Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje...

[es] :: Advocacy :: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje...

[ Pregleda: 2827 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bosko
Beograd

Član broj: 4278
Poruke: 49
*.etf.bg.ac.yu



Profil

icon Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje... 03.02.2003. u 14:57 - pre 258 meseci
Hteo bi da postavim sledece pitanje: drug je napravio igricu i hm, jelte, hteo bi da to svoje znanje unovci. Tu se javlja problem: na koji nacin to uciniti?
Problem br.1
Program je uradjen u Visual C++ Studiu.NET Proffesional za sta bi mu trebalo >700$. On te pare nema (ili ne zeli da da jer mu je od celog paketa potreban samo VC++, mada je verovatnije ono prvo). Delimican odgovor: moze da kupi samo VC++.NET Standard za nekih 100$, ali tu nastaje novi problem(gle cuda). Naime, Microsoft uz doticnu verziju NE isporucuje i optimizovan kompajler (mali hendikep a?), koji se isporucuje tek sa VS.NET Proffesional verzijom pa navise (Enterprise i Enterprise Architect).Razocaran time okrenuo se ka OpenSourceu.
Problem br.2
Ovde postoji dosta kompajlera koji su "besplatni" (Dev C++, MinGW, LCC...) ali su pod GPLom. Njemu po toj licenci niko ne brani da svoj softver unovci, ali se javljaju 2 zackoljice. 1. Mora da da i source. 2. GPL ne brani onome ko je taj softver kupio da ga dalje slobodno distribuira (sto moze da znaci sledece : npr. ja kupim igricu od njega i onda je okacim na svoj sajt sa koga mogu svi da je slobodno downloaduju iako to znaci da autora uskracujem za prihode).
//Parafrazirano za GNUovog sajta

Problem br. 3
Neki ce reci: pa sto ne kupi Borland C++ Builder 6.Hmmm. Zvuci primamljivo. Cena od samo 69$ za Personal verziju. Sto da ne. A onda hladan tus. Doticna Personal verzija nije namenjena komercijalnoj upotrebi. Ako zelite da uradite nesto komercijalno morate kupiti Proffesional ediciju koja kosta oko 1000$. Toliko o tome.

Pitanje:sta biste vi radili na njegovom mestu?
P.S. Ovo bi moglo da bude interesantno pojedincima ili pak malim firmama koje ,eto, imaju ideje, ali sve zapne kod konacne realizacije.
P.P.S. Izvinjavam se moderatorima ako uoce da kroz ovaj post provejava i ogorcenost, ali iste molim da temu ne uklanjaju ili da je premeste u onu sobu za koju procene da je pogodna za diskusiju o ovome.

Pozdrav
In this world there is no justice - there are only interests!!!
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje... 03.02.2003. u 15:28 - pre 258 meseci
Citat:
Razocaran time okrenuo se ka OpenSourceu.


I pogresno protumacio GPL licencu.

Niko te ne tera da das svoj kod pod GPL-om. Jedino ogranicenje je da sve sto si nadogradio u samom npr. gcc-u moras da objavis. Svoj program mozes da kompajliras i slobodno prodajes. GPL te NE obavezuje da ga poklonis. Ako ne verujes (ili ne bi da radis sa GPL-ed stvarima) nadji nesto sto je pod Mozilla public licencom.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje... 03.02.2003. u 15:55 - pre 258 meseci
1. Najpre mi nije jasno kako to tačno namerava da unovči svoju igricu. Ako namerava da nađe firmu kojoj bi prodao prava na igricu, onda mu i ne treba legalan kompajler.

2. Ako namerava sam da disttribuira igricu (što mu nikako ne savetujem - stvar iskustva) onda može ipak da je kompajlira mingw-om bez objavljivanja koda, GPL licenca ne brani tako nešto. Još bolji izbor (bolji kompajler) je Borlandov koji može besplatno da se skine sa njihovog sajta, mada ne znam da li postavljaju uslove što se tiče komercijalne upotrebe.

 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje... 03.02.2003. u 16:17 - pre 258 meseci
Citat:
što mu nikako ne savetujem - stvar iskustva

Daj da vidimo tu igricu.
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje... 03.02.2003. u 16:59 - pre 258 meseci
Citat:

Daj da vidimo tu igricu.


Hahaha, ma nisam pravio igricu, već tehnički rečnik (po knjizi prof Simića) kao i program za obuku vozača "Sapro2000" sa još nekim drugarima. Uglavnom, pirati su nas ojadili pa smo batalili ćorava posla, a ja se oženio i zbrisao u Ameriku. Šta ti je život :)
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.habil.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje... 03.02.2003. u 17:05 - pre 258 meseci
Pa sta ti sad fali, bolje ti je sad nego da si bio uspesan u tom prethodnom poslu.. ;)

Naravoucenije: sami distribuirajte vase programe/igre jer cete se ozeniti i zbrisati u Ameriku..

:o)
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje... 03.02.2003. u 17:39 - pre 258 meseci
Što potvrđuje onu narodnu: "Nikad se ne zna zašto je to dobro".
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com



+18 Profil

icon Re: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje... 03.02.2003. u 18:23 - pre 258 meseci
Citat:
McKracken:
Niko te ne tera da das svoj kod pod GPL-om. Jedino ogranicenje je da sve sto si nadogradio u samom npr. gcc-u moras da objavis. Svoj program mozes da kompajliras i slobodno prodajes. GPL te NE obavezuje da ga poklonis. Ako ne verujes (ili ne bi da radis sa GPL-ed stvarima) nadji nesto sto je pod Mozilla public licencom.


Ali valjda ako se linkujes na GPL biblioteke (a to radis ako koristis GPL kompajler), zar ne moras onda zbog toga da objavis source?
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje... 03.02.2003. u 19:37 - pre 258 meseci
ne, za staticko linkovanje ne morash. za neke druge nacine povezivanje (ne preko .so-ova ili .dll-ova) valjda mora, ali ovako ne..
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje... 03.02.2003. u 19:51 - pre 258 meseci
Upravo sam skinuo mingw (treba mi da probam da kompajliram neki program na poslu) i otkrio da on uopšte nije izdat pod GPL-om, već je public domain (moja omiljena open source licenca). Takođe, linkuje se na MS-ov CRT. Dakle, navali slobodno na mingw.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje... 03.02.2003. u 20:52 - pre 258 meseci
Citat:
Reljam:
Citat:
McKracken:
Niko te ne tera da das svoj kod pod GPL-om. Jedino ogranicenje je da sve sto si nadogradio u samom npr. gcc-u moras da objavis. Svoj program mozes da kompajliras i slobodno prodajes. GPL te NE obavezuje da ga poklonis. Ako ne verujes (ili ne bi da radis sa GPL-ed stvarima) nadji nesto sto je pod Mozilla public licencom.


Ali valjda ako se linkujes na GPL biblioteke (a to radis ako koristis GPL kompajler), zar ne moras onda zbog toga da objavis source?


Ne.. Samo te biblioteke potpadaju pod GPL a ne i tvoj kod (osim ako nije baziran na nekom GPL kodu)..

@tjalac: Mozilla PL je jos lepsa licenca, jer eksplicitno dozvoljava da modifikujes njihov kod i zatvoris ga u komercijalan prizvod.
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje... 03.02.2003. u 21:22 - pre 258 meseci
Ja koristim MinGW, update-ovan, i radi super, definitivno moja preporuka.
Ja sam 99.99% siguran da bez problema mozes da ga koristis za komercijalne closed source projekte...
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.net.yu

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje... 04.02.2003. u 12:38 - pre 258 meseci
Citat:
McKracken:
@tjalac: Mozilla PL je jos lepsa licenca, jer eksplicitno dozvoljava da modifikujes njihov kod i zatvoris ga u komercijalan prizvod.


Sto je slucaj i sa BSD licencom.


"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

Bosko
Beograd

Član broj: 4278
Poruke: 49
*.etf.bg.ac.yu



Profil

icon Re: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje... 05.02.2003. u 11:33 - pre 258 meseci
Prvo da vam svima zahvalim, zbilja nisam ocekivao ovoliko odgovora.

McCracken: Da li mozes, molim te, malo detaljnije da mi objasnis onaj prvi odgovor,posto cele te pravne zavrzlame oko tih licenci mi i nisu bas najjasnije.

Za Dragog Tatu: Mislim da ce ici na varijantu da sam distribuira, sad da li je to dobro ili ne, on ce odluciti. Sto se tice Borlanda, imam narezanu onu free verziju 5.5 ali iskreno nisam zagledao pod kojom je licencom.

Jos jedno pitanje: kako stoji stvar sa OpenGLom u svim tim kompajlerima (najvise me interesuje upravo MinGW)
In this world there is no justice - there are only interests!!!
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje... 05.02.2003. u 13:41 - pre 258 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Što potvrđuje onu narodnu: "Nikad se ne zna zašto je to dobro".

E da, "ziveli pali borci" :)
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje... 05.02.2003. u 14:16 - pre 258 meseci
Ja bez problema koristim opengl u mingw-u.
Samo preporucujem da ga update-ujes sa ona 3 tar.gz paketa, jer onda radi zaista stabilno, bez seg faults.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Ne znam kako bih ovo nazvao, ali jeste neko pitanje...

[ Pregleda: 2827 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.