Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koji su to nama najvažniji pretraživači?

[es] :: Pretraživači i SEO :: Koji su to nama najvažniji pretraživači?

[ Pregleda: 2995 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
*.nscable.net

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Koji su to nama najvažniji pretraživači?08.12.2002. u 09:49 - pre 259 meseci
Čitam u poslednje vreme dosta članaka na temu specifičnosti SEO tematike (Search Engine Optimization/Optimizacija sajta prema zahtevima pretraživača), naročito za Google. Zanimalo bi me vaše mišljenje za naše uslove, jer se oni ipak razlikuju od svetakih iskustva.

Kao moj prilog ovoj tematici evo spiska najaktuelnijih pretraživača za moj sajt do današnjeg datuma za ovaj mesec:

Google 836
Yahoo 248
MSN 53
AOL 31 (uključujući i neke regionalne varijacije)
Kanoodle 23
Sucharchiv.com 15
Netscape 7
Altavista 6
...

Ima ih još, ali kako je nizak datum nisu još aktuelni :)

Domaći pretraživači:

www.dreamwater.org/ekspres 49
Pretrazivac.com 39
Yustart.com 33
Balkanika.com 23
Yusearch.com 20
Srpko.com 8
Krstarica.com 6
...

(Ovaj spisak možete proveravati preko adrese www.pretraga.co.yu/direktorijumi/yutop/najreferer/)

Interesantno je da primetim kako se Kanoodle nalazi na ovom spisku zato što ga koriste neki naši sajtovi jer plaća po pretraživanju. Pored nemačkog Sucharchiv.com sajta, često imam dosta posetilaca s poljskog szukacz.pl i sa mađarskog szorcs.hu pretraživača.

Što se naših tiče, interesantna je važnost OnePage search sistema PressExpress i Yustart sajtova. Takođe, drago mi je da se pokazuje sve veća važnost internacionalnih pretraživača s ovih prostora, kao što je Balkanika.com.

Vaša iskustva, spiskovi, mišljenja?

[Ovu poruku je menjao Dragan Varagic dana 08.12.2002. u 21:26 GMT]
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Koji so to nama najvažniji pretraživači?08.12.2002. u 11:26 - pre 259 meseci
All The Web
www.alltheweb.com

Ne znam da li je neko cuo za ovaj pretrazivac, mada kako sam procitao kod upucenijih ljudi ima pretenzije da postane jedan od najpopularnijih.

Posebno obratite paznju na dizajn (XHTML+CSS) plus mogucnost mjenjanja skina (izgleda) sajta pored gomile css paleta, uz mogucnost postavljanja vlastitog izgleda.

 
Odgovor na temu

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.verat.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: Koji so to nama najvažniji pretraživači?08.12.2002. u 15:48 - pre 259 meseci
Samo i jedino Google. Dobro, možda malo preterujem, ali ako imaš u vidu da i Yahoo! koristi Google-ove rezultate pretraživanja lako se vidi da ti preko 90% saobražaja donosi baš Google. Moja iskustva su slična, evo srediću statistike za prošli mesec pa ću ih poslati, baš da uporedimo.

Fast/Alltheweb je zanimljiv zbog svoje tehnologije i biznis modela kao alternativa Google-u, ali i dalje je daleko, daleko iza ovoga po popularnosti, pogotovu u našim uslovima.

Možda bi zbog ovoga, kao i zbog činjenice da ipak nemamo ni jedan svoj, dovoljno kavalitetan pretraživač, trebalo više pažnje posvetiti saradnji sa Google-om, da se ne bi više dešavale situacije da npr. srpske ćirilične strane obeležavaju kao makedonske.
 
Odgovor na temu

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.verat.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: Koji so to nama najvažniji pretraživači?08.12.2002. u 16:36 - pre 259 meseci
Evo i "preliminarnih rezultata" :) poseta Projekta Rastko od strane pojedinih pretraživača, na prethodni (novembar) mesec, čisto da bi bilo na većem uzorku. Rezultati su po Referrer-ima, iz Webalizera, ali sređeni u Excellu tako što su sabrani svi rezultati za jedan pretraživač bez obzira na domen (pod Google su obuhvaćeni i google.com, i google.de, i ostali regionalni Google-ovi). Rezultati su sledeći:

Google 41377
Yahoo! 5744
Krstarica 2737
MSN 1603
AltaVista 1209
Pretrazivac.com 161
AOLSearch 141
Ask.com 134
Kanoodle.com 120

Naravno, rezultate ne treba uzeti sasvim za gotovo, pošto trenutno nemam mogućnost da uradim analizu sirovih log fajlova, ali siguran sam da dosta dobro pokazuju stvarni odnos. Još jednu stvar treba imati u vidu, Projekat Rastko preporučuje Google kao pretraživač na svojim stranama, tako da i to sigurno ima uticaja na rezultate.


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 11.04.2004. u 19:40 GMT]
 
Odgovor na temu

srlexic
Srdjan Jankovic
Product & Marketing Manager
Zrenjanin

Član broj: 4798
Poruke: 446
*.dclient.hispeed.ch

Sajt: www.economy.rs


+1 Profil

icon Re: Koji so to nama najvažniji pretraživači?08.12.2002. u 17:09 - pre 259 meseci
Slazem se. Google je zaista nenadmasan. Meni isto na Economy dolazi oko 70 % postilaca putem ovog pretrazivaca. Iza toga sledi Yahoo! (koji isto koristi Google), zatim dosta dobri MSN Search i AOL Search. Samo da napomenem da je Altavista od nedavno izbacila novu tehnologiju pretrazivanja i meni su indexirali sajt za svega par dana (iskoristite!!!)

Sto se tice domacih, moj sajt dobija ubedljivo najvise s Krstarica.com. Ostali pretrazivaci su zaista zanemarljivi.

Ako neko ima iskustva, voleo bih da mi kaze svoja iskustva s Pretrazivac.com. Meni je ovaj search engine sasvim bezveze, ako se cak moze i nazvati pretrazivacem. I nek mi neko kaze kako se prijavljuje stranica na ovaj sajt
Economy.rs poslovni portal
*************************************************
http://www.economy.rs/

Biznis Centar
*************************************************
Web hosting - http://www.economy.rs/bizniscentar/web-hosting/
Registracija domena - http://www.economy.rs/bizniscentar/registracija-domena/
Izrada web sajta - http://www.economy.rs/bizniscentar/web-dizajn/
 
Odgovor na temu

dacha
Kragujevac

Član broj: 3291
Poruke: 148
*.verat.net



Profil

icon Re: Koji su to nama najvažniji pretraživači?09.12.2002. u 01:56 - pre 259 meseci
Kod mene je ovakva situacija za prvih 7 dana ovog meseca (koristio sam Webalizer pa su prikazani samo refereri sa rezultatom preko 30, a sabrao sam razne domene za Google i sl.):

2031 google
477 yahoo
210 msn
99 updated.com (nov za mene, od proslog meseca dobijam posete)
45 altavista
33 kanoodle

Domaci:

318 krstarica
170 drenik
87 ptt
70 beocity
59 yusearch
56 balkanika
55 portal.co.yu
42 srpko
41 www.yu

Ocigledno, za mene je Google ubedljivo najbitniji. Nezadovoljan sam rezultatom sa AllTheWeb-a.

Inace, Pretrazivac.com je, po mom misljenju, napusten pretrazivac. Pokusavao sam mesecima da prujavim svoj sajt, ali ni za godinu dana nije indeksiran. Pokusao sam i sa kontaktom na vise e-mail adresa, ali ni jedan odgovor nisam dobio. Tu se nema sta vise reci.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Branko 007
Branko Ivic
Macvanska MItrovica

Član broj: 10374
Poruke: 10
217.26.74.*

ICQ: 158773561


Profil

icon Re: Koji su to nama najvažniji pretraživači?11.05.2003. u 17:10 - pre 254 meseci
Naravno da postoje i alternative GOOGL-u...treba probati izvrsni VIVISIMO.Za one koji vladaju ruskim jezikom evo dva izvrsna ruska pretrazivaca Yandex.ru i Rambler.ru
 
Odgovor na temu

Vukan Karadžić
NS

Član broj: 4675
Poruke: 586
*.datanet.yu



+7 Profil

icon Re: Koji su to nama najvažniji pretraživači?11.05.2003. u 23:10 - pre 254 meseci
Ja mislim da još dugo neće biti ozbiljne alternative google-u.
Delom i jer je već predugo ~ one and only.
Alltheweb nešto pokušava, Yahoo će verovatno pokušati u saradnji sa Inktomijem, ali ni u Google-u ne sede skrštenih ruku (stalno se usavršava algoritam; upravo je u toku najozbiljnije menjanje do sada i sledi implementacija novih spam filtera; što se tiče "kozmetičkih" i usability promena, planirane se mogu videti na labs.google.com) ...
Kvalitet pretraživača ogleda se, pre svega, u relevantnosti rezultata pretrage. Naravno, to je u neku ruku relativna i subjektivna stvar, ali ipak smatram da bi se sa sigurnošću moglo reći da Google izbacuje najrelevantnije rezultate.
 
Odgovor na temu

[es] :: Pretraživači i SEO :: Koji su to nama najvažniji pretraživači?

[ Pregleda: 2995 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.