Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kvalitetniji zvuk?

[es] :: Audio kompresija :: kvalitetniji zvuk?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9282 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragan_epo
Valjevo

Član broj: 73974
Poruke: 144
89.216.224.*



+1 Profil

icon kvalitetniji zvuk?08.09.2007. u 00:50 - pre 201 meseci
Pozdrav,

Zanima me sl. stvar.

Drugar je uzeo Yamahin komplet (risiver i zv. NS 777- najjaci u toj klasi sa 2 basa (svaki) po 20+ 13.5 + 2.5).

E sada- narezem ja audio CD u Nero 6.3 (sa Hdd-a pesme u mp3 formatu (njih oko 20) prebacim kao Audio Cd).
Pustim- medjutim kvalitet zvuka nije kao onaj koji sam cuo kada smo kupovali iste kutije. Kablovi su oelbach, bakarni 4-ka u preseku.
Kako je moguce poboljsati zvuk? Kako da zvuk sa audio CD-a bude cistiji?
Znam da te kutije mogu dati bolji zvuk?

Da li neko moze pojasniti?
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.co.yu.



+370 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?08.09.2007. u 08:02 - pre 201 meseci
Ako zelis kvalitetan zvuk, zaobidji mp3. Ako to nije opcija, probajte da nabavite bolje mp3 snimke od tih koje posedujete. Ne mozes dobiti cd kvalitet iz jednom ostecenog snimka pretvorenog u mp3.
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
*.kladovonet.com.



+5 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?08.09.2007. u 09:44 - pre 201 meseci
Mozda si hteo da ovu temu postavis na neko forumu Audio elektronike ili sl. ali, mislim da ce ti ovde najbolje biti objasnjeno u cemu je problem, kako ga resiti i eventualne zablude oko toga.
 
Odgovor na temu

dragan_epo
Valjevo

Član broj: 73974
Poruke: 144
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?08.09.2007. u 11:00 - pre 201 meseci
Mozda, nadam se da ce neko odgovoriti.
Hvala.


[email protected]

---------------------------------
Be a better Globetrotter. Get better travel answers from someone who knows.
Yahoo! Answers - Check it out.
--0-2120712261-1189245564=:30332
Content-Type: text/html; charset=iso-8859-1
Content-Transfer-Encoding: 8bit

<BR><BR><B><I>buljko &lt;[email protected]&gt;</I></B> wrote: <BLOCKQUOTE class=replbq style="PADDING-LEFT: 5px; MARGIN-LEFT: 5px; BORDER-LEFT: #1010ff 2px solid">Mozda si hteo da ovu temu postavis na neko forumu Audio elektronike ili sl. ali, mislim da ce ti ovde najbolje biti objasnjeno u cemu je problem, kako ga resiti i eventualne zablude oko toga.<BR><BR>--<BR>http://www.elitesecurity.org/p...R><BR>Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/p...e#283635<BR><BR>Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<BR>esauth:283635:7643c41bd5c7b5dd414601b5f7da7575<BR>
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?08.09.2007. u 11:47 - pre 201 meseci
Kada kupuješ nešto ovakvo, obavezno poneseš disk koji ti je dobro poznat pa procenjuješ. Ni to ne mora da bude merodavno pošto zvuk ume da bude prilično različit u drugačijem prostoru. Što se ovog konkretno tiče, probaj neki dobro snimljen audio CD pa na osnovu njega proceni, mp3 ume (kod nas je najčešće tako) da bude blagi užas.
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
91.150.114.*



+294 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?08.09.2007. u 12:13 - pre 201 meseci
Što je kvalitetnija oprema na kojoj slušaš, to će biti izraženija izobličenja koju mp3 kompresija "pruža".

Rešenje: izbegavati mp3 kompresiju (ili bar niske bitrate-ove i loše enkodere), i koristiti tzv. lossless (bez gubitaka) enkodere za skladištenje (npr. FLAC, APE).
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..ubr07.dals.blueyonder.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?08.09.2007. u 16:40 - pre 201 meseci
pored kompresije, obrati paznju i na sobu i gde su ti postavljeni zvucnici. prostorija u prodavnici je verovatno bila akusticki tretirana da daje dobar zvuk na svim frekvencijama. tvoja soba to moze da izoblici na razne nacine, npr paralelni zidovi ce pojacati odredjene bass frekenvecije, niski plafoni mogu da budu dosadni isto, prozori i drugi materijali mogu da daju razlicite refleksije i izoblice decay zvuka. ako su ti zvucnici odmah ispred zida ocekuj da ces imati udvostrucene niske frekvencije. ako su zvucnici u cosku, onda su ucetvorostrucene. ako vise u cosku dva zida i plafona, onda ocekuj jos duplo glasnije niske u odnosu na ovo prethodno.
 
Odgovor na temu

dragan_epo
Valjevo

Član broj: 73974
Poruke: 144
89.216.224.*



+1 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?09.09.2007. u 23:19 - pre 201 meseci
Konkretno...

Sta ja mogu da uradim?
Ima stvari koje su dobre - recimo dosta bluza koji mi se dopada ali mi je to u mp3 formatu na Hdd-u racunara.
Snimak je prilicno dobrog kvaliteta.
Kako od toga mogu da napravim kvalitetniji audio? Da li je dovoljno samo da u Ner-u izaberem Audio CD?
Da li se pesmi koja je prosecnog ili cak dobrog kvaliteta u mp3 formatu dodatno poboljsava zvuk kada se prebaci u audio?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?10.09.2007. u 00:26 - pre 201 meseci
Citat:

Što je kvalitetnija oprema na kojoj slušaš, to će biti izraženija izobličenja koju mp3 kompresija "pruža".


Ovo je jedna od vrlo cestih zabluda - i bazira se na pretpostavci "starijih" audiofila da su MP3 izoblicenja slicna klasicnim analognim izoblicenjima. To nije slucaj, i MP3 izoblicenja se nekad cak i jace cuju na ultra jeftinim sistemima nego na jacim - ali da ne ulazimo sad u to.

Evo par saveta kako bi potpuno izbegao mogucnost izoblicenja u digitalnom delu prenosa:

1. Ako koristis kompresiju, koristi Nerov AAC enkoder (Nero Digital Audio), na bar 128 kbit/s, ili LAME MP3 enkoder na 128 Kbit/s (pozeljno na bar 160 kbps) - ili, jos bolje - u VBR modu kompresije, gde je srednja vrednost 130-150 Kbit/s

Sa AAC-om od 128 kbps, i LAME MP3 fajlovima od 130-140 kbps ces dobiti zvuk koji najverovatnije neces biti u stanju da razlikujes od originala i posle visestrukih pokusaja - tako da ti to nece biti problem. Ostaje naravno placebo efekat, jer dosta ljudi "zeli da veruje" da je kompresovani zvuk losiji, pa im se to i "prividja" - ali najbolje resenje za borbu protiv toga je da uradis par slepih ABX testova uz savet za kompresiju gore, i videces da ne mozes da ih raspoznajes ;-)

Ako si MP3 fajlove dobio od negde - mozes ih proveriti sa alatkom tipa EncSpot (http://www.guerillasoft.co.uk/encspot/) koji ce ti reci sa cim je tacno kompresovan fajl, i da li je to OK. Ako MP3 fajl nije kompresovan sa LAME 3.9x ili Fraunhofer MP3 enkoderima i nije bar 128 kbps, velika je verovatnoca da je to problem.

2. Obrati paznju na put tvog audija do pojacala - dakle, povezi racunar i sve komponente sa digitalnim prenosom - dakle, optickim SPDIF-om ili koaksijalnim SPDIF-om umesto obicne analogne Line In/Out konekcije - time si potpuno izbacio mogucnost analognih distorzija do pojacala, jer preko SPDIF-a informacija putuje digitalno. Te price o "kvalitetnim kablovima" zaboravi, one sluze da naivnim "audiophile-wannabee-ima" proizvodjaci kablova otmu pare za nesto sto radi istu stvar - svaki kabl koji zadovoljava minimum kvaliteta unosi distorzije koje su daleko ispod praga sto ljudsko uvo moze da cuje - a u slucaju SPDIF-a izbacujes i tu sitnu mogucnost, dakle dobijas bit-to-bit identican signal u pojacalu kao i u tvom PC-ju, bez ikakve sanse za sum.

3. Ako ipak koristis analogni izlaz (nemas SPDIF na pojacalu itd...) - obavezno dobro uzemlji svoj PC, i koristi neko kvalitetno napajanje koje ima filtere za sprecavanje prolazenja "suma" iz strujne mreze u unutrasnjost PC-ja. Daleko je pametnije uloziti u kvalitetno napajanje i uzemljivanje racunara od nekakvih "vudu kablova" koji ne rade nista drugacije od obicnih, a kostaju mnogo vise.

4. Takodje - ako koristis analogni izlaz, gledaj da kupis zvucnu karticu koja ima kvalitetan DAC (X Fi nije los, mada ima jeftinijih koji rade isti posao) - cesto se desava da zvucne kartice integrisane na maticnim plocama imaju jadne DAC-eve, mada ako je u pitanju kvalitetnija ploca to verovatno nije slucaj. Takodje, probaj da nabavis i dodatne filtere za telefonsku liniju i mrezne kablove ako koristis modem/ADSL i dodatni LAN -

5. Ako imas dodatnu zvucnu karticu (dakle ne on-board integrisanu) - takodje probaj da je relociras od svih potencijalnih izvora suma (telefonski modem, i sl...)

6. Ono sto jako cesto zapravo pravi probleme je resampling koji tvoj sistem radi unutar PC-ja - Tvoja zvucna kartica najverovatnije interno radi u 48000 Hz PCM formatu, dok je CD Audio 44100 Hz PCM. Obicno sam Windows radi konverziju u audio mikseru - koja, u zavisnosti od verzije Windowsa i samog drajvera za zvucnu karticu - moze biti losa. Na primer, Sound Blaster Audigy karte imaju ocajan resampler koji unosi aliasing u zvuk i koji je bio deo sudskog spora.

Dakle, namesti u tvom audio plejeru izlazni sampling rate od 48 kHz i, ako mozes, koristi neki kvalitetan softverski resampler. Foobar2000 plejer ima jako dobar softverski resempler (www.foobar2000.org) - namestis na 48 kHz (dodas "Resampler" u output plug-inove, i podesis ga na 48000 Hz) i vozis.

Zvucne kartice poput X-Fi serije od Creative-a imaju OK resampler, jer je algoritam izveden na DSP-u i prilicno je OK. Ako imas X-Fi (pravu - posto je X Fi XTreme Audio zapravo Audigy, koji su prelepili sa novim nazivom!) mozes ostaviti i Windowsu da radi resampling :)

7. Obrati paznju da iskljucis post-procesing efekte na AAC/MP3 muzici u tvom softverskom plejeru. Ako tvoj softverski plejer radi nekakav "3D Audio", "Bass Enhancement" i sl - zagasi ih. Cesto se desava da razni 3D efekti demaskiraju maskiran sum u kompresovanom signalu, i on postaje ponovo cujan - ti efekti nisu dobri za kompresovanu muziku.



--

Ako sve ovo uradis, sanse da je MP3 krivac za "los zvuk" su apsolutno ravne nuli, osim ako slucajno nisi koristio MP3Pro na nekom niskom bitrejtu. Dakle, obrati paznju da je bar 128 kbps i LAME MP3 enkoder (cini mi se da ima plug-in i za Nero) - ili, jos bolje, AAC.

Takodje, dosta MP3 fajlova koje mozes naci na Internetu i sl... su kompresovani jako losim softverom - tipa Xing / Blade... Na veliku zalost, te stvari jako tesko umiru, i steta koju su Blade/Xing nacinili MP3 formatu je nemerljiva - resenje je prepoznati cime je MP3 kompresovan uz pomoc programa zvanog EncSpot (na primer) - i ako je u pitanju bilo sta sto nije LAME 3.9x ili Fraunhofer IIS na bar 128 kbps - baciti fajl u djubre i naci bolji.

Citat:

Da li se pesmi koja je prosecnog ili cak dobrog kvaliteta u mp3 formatu dodatno poboljsava zvuk kada se prebaci u audio?


Ne, ono sto si izgubio kompresijom ne mozes nikako vratiti nazad - dakle, rezanjem na CD-ove vec kompresovane muzike ne dobijas nista (osim, ako imas problem u samom prenosu zvuka do pojacala, koji ces eliminisati tako sto ces pustati muziku sa CD plejera a ne iz PC-ja). ALi, kao sto rekoh, ako uradis sve sa kompresijom kako treba (vidi gore) - kompresija nece biti krivac za los zvuk
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?10.09.2007. u 09:48 - pre 201 meseci
Ovde je ipak u pitanju drugi problem pošto loš zvuk ide sa audio CD-a, mada nisam video da li se pominje i klasičan audio plejer ili to ide sa kompa. Što se kvaliteta tiče, tu nekad ne pomaže provera tipa EncSpot pošto ima mnogo rekompresovane muzike a i nije redak slučaj da se od mp3 nepoznatog kvaliteta nareže audio CD pa to posle neko ripuje i spakuje ... tu već nema nikakvog traga. :( Zato maksimalno izbegavam rezane audio CD-je kao i skidanje takve muzike sa interneta. Ako već to radim, biram provereni lossless ili sam ripujem, mada od ranije imam dosta mp3 ali rađene isključivo sa Lame VBR0 gde bitrate često ide i preko 250.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?10.09.2007. u 10:01 - pre 201 meseci
Da, ripovanje sa piratskih CD-ova je veliki problem, posto gomila pirata zapravo jesu dekodirani MP3 fajlovi.

Time se ne samo unosi dodatna degradacija zvuka, vec je potpuno nemoguce otkriti gde je problem.

Jedno od prakticnih resenja je provera da li je Audio CD zapravo pravi Audio CD, ili je nastao od dekodiranih MP3 fajlova. Mislim da postoji softver koji to detektuje (vidjao sam ga, ali ne mogu da se setim imena) - a jos jedno od resenja je otvaranje WAV fajla koji je nastao od ripovanog CD-a u nekom wave editoru tipa Cool Edit.

MP3 kompresovane fajlove obicno odaje 16 kHz ili 18 kHz cut-off, dok vecina originalnih Audio CD zapisa ima frekventni spektar preko 20 kHz. Osim toga, MP3 fajlovi kompresovani losim kompresorom imaju sitne "rupe" u spektru koje se mogu videti recimo sa CoolEdit frekvencijskim pogledom.

Ako imate takav Audio CD - niposto ga nemojte ripovati ponovo u MP3, vec trazite ili originalni disk ili neki dobar encode.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?10.09.2007. u 10:12 - pre 201 meseci
Čovek je verovatno u radnji preslušavao neko audiofilsko izdanje CD-a preko nekog High-end CD plejera, u akustički dobro istretiranoj prostoriji, preko izfiltriranog napajanja, srebrnih teflonskih Van den Hull ili sličnih kablova, itd.
Jedini način da to dobije kod kuće je da nabavi kvalitetan izvor zvuka i da nabavi kvalitetne prateće komponente, onako kako je to urađeno u radnji.
Cela stvar nema nikakve veze sa audio softverom za PC.

Inače, najprostiji i vrlo efikasan način da poboljšate zvuk bilo kog audio CD-a je da nabavite sorbothane prstenove za CD.

Što se tiče uticaja kablova, apsolutno se ne slažem sa I. Dimkovićem. Za preko 25 godina bavljenja Hi-Fi-jem preslušao sam ih na desetine. I najskuplje i najjeftinije. Nikada nisam naišao na dva kabla koji "zvuče" potpuno isto.


[Ovu poruku je menjao draganmi dana 10.09.2007. u 11:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?10.09.2007. u 17:13 - pre 201 meseci
Za proveru se obično koristi Tau Analyzer dok se za proveru gotovih lossless koristi Audiochecker a mislim da oba koriste auCDetect koji pravi ona prva firma. Najčešće procena bude dobra mada nekad omaši, recimo kada je master dovoljno loš, ali to uglavnom važi za neka prastara izdanja.
 
Odgovor na temu

koko75
kosta simbov
Makedonija

Član broj: 23729
Poruke: 167
79.125.224.*



Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?26.09.2007. u 16:23 - pre 200 meseci
Sto se tice do mene oba programa ne rade kako treba jer oba sam prevario.Uzeo sam jedan muzicki fajl od 6mb kompresovan u Easy CDDA Extractor na 192kb/s Lame encoder i uz pomoc jedan od najpopularnijih programa pretvorio sam mp3 u wav ali tako da frekvencije idu iznad 20000khz.Malo sam pojacao visoki u tom podrucju jer su bili smanjene kad sam dobio prvi wav a onda sa pojacani visoki finalni wav pretvorio u ape uz pomoc Easy CDDA Extractor.Pustio sam na skeniranje i program kaze:
This track looks like CDDA with probability 99%.Necu javno da kazem kako sam ovo napravio jer mnoge ljudi zloupotrebice ovo pa na internet pustice lazni audio fajlovi.
Pozdrav.
kosta
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?01.10.2007. u 09:08 - pre 200 meseci
Citat:
koko75: Sto se tice do mene oba programa ne rade kako treba jer oba sam prevario.Uzeo sam jedan muzicki fajl od 6mb kompresovan u Easy CDDA Extractor na 192kb/s Lame encoder i uz pomoc jedan od najpopularnijih programa pretvorio sam mp3 u wav ali tako da frekvencije idu iznad 20000khz.Malo sam pojacao visoki u tom podrucju jer su bili smanjene kad sam dobio prvi wav a onda sa pojacani visoki finalni wav pretvorio u ape uz pomoc Easy CDDA Extractor.Pustio sam na skeniranje i program kaze:
This track looks like CDDA with probability 99%.Necu javno da kazem kako sam ovo napravio jer mnoge ljudi zloupotrebice ovo pa na internet pustice lazni audio fajlovi.
Pozdrav.


Naravno da nije problem prevariti Tau analyzer ili slične programe, ali je za to potrebno koristiti editor.
Pirati i prevaranti obično nemaju vremena za tako nešto jer se bave masovnom produkcijom, a nemaju ni neke naročite potrebe za time jer onaj ko kupuje piratski disk na ulici obično ne nosi sa sobom lap-top da bi uz pomoć tau analyzera proverio da li se radi o izvornim CDA fajlovima ili ne.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?02.10.2007. u 19:22 - pre 200 meseci
Pored toga, bar 99% onih koji kupuju a i onih koji prave te diskove nisu ni čuli za tau tj auCDtect.
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Moderator
Član broj: 85406
Poruke: 1173
89.216.209.*



+56 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?02.10.2007. u 22:21 - pre 200 meseci
I pored svega toga tu prevaru bi mogao da oseti svako i video bi da se radi o gresci, jer bi zvuk bio pun sumova i distorzije, i svako bi pomislio da nesto nije u redu, tako da bi svi verovatno mislili i da program jednostavno ne moze da se izbori sa time. Inace trebalo bi dosta sati da se napravi nesto kvalitetnije odnosno neprimetno, ali to se vec zove alternativni mastering, odnosno jednostavno original sam za sebe :)
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?03.10.2007. u 14:47 - pre 200 meseci
Citat:
Shon3i: I pored svega toga tu prevaru bi mogao da oseti svako i video bi da se radi o gresci, jer bi zvuk bio pun sumova i distorzije, i svako bi pomislio da nesto nije u redu, tako da bi svi verovatno mislili i da program jednostavno ne moze da se izbori sa time. Inace trebalo bi dosta sati da se napravi nesto kvalitetnije odnosno neprimetno, ali to se vec zove alternativni mastering, odnosno jednostavno original sam za sebe :)


Ne bih se složio da je za neprimetnu prevaru potrebno dosta sati jer Tau analyzer posmatra samo frekventni spektar, dok većina ljudi nije u stanju da napravi slušnu razliku između dobro enkodovavanog lossy fajla i originalnog wav-a.
Za sam Tau dovoljno je da se sintetišu alikvoti. To se radi u jednom potezu, i to za 20-tak sekundi (u zavisnosti od brzine računara), ako imaš gotove presete.
Za sintetizaciju postoji nekoliko veoma kvalitetnih plug-inova (koje neću da nabrajam ovde, da se ne bi pravila škola piraterije). Dovoljno je da sintetišu 2-gi i 3-ći harmonik, i to je to.
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Moderator
Član broj: 85406
Poruke: 1173
89.216.209.*



+56 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?03.10.2007. u 17:19 - pre 200 meseci
Citat:
draganmi: Ne bih se složio da je za neprimetnu prevaru potrebno dosta sati jer Tau analyzer posmatra samo frekventni spektar, dok većina ljudi nije u stanju da napravi slušnu razliku između dobro enkodovavanog lossy fajla i originalnog wav-a.
Za sam Tau dovoljno je da se sintetišu alikvoti. To se radi u jednom potezu, i to za 20-tak sekundi (u zavisnosti od brzine računara), ako imaš gotove presete.
Za sintetizaciju postoji nekoliko veoma kvalitetnih plug-inova (koje neću da nabrajam ovde, da se ne bi pravila škola piraterije). Dovoljno je da sintetišu 2-gi i 3-ći harmonik, i to je to.
Nazalost da ne, Tau analyzer ne gleda samo spektar, jer LC-AAC na 192kbps vec ima veoma gust i pun spektar i na golo oko veoma indentican originalu, jednostavno nije kao MP3 gde svako moze da vidi cut na 16khz, pa cak i LC-AAC na 400kbps, gde razliku u spectrumu i kvalitetu ne mozes niti videti niti cuti, Tau moze ;)


Inace obicnim parametric equilajzerom i nekim exciterom moze da se dovede spektrum na varalacki nivo, ali takodje se ne pravi se nikakva piraterija sa time.

Ali takodje tvrdim da bilo koj post process moze da se primeti, odnosno neka harmonicka distorzija ili pojacani sumovi, ukoliko se ne odradi detaljan remastering sto je kompretno druga prica.

btw. @draganmi, sta koristis u tu svrhu, treba mi u druge svrhe, odnosno restauracija starijih kaseta gde spektrum jedva prelazi 15khz. Koristio sam par pluginova za sintetizaciju ali nisam odusevljen.

javi na pm ako mislis da neko zeli da koristi u ove svrhe


[Ovu poruku je menjao Shon3i dana 03.10.2007. u 18:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: kvalitetniji zvuk?03.10.2007. u 17:28 - pre 200 meseci
Citat:

gde razliku u spectrumu i kvalitetu ne mozes niti videti niti cuti, Tau moze ;)


Moguce je detektovati kompresiju zvuka cak i ako je kompresor ostavio ceo spektar.

Primenjuje se detekcija "windowing-a" transformacija kao sto su MDCT koje su na prvi pogled neprimetne ali se statistickom analizom signala mogu detektovati i time utvrditi velicina "prozora" a samim tim i najverovatniji kodek, zatim je moguce analizom utvrditi da je signal kvantizovan kvantizatorom tipicnim za audio kompresiju pa cak i potrefiti "scaling faktore", isto tako je moguce otkriti i tragove TNS alatke u AAC-u i sl...

Postoje radovi koji tvrde da su uspeli da potpuno rekonstruisu MP3 iz dekodiranog signala, cak i da pogode i koji je enkoder koriscen samo na osnovu dekodiranog WAV fajla.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Audio kompresija :: kvalitetniji zvuk?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9282 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.