Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pocetak zivota u Nemackoj

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Nemačkoj :: Pocetak zivota u Nemackoj

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 58042 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kapama
Programer, Banka
Beograd, Srbija

Član broj: 288012
Poruke: 24
82.117.197.*



+2 Profil

icon Pocetak zivota u Nemackoj17.07.2012. u 13:40 - pre 142 meseci
Pozdrav svima,

Planiram da sa svojom verenicom(uskoro suprugom) odem da zivim u Nemacku. Ja sam dipl.ing. Elektrotehnike, smer Racunarska tehnika i informatika. Imam iskustvo od godinu i po dana rada u racunskom centru jedne banke ovde u Srbiji gde i sada radim. Planiram da krenem da trazim posao pa kada ga nadjem da iskoristim "Blue card" da oboje odemo tamo.
Ideja je da prvo ja nadjem posao pa da dobijemo plavu kartu i da kada odemo tamo i zena pocne da trazi posao(ona je diplomirani ekonomista pa ako neko zna kakva je situacija u toj bransi slobodno neka napise). Uglavnom moje pitanje za ljude koji imaju iskustva glasi da li nas dvoje mozemo da prezivimo tamo sa jednom(mojom) platom u pocetku dok se i ona ne snadje za neki posao. Ne znam sada kolika bi bila plata jer jos nemam konkretnu ponudu ali znaci minimum 35.000e bruto godisnje da bih uopste dobio plavu kartu.
Znaci morali bi da iznajmljujemo stan i da pokrijemo sve druge mesecne troskove. Hvala unapred na odgovorima!
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj17.07.2012. u 17:10 - pre 142 meseci
Za stan mozes racunati izmedju 350 do 1300 Evra mesecno - zavisi od zivotnih navika i zahteva,

Za "druge mesecne trostkove" ce tesko biti dovoljno, sem ako ne navedes na sta je konkretno misljeno.

Poz

 
Odgovor na temu

kapama
Programer, Banka
Beograd, Srbija

Član broj: 288012
Poruke: 24
82.117.197.*



+2 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj18.07.2012. u 07:24 - pre 142 meseci
Pa pod ostalim mesecnim troskovima podrazumevam hranu i mesecne racune za stan. Znaci samo da se pokrije ono osnovno za zivot. Cuo sam od ljudi koji tamo zive da hrana nije puno skuplja nego u Srbiji. A racuni za struju,vodu,komunalije, telefon... ne znam koliko iznose za recimo jedan stan od 40tak kvadrata. U svakom slucaju nadam se da se svi ti troskovi mogu pokriti sa 2000e mesecno neto. Posto je to neka plata koja mi je ponudjena sada u startu.
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj18.07.2012. u 21:19 - pre 142 meseci
Sa 2000 Evra si na konju ako ste samo vas dvoje u pitanju!

Moraces samo otici sa nekim kapitalom posto se za stanove naplacuju 3 Mesecne rate unapred, Ugovor i neko osiguranje koje ti se vraca kad izlazis iz stana i obicno se krece oko 1000 evra pa nagore...

Recimo da uzmes neki normalan stancic od 40, 50 kvadrata, kosta do 500 evra maximalno (neki b Klasa, a mozda i a ako budes imao srece)
Klopa kao sto si rekao nije skuplja neg u Srbiji, Ako si bez Auta moras racunati dve mesecne karte za podzemnu (oko 100 evra)
struja ne bi trebalo da je veca od 50-70 Evra mesecno,
Telefoni (uzmi u startu na prijavu) od 10-20 evra,
kablovska Televizija+internet, ne bi trebalo da je vise od 20 evra + pretplata za Televizor (nemam pojma kolko je tamo ali ne bi trebalo da je vise od 20 evra)

voda i komunalije(smece itd) su ti obicno uracunata u cenu stana zove se "Betriebskosten"

eto toga sam mogao da se setim na brzinu ...

Uvek se moze naci posao na crno za suprugu tako da nemas brige sa tolikom platom ....

 
Odgovor na temu

kapama
Programer, Banka
Beograd, Srbija

Član broj: 288012
Poruke: 24
82.117.197.*



+2 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj19.07.2012. u 13:15 - pre 142 meseci
ChanMaster, hvala puno na detaljnom odgovoru. Upravo su mi takve konkretne informacije i trebale. Puno pozdrava!
 
Odgovor na temu

uerceg
Software Developer
Berlin, Germany

Član broj: 267296
Poruke: 203
*.adsl.alicedsl.de.



+36 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj20.07.2012. u 19:46 - pre 142 meseci
Citat:
ChanMaster:
Ako si bez Auta moras racunati dve mesecne karte za podzemnu (oko 100 evra)

Ovo bi bila cena za jednu zonu, u srećnom slučaju ako ti je posao i stan u toj zoni. To obično znači da ne možeš sa tom kartom do centra otići, ako si malo dalje sa poslom i stanom. Ja sam 73 evra (čini mi se) platio kartu za 2 zone. Tako da bi to vas dvoje izašlo oko 150 evra. Zavisi naravno gde si u gradu.

Slažem se sa svime što je ChanMaster rekao. Nadovezao bih se na ovo još: "Ako si bez Auta..." - i da si sa autom i bez njega, možeš voziti sa srpskom dozvolom (naravno, međunarodnom) 6 meseci u Nemačkoj ako se ovde prijaviš da živiš. Nakon toga bez obzira što ti srpska dokumenta i dalje važe, ne vredi ti ta dozvola više i moraš da praviš nemačku, a pošto Srbija nije u EU, prost prepis dozvole nije moguć. Moraju se polagati testovi iz prve pomoći, teorije i praktični deo, tako da će i to da košta.

Ako imaš sreće naći nekog "našeg" koji će ti na balkansko poznanstvo iznajmiti stan bez kaucija, provizija agenciji, i slično, možeš dobro proći. U najgorem slučaju, ako ideš preko agencije, pa još sve procedure koje oni ovde postavljaju, treba ti u najcrnjim slučajevima i do 4000 evra da samo uđeš u taj stan.

Nisi dao odgovor na ovo što te ChanMaster prvo pitao - gde to dolaziš u Nemačku? 35000 bruto (to ti je u Baden-Wurttemberg oko 1840 evra mesečno, koliko vidim informacije o tebi, tj. da nisi oženjen, itd) nije isto u Minhenu ili u nekom selu na severu Nemačke. To ti je isto bitno, jer nisu svi gradovi baš jeftini za život.

Što se tiče hrane, za to ne brini, definitivno je jeftinija nego u Srbiji.
 
Odgovor na temu

kapama
Programer, Banka
Beograd, Srbija

Član broj: 288012
Poruke: 24
82.117.197.*



+2 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj25.07.2012. u 14:43 - pre 142 meseci
Hvala na odgovorima. Dolazim u Stutgart ili u Minhen nisam jos uvek siguran jos uvek je sve u pocetnoj fazi. Nisam ozenjen trenutno ali cu kada odem tamo biti ozenjen, koliko sam shvatio onda ti je i manji taj procenat koji odlazi na poreze i sl. E da imam jos jedno pitanje koje me muci - jezik. Engleski govorim odlicno ali Nemacki znam ono koliko je to moguce iz Gimnazije a to je u sustini jako malo. Vise predstavlja neki osnov za dalje ucenje nego sto se moze nazvati znanjem. Ne znam koliko ce mi to predstavljati problem u startu dok se ne uklopim i dok naravno ne naucim bolje jezik. Cuo sam da ima internacionalnih firmi u kojima moze da se radi i sa slabijim znanjem Nemackog u pocetku. Ako neko ima iskustvo sa tim znacili bi mi saveti, sugestije, ili jednostavno da cujem tudje iskustvo. Pozdrav i hvala unapred.
 
Odgovor na temu

uerceg
Software Developer
Berlin, Germany

Član broj: 267296
Poruke: 203
62.206.211.*



+36 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj25.07.2012. u 15:04 - pre 142 meseci
Trebalo bi da ti je manji porez ako si ozenjen. Ja sam trenutno u klasi 1, tek sam poceo raditi i neozenjen sam jos neko vreme. :) Za vise informacija o poreskim klasama u Nemackoj, procitaj: http://de.wikipedia.org/wiki/Lohnsteuerklasse

Ukoliko te zanima kolika bi ti bila neto plata, mozes posetiti neki od sajtova koji rade te kalkulacije:
http://www.brutto-netto-rechner.info/
http://www.spiegel.de/wirtschaft/service/brutto-netto-rechner-was-von-ihrem-lohn-noch-uebrig-bleibt-a-223811.html
http://www.focus.de/finanzen/steuern/gehaltsplaner/brutto-netto-rechner-was-2012-vom-gehalt-uebrig-bleibt_aid_28104.html

Sto se tice jezika, polako. Dok ne dodjes, idi na http://www.dw.de/dw/0,,2068,00.html ili http://livemocha.com/ ili bilo koji portal gde mozes da ucis nemacki. Ili ako imas toliko vremena pre nego dodjes ovamo, upisi neki kurs u Beogradu. Ovde kada dodjes, upisi se u skolu jezika. Mislim da se Uredu za strance moze podneti zahtev, pa oni placaju odredjeni broj casova jezika za tebe. Idem sutra u Ured za strance nekim poslom, pa cu i to pitati ako se setim, pa javim tacnu informaciju.

Sto se tice poznavanja jezika i posla, to zavisi sve gde pocnes da radis. U nekim firmama mozes da radis u potpunosti na engleskom, u vecini o5 je nemacki obavezno znati. Ako nadjes posao, nece ti niko prebacivati ako u startu ne znas dobro nemacki, jer da je jako dobro poznavanje nemackog preduslov za neki posao, a ti ga ne znas dobro, ne bi te tamo ni primili. Samo sto ce se od tebe ocekivati da krenes sto pre sa ucenjem nemackog kako bi sto brze komunicirao sa kolegama na nemackom.
 
Odgovor na temu

kapama
Programer, Banka
Beograd, Srbija

Član broj: 288012
Poruke: 24
82.117.197.*



+2 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj27.07.2012. u 14:05 - pre 142 meseci
Evo ima jos jedna stvar koja me muci... Treba da posaljem svoj CV i propratno pismo nekim firmama za koje smatram da mozda mogu da budu zainteresovane za mene. Da li da to bude na Nemackom ili na Engleskom? Unapred da kazem znaci ne javljam se tim firmama po nekom konkursu pa da znam da li je u opisu radnog mesta i obavezno poznavanje Nemackog jezika. Sa druge strane moje poznavanje jezika u ovom momentu nije dovoljno da bih sam mogao da sastavim to vec bih morao da angazujem prevodioca, sto nije problem ali u neku ruku osecam da je to mozda i neiskreno prema buducem poslodavcu da mu se obracam na Nemackom a kasnije da mu kazem da tek treba da ucim Nemacki jezik... Imate li nekih iskustava, sugestija, misljenja po ovom pitanju?
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj23.09.2012. u 21:40 - pre 140 meseci
Pretpostavljam da si do sad dosao do pravpg odgovora ali cu napisati - mozda nekom drugom bude zatrebalo...

Obavezno na nemackom!

Iz vise razloga neki od njih, nemas pojma ko ce ga citati, mozda tah nema blage veze sa engleskim, mozda je zaljubljenik u svoj jezik i nece mu se svideti "tudje" itd itd...

A u CV mora da stoji stavka o jezicima gde ces upisati poznavanje pisanja, razumevanja i pisanja istog ...

Tako da ne moras da se osecas "kao prevarant" nema potrebe...

Srecno u svakom slucaju...

 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj26.09.2012. u 01:25 - pre 140 meseci
Ima li potrebe za medicinarima - opsti smer, u Nemackoj? Kakvu oni imaju prodju sto se tice zaposlenja? Hvala svima na odgovoru! Pozz
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
193.158.111.*



+168 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj08.11.2012. u 17:11 - pre 138 meseci
Sad jedna realna situacija.
Dobili ste posao (dogovorili se na daljinu sa poslodavcem) u Munichu.
Nemate tamo rodbinu, prijatelje,... Poslodavac vam ne obezbedjuje podrsku - pre svega smestaj.
Kako se snaci? Predlozi i sugestije su dobro dosle.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
*.adsl.alicedsl.de.



+768 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj09.11.2012. u 23:40 - pre 138 meseci
Ovako:

http://www.elitesecurity.org/t...Nemackoj-bez-pomoci-prijatelja
 
Odgovor na temu

...Gaga...

Član broj: 312829
Poruke: 10
*.ecpwireless.net.



+12 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj07.03.2013. u 12:57 - pre 134 meseci
Da li neko zna možda novije informacije u vezi plata i poslova u Nemačkoj?
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj05.07.2013. u 09:12 - pre 130 meseci
interesuje me koliko dugo bi u Nemačkoj mogao da vozim (svoj) auto sa srpskim tablicama i srpskom vozačkom dozvolom (i mađarskim pasošem)?
čuo sam da je u Švajcarskoj taj rok 1 god. za ljude koji dobiju vizu i radnu dozvolu.
 
Odgovor na temu

uerceg
Software Developer
Berlin, Germany

Član broj: 267296
Poruke: 203
62.206.211.*



+36 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj05.07.2013. u 09:46 - pre 130 meseci
Neka me neko ispravi ako gresim. Sa srpskom dozvolom ovde neces moci voziti auto, moras imati medjunarodnu (ali kontam da si na to i mislio kad si rekao srpska). Kada se prijavis da zivis u Nemackoj, srpska dozvola ti vazi 6 meseci nakon cega prestaje da vazi i moras napraviti nemacku da bi mogao voziti. Kako funkcionise to sto ces ovde koristiti auto sa srpskim tablicama, stvarno ne znam.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
*.adsl.alicedsl.de.



+768 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj07.07.2013. u 08:26 - pre 130 meseci
Sa srpskom dozvolom kao DE rezident mozes da vozis 6 meseci. Auto sa srpskim tablicama nije preporucljivo voziti jer u slucaju udesa moze biti komplikacija oko naplate osiguranja. U tvom slucaju s obzirom da imas madjarski pasos, najlakse bi bilo da izvadis i madjarsku vozacku dozvolu ukoliko je moguca automatska konverzija iz srpske. Sve ostalo vodi ka tome da moras da polazes voznju u nemackoj sto bi te kostalo ca 700 Eur i par meseci vremena.
 
Odgovor na temu

zikkk
Beograd

Član broj: 303337
Poruke: 85



+68 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj09.07.2013. u 10:28 - pre 130 meseci
@ tdusko

Ne vidim zasto ce mu u slucaju udesa biti komplikovana procedura, srpski pasos+medjunarodna dozvola+kola na nasim tablicama+zeleni karton koji u stvari i ne moras
da posedujes u Nemackoj. Zeleni je potreban samo za BiH i Makedoniju. Dakle mozes da vozis auto u Nemackoj od trenutka dobijanja boravka pa narednih 6 meseci bez
ikakvih problema. Cak i u slucaju udesa, nemas nikakav problem. Uostalom isto kao i Nemac kada to uradi u Srbiji. Srecan put!!!
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
217.9.102.*



+768 Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj09.07.2013. u 16:50 - pre 130 meseci
Onog trenutka kada postanes rezident u DE pocinju da vaze za tebe druga pravila. Kao na primer, moras da placas sve poreze kao i ostali rezidenti, izmedju ostalog i porez na auto. Porez ne mozes da platis na auto koji je registrovan u Srbiji, znaci moras da ga registrujes u DE. Prilikom registracije moras da platis i osiguranje.

Zakon kaze:

Citat:
Die Steuerbefreiung tritt nur ein, wenn Gegenseitigkeit gewährt wird;
11.
(weggefallen)
12.
(weggefallen)
13.
ausländischen Personenkraftfahrzeugen und ihren Anhängern, die zum vorübergehenden Aufenthalt in das Inland gelangen, für die Dauer bis zu einem Jahr. Die Steuerbefreiung entfällt, wenn die Fahrzeuge der entgeltlichen Beförderung von Personen oder Gütern dienen oder von Personen benutzt werden, die ihren Wohnsitz oder gewöhnlichen Aufenthalt im Inland haben;
Izvor
 
Odgovor na temu

ajzaknish
Software Engineer
Minhen

Član broj: 148725
Poruke: 16



Profil

icon Re: Pocetak zivota u Nemackoj11.07.2013. u 10:19 - pre 130 meseci
Auto na nase table mozes da vozis ukoliko je registrovan na nekog clana porodice sa prebivalistem u Srbiji i sa medjunarosnim ovlascenjem na tvoje ime. Tako si regularan. Ali ako napravis bilo koji udes placas popravke iz svog dzepa posto nase osiguranje nisam bas siguran da ti pokriva troskove.
Ja jos uvek vozim auto na nase table koji je registrovan na moju sestru i nikad nisam imao problema.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Nemačkoj :: Pocetak zivota u Nemackoj

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 58042 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.