Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Competitive obučavanje i samoorganizujuće mape

[es] :: Veštačka inteligencija :: Competitive obučavanje i samoorganizujuće mape

[ Pregleda: 2291 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Hari Haler

Član broj: 179542
Poruke: 68
188.124.209.*



+1 Profil

icon Competitive obučavanje i samoorganizujuće mape28.06.2011. u 16:15 - pre 155 meseci
pozdrav svima,
može li mi neko objasniti razliku između competitive metode obučavanja i metoda koji se koristi kod samoorganizujućih (kohonenovih) mapa? jasno mi je da kohonenove mape u stvari koriste competitive obučavanje plus kooperaciju između susjednih neurona, ali nije mi jasno zašto kao razliku navode predefinisanu topologiju kod samoorganizujućih mapa? izlazni neuroni kod kohonenovih mapa su organizovani u mrežu (obično jednodimenzionalnu ili dvodimenzionalnu), ali kada im na početku obučavanja dodijelimo proizvoljne težinske vektore, ne vidim kakva je razlika po pitanju topologije i u slučaju dvodimenzionalne mreže, između ove i "klasične" competitive metode?
 
Odgovor na temu

Hari Haler

Član broj: 179542
Poruke: 68
188.124.209.*



+1 Profil

icon Re: Competitive obučavanje i samoorganizujuće mape29.06.2011. u 12:32 - pre 155 meseci
mislim da se predefinisana topologija koristi za određivanje susjedstva. ona u stvari ostaje nepromijenjena, ali se težinski vektori pojedinih izlaznih neurona pomjeraju tako da na kraju odražavaju topologiju ulaznog prostora, odnosno, imaće raspodjelu koja odgovara ulaznoj raspodjeli. volio bih čuti vaše komentare na ovo i odgovore na pitanja iz gornjeg posta.
 
Odgovor na temu

[es] :: Veštačka inteligencija :: Competitive obučavanje i samoorganizujuće mape

[ Pregleda: 2291 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.