Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije

[es] :: Advocacy :: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 5724 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije07.04.2006. u 01:44 - pre 219 meseci
Kako oni zaradjuju? Ja sam firma, prodajem kompjutere :

- Kupim Linspire Linux
- Sav kod je releasan under terms of GNU General Public Licence
- Under those terms, Linspire je obvezan meni dat sourceove
- Oni njihovi graficki tweakovi na KDE-u su i dalje pod GPL, jer svaka promjena GPL koda mora bit GPL.
- Ja uzmem source, i prekompajliram ga, bez da promjenim liniju koda
- Sprzim na CD.
- Instaliram to na masine koje prodajem.
- Gubim pravo supporta od Linspirea, jer sam ipak prekompajlirao kod.
- Jebe me se, imam dva lokalna Linux deckica koji otklanjaju inicijalne probleme musterijama
- Ako je problem problem za moje Linux deckice, kazem lijepo :
- Dobio si sistem djabe, sta bi ti, 0-24 critical support?
- Ja zaradjujem jer djelim koliko toliko dobro easy desktop rjesenje besplatno sa svojim kompovima, a ne neki Ubuntu
- Linspire je zaradio 50 dolara na meni.

E gdje je ovdje profit njima? Prosvjetlite me Linuxasi. Nije ovo cinizam niti sarkazam, jednostavno mi nije jasno kako netko ovako moze zaradjivati?

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije07.04.2006. u 01:54 - pre 219 meseci
Ne mozes downloadovati linspire pakete ako nemas registrovani linspire

Tim momcima koji rade sa tobom jos da kazes da nonstop kompajliraju nove pakete

Hint: uz samo jedan mali paket menadzer koji je proprietary, prakticno cela distribucija ne moze da se kopira i koristi normalno jer je njen vitalni deo proprietary pod copyright law.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 07.04.2006. u 03:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije07.04.2006. u 02:11 - pre 219 meseci
Cekaj, gdje je tu problem. Pari da ce neka sekretarica kojoj ja prodam kompjuter uopce koristit packet manager. Dobit ce lijep desktop, sa uredskim alatima. Boli nju q'rac sta ne moze spustit prekompajlirani binary zadnjeg libpanga ili slicno.




Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije07.04.2006. u 02:13 - pre 219 meseci
Uz komercijalnu distribuciju, dalje, mozes imati i proprietary stvari, WMWare, cedegu, stogod, dalje, i ta sekretarica ce jednog dana primetiti da nema original sistem vec kopiju Dalje, ti mozes da se izvuces sa kopiranjem proprietary paket menadzera kao sa Windowsom, ali, sto si veci to je veca opasnost da za sva vremena zazalis pirateriju takvih stvari.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 07.04.2006. u 03:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije07.04.2006. u 02:39 - pre 219 meseci
Sta ce sisatoj sekretarici VMWare i Transgaming? :)

Nju fascinira saren desktop, i da moze odkucat i odstampat stagod, i poslat kakav mail. Eventualno provjerit horoskop na web-u :)

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije07.04.2006. u 12:40 - pre 219 meseci
Ako joj samo to treba, onda bolje uzmi neku drugu distribuciju. Zasto uopste da gubis vreme sa Linspireom? Koje su njegove prednosti u odnosu na neke druge distribucije?
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije07.04.2006. u 16:23 - pre 219 meseci
Citat:
E gdje je ovdje profit njima? Prosvjetlite me Linuxasi. Nije ovo cinizam niti sarkazam, jednostavno mi nije jasno kako netko ovako moze zaradjivati?


Pa, izgleda da i ne zaradjuju bas nesto mnogo. Koliko vidim na Distro Watch, zadnja verzija im je izasla jos 2005/03/16. A ako nekome treba slicna stvar, to ima i besplatno. Recimo PCLinuxOS ima svoj repozitorij na netu, tamo imas gomilu stvari koje mozes skinuti i odmah instalirati, sve je pripremljeno za verziju koju koristis, garantovano radi i - dzabe. Mislim da on nema one proprietary stvari, ali njih ionako moras platiti, bilo Linspire-u bilo firmi koja to pravi, pa ti dodje isto. Ovaj PCLinuxOS dodje i sa svim mogucim Javama, Flash-evima itd, sto mi opet nije jasno kako, jer iste te stvari SUSE, Fedora i jos neki ne daju, iz zakonskih razloga. Kako za PCLinuxOS ne vaze ti isti zakoni, nemam pojma.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije07.04.2006. u 17:09 - pre 219 meseci
Citat:
VRider: Ako joj samo to treba, onda bolje uzmi neku drugu distribuciju. Zasto uopste da gubis vreme sa Linspireom? Koje su njegove prednosti u odnosu na neke druge distribucije?


Zasto sa je u Linspireu vec sve fino podeseno, a to je mozda main point za desktop OS-ove.

Citat:
tdjokic: Pa, izgleda da i ne zaradjuju bas nesto mnogo. Koliko vidim na Distro Watch, zadnja verzija im je izasla jos 2005/03/16. A ako nekome treba slicna stvar, to ima i besplatno. Recimo PCLinuxOS ima svoj repozitorij na netu, tamo imas gomilu stvari koje mozes skinuti i odmah instalirati, sve je pripremljeno za verziju koju koristis, garantovano radi i - dzabe. Mislim da on nema one proprietary stvari, ali njih ionako moras platiti, bilo Linspire-u bilo firmi koja to pravi, pa ti dodje isto. Ovaj PCLinuxOS dodje i sa svim mogucim Javama, Flash-evima itd, sto mi opet nije jasno kako, jer iste te stvari SUSE, Fedora i jos neki ne daju, iz zakonskih razloga. Kako za PCLinuxOS ne vaze ti isti zakoni, nemam pojma.


E vidis Tomo, u tome je glavna razlika zasto bi ja uzeo Linsipire, a ne neki free Linux desktop OS. Posto je Linspire komercijalna firma, ja sam uvjeren da s njihovom distribucijom necu dobit nista ilegalno.

[Ovu poruku je menjao z@re dana 07.04.2006. u 18:09 GMT+1]

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije07.04.2006. u 17:18 - pre 219 meseci
Ovo "sve fino podeseno" ces ipak morati dodatno da objasnis.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije07.04.2006. u 23:06 - pre 219 meseci
Sam desktop rad, onako kako to izgleda na Windowsima. I recimo, da nakon instalacije sve radi, a ne da moras editirat ovaj ili onaj .conf, patchat ovo ili ono, itd.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije08.04.2006. u 13:30 - pre 219 meseci
Izgled grafickog okruzenja i ovako svako podesava prema sopstvenim potrebama, za 5-6 godina koliko se bavim linuxom samo sam jednom patchovao kernel i to je to.
Jedino sto drzi vodu je ovo da se u toku instalacije sve prepozna i instalira, ali, danas sve distribucije, vise manje, nadju sve, a za nekoga ko se razume, ni onaj ostatak ne bi trebalo da predstavlja problem. Treba i da zaradis te pare sto ces da im uzmes.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije08.04.2006. u 16:33 - pre 219 meseci
Ma dobro, shvacam ja ta nisu velike razlike izmedju tog Linspirea i nekog besplatnog "user friendly" Linuxa. Samo ne shvacam kako oni mogu zaradjivat na GPL kodu?

Da li taj Linspire ima nekakav proprietary installer, i da li su alati za administraciju sistema samo modifikacija KDE-ovih, ili je i to njihovo? U tom slucaju bi moj "plan" bio nemoguc. Osim da ona dva Linux dripca iz price pocnu kodirat novi installer ;)

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije08.04.2006. u 17:28 - pre 219 meseci
GPL licenca ti ne zabranjuje da nesto prodajes. Tako da su tu cisti.
Samim tim sto stave neko svoje parce koda u distro koji su pisali od nule, vise ne mozes da kopiras cele diskove, jer time krsis licencu, ali pojedinacne pakete i dalje mozes da valjas. Upravo iz tog razloga su neke distribucije izbacile podrsku za mp3 i divx, da zbog tih par komponenti ne bi ogranicili mogucnost kopiranja cele distribucije. Neki drugi (Linspire) to pak namerno rade.
U svakom slucaju, ako zelis da pokreces svoj posao na bazi Linuxa, preporucujem ti Ubuntu (Debian) ili Gentoo, a ako je nesto specijalizovanije, mozes i Slackware.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije08.04.2006. u 21:52 - pre 219 meseci
Ne, ne planiram pokrenut nikakav posao oko Linuxa, samo me interesiralo kako takve firme poput Linspirea mogu zastititi svoj proizvod. Znaci moguce je unutar iste "kape" drzat GPL-izirani sistem, sa samo nekim proprietary djelovima koji nisu direktno vezani na nista od tog GPL-koda, tipa installer, package manager, system control panel, itd... ?


Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije09.04.2006. u 12:55 - pre 219 meseci
Takve firme ne zanima mnogo piraterija. Njima je svaki korisnik znacajan, jer su samim tim i oni znacajniji. Te firme ne prave pare od pojedinacnih korisnika, vec od velikih proizvodjaca kompjutera koji njima placaju licence u hiljadama primeraka za "prvu ugradnju", odnosno, da bi isporucivali distribuciju preinstaliranu. Slicno tome Ahead veci deo para pravi prodajom Neroa proizvodjacima rezaca koji ga isporucuju uz svoje proizvode.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije09.04.2006. u 13:34 - pre 219 meseci
Linspire je softverski paket koji se sastoji iz velikog broja komponenti. Nisu sve pod GPL i nisu sve slobodne.

Primera radi, Linux kernel je komponenta Linspire paketa koja jeste pod GPL. Oni su dužni da ti isporuče jezgro zajedno sa izvornim kodom pod uslovima i odredbama GPL. To znači da ti niko ne brani da sve te komponente koje jesu slobodne iskopiraš i daš/prodaš toj sekretarici ili bilo kome drugom.

Međutim, tu ima i vlasničkih paketa (od kojih je neke proizveo baš Linspire). E, njih ne možeš da redistribuiraš kako hoćeš. Kada kupiš Linspire, suštinski gledano, platio si samo ono što je vlasničko. To je ono što se plaća. Niko ti ne brani da slobodne komponente izdvojiš i koristiš pod uslovima i odredbama licenci pod kojima se distribuiraju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije09.04.2006. u 13:37 - pre 219 meseci
@z@re

Nego sta, napravim custom format paketa i custom package manager i gotovo. Ko trazi od mene da bude GPL kad je to 100% moj kod npr. bez traga GPL? Samim tim, sors, sve sto raspakujes, moze biti GPL ali krucijalni deo sistema nije. Mozes onda da raspakovane pakete pakujes u RPM npr. i da distribuiras, ali ne i za takvu custom distribuciju :)
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije09.04.2006. u 23:05 - pre 219 meseci
OK, to me interesiralo. Znaci moguce je uzet Linux kernel, GNU userland, i xorgov server, i za sva ta tri davat sourceove prilikom distribucije, ali isto tako napravit proprietary desktop, i sve aplikacije za njega, koje su opet pod komercijalnom licencom.

I sad neko, u mom primjeru, smije izdvojit samo kernel, userland i X11, a ostatak i dalje pripada i u direktnom je vlasnistvu kompanije koja je to napravila.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije13.04.2006. u 14:46 - pre 219 meseci
Pa da, tako je nastao CentOS od Red Hat Enterprise Linux-a. Razmisli i o njemu. Uzeli su source-ove, izbacili sve što je zaštićeno, iskompajlirali i eto ti distribucija. Samo nemaš tehničku podršku i uputstvo. A mogu ti reći da pravo štampano uputstvo zlata vredi ako nemaš prethodno iskustvo. Pet puta manje vremena će ti trebati da naučiš da koristiš taj proizvod nego preko nekih šturih dokumentacija koje idu uz open source aplikacije.

[Ovu poruku je menjao Marko_R dana 13.04.2006. u 15:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije13.04.2006. u 15:51 - pre 219 meseci
@marko_r

http://www.netbsd.org/Documentation/
http://www.netbsd.org/Security/

Za razliku od mucenja sa nekim TrteMrteLinux 3.0 (hint:kupusara)

http://www.netbsd.org/guide/en/

Obrati paznju na kvalitet dokumentacije

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 13.04.2006. u 16:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linspire i ostale komercijalne desktop Linux distribucije

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 5724 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.