Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dokazivanje legalnosti, pitanje

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Dokazivanje legalnosti, pitanje

[ Pregleda: 5293 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

shadow-bg
Ciric Vukasin
Preduzetnik
Beograd

Član broj: 189835
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.bgwireless.net


+293 Profil

icon Dokazivanje legalnosti, pitanje03.03.2011. u 21:37 - pre 159 meseci
Firmi sam prodao PC racunar kao snimac za video nadzor. Na racunaru je Linux. Racunar nema ni misa ni tastaturu, ali ima ekran. Na ekranu su snimci sa kamera, nista vise.

Sad mene interesuje, dodje inspekcija, vide racunar, traze fakturu za windows, i kako se tu sad gleda da li je tu windows?
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Dokazivanje legalnosti, pitanje03.03.2011. u 21:46 - pre 159 meseci
Akcijom Mreže za slobodni softver Srbije i Ubuntu-RS LoCo tima Poreskoj upravi upućen je dopis 19. januara sa sličnim pitanjem.

Dopis je u prilogu ove poruke.

Nakon par nedelja, PU je prosledila dopis na mišljenje Ministarstvu finansija.

Zvaničan odgovor još uvek nije stigao ali jeste informacija da je pojašnjenje u vezi procedure provere legalnosti softvera za koji ne postoje posredni dokazi o legalnosti prosleđeno odeljenjima na terenu kao i operaterima u kontakt centru PU (telefon 0700 700 007).

Uroš iz Ubuntu zajednice je u kontaktu sa PU, i zvaničan odgovor sada stvarno očekujemo tokom naredne nedelje.

Lično sam veoma zainteresovan da čujem ukoliko bilo ko u praksi ima probleme pri dokazivanju legalnosti slobodnog softvera u najavljenoj akciji kontrole. U slučaju potrebe, možete se javiti i preko http://sr.openoffice.org/kontakt.html
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: Dokazivanje legalnosti, pitanje03.03.2011. u 23:11 - pre 159 meseci
Niko tebe ne primorava ni da prodas ni da kupis operativni sistem. Mi smo samo na racunima i garancijama stavili napomenu da su racunari isporuceni bez operativnog sistema ako ih nema na fakturi i to je to.
Ako i kupac tvrdi da si mu instalirao piratski operaitvni sistem mislim da je tu samo njegova rec protiv tvoje i nista vise osim toga. Mogu eventualno da urade kontrolu prodajnog mesta, ali ako si cist onda nemas brige.
Sto se tice dokazivanja legalnosti slobodnog softvera, osoba koja zastupa BSA u Srbiji nam je na jednom skupu u Novom Sadu dala obecanje da se u pocetku "nece igrati inkvizicije" i uopste nece pritiskati kada je u pitanju besplatan softver, jer je trenutno stopa piraterije u nasoj zemlji izuzetno visoka i da je cilj da se legalizuju "krupni igraci" (microsoft, adobe, corel...). Naravno, ovo je sve samo ispricano, tako da i nema neku tezinu, ali je bitno da su i oni svesni da kompletna prica ima dosta nedostataka.
pozdrav
 
Odgovor na temu

-VeGeTa-

Član broj: 51150
Poruke: 230
*.st.cable.xnet.hr.



+28 Profil

icon Re: Dokazivanje legalnosti, pitanje10.04.2011. u 09:16 - pre 158 meseci
Da ne otvaram novu temu postavit cu pitanje ovdje.

Zanima me ako su na kompjuteru prije bili instalirani piratski programi i sada su izbrisani, kada dode kontrola u registry-u će ostat da su se ti programi koristili, ali ih naravno više nema. Oće se to vodit kao prekršaj ili ne ???
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Dokazivanje legalnosti, pitanje10.04.2011. u 09:37 - pre 158 meseci
Ponekad u registriju ostaju repovi, ali uvek možeš reći da si
koristio probnu verziju i da si deinstalirao program nakon probnom
perioda...
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

dekster2
milosavljevic boban
centar

Član broj: 142273
Poruke: 758
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Dokazivanje legalnosti, pitanje10.04.2011. u 11:16 - pre 158 meseci
@prekršaj ili ne ???
Da li neko moze tacno da odgovori.
•Postujte sve ucesnike diskusije, pa cak i kada se ne slazete sa necijim misljenjem!
 
Odgovor na temu

-VeGeTa-

Član broj: 51150
Poruke: 230
*.st.cable.xnet.hr.



+28 Profil

icon Re: Dokazivanje legalnosti, pitanje10.04.2011. u 13:21 - pre 158 meseci
Pa mislim da nebi bia prekršaj, ako u registry-u neće ostat zabiljezeno da je u program unesen serial ili da je krekiran bia, onda se uvijek moze reci da koristila trial verzija, ali isto volia bi odgovor neke strucne osobe pa da sam mirniji :D

 
Odgovor na temu

preatorian79
Sistem Administrator
Novi Sad/Srbija

Član broj: 318722
Poruke: 3
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Dokazivanje legalnosti, pitanje30.10.2013. u 16:00 - pre 127 meseci
Ja sam skoro u firmi imao kontrolu softvera od strane inspekcije. Oni dolaze sa jednim programcicem na fleshu koji pokrenu na svim racunarima i izlistaju sav instaliran softver (cak i deinstaliran) ali prave pitanje samo za trenutno instaliran komercijalni softver, savrseno dobro razlikuju freeware i opensorce od komercijalnog. S obzirom da na linuxu uopste nemogu da pokerenu taj svoj program i vec znaju da je linux free nemas cega da se plasis. Ovi moji nisu pravili pitanje ni za deinstaliran softver samo su napisali DEMO i to je to .

Takodje savet kolegama Adminima , nijedan FREE softver nije FREE u firmi samo ako je open sorce mozete ga imati . procitajte EULA svakog programa za koji mislite da je free. Ja sam imao recimo problem sa Ccleanerom i free antivirusom , ali posto sam imao Windowse i nesto legalnih office paketa progledali mi korz prste ali smo morali da kupimo Antivirus i par Total Commandera ... i TeamViewer takodje. MOram da im priznam da su bili korenktni u nasem slucaju
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Dokazivanje legalnosti, pitanje30.10.2013. u 17:02 - pre 127 meseci
Zar nije TeamViewer free za nekomercijanu upotrebu?
 
Odgovor na temu

shadow-bg
Ciric Vukasin
Preduzetnik
Beograd

Član broj: 189835
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.bgwireless.net


+293 Profil

icon Re: Dokazivanje legalnosti, pitanje30.10.2013. u 18:16 - pre 127 meseci
Jeste. Ali oni su mu dosli u FIRMU, a ne u neku neprofitnu organizaciju.

Mene interesuje da li je nekome preduzetniku pausalcu dosla inspekcija kuci da mu kontrolise kucni komp?
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Dokazivanje legalnosti, pitanje30.10.2013. u 18:48 - pre 127 meseci
Kakve veze ima što je firma, softver se može koristiti interno bez da pravi neke pare
 
Odgovor na temu

shadow-bg
Ciric Vukasin
Preduzetnik
Beograd

Član broj: 189835
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.bgwireless.net


+293 Profil

icon Re: Dokazivanje legalnosti, pitanje30.10.2013. u 23:40 - pre 127 meseci
Moze. Ali isto tako moze i da mu sluzi za posao. Nece oni da se upustaju u tu pricu. Ako je na sluzbenom racunaru, to je za komercijalnu upotrebu i kraj price sto se njih tice :)
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Dokazivanje legalnosti, pitanje31.10.2013. u 08:58 - pre 127 meseci
Bezveze Microsoft npr. ima MAPS program za partnere gde dobiješ punu kutiju softvera, naravno pod uslovom da se koristi za testiranje i internu upotrebu.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Dokazivanje legalnosti, pitanje31.10.2013. u 10:14 - pre 127 meseci
Imate na sajtu poreske uprave informacije o legalnosti kao i taj program koji koriste za proveru (jednom sam ga probao i deluje mi vrlo primitivno).

http://www.poreskauprava.gov.rs/o-nama/softver.html

 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Dokazivanje legalnosti, pitanje

[ Pregleda: 5293 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.