Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Tri pitanja - uplink, kako saznati DNS server i "skripta" ?

[es] :: Enterprise Networking :: Tri pitanja - uplink, kako saznati DNS server i "skripta" ?

[ Pregleda: 2221 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

RiciSambora
Banja Luka

Član broj: 150572
Poruke: 388



+5 Profil

icon Tri pitanja - uplink, kako saznati DNS server i "skripta" ?12.07.2007. u 21:34 - pre 205 meseci
Ovako,
nisam se duze vremena aktivnije bavio mrezama (osim onog osnovnog - tra lala za 5 minuta) pa me interesuje da li/kako se ovi novi switchevi mogu uplinkovati. Konkretno se radi o TP-Link TL-SG1016 (16 portni), a trebam ga uplinkovati dok ne stigne jaci. Znam da su stariji switchewi imali poseban uplink port. Da li se kod ovih moze uplinkovati iz bilo kojeg u bilo koji ili su za to predvidjeni posebni portovi? Koji kabel ide - crossover ili straight? Imate li jos nesto za dodati?

BTW. Da li moze ici "triple" uplink?

2. Moze li se napraviti neka skripta tako da u nju ukucam potrebne podatke (ip adrese, dns servere) koje mogu sacuvati pa poslije po potrebi pokrenuti na drugom kompu a da nemoram ponovo kucati ili ako se promjeni dns server (vise izlaza na intrenetu mrezi) da ih lako mogu zamjeniti?

3.Kako saznati koje su mi adrese DNS servera kada je komp postavljen na automatsku konfiguraciju mreze (ADSL modem spojen na mreznu)?

Hvala. Pozdrav
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
89.216.214.*



+101 Profil

icon Re: Tri pitanja - uplink, kako saznati DNS server i "skripta" ?13.07.2007. u 01:07 - pre 205 meseci
1. Bilo koji port moze biti 'uplink'. Uplink port je zapravo MDI port, tj. za povezivanje sa drugim switch-om koristi straight-through kabl. Inace bi se koristio crossover.
No, noviji swithcevi obicno imaju Auto MDI/MDI-X funkciju pa je sasvim svejedno koji ces tip kabla koristiti.

Sta tacno podrazumevas pod "triple uplink" i sta hoces da postignes?

2. Pogledaj netsh komandu, verovatno mozes da napravis batch file koji ce to da odradi.

3. ipconfig -all je jedno od resenja.

2 i 3 su za windows naravno. Slicno postoji i na *nix-ima.
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

RiciSambora
Banja Luka

Član broj: 150572
Poruke: 388



+5 Profil

icon Re: Tri pitanja - uplink, kako saznati DNS server i "skripta" ?13.07.2007. u 12:44 - pre 205 meseci
Citat:
optix: Sta tacno podrazumevas pod "triple uplink" i sta hoces da postignes?

Mogu li uplinkovati tri switch-a, ali s' obzirom da si mi potvrdio pretpostavke u odgovoru na prvo pitanje, pretpostavljam da i ovo moze.
Citat:
optix2. Pogledaj netsh komandu, verovatno mozes da napravis batch file koji ce to da odradi.

Probacu, pa cu da vidim.

Citat:
optix3. ipconfig -all je jedno od resenja.

Znam za nju ali kada su podesavanja stavljena na automatsko, onda ne ispisuje DNS (barem kod mene). Kada ih ja rucno unesem onda ih mogu i tu vidjeti.

BTW. Za windows i pitam.

Hvala ti. Pozdrav
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
89.216.214.*



+101 Profil

icon Re: Tri pitanja - uplink, kako saznati DNS server i "skripta" ?13.07.2007. u 14:54 - pre 205 meseci
Mozes povezivati vise switch-eva naravno, s tom napomenom da na swithcevima koji nemaju Spanning Tree Protocol ne smes imati vise od jedne putanje ka bilo kom mreznom segmentu.

nslookup takodje ispisuje aktivni DNS server.
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Tri pitanja - uplink, kako saznati DNS server i "skripta" ?

[ Pregleda: 2221 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.