Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6474 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nenad.markovic
Nenad Markovic
Beograd

Član broj: 127433
Poruke: 11
*.BVCOM.NET.



Profil

icon Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja01.02.2007. u 15:10 - pre 210 meseci
Možda je i stara tema - uputite me.

Od skora imam d40 i dobio sam u okviru teme posvećene njemu dosta odgovora ali me još jedno interesuje.

UPOREDNI TEST

Postavio sam i na a510 i na d40 istu osetljivost, isti otvor blende, sve isto

a510
iso 200
f3.5

d40
iso 200
f3.5

i dobio ekspozicije

a510 ....1/8
d40 ....2.5 sec !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tek kada sam na d40 stavio iso 800 dobio sam (tek) 1/6 ekspoziciju!!!!!!!
200 iso naspram 800iso!!!

Znam, znam - sve priče o prednostima velikog senzora i manjeg šuma. Čini mi se da sam ceo internet pročitao u poslednjih mesec dana. Znam za dinamiku, objektive, ovo, ono ALI ...

ALI ....

Pored svih marketinških ili kakvih već argumenata da, najčešći citati tipa, "na kompaktnim aparatima imate iso samo od 50-400, dok na dslr imate 100-1600 pa tako veće mogućnosti za slikanje u slabom svetlu" - niko ne kaže celu istinu - a to je da su na dslr 800 i 1600 iso NEOPHODNOST i da to nije onako kako zvuči vlasnicima kompaktnih aparata - kao - imali ste samo do 400, a sada do 1600 iso. Pomislite najčešće (kao i ja) - čoveče, ako sam sa 400iso mogao da dobijem ovakve rezultate - sa 1600 ću verovatno moći da uslikam muvu u letu u mraku. A vi u stvari dobijate samo malo čistije slike (u smislu šuma) pri istim brzinama ekspozicije (i to ako ste kupili kvalitetad dslr u tom smislu). Ja i verovatno MNOGI misle da je to jednostavno nadgradnja. Ali vi u stvari dobijate ovakve rezultate i upoređenja u stvari:

kompaktni ...200iso sa dslr ... 800 (verovatnije 1000) iso
kompaktni ...400iso sa dslr ....1600 iso

Ovo bi trebali da znaju svi koji prelaze na DSLR!

Pogotovo ako uzimate recimo A640 koji ima mali šum na 200 i 400 iso s jedne strane i neki DSLR koji ima veliki šum na 1600 s druge strane - VI NE DOBIJATE NI IZBLIZA ONO ČEMU STE SE NADALI kada je u pitanju brzina ekspozicije !!!!!!!

Ne razumem zašto je to tako???

Za d40 koristim njegovo kit sočivo.
Ali video sam da i na Canonu 400d sa Sigmom 17-70 budu identične brzine okidanja kada se otvor blende postavi na istu vrednost - 3.5 npr.
Dakle ovo važi za najveći broj dslr sparata!!!!!!

Dakle - stavio sam isti otvor blende 3.5 (na a510 može i f2.6, ali ja sam upoređivao isti otvor blende).


[Ovu poruku je menjao nenad.markovic dana 01.02.2007. u 16:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja01.02.2007. u 15:31 - pre 210 meseci
A svetlo si merio kako? Spot, matrix... itd itd... Fokus? Centralni, Multi, AiAf....?
 
Odgovor na temu

nenad.markovic
Nenad Markovic
Beograd

Član broj: 127433
Poruke: 11
*.BVCOM.NET.



Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja01.02.2007. u 15:44 - pre 210 meseci

Probao sam više varijanti. Razlike su MIKRONSKE, zanemarljive.
Napominjem još jednom da sam probao paralelno i Canon 400d sa Sigmom i dobio iste rezultate kao na Nikonu. Ali ISTE.

To mi je i bilo fascinantno jer sam razmišljao da je Sigma 17-70 sočivo sa staklima i verovatno boljom svetlosnom propusnošću (parametar koji me interesuje a niko da nigde ne beleži). Da to što je max. otvor blende f2.8 možda i nagoveštaj da će na 3.5 da propusti nešto više svetla. Ali NE - identično.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja01.02.2007. u 15:50 - pre 210 meseci
Isto tako pitanje je i na kakvoj si sceni testirao to sto si testirao? Imas li primer? Pitanje je i sta je realnost na Canoncicu... koja je bila pozicija (fokalna duzina) objektiva... pri tom, senzori su drugaciji i drugacije izgleda mali senzor uparen sa nekim objektivima a drugacije to izgleda na velikom senzoru.

Mozda ce Nebojsa ili Abdee to objasniti bolje od mene.
 
Odgovor na temu

nenad.markovic
Nenad Markovic
Beograd

Član broj: 127433
Poruke: 11
*.bvcom.net.



Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja01.02.2007. u 16:21 - pre 210 meseci
Nemam trenutno slike da postavim ali cu gledati da uskoro stavim i njih (na poslu sam a kući su mi). Pažljivo sam testirao. Nisam brzo zaključio.

2 godine sam koristio a95 i srodio se s njim. Slikao sam po 30-50 slika dnevno u proseku (baš sam se bio zagrejao). Posle toga evo već godinu i nešto a510.

Posle toga sam evo uzeo i slikao lagano/bez ideje da testiram - sa d40 i već tada sam primetio da mi je, već prema nekim opštim očekivanjima kako šta da ispadne, osetljivost stalno završavala na 800 ili 1600 iso - dakle da bih dobio ono što sam tamo (kod a95 i a510) već stvorio naviku da ću da uhvatim. U nekom opštem korišćenju tamo sam najčešće f drđao na 2.8 tj. 2.6 kod a510, a ovde na 3.5 (na maksimalnim vrednostima). Pri testiranju (opet napominjem) sam podesio sve na 3.5.

Jednostavno - nužno računam na 800 iso kao pandan 200 i na 400 apsolutno kao pandan 100 na kompaktnom. Nije mi ni čudao da na nikonu d40 nema 100, jer to bi bilo 20iso na a510 (kao bi postojalo takvo što).

E onda sam uzeo da testiram i dobio ovo što sam napisao.

Eto.

Ako neko zna nešto i ima mišljenje, ili ima neki link ka nekom ozbiljnom testu - neka podeli samnom :)
 
Odgovor na temu

guru
beograd

Član broj: 9367
Poruke: 647
*.maksnet.net.



Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja01.02.2007. u 16:22 - pre 210 meseci
Ne znam gde si pogreshio, verovatno u merenju, jer to je nemoguce. Potpuno je ista ekspozicija na istim blendama i ISO (tu moze da bude malih odstupanja, ali zanemarljivo) kod bilo kog aparata, ako se podrazumeva savrsheno tachno merenje i isti kadar...

Po tome, malim aparaticem bi pri ISO200 u sobnim uslovima imao 1/40-1/50 koliko ima DSLR na ISO1600, a to ipak nije sluchaj..

[honda]
 
Odgovor na temu

ikac2000
ikac2000
Nis

Član broj: 27534
Poruke: 519
Via: [es] mailing liste



+18 Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja01.02.2007. u 17:54 - pre 210 meseci
>
A da li si na a510 stavio FLASH OFF?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8419
*.3dnet.co.yu.



+1355 Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja01.02.2007. u 19:18 - pre 210 meseci
Ehhh, Nenade, Nenade, i ovde mi jako ličiš, kao što sam već rekao, na nezadovoljnog novopečenog vlasnika DSLR aparata.

Ranije sam to više govorio, a sada ću ponoviti: (d)SLR aparati nisu za svakoga i postoji ne mali broj ljudi koji u njima naprosto neće videti nikakav napredak u odnosu na ranije, a i koječemu će se i razočarati.

Kvalitet slike, pa i na višim ISO, NIJE primarana prednost DLSR aparata, nego brzina i preciznost rada, posebno u teškim uslovima. Tu činjenicu amater često ne zna, a i kada je sazna, ona za njega nema veću važnost, jer on gleda samo kvalitet slike koju je dobio.

Slabo upućen korisnik gotovo da neće primetiti razliku između slika koje pravi sa npr. 400 D + 17-55 IS USM (2000 eur) i jednog A 710 IS (300 eur). Nije slučajno što je ta razlika u ceni tolika, i mnogi, prvenstveno iskusniji korisnici, znaju zašto je to tako.

Međutim, oni koji samo povremeno snimaju za svoju dušu, sasvim će biti zadovoljni sa A 710 IS i nikako ne mogu da shvate zašto bi bilo ko ko nije profesionalac dao išta više za foto-aparat.

Iz tvojih postova sam zaključio ti pripadaš toj grupi kojoj ne treba DSLR. Zato ti je moj predlog da se vratiš na npr. A 640 ili G 7 i uživaš u njima.
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
80.74.160.*



+1 Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja01.02.2007. u 19:28 - pre 210 meseci
Nešto si ti ovde pobrkao. Da li si sa oba aparata posmatrao ISTI motiv u istom trenutku? Ali potpuno isti sa istom žižnom daljinom? Merenje u oba slučaja na evalutive (ili kako ga već zove Nikon)? I naravnio, da li će slike sa D40 biti zaista toliko svetlije exponirane?

Sada sam probao da isto poređenje napravim sa Canonom A610 i Minoltom 5D. Minolta je i poznata da nije baš dosledna prilikom određivanja expozicije. Oba aparata su davala iste podatke sa razlikom manjom od 0.5EV. Npr. Canon je sa ISO100, f4.0 tražio brzinu 1/8 a Minolta sa istim podešavanjima 1/16 i dala je, posmatrano na histogramu tačno 1EV svetliju sliku. Minoltin histogram je i bio bliži sredini. I to kada je posmatrana jednolično osvetljena površina. Na složeno osvetljenim motivima, razlike u merenju svetla su bile još manje a i kada ih je bilo i slike su bile tačno toliko više ili manje svetle odnosno tamne. Uglavnom je Minolta tražila pola EV više i davala toliko svetlije slike. I generalno je bolje exponirala.

Eh da, Minolta je i sa različitim objektivima na istim žižnim daljinama, istim podešenjima i na istom motivu davala u dlaku isto očitavanje.

A znam i fotografe koji koriste eksterne svetlomere i nisu primetili da ugrađeni svetlomeri u aparatima drastično odstupaju od onih ugrađenih.
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
80.74.160.*



+1 Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja01.02.2007. u 19:30 - pre 210 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Ehhh, Nenade, Nenade, i ovde mi jako ličiš, kao što sam već rekao, na nezadovoljnog novopečenog vlasnika DSLR aparata.

Ranije sam to više govorio, a sada ću ponoviti: (d)SLR aparati nisu za svakoga i postoji ne mali broj ljudi koji u njima naprosto neće videti nikakav napredak u odnosu na ranije, a i koječemu će se i razočarati.

Kvalitet slike, pa i na višim ISO, NIJE primarana prednost DLSR aparata, nego brzina i preciznost rada, posebno u teškim uslovima. Tu činjenicu amater često ne zna, a i kada je sazna, ona za njega nema veću važnost, jer on gleda samo kvalitet slike koju je dobio.

Slabo upućen korisnik gotovo da neće primetiti razliku između slika koje pravi sa npr. 400 D + 17-55 IS USM (2000 eur) i jednog A 710 IS (300 eur). Nije slučajno što je ta razlika u ceni tolika, i mnogi, prvenstveno iskusniji korisnici, znaju zašto je to tako.

Međutim, oni koji samo povremeno snimaju za svoju dušu, sasvim će biti zadovoljni sa A 710 IS i nikako ne mogu da shvate zašto bi bilo ko ko nije profesionalac dao išta više za foto-aparat.

Iz tvojih postova sam zaključio ti pripadaš toj grupi kojoj ne treba DSLR. Zato ti je moj predlog da se vratiš na npr. A 640 ili G 7 i uživaš u njima.


Ovaj post ulete pre moga.

A kada ja kažem ne preporučujte deselerove ljudima koji nisu nikada koristili ni kompakta a kamoli SLR, i to samo zato što imaju para DSLR, odmah ja crna ovca.

[Ovu poruku je menjao NShappy dana 01.02.2007. u 21:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

morlic
Milos Orlic
Beograd

Član broj: 6081
Poruke: 735
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja01.02.2007. u 21:31 - pre 210 meseci
Ocigledno da nisi citao dovoljno ;)

Pogledaj

http://www.e-fotografija.com/artman/publish/article_741.shtml

pa imas sekciju sa nazivom

"Differences because of focal lengths"

pa na

http://en.wikipedia.org/wiki/Focal_length

pogledaj teoriju.

Kao sto Nebojsa rece: "...nego brzina i preciznost rada, posebno u teškim uslovima...", gde se veoma brzo uvidja razlika u mogucnostima, naravno kada savladas koriscenje dslr-a.

Samo se opusti i slikaj, sve ce doci na svoje mesto! I naravno Photoshop+RAW, Nikon NX, BibblePro i slicno, malo obuke i vise neces gledati a510 isto :)
 
Odgovor na temu

nenad.markovic
Nenad Markovic
Beograd

Član broj: 127433
Poruke: 11
*.162.eunet.yu.



Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja01.02.2007. u 21:46 - pre 210 meseci
:) :) :)
Da li sam isključio blic?
Ma da - zaboravio sam da skinem poklopac sa d40 objektiva. Naravno da nisam koristio blic. :) :) Hvala na podpitanju - nisam, nisam.



Čujte ljudi - uzeo i izmerio.


A mnogo se mučim oko tih platformi sa kojih se polazi - te polazne tačke prepune respektovanja DSLR aparata. Ljudi - ja apsolutno znam zašto sam uzeo d40! Voleo bih da umesto njega imam i bolje. Ono što se meni sviđa kod njih je kvalitet slike i put da do kvaliteta dođem. Ja sam grafički dizajner. Interesuje me umetnost. Ne znam zašto ga drugi kupuju i - ja mogu da prepoznam sliku sa DSLRa. I ne spadam u grupu ljudi koja ne zna zašto je išla dalje. Pa samo da imam jedan objektiv i telo pa sam zadovoljan razlikom u slici koju dobijam i fleksibilnošću rada sa njim. Ja sam perfekcionista a ne neko ko se jada jer ga mrzi da se muči sa tehnikom pa hoće A710.

Ali možda ovo nije mesto za konkretno pitanje već za respektovanje usvojenih pozicija.
Možda sam upao u beskonačnu priču o: ili Canon ili Nikon, ili Zvezda ili Partizan, ili kompaktni ili DSLR...

MOLIM VAS:

Ja sam pitao čisto tehničko pitanje. Možda ličim na neki tip, ali nisam - Ja pitanja tehnički formulišem - ne pričam emotivne utiske. Interesuje me tehnika i tehnička pitanja. Ne ljutim se ali verujte mi - baš me zanima odgovor na moje pitanje. Please. Možete i još malo o tipovima (kapiram da se pitanja ponavljaju) ali ako date i odgovor. Baš je nekada teško dobiti odgovor.

Hvala na upoređenju Minolte 5D i A610. Jednostavno - NE ZNAM!!!! Zbunjen sam! Ako je tako stvarno ispalo onda se stvarno pitam šta je sa mojim aparatom.

Sutra ću probati da uporedim d80 (od kolege) i a510 po tom pitanju. Postaviću i slike sa Exif-om pa ako neko želi da pomogne - ja ostajem zahvalan.
Molim vas ako neko ima mogućnost i poseduje predstavnike i jedne i druge grupe (komakt/dslr) da uporedi i da kaže do čega je došao! Bio bih jako zahvalan.

HVALA svima koji imaju dobru volju, ili je steknu.




 
Odgovor na temu

nenad.markovic
Nenad Markovic
Beograd

Član broj: 127433
Poruke: 11
*.194.eunet.yu.



Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja01.02.2007. u 23:04 - pre 210 meseci


Pitanje ostaje


ALI JOJ - IZVINJAVAM SE - napravio sam opasan lapsus u pisanju poruke, sad to vidim - nije 2.5 sec već 1/2.5 !!!!!!!!!!!!!
Na to sam i mislio - oprostite ako ste se čudili tolikoj razlici a ja vas izazvao greškom u pisanju.

A ja se čudim što se vi toliko čudite
____________________________________________________________________________

Dakle 1/2.5 = 0.4 naspram 1/8 = 0.125 - na ovom rezultatu sam i bazirao pitanje
____________________________________________________________________________

I da vam kažem da sam do nekakvog odgovora došao googlovanjem:

http://www.olegnovikov.com/technical/primevszoom.shtml

Izdvajam:
"In many cases, if a ffl lens and a zoom lens have the same maximum aperture,
the ffl lens might actually be faster than the zoom lens. This happens due
to the fact that f-stops are actually about geometry, i.e. about the
geometric relationship between the focal length and the size of diaphragm
opening, while actual light transmission values are measured in t-stops
(which are not shown on most lenses) - and two lenses do not necessarily
transmit the same amount of light at the same f-stop! In other words, all
lenses have the same f-stops, but at the same aperture they might transmit
different amount of light due to the light transmission losses, which
results from lens internal light reflections and absorptions."

_________________________________________________________________


Za ovakvim sam odgovorom tragao. Precino tehnički.

On uporedjuje dakle prajm sa zum objektivima ali verujem da je korisno zapaziti taj sasvim logičan parametar "t-stop"
Naime - sad predpostavljam da se razlikuju sočiva kod kompaktnog i dslr aparata možda i u tom "t-stop" parametru.
Da li ima te mogućnosti? Ostaje mi samo da se čudim istovetnosti Minolte i a610.

 
Odgovor na temu

AlexJankovic

Član broj: 127857
Poruke: 5
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja01.02.2007. u 23:46 - pre 210 meseci
Nenade,

delovalo mi je da se radi o tom tipu greške u prvobitnom postu.
Ali bez obzira, problem postoji za onog ko pažljivo upoređuje.
Ta razlika je moguća kada se eksperimentiše u uslovima u kojima ugao gledanja (view angle) nije identičan kao i tačka iz koje oba aparata gledaju.
Vidim da si se ti tom testiranju posvetio ali male greške su moguće jer uhvaćeno svetlo nije identično.
Još jedan mogući (ali i vrlo izvestan) razlog je taj koji si ti već otkrio a o kome se malo razmišlja iako je kao što si i sam rekao vrlo logičan.

Svako staklo sem ovo (http://www.pinktentacle.com/20...zero-reflection-looking-glass/) ima refleksiju i absorbciju svetla.
Treba imati u vidu i to da elementi sočiva imaju reflektujuće površine sa obe strane, tim je konstrukcija sočiva još složeniji postupak.

Neka sočiva imaju specijalne antireflektujuće oplate. Ti premazi (coat) nisu potpuno antireflektujući.
Kako oni rade možeš videti na sledećoj adresi : http://www.falstad.com/ripple/ex-coating.html (trebaće ti instalirana Java VM - JRE).

Generalno, fotografiji možeš prići umetnički i tehnički ili biti negde u sredini. :)





 
Odgovor na temu

nenad.markovic
Nenad Markovic
Beograd

Član broj: 127433
Poruke: 11
*.63.eunet.yu.



Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja02.02.2007. u 21:00 - pre 210 meseci

Danas sam uporedio sa

Nikonom d80 (18-135) i dobio rezultate

a510
200iso
f3.5
(evalutive) ........ 1/13

i

d80
200iso
f3.5
(matrix) ......... 1/4

tek kada sam na d80 stavio 800iso ....... 1/15 (na 640iso je bilo na 1/10)

_____________________________________________________________________

Uporedio sam ih i na sledećim iso vrednostima (sa ostalim parametrima nepromenjenim)

a510
400 iso ... 1/25

a

d80
1600iso ... 1/30 (tu je dakle 1600 otišao na brže)
_____________________________________________________________________

Kolega je takođe kontrolisao merenja i svedoči o rezultatima (da ne ispadne da lupetam)


Zaboravio sam da napomenem da sam ja pre 3 meseca prvo kupio a630 i bio nezadovoljan njegovim performansama u usporedbi sa a510! Zato sam ga vratio i uzeo d40. Mislio sam da sa a630
nešto ne valja (dobijao sam prečesto mutne slike i sporije ekspozicije). Mislio sam i da je to zbog objektiva jer je kod a510 max f = 2.6 a kod a630 max f = 2.8.
Naravno - kada sam ih upoređivao stavio sam f na istu vrednost. Ali sam mislio da te f vrednosti svedoče nešto o kvalitetu sočiva (osim o otvoru blene, naravno)
Ovde se uklapa testiranje Minolte 5d i Canona a610 (koji je sličan po mnogo čemu sa a630).

Možda se nakanim da pošaljem Canonu mejl da ih pitam za tu razliku između a630 (pa onda i d40 i d80) i a510 jer je meni fascinantna. Da li je to zbog većeg CCD čipa 1/1.8 naspram 1/2.5 kod a510, ne znam. Izgleda da će usporedbom d80 i d40 sa a630 rezultati biti identični. Da li postoji neki standard koji su odjednom počeli da poštuju svi????
Ako neko ima priliku da dođe u kontakt sa a510 i uporedi, voleo bih da čujem šta je otkrio.

Hvala.



 
Odgovor na temu

guru
beograd

Član broj: 9367
Poruke: 647
*.maksnet.net.



Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja03.02.2007. u 00:36 - pre 210 meseci
Prethodni post ti je vrlo konfuzan i govori o tome da ti nije bash jasno kako to sve funcionishe.

Ne postoji potreba da se uporedjuju odredjeni aparati sa onim drugim u ovome o chemu ti prichash, jer ti rezultati koje dobijash su tvoja greshka, nema to veze sa aparatima.

Da se pricha ne bi razvlachila bezveze u teoriju, daj ti primere tih fotki koje si napravio i na osnovu kojih si izveo te zakljuchke, pa cemo ti objasniti zashto je to tako..

[honda]
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
80.74.160.*



+1 Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja03.02.2007. u 13:25 - pre 210 meseci
Ajde daj slike snimljene sa ovakvim postavkama.

Znači daj sliku sa:
a510
200iso
f3.5
(evalutive) ........ 1/13

i sa:
d80
200iso
f3.5
(matrix) ......... 1/4

Ako je slika sa Nikona 3 EV svetlija onda je sve ok. Jednostavno, aparati različito mere.
 
Odgovor na temu

nenad.markovic
Nenad Markovic
Beograd

Član broj: 127433
Poruke: 11
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja06.02.2007. u 16:06 - pre 210 meseci
Hvala na strpljenju - evo upoređenja:

a510 vs. d40 (nisam mogao da se uskladim sa drugom da bih koristio d80 ali evo ga sa d40 a meni je isto bilo i na d80)

d40

a510



F5.0
iso200
tu su i EXIF-i

Meni se čini da slika sa a510 jeste malo tamnija ali možda za tu oko 0.5EV. Nikako 3EV!!!

U EXIF-u a510 se ne nalazi iso vrednost (ne znam zašto, nikad ne mogu da vidim) ali je 200 (vidi se i po šumu). Na 400 je mnogo veći.

Sad sam se setio da sam mogao da probam i da podeksponira(vam) pri snimanju sa d40 dok ne dobijem istu brzinu okidanja pa da postavim i tu sliku da vidimo koliko bi to bilo tamno.


Šta da vam kažem.

Ako ima objašnjenja, ja sam tu da naučim.

Izvinite. Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.scnet.yu.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja06.02.2007. u 16:30 - pre 210 meseci
ajde ja da probam... mislim da je problem u ovome označenom


aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

guru
beograd

Član broj: 9367
Poruke: 647
*.maksnet.net.



Profil

icon Re: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja06.02.2007. u 22:10 - pre 210 meseci
^ Prvo to, a drugo, fotka sa A510 je 2/3EV tamnija..

Nenade, ti reche da znash shta radish ?

[honda]
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Canon A 510 (na 200iso) --- dslr Nikon d40(na 800iso) = ista brzina okidanja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6474 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.