji su ga naucili osecali dobro jer su pomogli drugu. Ako nije naucio morate ga pohvaliti za napredak koji je postigao, a posle na konsultacijama ili dopunskim casovima sami vi pokusati da mu objasnite.


Eto toliko od mene
 
Odgovor na temu

mickey6252
referent za povratak Jedi-ja i
utamničenje Darth Sithiusa
Dislociran

Član broj: 83706
Poruke: 54
*.metrohive.net.

Jabber: mickey6252@gmail.com


Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike22.04.2006. u 23:11 - pre 219 meseci
Koliko ja ovde vidim, tu se radi samo o fizici. Bio bih jako zahvalan kada bi neko poslao neki link za slične stvari.

potpis
 
Odgovor na temu

bobjan

Član broj: 27819
Poruke: 64
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

Jabber: bobjan@12jabber.com
Sajt: www.logotet.com


Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike26.04.2006. u 19:57 - pre 218 meseci
Citat:
mickey6252:
Koliko ja ovde vidim, tu se radi samo o fizici. Bio bih jako zahvalan kada bi neko poslao neki link za slične stvari.


Malo sam ceprkao i nasao novi sajt gde pise sta sve ima

http://www.kvarkmedia.co.yu/


[Ovu poruku je menjao bobjan dana 26.04.2006. u 20:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Problemi u nastavi matematike
(TOP topic, by Bojan Basic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 70577 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.