Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6706 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 13:59 - pre 164 meseci
Pozdrav ljudi.
Znam da postoji druga tema koja obradjuje probleme sa TDA 7294 IC kolom ali da ne opterecujem tu temu otvorio sam novu.
Dakle, u DataSheet-u pise da je 100V/100W maksimum za integrisanu tehniku koja je, jelte, jeftinija od hibridne a da ne spominjem diskretnu (koliko se secam srednje skole tako se valjda zove) sa odvojenim tranzistorima sto je i 10x komplikovanije napraviti.

Moje pitanje je da li je to kraj? Znaci nema jacih pojacala u integrisanoj tehnici, koji bi bili naslednici cuvenog TDA 7294? Osim brigde rezima koji (priblizno) mogu da racunam "samo" za duplu snagu, ali su tu opet upotrebljena dva IC-a... Da li zaista nema IC sa 200W snagom?

Malo mi je tesko pratiti tu IC scenu (ne znam gde da se tacno informisem) ali koliko znam postoje i neka slicna kola koja su nesto skuplja od TDA. Da li su oni stvarno bolji?
Bilo bi super kada bi neko napisao uporednu tabelu sa slicnim IC-ima (slicna snaga i radni napon) pa da ih imamo sve na jednom mestu u ovoj temi.
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 14:08 - pre 164 meseci
Hahaha... opet sam sebe demantujem odmah posle postavka teme.
A lepo sam trazio pre postavka teme i nisam mogao naci nista zanimljivo i sada evo slucajno naletih na ovaj IC.
STA5150
http://www.st.com/stonline/products/literature/od/8764.pdf

E sad, samo jos da vidim da li je to integrisana tehnika ili neki hibrid.
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 15:47 - pre 164 meseci
Evo jednog u slicnom rangu ali samo "malo" drugacijeg radnog napona
http://www.elektor.com/news/10...um=email&utm_campaign=news
Ja jos uvek ne mogu da verujem sta ovde pise
Sta vi kazete? Jel moguce ovo?
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 16:00 - pre 164 meseci
Citat:
ksrele: Moje pitanje je da li je to kraj?


Ma gde nema, evo npr. STK4048X1 je 150W(bar tako piše) TDA7385 (kao) 4X30W onda mislim da sam negde video STK od 200W a postoji i HY 400 (ali hibrid evo teme) koji se nigde nemože naći.

Ali sve je to pitanje da li je stvarno toliko, TDA7385 mislim da nikako nemože da "izbaci" toliku snagu na 14V a TDA7294 isto mislim da nemožda 100W ali do 70-75W bi možda i moglo na 4oma sa većim naponom(do određene granice).

Bora je jednom rekao da sve to piše ali koliko je to veliko kolo da bi moglo da prenese toliku dispaciju na hladnjak, što je i logično e STK je već druga priča...

Za to 100W na 1,5V čisto sumnjam i ionak piše "100 W PEAK power output"
Aca 93
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 16:20 - pre 164 meseci
Dobro, TDA 7294 znam da nije 100W u praksi ali jeste nekih 70-80W u najidealnijim uslovima. Takodje znam da TDA7385 (4x30w) a pogotovo TDA7386 (4x40w - kojeg bi tako voleo da isprobam) nema sanse da imaju toliko snage na 12v ali u poredjenju sa TDA7294 ovi drugi su predvidjeni za rad u automobilima gde je napon ogranicen na tih 12v i samim tim im je snaga ogranicena.
E sad, ovi chipovi koji ne idu u automobile mogu da se prave za bilo koji napon znaci sto se napona tice snaga mu nije ogranicena, ali ako je problem disipacija i osetljiva unutrasnja struktura kola onda te cinjenice ogranicavaju snagu koju samo integralno kolo moze da izdrzi. To ja sam kontam, ali mozda su u medjuvremenu izmislili neke materijale i sisteme izrade koji mogu da podrze mnogo vece snage a ja toga nisam svestan, e to ja vas pitam.

E sad, zar nije STK isto hibrid? Za uporedbu, koliko kosta jedan STK max snage 2x100w? Zaista nemam pojma gde da pogledam ali znam da je TDA oko 400 din (319din u elementi).
Da li taj STK ima kvalitetniji zvuk od TDA?
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1848



+67 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 16:30 - pre 164 meseci
Citat:
ksrele: Dobro, TDA 7294 znam da nije 100W u praksi ali jeste nekih 70-80W u najidealnijim uslovima.



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 16:42 - pre 164 meseci
@ackopk
I?
Sta hoces da kazes?
Gde sam ja pogresio?
Npr, meni je kuci napon napajanja oko +/-32v i zvucnici 4ohm. Ako pogledamo grafikon (<0.5THD) vidi se da je to negde oko (upsi, izlazi iz grafikona) ali oko 80W, a ako bi stavio zvucnik od 8ohm to bi bilo oko 60W .
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1848



+67 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 16:50 - pre 164 meseci
Sto ste toliko napadni ljudi BRE.!!

Nigde nisi pogresio, naravno da si u pravu. Samo postavljam grafikon da bi se videla izlazna snaga sa naponom napajanja.!

Jednom recju potvrdjujem tvoju konstataciju.!




Evo jos jednog cipa sa dosta snage.


On je sledeci na mojoj listi za pravljenje. To je jedan cip ali sa dva kanala (stereo) tako da radi i u bridge i u paraleli.

Snage sasvim dovoljno.


Deklarisan na 2x60w ili mono kao 120w.. mada ide i vise sa nekim % THD. To je stariji brat LM3886 kola.



Pozdrav.!


Ackopk.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 17:00 - pre 164 meseci
@ackopk

A gde ćeš da kupiš taj integralac, ako nije tajna?
Aca 93
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 17:07 - pre 164 meseci
Ma nisam napadan, samo mi je izgledalo kao da me demantujes :)
Ej, pa ovaj LM i nije tako los.
Mada, kada pogledam, sve je to tu negde isto - slicno. Neka me neko demantuje, ali cini mi se da integralci ne mogu vise od MAX 150W u nekom ultra bridge dual turbo modu (jedan jedini IC). Sad ga samo opremaju sa raznim detekcijama clipovanja, pa nekim kvazi zastitama: temperaturnim, od kratkog spoja itd... Najnovije sto sam video je da ima totalno ditigalni status_izlaz/mod_seleket_ulaz koji moras nakaciti na uC da bi video sta sve ovaj kaze da mu smeta/da ga mutiras ili prebacis rezim rada.
U svakom slucaju, sve su to super sjajne opcije zbog kojih se ja radujem, koje ce dobrineti da se izradjuju mnogo prakticnija pojacala kako u DIY metodologiji tako i fabricki. Ali forsiranje upotrebe digitane tehnike (koje se mnogi pocetnici elektronike JAKO plase ili jednostavno ne znaju da programiraju uC) mi se bas i ne svidja mnogo... Ja se ne bavim uC-ovima a ipak zelim da zaposlim taj neki novi IC u mom pojacalu i kako cu ja onda? Moram kupiti i uC pa i programator pa ga programirati pa 300 cuda da bi mi pojacalo proradilo... malo bzv.
Nego, gde ima lista najnovijih IC kola?
Nasao sam za SM ali ne proizvode samo oni TDA, tu je i Philips i jos neki a na njihovim sajtovima nema nikakve pretrage... A da ne pricam za LM... gde njih mogu da potrazim?

P.S.
Jedno zanimljivo pitanje koje me odavno muci. Sta znaci TDA a sta LM? Da li LM proizvodi samo jedna fabrika ili kako to ide?
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1848



+67 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 17:22 - pre 164 meseci
Citat:
aleksandara 93: @ackopk

A gde ćeš da kupiš taj integralac, ako nije tajna?

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1848



+67 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 17:25 - pre 164 meseci
Sad sam se setio za jedno pojacalo u D klasi.... HCA600ACREF....


Izbacuje 600w na 8oma i 1000w na 4oma.


Napajanje +-110V. Efikasnost do 95%. Znaci trafo 1000w a na izlazu 950W. Kad ce to "obicna" pojacala. Na ovih 50W mozete da ugrejete noge dok slusate muziku.



Tako da vas ovo 100w od 1.5V ne buni. Mene nebi zacudilo kada bi video 1.5V to 100w RMS.




Pozdrav svima.!


Ackopk.







 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 17:26 - pre 164 meseci
Citat:
ksrele: Sta znaci TDA a sta LM? Da li LM proizvodi samo jedna fabrika ili kako to ide?


A šta znači Golf i Opel? Pa naravno da su to 2 različite marke, firme...
Aca 93
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 17:35 - pre 164 meseci
Citat:
ksrele: Neka me neko demantuje, ali cini mi se da integralci ne mogu vise od MAX 150W u nekom ultra bridge dual turbo modu (jedan jedini IC).


Evo ja, STK4050II 200W 0,4THD i jedan jedini IC.

Citat:
ackopk: Sad sam se setio za jedno pojacalo u D klasi.... HCA600ACREF....
Izbacuje 600w na 8oma i 1000w na 4oma.


Pa dobro ali to je i D klasa i tranzistori, a i to nije za u sobi nego za nešto zahtevnije...

Samo mi nije jasno gde nabavljaš te čipove kad ih "nigde" nema :))
Aca 93
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 17:37 - pre 164 meseci
Citat:
aleksandara 93: A šta znači Golf i Opel? Pa naravno da su to 2 različite marke, firme...

Nebih rekao da su to dve raszlicite firme. TDA kola prave mnoge kompanije i nisu to samo pojacala, ima tu svega!.
Citat:
ackopk: Sad sam se setio za jedno pojacalo u D klasi.... HCA600ACREF....
Izbacuje 600w na 8oma i 1000w na 4oma.

E pa da, to ti je digitalac... Ufff... to bi tek voleo da cujem kako radi. Ne mora bas taj od 1000W vec bilo koji digitalac :)
Uzgred, i nisu tako komplikovani za sastaviti. Pratio sam to malo. U pocetku je sve bilo modularno. Imao si PWM modul pa ovaj pa onaj... sada je to sve u jednom IC-u i spolja samo treba onaj (R)LC filtar i pali bato :) ...
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 17:43 - pre 164 meseci
@aleksandara 93
Pa opet cu ja, zar STK nije hibrid?
Znas sta je razlika?
Integralno kolo se pravi od tankih "filmova" silicijuma (ili cega vec) i tako se u mikroskopskoj izvedbi prave poluprovodnici izmedju tih slojeva tih filmova. A ti filmici se lako prave u nekim masinama masovno-odjednom (nema potrebe za spoljnim elementima) i zato dodju jeftiniji.
A hibridi se prave tako sto se neki jednostavniji sklopovi unutar chipa naprave u integrisanoj tehnici a neki komplikovaniji se prave od diskretnih elemenata, znaci kada otvoris STK unutra vidis izlazne tranzistore, vidis razne podsklopove. Svi su oni spojeni zicicama i onako, meni izgleda bzv. Kao neki Frankenstajn :) Salim se naravno :)
Hocu reci da ja zaista nemam pojma sta je tu bolje ali kontam da je STK skuplji pa zato kazem da su IC-i pristupacniji...
A logicno je da je STK lakse napraviti vece snage: samo mu nabacis jace izlazne tranzistore i spojis ih sa debljim zicicama za izlazne nozice i eto ti chipa, a u integralcu mozda ne mozes da stavis deblje "filmove" da bi se napravili bolji PN spojevi... Ako me kapiras.
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 17:49 - pre 164 meseci
http://en.wikipedia.org/wiki/Integrated_circuit
http://en.wikipedia.org/wiki/Hybrid_integrated_circuit
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1848



+67 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 17:54 - pre 164 meseci
@ksrele

Ovog puta moram da te demantujem.!



Kada se kaze D klasa ili D Class ne misli se ne DIGITALNA pojacala. Oni nemaju ama bas nikakve veze sa digitalnim pojacalima.

Cista analogija. D klasa ti je "prekidacka" tehnilogija, kao sto imas prekidacka napajanja.



@aleksandara93


Nema nikakvih tranzistora a ni dodatnih delova. Princip je kao i onaj HY 400.


Dal je A, AB, B, E, G, H ili D klasa nije bitno... Stvar je da bude jedan IC i sto veca snaga.



Inace... Bridgeable up to 4000W...







 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 17:57 - pre 164 meseci
Hahaha... ma znam da nisu digitalna ali ih ja tako (od milja) zovem :)
I u skoli sam uvek brkao: znaci imas anlogni (nepredkidni) signal i diskretni (prekitni, tj sa odredjenim naponskim nivoima), e ja sam ove druge uvek zvao "digitalni" :)
Znam kako rade D class pojacala (manje vise) tako da nisam ja lose mislio samo sam se lose izrazio.
Mene vise buni ovo hybrid vs IC... sta je tu bolje i zasto. Sta je skuplje?
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1848



+67 Profil

icon Re: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?22.11.2010. u 18:02 - pre 164 meseci
Citat:
ksrele: Hahaha... ma znam da nisu digitalna ali ih ja tako (od milja) zovem
I u skoli sam uvek brkao: znaci imas anlogni (nepredkidni) signal i diskretni (prekitni, tj sa odredjenim naponskim nivoima), e ja sam ove druge uvek zvao "digitalni"
Znam kako rade D class pojacala (manje vise) tako da nisam ja lose mislio samo sam se lose izrazio.
Mene vise buni ovo hybrid vs IC... sta je tu bolje i zasto. Sta je skuplje?


Izivni onda. Upada u oci.


Citat:
ksrele: @aleksandara 93
Pa opet cu ja, zar STK nije hibrid?
Znas sta je razlika?
Integralno kolo se pravi od tankih "filmova" silicijuma (ili cega vec) i tako se u mikroskopskoj izvedbi prave poluprovodnici izmedju tih slojeva tih filmova. A ti filmici se lako prave u nekim masinama masovno-odjednom (nema potrebe za spoljnim elementima) i zato dodju jeftiniji.
A hibridi se prave tako sto se neki jednostavniji sklopovi unutar chipa naprave u integrisanoj tehnici a neki komplikovaniji se prave od diskretnih elemenata, znaci kada otvoris STK unutra vidis izlazne tranzistore, vidis razne podsklopove. Svi su oni spojeni zicicama i onako, meni izgleda bzv. Kao neki Frankenstajn Salim se naravno
Hocu reci da ja zaista nemam pojma sta je tu bolje ali kontam da je STK skuplji pa zato kazem da su IC-i pristupacniji...
A logicno je da je STK lakse napraviti vece snage: samo mu nabacis jace izlazne tranzistore i spojis ih sa debljim zicicama za izlazne nozice i eto ti chipa, a u integralcu mozda ne mozes da stavis deblje "filmove" da bi se napravili bolji PN spojevi... Ako me kapiras.




U pravu si za hybride i IC... ali zar je nama to toliko bitno.? Jedan deo i ovako i onako. To je nama graditeljima najbitnije. E sad sigurno imaju svoje mane i prednosti.



Pozdrav.!


Ackopk.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Naslednik TDA7294, slicni IC-i od konkurencije i da li je skuplja konkurencija stvarno bolja?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6706 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.