Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica

[es] :: Matematika :: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 42782 | Odgovora: 120 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stijak
Beograd

Član broj: 97934
Poruke: 300
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.stijak.com


+37 Profil

icon Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica11.04.2012. u 18:08 - pre 146 meseci
Juče sam u priči sa prijateljem došao do teme lota i pitali smo se da li ima namještanja u smislu fantomskih sedmica - tipa da kažu da je izvučena sedmica iako zapravo nije i te pare uzmu sebi.

Naime - kako nemamo uvid u bazu uplaćenih kombinacija pre izvačenja (a i kasnije objave samo neke najokvirnije statistike tipa broja uplaćenih kombinacija) - mogli bi kada dobitnika nema prijaviti da je izvučen ili ako dobitnika i ima - prijaviti da ima još jedan dobitnik i slično...

E sad čitajući forum - vidim da je već neko spominjao takvu mogućnost na drugoj temi

Citat:
Pošto su ove godine "sedmice" mnogo učestale, uzeo sam digitron, i posetio sajt www.lutrija.rs (prim. - promjenio sam co.yu sajt iz citata u aktuelni)

Tokom 2005. godine (51 kolo) izvučeno je 8 sedmica. (8/51)
Tokom 2006. godine (53 kola) izvučeno je 6 sedmica. (6/53)
Tokom 2007. godine (39 kola) izvučeno je 12 sedmica do sada! (12/39).

Pri tome je nivo uplata (broj uplaćenih kombinacija) manje-više isti (oko 2 miliona) od 29.kola 2006. godine nadalje (a do tada je bio ekstremno visok, čak i do 10 miliona). Ove godine je ekstremno bilo 5. i 6. kolo sa preko 3-4 miliona uplaćenih kobinacija, a sva ostala kola se kreću uglavnom nešto preko 2 miliona uplaćenih kobinacija po kolu (od 1.8 do 2.8).

Pošto loto ima oko 15 miliona kombinacija, a u svakom kolu se otprilike prosečno uplati recimo 2.5 miliona kombinacija, matematička verovatnoća za dobijanje "sedmice" je 2.5/15, odnosno oko 17% po kolu. Ovogodišnja statistika pokazuje da je učestalost "sedmice" 12/39 odnosno oko 31% po kolu, što se ne uklapa ni u matematiku ni u prethodne godine!


Odlučio sam da softverski (u Javi) obradim dostupne statističke podatke i procjenim da li sedmica izlazi sa većom frekvencijom nego što je očekivano. Na brzinu sam sklepao dve klase. Jednu LotoReader - koja će sa lotovog site-a izvući potrebne statističke podatke o odigranim kolima od početka 2005. - 524 kola. I drugu - LotoChecker koja će te podatke statistički obraditi i izvesti simulacije u kojima bi brojala u koliko je kola izvučena barem jedna sedmica. Na osnovu toga bih mogao dobiti raspored simuliranih izvlačenja sedmica i odrediti očekivanu vrijednost, kao i širinu raspodjele (ovo poslednje nisam ni radio - jer je na osnovu simulacije bilo totalno jasno da se aktuelni broj koliko je puta izvučena barem jedna sedmica savršeno uklapa u simuliranu raspodjelu...

U tih 524 odigranih kola 55 puta je izvučena barem jedna sedmica - a simulirana izvlačenja daju rezultate (52, 45, 40, 45, 64, 59, 49, 59, 57...)

Kako je sve bilo namjenjeno isključivo za ovu jednu primjenu - nisam se trudio da klase budu nešto pretjerano userFriendly - pa je hardkodovano, a čak sam da bih uklonio separatore hiljada iz rezultata koje je izbacila prva klasa upotrebio textualni editor - pa se ne mogu rezultati direktno ubaciti kao input druge klase.

Možda će vam biti zanimljivo - pa evo Source kao Eclipse projekt: https://sites.google.com/site/...alizafrekvencijesedmiceuloto-u
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 08:22 - pre 146 meseci
Samo što ona verovatnoća za sedmicu po kolu nije ispravna - da ljudi biraju brojeve po slučajnom principu, onda bi to i važilo, ali često biraju kombinacije koje uključuju datume rođenja, "srećne" brojeve, brojeve koji nisu bili izvučeni duže vreme ili one koji su izvlačeni često, i samim tim je verovatnoća da više ljudi uplati istu kombinaciju veća, odnosno verovatnoća da sedmica bude izvučena manja. Samim tim, to utiče i na učestalost izvlačenja sedmice - kada su dobitni brojevi "datumolikiji", ima i više dobitnika...

Znači, kad bi imao podatak koliko je jedinstvenih kombinacija uplaćeno po kolu, onda bi mogao da računaš verovatnoću dobijanja sedmice i da praviš statistiku, jer to što je recimo petoro uplatilo istu kombinaciju ne uvećava šansu da baš ta kombinacija bude izvučena, ta dva događaja nisu zavisna, i onda ona računica iz tvog citata jednostavno ne valja...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 08:56 - pre 146 meseci
A ko će da natera bubanj da izbaci "datumolikije" brojeve? Kada uračunaš verovatnoću da izbučena kombinacija pripada nekoj klasi, opet je matematičko očekivanje broja dobitnika isto. Mogu ja uvek da igram 1,2,3,4,5,6,7. Svejedno je.

E, sad, što se tiče statistike, neophodno je imati podatak koliko je kombinacija uplaćeno po kolu. Bez toga ne vredi ništa.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Mihajlo Cvetanović
Beograd

Član broj: 37636
Poruke: 1249



+96 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 09:13 - pre 146 meseci
To jest različitih kombinacija...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 10:23 - pre 146 meseci
Ako te zanima verovatnoća izvlačenja bar jedne sedmice, onda ti treba podatak o broju uplaćenih različitih kombinacija, a ako te zanima raspodela verovatnoće broja izvučenih sedmica, onda ti treba podatak o broju uplaćenih kombinacija.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Stijak
Beograd

Član broj: 97934
Poruke: 300
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.stijak.com


+37 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 10:44 - pre 146 meseci
@Nedeljko: Bubanj uvijek izvlači random brojeve (naravno - ako nije namješten) - ali dolazi do preklapanja i zbog toga vjerovatnoća nije brojUplaćenih/brojKombinacija već 1-((brojKombinacija-1)/(brojKombinacija))^brojUplaćenih ukoliko su i uplaćeni random brojevi - pa na primjer za 8000000 uplaćenih - vjerovatnoća nije preko 50% već 40% posto (za tačan izračun možete iskoristiti wolfralpha)... Još kad bi zbog ne-randomnosti bilo manje različitih kombinacija - onda bi vjerovatnoća bila i manja. Ili da dovedem do ekstrema - ako bi igralo 15000 000 ljudi i baš svi uplatili istu kombinaciju npr. 1,2,3,4,5,6,7 - vjerovatnoća bi bila 1/15 300 000 da će se izvući baš ta kombinacija i da će svi djeliti nagradu tj. kao da je uplaćena samo jedna kombinacija.

@valjan: Bio sam svjestan toga - ali nisam mogao da procjenim koliko bi to moglo da bude - pa sam pretpostavio da nije veliki efekat - a sa druge strane - postoji i suprotan efekat - što gledajući po broju kombinacija značajan broj ljudi igra više kombinacija i razne neke sisteme pa su njihove kombinacije sve različite - pa za razliku od random slučaja gdje se svaka kombinacija bira random za sebe - ovdje to utiče da broj različitih kombinacija poveća u odnosu na random račun.

U svakom slučaju - mislim da bi statistička greška (raspored različitih simulacija) bila mnogo veća od ove sistemske greške - pa sam procjenio da je i ovo dovoljno dobro za moj ofrlje račun...

P.S. Kad smo već kod 1,2,3,4,5,6,7 - svakako nije dobra ideja da uplaćujete ovu kombinaciju - ne zato što je vjerovatnoća da izađe išta manja nego bilo koja druga kombinacija jer je ista - već zato što sam slušao gostovanje direktora lutrije u kome je rekao da u svakom kolu ima barem nekoliko desetina ljudi koji navedenu kombinaciju uplate - što znači da bi u slučaju da ti se posreći nagradu djelio sa mnogo ljudi...

[Ovu poruku je menjao Stijak dana 12.04.2012. u 11:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 10:46 - pre 146 meseci
Citat:
A ko će da natera bubanj da izbaci "datumolikije" brojeve?... Mogu ja uvek da igram 1,2,3,4,5,6,7...

Podsetih se jedne situacije, kada smo sa nekim prijateljima pratili izvlačenje (imali popunjene listiće). I izvlače se brojevi... 4... 5 ....6, a tek će oni, pomalo razljućeno: "Hej, pa ovo je namešteno!!!$#%&#×*Ł"

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 11:47 - pre 146 meseci
Citat:
Stijak: @Nedeljko: Bubanj uvijek izvlači random brojeve (naravno - ako nije namješten) - ali dolazi do preklapanja i zbog toga vjerovatnoća nije brojUplaćenih/brojKombinacija već 1-((brojKombinacija-1)/(brojKombinacija))^brojUplaćenih


Verovatnoća čega? Da se izvuče bar jedna sedmica? Ako su ljudi uplatili m različitih kombinacija, a bubanj izvlači jednu od n kombinacija ravnopravno, onda među ukupno n kombinacija ima m povoljnih da bude izvučena bar jedna sedmica, odnosno m/n.

Drugo, kakvu ti informaciju o načinu preklapanja imaš? Kako ti nse račun uklapa u slučaj da su svi uplatili istu kombinaciju?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Stijak
Beograd

Član broj: 97934
Poruke: 300
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.stijak.com


+37 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 12:04 - pre 146 meseci
@nedeljko - ne razumijem baš šta me pitaš? Naravno - ako imaš broj različitih kombinacija - onda je račun izvlačenja sedmice taj što si ti naveo - ali taj broj nemam već samo broj uplaćenih kombinacija - pa sam računao kao da su random birane kombinacije nezavisno jedna od druge - pa je onda vjerovatnoća po onoj drugoj formuli - nešto manja... To sa svim istim kombinacijama sam naveo samo kao ilustraciju kako može doći do narušenja ove random statistike. Ukoliko ljudi više uplaćuju datumolike brojeve - ovo što je valjan pričao - biće više uplaćenih brojeva do 31 i unutar toga do 12 - a tu je manje kombinacija koje operišu sa tim brojevima - nego ukupan broj kombinacija od svih 39 brojeva - pa će doći do većeg grupisanja i iz uplaćenih n kombinacija - dobiće se manji broj različitih kombinacija - nego po randolikom računu koji sam ja koristio...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 12:20 - pre 146 meseci
Dakle, odgovor na ovo pitanje

Citat:
Nedeljko: kakvu ti informaciju o načinu preklapanja imaš? Kako ti se račun uklapa u slučaj da su svi uplatili istu kombinaciju?


je ovo

Citat:
Stijak: pa sam računao kao da su random birane kombinacije nezavisno jedna od druge


Jasno! Međutim, onda si pošao od pogrešne pretpostavke. Bolje ti je da računaš sa brojem uplaćenih kombinacija i brojem dobitnika premije, jer je onda svejedno da li se uplaćuju "datomilke" ili ne znam kakve kombinacije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Stijak
Beograd

Član broj: 97934
Poruke: 300
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.stijak.com


+37 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 12:32 - pre 146 meseci
Ne razumijem kako bi to promjenilo bilo šta... Računao sam vjerovatnoću izvlačenja barem jedne sedmice jer je račun jednostavniji. Pre nego sam vidio podatke - planirao sam i da analiziram broj izvučenih djeljenih sedmica - ali kako je do sad svega dva puta bilo po dva glavna dobitka - nije dovoljno za bilo kakvu analizu...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 12:58 - pre 146 meseci
Pa, ovako je jednostavniji. Svaka kombinacija ima indikator da je izvučena. Matematičko očekivanje broja dobitnika premije je matematičko očekivanje zbira indikatora, a matematičko očekivanje zbira slučajnih promenljivih je jednako zbiru matematičkih očekivanja. Pritom promenljive ne moraju biti nezavisne. Mogu biti bilo kakve. Zato ti je ovaj račun jednostavniji i ne počiva na nekim neproverenim pretpostavkama.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 13:54 - pre 146 meseci
Zar ovo sto radite uopste ima nekog smisla?

tj kakvog uticaja ima bilo kakav rezultat na regularnost? koliko god jeinstvenih kombinacija da je uplaceno to je malo u odnosu na ukupan broj kombinacija. U proslom kolu je upalceno 776100 kombinacija. Sta je to prema 15.4 miliona mogucih kombinacija na izvlacenju. Nek su sve jedinstvene (a nisu) sansa za izvlacenje 7-e je oko 5%, otprilike jednom u 20 kola.

Inace, sirove podatke imas na http://www.lutrija.rs/loto




Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Stijak
Beograd

Član broj: 97934
Poruke: 300
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.stijak.com


+37 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 14:08 - pre 146 meseci
Počinjem da se frustriram pisanjem nekih - ako ne razumijete statistiku i loto - nemojte ni pisati - znam da sam ovo postavio na art of programming, pa ste se možda pozvali da odgovorite i možda ste bolji programeri od mene - ali ovo je tema gdje treba skontati i matematiku.

@nedeljko - ako je jednostavnije - napiši mi koja bi bila formula da ako imam broj uplaćenih kombinacija (i ne znam koliko njih je jedinstveno) i znam koliko ukupno kombinacija postoji - koja je vjerovatnoća da se izvuče sedmica? Ako misliš da je brojUplaćenihKombinacija/ukupanBrojKomb (jer je to rezultat sabiranja prostih vjerovatnoća izvlačenja jedne kombinacije) - to nije tačan odgovor i obrazloženje da ne ponavljam možeš naći na milion mjesta na netu.

mmix - u ovim kolima je izvučena glavna nagrada 54 puta. Da sam u simulacijama dobio da je očekivana vrijednost broja izvučenih glavnih nagrada npr. 20, sa sigmom (širinom raspodele) 5, onda bih imao poprilično jak indikativan dokaz da je u pitanju fintiranje lažnih sedmica jer bi statistička mogućnost da se takvo nešto desilo slučajno u regularnim izvlačenjima bila npr. 0.0001%(lupam brojeve da ne računam sada)... To nije egzaktni dokaz - ali u naučnom smislu jeste poprilično jak dokaz. Npr. kada naučnici traže neke podatke i koriste statističku obradu - ukoliko im se rezultat u okviru 5 sigma uklapa u neku očekivanu vrijednost - smatraju da su dokazali da rezultat upada u očekivanu vrijednost...

[Ovu poruku je menjao Stijak dana 12.04.2012. u 15:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 14:22 - pre 146 meseci
Citat:
Stijak: @nedeljko - ako je jednostavnije - napiši mi koja bi bila formula da ako imam broj uplaćenih kombinacija (i ne znam koliko njih je jedinstveno) i znam koliko ukupno kombinacija postoji - koja je vjerovatnoća da se izvuče sedmica? Ako misliš da je brojUplaćenihKombinacija/ukupanBrojKomb - to nije tačan odgovor i obrazloženje da ne ponavljam možeš naći na milion mjesta na netu.


Podvučeno: Ja uopšte ne pričam o verovatnoći izvlačenja sedmice, već o matematičkom očekivanju broja igrača koji su pogodili svih sedam brojeva. Znaš li ti uopšte šta je slučajna promenljiva, šta matematičko očekivanje, a šta indikator?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Stijak
Beograd

Član broj: 97934
Poruke: 300
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.stijak.com


+37 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 14:29 - pre 146 meseci
Znam izračunati vjeratnoću da n i više igrača izvuče sedmicu (samim tim i da baš n izvuče sedmicu) - ali sam radio samo za 1 i više, jer druge n nije imalo statističkog smisla. A ti si počeo sa premisom kako je jednostavnije da sam tako postavio i koju nisi potvrdio prikazom određenih lakih formula - i dalje ostajem jedini koji sam ovdje napisao formule. Znači - ako imaš bolji način statističke obrade - napiši ovdje formule i algoritam - ako nisi ljen - napravi i ti programčić pa mi objasni zašto je bolji - i biću ti zahvalan kao što sam zahvalan @valjanu jer je ukazao na jednu od manjkavosti ovakve statističke obrade.

Bez toga sve ostaje na praznoj priči - ja bih to bolje (bez objašnjenja konkretno kako).
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 14:39 - pre 146 meseci
Citat:
Stijak: mmix - u ovim kolima je izvučena glavna nagrada 54 puta. Da sam u simulacijama dobio da je očekivana vrijednost broja izvučenih glavnih nagrada npr. 20, sa sigmom (širinom raspodele) 5, onda bih imao poprilično jak indikativan dokaz da je u pitanju fintiranje lažnih sedmica jer bi statistička mogućnost da se takvo nešto desilo slučajno u regularnim izvlačenjima bila npr. 0.0001%(lupam brojeve da ne računam sada)... To nije egzaktni dokaz - ali u naučnom smislu jeste poprilično jak dokaz. Npr. kada naučnici traže neke podatke i koriste statističku obradu - ukoliko im se rezultat u okviru 5 sigma uklapa u neku očekivanu vrijednost - smatraju da su dokazali da rezultat upada u očekivanu vrijednost...


Pa nije bas, u igri sigurno utice psihologija tako da raspodela frekvencije kombinacija nije ujednacena i ti tu distribuciju ne znas. Samim tim tvoja simulacija (monte carlo?) koja se bazira na linenarnoj raspodeli moze ali ne mora da daje tacne rezultate. Meni je dovoljno da u tom slucaju postavim realno zamislivu distribuciju koja tvojoim metodom daje realnu sliku u 1 sigma i oborio sam ti dokaz. Gradis kucu na losim temeljima.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 14:47 - pre 146 meseci
Citat:
Stijak: Znam izračunati vjeratnoću da n i više igrača izvuče sedmicu (samim tim i da baš n izvuče sedmicu) - ali sam radio samo za 1 i više, jer druge n nije imalo statističkog smisla.


Opet ti o verovatnoći. Drugim rečima, ne znaš šta je to matematičko očekivanje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Stijak
Beograd

Član broj: 97934
Poruke: 300
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.stijak.com


+37 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 15:01 - pre 146 meseci
@Nedeljko - šta ti je matematičko očekivanje? Vjerovatno misliš na ono što ja zovem očekivana vrijednost - nju sam koristio kada sam radio simulacije - pa sam iz njih mislio izvlačiti očekivanu vrijednost broja sedmica u dosadašnjim kolima... A koji je smisao da izvlačim očekivanu vrijednost broja sedmica u pojedinačnom kolu - pa dobijem 0.1 sedmicu po kolu? šta mi to kaže i kako to mogu da upotrebim. Mnogo mi je ovako lakše bilo da izračunam vjerovatnoće - a rekao sam ti - ako misliš da je tvoj način lakši - napiši formulu - ne znam što nisi - jer meni za ovu formulu vjerovatnoće izvlačenje 1 i više sedmica nije trebalo više od minut...

@mmix - Hvala ti za pomen monte-karlo metoda - jer sam baš vidim da odgovara definiciji monte-karlo metoda - iako nisam razmišljao da li je to to. A radio sam neke simulacije u fizici tom metodom - ali je nekako to u mojoj glavi ostalo u odeljku za fiziku...
Da je rezultat stvarno bio npr. 20 sa sigma 5 nema te vrste raspodjele kojom bi ti mogao da fingiraš da 54 upadne u 1sigma. Zapravo - sve ove grupisane raspodjele koje je @veljko pominjao bi dale samo manju vrijednost i bile dalje od 54, a najnepovoljnija raspodjela (da su uvijek sve uplaćene kombinacije i različite al i to je statistički nemoguće) bi bila svega za 5-10 posto veća (21,22) i sigma se ne bi mjenjala.

P.S. Sad sam vidio da bih mogao sabrati tako očekivane vrijednosti po pojedinačnim kolima i dobiti očekivanu vrijednost. Ali i dalje je ova monte-carlo simulacija bolja jer mi vrlo lako i jednostavno daje i širinu raspodjele - koju mi u prvom slučaju morao analitički računati - a nemam pojma kako bih to uradio.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 15:24 - pre 146 meseci
kako ne mogu, mogu naravno, e ekstremnim uslovima napravim distribuciju koja gravitira ka dobijenim kombinacijama , onda je lepo "naduvam" od periferije ka dobitnim kombinacijama tako da dobijem zeljeni sigma. I onda kaem da je ta raspodela rezultat nekog fantomskog psiholoskog uticaja tipa datuma. Ako sam bas zaludan, naci cu neku slicnu krivu (recimo prosecan broj grla po domacinstvu) i napravicu korelaciju

Statistika koliko je dobra da analizira faktualne podatke toliko je zlo nevidjeno kad se koristi za mracne potrebe otkrivanja uzroka neke obzervacije
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 42782 | Odgovora: 120 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.