Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?

[es] :: Wireless :: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8154 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

10Mbps FreeSpaceOptics
Beograd

Član broj: 6733
Poruke: 27
*.yubc.net

Sajt: www.yulinks.co.yu/databas..


Profil

icon Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?30.01.2003. u 12:45 - pre 257 meseci
Neko od domacih ISP mi je rekao da je LAN baziran na ethernetu katastrofa jer realni transfer je 10 puta manji nego deklarisan, protok u realnom vremenu je u 10Mbps mrezi samo 1Mbps. Da li je ovo tacno?
Odgovori samo u "debil friendly" formatu, please....
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.telemaxx.net



+7169 Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?30.01.2003. u 12:55 - pre 257 meseci
To zavisi od mnogo parametara, od dizajna mreze, prosecnog broja sudara paketa (ako ima mnogo racunara na nekoj grani a nema switch uredjaja dolazi do velikog broja sudara..), arhitekture racunara koji su prikaceni na mrezu (ISA recimo ima jako malu propusnu moc, itd...)

Dobra mreza ce svakako imati performanse bliske teorijskom maksimumu.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?30.01.2003. u 13:17 - pre 257 meseci
Zavisi uglavnom od toga da li je half duplex ili full duplex komunikacija. To u stvari najviše utiče na bandwidth.

Onda kvalitet kartica, kvalitet kablova.

Iskorišćenje može biti dosta veće, oko 3-6Mbita. Wireless 11Mbit 802.11b je na tom nivou negde.
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.net.yu

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?30.01.2003. u 17:51 - pre 257 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
To zavisi od mnogo parametara, od dizajna mreze, prosecnog broja sudara paketa (ako ima mnogo racunara na nekoj grani a nema switch uredjaja dolazi do velikog broja sudara..), arhitekture racunara koji su prikaceni na mrezu (ISA recimo ima jako malu propusnu moc, itd...)

Dobra mreza ce svakako imati performanse bliske teorijskom maksimumu.


Ne može dizajn mreže TOLIKO da utiče na kvalitet da se 10Mbps sroza na 1 (u tom slučaju, admin bi trebalo da se zapita...).

A ISA ima veći prenos od 1.25 MB/s..

Znači, nije istina.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?30.01.2003. u 17:54 - pre 257 meseci
Otprilike za te mreze iskoriscenost ide do nekih 60% deklarisanog kapaciteta.. (uz razuman broj racunara na istoj grani, kao sto Ivan rece). Dakle ipak znatno vise nego sto su ti rekli (osim ako nisi malo pomesao bitove i bajtove ;).

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.net.yu

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?30.01.2003. u 17:55 - pre 257 meseci
Citat:
10Mbps FreeSpaceOptics:
Neko od domacih ISP mi je rekao da je LAN baziran na ethernetu katastrofa jer realni transfer je 10 puta manji nego deklarisan, protok u realnom vremenu je u 10Mbps mrezi samo 1Mbps. Da li je ovo tacno?


..Hm, moguće je da je taj neko pobrkao lončiće između megabita (Mb) i megabajta (MB). 10Mb ispada 1.25MB bruto, a od toga još malo otpadne na headere.. Ali tu je negde, oko 1MB/s neto, za 10Mb-itnu mrežu.. Ispravite me ako grešim.

 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.net.yu

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?30.01.2003. u 17:56 - pre 257 meseci
Citat:
degojs:
Otprilike za te mreze iskoriscenost ide do nekih 60% deklarisanog kapaciteta.. (uz razuman broj racunara na istoj grani, kao sto Ivan rece). Dakle ipak znatno vise nego sto su ti rekli (osim ako nisi malo pomesao bitove i bajtove ;).


Upravo ;))

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?30.01.2003. u 18:03 - pre 257 meseci
Citat:

Ne može dizajn mreže TOLIKO da utiče na kvalitet da se 10Mbps sroza na 1 (u tom slučaju, admin bi trebalo da se zapita...).

A ISA ima veći prenos od 1.25 MB/s..

Znači, nije istina.


Svakako - nisam ni rekao da je moguce da protok bude 1 Mb/s na 10 Mb/s mrezi (1 Mb/s je 128 KB/s) - ali lose dizajnirane mreze + ISA oprema mogu vrlo fino da uspore mrezni protok :)

ISA ima protok od 7.9 odnosno 15.9 MB/s (63.2 odnosno 127.2 Mbit/s) tako da ona u principu podmiruje zahteve 10 Mb/s kartica... 100 Mb/s je vec prevelik posao za staru dobru ISA-u :)



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
*.85.EUnet.yu

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?30.01.2003. u 22:41 - pre 257 meseci
meni je nekako MAX na 10 Mbps bio oko 1-1,5 MB sec doduse UTP jer bnc itekako hoce da ponekad pravi probleme (greske u fajlovima,blokada celog segmenta ako ijedna tacka makar malo popusti,definitivno sporiji od UTP...)

a na 100 Mbps mi je rekord 10-11MB sec, pod tcp/ip (neki budjavi realtek,neki budjavi switch, neki kul MAC lap top)

i ponekad se ispostavi da NONAME uredjaji rade bolje od brand-ova mada to nikako nije pravilo. recimo desilo mi se da sam pre 2 godine papreno platio INTEL original 100mbps karticu koja je na 3-com switchu radila malo bolje od 10Mbps a onda sam samo ustekao Realtek 100 i sve je tako poletelo od brzine...
ipak ovo su mozda slucajnosti ali nikako pravilo....
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
194.247.209.*

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?30.01.2003. u 23:44 - pre 257 meseci
Intel NIC da radi sporo ???
Ne bih rekao. fxp drajver za *bsd sisteme vazi za jedan od najstabilnijih i sa tim je ta kartica spada u najbolje u klasi 100baseT. Naravno, sve zavisi na kakav switch se kaci, dzaba sve ako je cvoriste lose i nekvalitetno.


"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

shiggy
Bg

Član broj: 1367
Poruke: 121
217.26.76.*



Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?31.01.2003. u 03:34 - pre 257 meseci
Chuo sam da kolizija (sudar paketica) neverovatno smanjuje protok. KAko se meri broj sudara i ako moze funkcija stvarnog protoka u zavisnosti od kolizije.
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
*.69.EUnet.yu

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?31.01.2003. u 04:52 - pre 257 meseci
pa smanjuje strasno ako su uredjaji (kartice) koji rade losi i ne prate slanje paketa ostalih uredjaja nego cisto nasumicno emituju kako hoce.tako blokiraju ceo segment
usput switch zavrsava posao snifovanja hub varijanti a i prosledjuje pakete gde treba pa je fakticki bez kolizije

ispravite me ako gresim

zamislite teoretsku mrezu od 255 BNC vezanih mashina, nekoliko repeatera u njoj
a sve u jednom segmentu!
i tada jedna mrezna krene da brblja previse....toliko o ethernetu....
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

10Mbps FreeSpaceOptics
Beograd

Član broj: 6733
Poruke: 27
*.yubc.net

Sajt: www.yulinks.co.yu/databas..


Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?31.01.2003. u 22:36 - pre 257 meseci
Citat:
degojs:
Otprilike za te mreze iskoriscenost ide do nekih 60% deklarisanog kapaciteta.. (uz razuman broj racunara na istoj grani, kao sto Ivan rece). Dakle ipak znatno vise nego sto su ti rekli (osim ako nisi malo pomesao bitove i bajtove ;).


Razuman broj racunara? Koliki bi trebao da bude razuman broj racunara u mrezi?

Nas 33 u zgradi koja ima preko 400 stanova na Novom Beogradu pokusavamo da pronadjemo najpovoljniji sistem da se umrezimo ali tako da svako placa svoj protok koji ostvari. Dobili 2Mbit/s link od YUBC-a da placamo Euro 50 za 1Gbyte protoka.
Ako mi mozemo od ovog 2Mbit/s linka da iskoristimo samo 60% onda je to sporije nego nasi sadasnji dial-up modemi. Ezem ti link i ethernet mrezu!

Zna li neko mozda neki drugi nacin da se ovo izvede?
Odgovori samo u "debil friendly" formatu, please....
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?31.01.2003. u 22:42 - pre 257 meseci
Ima jako lep nacin - platis network engineera koji ce da ti planira mrezu, instalira potrebnu opremu (recimo switch) i nemate problema.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?31.01.2003. u 22:43 - pre 257 meseci
Kakvih 60% od 2MBit/s, šta pričaš?

Potpuno si pogrešno razumeo.

Iskorišćenje 10MBit switchovane mreže je već daleko preko tih tvojih 2Mbit/s, za mrežu do 300 računara u jednom broadcast domenu. Pošto je vas 33, to je 10 puta manje i naravno da nećete imati problema sa broadcastom. Pošto ćete staviti pravi Cisco switch a ne HUB ili Switching Hub ili neku sličnu glupost, imaćete full duplex, dedicated bandwidth, rešen problem kolizija, itd itd.

A ako uzmete 100MBit ethernet switch, kartice i kablove, imaćete 10ak puta bržu mrežu u lokalu, i opet maksimalno iskorišćenje tog 2mbit internet linka. Prema tome, u čemu je problem?
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?31.01.2003. u 22:45 - pre 257 meseci
A u principu, Dimković je dao najbolji odgovor s obzirom na to koliko se razumeš u mreže.

Čekaj, i vi ono razvijate 155MBit laserski link a ne znate koliko može da se "progura" kroz 10baseT ethernet?
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
*.73.EUnet.yu

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?01.02.2003. u 01:50 - pre 257 meseci
cekajte...
vi dajete suve pare sa linkom 2 mbps i papreno placate...

sto lepo ne skupite svako po 25 dm i namestite jednu makinu da proxi-ra, lepo ugurate satelitski modem.....i 30 evra mesecno za netsystem sat provajder plus MAKSIMALNO 50-100 E za uplink YUBC-ja....i to je recimo u parama:

setup
33X25 e za makinu....

u zavisnosti od rasporeda stanova odradite sve u 2 velika segmenta po 16 stanova
i tu stavite 2 JAKA switcha koja vezete...

neki ok 16 portni su oko 200 evra (neki firmirani)

i to lepo vozi a makinu koja je proxi stavite blizu sat. antene i linka sa yubc u neki stan ili u neku prostoriju koju zakljucate dobro

max cifra za setup je DO 50-70E po osobi sa svim kablovima,kanalicama,konektorima i ostalim glupostima

mesecno onda dakle placate:

NETSISTEMS-u 30 E
yubc-ju 100 max ako pazite na upload

i to delite na 33!

divota!

download je unlimited a CS i slicno u lokalu ce da BRIJE!

moguci problemi:

-kucni savet ne da.

-kako razvlaciti zice izmedju 2 switcha koji su po pretpostavci na razlicitim stranama
zgrade?

pa preko krova najbolje sa nekim STP-om , nece valjda da bude vise od 100m razmak izmedju switcheva

-pametni komsiluk je provalio daje STP super za sushenje vesha pa je moguce da ga prekine negde
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

radojko

Član broj: 6022
Poruke: 241
*.beg.sezampro.yu



+3 Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?01.02.2003. u 04:39 - pre 257 meseci
Xtraya je u pravu !
Telekom preko provajdera nam izvlači pare na bezobrazan način. Satelit je najbolja solucija po ceni, mada mi je čovek koji radi sa tom opremom rekao da je protok vrlo iseckan, odnosno da nije konstantan.

Što se tiče 10Mbs neko je pobrkao bitove i bajtove: 10Mbs je 10/8=1.25 Mb(megabajta), a što se tiče 60% protoka od deklarisanog kapaciteta tu je reč o komercijalnim i jeftinim uređajima (igračkama), a koji zadovoljavaju potrebe povezivanja računara u igraonicama i manjim mrežama gde opterećenje nije veliko. A i u tim uslovima ko danas koristi 10Mbit-a kad može da kupi 10/100Mbit-nu opremu. Pri opterećenju ovi uređaji daju samo 30% od normiranog protoka. Za stambenu zgradu ovi uređaji bi bili dovoljni pod pretpostavkom da neće svi u isto vreme jedni drugima da skidaju filmove pa da dođe do zagušenja mreže.

Ako se od mreže očekuje veliki protok, znam iz ličnog iskustva za mrežu sa 30 računara u jednoj velikoj firmi u kojoj su korišćeni 3D programi koji su se pokretali sa servera a ne sa korisničkog računara, nema govora o običnim switch-evima već se koriste CISCO koji daju čak 85% protoka od normiranog pri punom opterećenju - samo na testu nikad nije toliki u realnom radu, a za cenu bolje nepitaj.


Osvrnuo bih se na 10Mbps FreeSpaceOptics link jer upravo već nekoliko meseci radim na projektovanju takvog samo na 155Mbit/s dometa do 6km, pa me zanima dali ću imati ozbiljnu konkurenciju, pošto vidim da se i još neki zanimaju za iste stvari.
-Na sajtu http://www.yulinks.co.yu/terra/uvod.htm sam video da je link prvobitno bio projektovan u vidljivom delu spektra što je apsurdno i da je doživljeno bolno iskustvo (nije šala) - pa i deca sa filmova znaju da je laser opasan, pretpostavljam da si radio sa LED diodama i da ti se ništa strašno nije dogodilo. Ako radiš sa laserima moraš biti pažljiv jer svaki laser iznad 20mW je opasan za vid, a iznad 60mW za kožu.
-Dali ste uradili projekat pouzdanosti i raspoloživosti ovakvih sistema sa određenu lokaciju - u našem slučaju Beograd.

Pre nekih 8 godina prvi put sam se susreo sa mikrotalasnom tehnikom - radio sam na ugradnji NMT900, GSM baznih stanica i 10Ghz mikrotalasnih linkova pa me je samo projektovanje ovih uređaja još tada zaintrigiralo.
Trenutno radim na razvoju mikrotalasnih uređaja između ostalog oscilatora, filtera, dipleksera, modulatora, demodulatora, pojačavača i antenskih sistema na učestanostima od 1 do 35Ghz.

Na prvoj strani sajta sam video da će te pokušati da napravite 500Mbit/s mikrotalasni link pa me zanima ako nije greška u jednoj nuli :
-Da li imate 100 Ghz spektralni analizator, koji vam je neophodan ako hoćete toliki protok, a za one koji neznaju košta više nego tri nova Porsche-a ?
-Gde ste našli koder, enkoder, modulator i demodulator sa tolikim protokom i ko će da vam proda - ja još nisam video da iko najavljuje da će da napravi nešto slično mada sam odlično upoznat sa ovom problematikom ?
-Na kojoj frekvenciji će raditi lokalni oscilator i kolika vam je očekivana stabilnost i izlazni nivo spektralne gustine snage šuma ?
-Koliki je očekivani BER ?




Nadam se da nisam bio previše napadan sa ovim pitanjima, samo mi je želja da saznam da li kod nas neko radi nešto ozbiljno.



 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?01.02.2003. u 06:29 - pre 257 meseci
Jeste, ne vidim zasto bi uopste neko kupovao 10Mbps karticu a ne 100 Mbps..

Mislim da je dovoljan jedan switch, ne znam da li se isplati neki skup kao sto neki predlazu, a za 2 switcha zaista nema potrebe cini mi se.. Podelite se u nekoliko grupa prema stanovima (tj broju portova na switchu): svaka grupa na jedan hub, a hubove onda povezati sa switchom. Savetovao bih neki ne preterano skup switch.
A moze 30-tak racunara (i vise malo, ali ne bas preko 40) na istom segmentu, mada naravno da je bolje ako moze da se podeli na segmente od recimo 20-tak racunara.. opet, sve zavisi.. i moja preporuka bi bila do 30 kompjutera na istom delu mreze.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

10Mbps FreeSpaceOptics
Beograd

Član broj: 6733
Poruke: 27
*.yubc.net

Sajt: www.yulinks.co.yu/databas..


Profil

icon Re: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?01.02.2003. u 21:35 - pre 257 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ima jako lep nacin - platis network engineera koji ce da ti planira mrezu, instalira potrebnu opremu (recimo switch) i nemate problema.


Postoje 2 verzije: skolska i inventivna.
Skolskih ponuda ima na pretek. Troje od nas 33 rade sa mrezama kod poznatih provajdera u Beogradu tako da u tom delu ne oskudevamo sa "by the book".

Ono sto mene interesuje je inventivna, mozda medju vama ima takvih, ima li?
Odgovori samo u "debil friendly" formatu, please....
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8154 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.