Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vlasnistvo nad programskim kodom

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Vlasnistvo nad programskim kodom

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5799 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

shadow-bg
Ciric Vukasin
Preduzetnik
Beograd

Član broj: 189835
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.bgwireless.net


+293 Profil

icon Vlasnistvo nad programskim kodom13.11.2012. u 08:46 - pre 138 meseci
Zavrsavam jedan veliki PHP sajt za klijenta. U pravima i ugovoru koji je klijent pripremio za sajt, pise da je njegova firma vlasnik kompletnog koda. Ugovor sa mnom je jos u pripremi, nista nisam jos potpisao. Kako su ove situacije regulisane u Srbiji?

S obzirom da sam u realizaciji tog projekta ulozio skoro celokupno moje znanje PHP-a, HTML-a, CSS-a i Javascript-a, mene konkretno interesuje kako da obezbedim sebe da delove tog koda koji sam pisao mogu da upotrebim i za neki drugi sajt?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom13.11.2012. u 08:54 - pre 138 meseci
On, sa svoje strane želi da se zaštiti u smislu da sme da menja bilo koji deo koda, onako kako njemu odgovara, a da tebe ništa ne pita. Dakle, kod je njegov i sa njim radi šta mu je volja.

A ti, nećeš da koristiš delove koda koji si njemu prodao. Ti ćeš da "napišeš isti takav kod još jedanput". To ti niko nikad ne može zabraniti.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom13.11.2012. u 09:01 - pre 138 meseci
To je trebalo da regulišeš pre početka posla.

U svakom slučaju, traži da u ugovoru stoji da im ustupaš neekskluzivna prava na upotebu koda.

Kod treba da organizuješ tako da se sastoji od što više uopštenih biblioteka (funkcije koje su opšte primenljive a nisu specifične za tadi projekat) koje su tvoje vlasništvo a koje ćeš objediniti pod nekim imenom, na primer "shadowlibs" a koje im neekskluzivno ustupaš na korišćenje.

Možeš i da im ograničiš upotrebu koda samo za potrebe njihovog sajta.

Ako oni insistiraju da dobiju apsolutna prava na kod, možeš im popustiti u delu koji se odnosi na kod koji si ciljano razvijao za njih ali ne i na tvoje biblioteke.
 
Odgovor na temu

shadow-bg
Ciric Vukasin
Preduzetnik
Beograd

Član broj: 189835
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.bgwireless.net


+293 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom13.11.2012. u 09:05 - pre 138 meseci
Jasno je meni sta on zeli. Apsolutno mi ne smeta da radi sa kodom sta zeli. Ja sa druge strane ne zelim sebe da zakopam. On ne moze da mi zabrani, ali da li moze da me tuzi zbog toga? Kad kazem "tuzi" mislim, dobije na sudu, ako ikad dotle dodje.

I kako sud tumaci "isti takav kod" ? da li je recimo dovoljno da promenim, lupam, imena promenljivih i da to vise nije taj kod ili ipak mora kod da se menja mnogo vise?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom13.11.2012. u 09:22 - pre 138 meseci
Ne možeš ti sebe nikako da zakopaš. Opušteno. Niko ti ne može zabraniti da programiraš do kraja života.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom13.11.2012. u 09:45 - pre 138 meseci
Citat:
S obzirom da sam u realizaciji tog projekta ulozio skoro celokupno moje znanje PHP-a, HTML-a, CSS-a i Javascript-a, mene konkretno interesuje kako da obezbedim sebe da delove tog koda koji sam pisao mogu da upotrebim i za neki drugi sajt?


Ti si njemu isporučio sajt u celini. To što si uložio celokupno znanje .. to se zove nešto sasvim normalno ako je u pitanju kvalitetan rad. Uvek u source kodu možeš da staviš "Powered by shadow-bg" (ili slično). I nešto ne verujem da klijent ima prava da zucne, ako ti taj svoj kod tretiraš kao tvoj lični template/bazu ili framework koji koristiš za dalji rad. Za rad uopšte. Sajt/kod kao što je njegov verovatno postoji u samo jednom izdanju. I to jedno jedino izdanje je taj klijent već platio.

Koliko ovi što prepravljaju džumla i wp šablone treba onda da se sekiraju a navodno su napravili još jedan 'novi sajt'? Da li bilo ko od tih takvih developera ima pravo da džumla ili wp ili drupal sajt tretira kao svoje - delo? Niko se i ne pita maltene, a oni koji rade pomoću ta tri pomenuta se još manje sekiraju za bilo šta, prema tome.. razlog za brigu, ne postoji.
about:networking
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom13.11.2012. u 09:54 - pre 138 meseci
I šta sad ti si tamo napisao:
Code:

for (int i=0; i<mCollection.size(); i++) {

}

i to kao, više nikad ne smeš da napišeš ni za jednog kupca ?
Kažem ti, opušteno. Njemu je pomenuta stavka ugovora bitna, u smislu da on sme sa kodom da radi šta hoće. A tebi ne može da zabrani da napišeš isti takav kod još jednom.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+266 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom13.11.2012. u 13:08 - pre 138 meseci
Trebas da razlikujes programski kod od graficke prezentacije.

Nema problema da preprodas kompletan sajt sve dok graficki i vizualno de podseca na predhodni. Frka ce biti samo ako to uradis za bitno manju cifru.

Probaj da u neki drugi sajt ubacif iste slike ili delove CSS-a i bice frke. Ali to graficko resenje je mnogo manja cifra nego samo programiranje.

Najzad, ako je kod tvoje vlasnistvo mozes ga zastiti kodiranjem (Zend Guard) i to je nesto sto kupca trajno vezuje za tebe i sto zele da izbegnu.

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

shadow-bg
Ciric Vukasin
Preduzetnik
Beograd

Član broj: 189835
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.bgwireless.net


+293 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom13.11.2012. u 17:11 - pre 138 meseci
Citat:
whitie2004: Trebas da razlikujes programski kod od graficke prezentacije.
Nema problema da preprodas kompletan sajt sve dok graficki i vizualno de podseca na predhodni. Frka ce biti samo ako to uradis za bitno manju cifru.
Probaj da u neki drugi sajt ubacif iste slike ili delove CSS-a i bice frke. Ali to graficko resenje je mnogo manja cifra nego samo programiranje.
Najzad, ako je kod tvoje vlasnistvo mozes ga zastiti kodiranjem (Zend Guard) i to je nesto sto kupca trajno vezuje za tebe i sto zele da izbegnu.


Ali kolko vidim, klijent ne pravi razliku. Ovo je isecak ugovora za posetioce sajta koji ce biti na sajtu:
Citat:
9.Softver dostupan na ovom Sajtu

Ukoliko nije drugačije naznačeno, softver neophodan za obavljanje naših usluga ili koji je na raspolaganju ili se koristi na našem veb sajtu kao i prava intelektualne svojine (uključujući kopirajt) koja se odnose na sadržaj i informacije i materijal na našem veb sajtu u vlasništvu su <klijent>.


@java
Bas tako recimo. Najobicnija petlja. Kako se pravno gleda na to?

@plus_minus
Pa ovi sto prepravljaju joomle, wordpress, drupal i sl, nema sta da se brinu, taj kod je slobodan za upotrebu. Nije njihov i nema sta da se brinu. Prvobitna verzija ovog sajta je bio prepravljen wordpress i nisam se tangirao. Ovo je radjeno od nule, i kad sam procitao sta pise u pravilima sajta, nije mi bilo svejedno.

@predrag
Slazem se, ali do sad sam radio relativno sitne projekte, ili prepravke i nisam se tangirao oko toga. Nikad mi nije ni palo na pamet. Sad sam prvi put zagrizao ovakav projekat. A kod jeste organizovan preko biblioteka jer sam koristio neke svoje biblioteke od ranijih projekata jer nema svrhe izmisljati toplu vodu. Samo sam ih prosirivao. Ima tu i tudjih biblioteka (jQuery, Google Maps API, 2Cheout API...)
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom13.11.2012. u 18:39 - pre 138 meseci
Citat:
whitie2004:
Nema problema da preprodas kompletan sajt sve dok graficki i vizualno de podseca na predhodni. Frka ce biti samo ako to uradis za bitno manju cifru.
Cek hoces da kazes, da mozes da uzmes kod koji si napisao za Twitter, i da samo izmenis da "graficki" i vizuelno ne podseca na Twitter, i na konju si?? Da nema problema sa tim, sve dok logo nije plava pticica?! Tehnologija ispod boje, nije bitna?!
Ili jos bolje, napisao si algoritam za Google pretragu, i sve dok ti je homepage zelen i firma kojoj si prodao taj isti kod se zove Miletova pretraga, tvrdis da neces imati problema?? (naravno, ispunio si uslov i prodao im algoritam za "bitno vecu cifru" :) )





Ono sto je jedino bitno je sta si ti potpisao tj. sta je stajalo u tom ugovoru. Te ukoliko si potpisao da neki unique deo koda, cijim bi ponavljanjem ili replikacijom omogucio isti tip servisa i prednosti toj drugoj firmi, tako nesto se sigurno ne bi svidelo tvom originalnom poslodavcu. Ali da ti on zabrani da koristis neke opste stvari, je besmisleno... sto rece Java:
Citat:
Java Beograd:
I šta sad ti si tamo napisao:
Code:

for (int i=0; i<mCollection.size(); i++) {

}

i to kao, više nikad ne smeš da napišeš ni za jednog kupca ?
Kažem ti, opušteno. Njemu je pomenuta stavka ugovora bitna, u smislu da on sme sa kodom da radi šta hoće. A tebi ne može da zabrani da napišeš isti takav kod još jednom.


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

shadow-bg
Ciric Vukasin
Preduzetnik
Beograd

Član broj: 189835
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.bgwireless.net


+293 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom14.11.2012. u 00:23 - pre 138 meseci
Nisam nista potpisao. Ugovor jos nisam ni dobio. Pare sam dobio. Kod sam predao. Poslodavca nemam, radim freelance.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom14.11.2012. u 07:54 - pre 138 meseci
Citat:
shadow-bg: Nisam nista potpisao. Ugovor jos nisam ni dobio. Pare sam dobio. Kod sam predao. Poslodavca nemam, radim freelance.
Ekstra ! To je najvažnije.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom14.11.2012. u 08:42 - pre 138 meseci
Citat:
A ti, nećeš da koristiš delove koda koji si njemu prodao. Ti ćeš da "napišeš isti takav kod još jedanput". To ti niko nikad ne može zabraniti.


Kako to mislis.Ja sam autor i to je moja intelektualna svojina.Moja je ideja, recimo tog sajta.I ti ces posto sam ti ja platio da uzmes na ideji i vec odradjenom
PLACENOM sajtu,MOJU ideju nuditi konkurenciji.XMMM,da,da.Ako vec neko zna taj posao,neka mu kvrcne AUTORSKA ideja,a ne da sisa
preko tudjeg truda finansije.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+266 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom14.11.2012. u 09:13 - pre 138 meseci
Ma nije bitno sta je potpisano i sta ce biti sa kupcem. Sam sebi odgovori sta je u celom poslu tvoje a sta si uzeo gotovo. Takodje iskreno odgovori dali si kupcu prezentirao to tako ili si rekao da je sve tvoje i da je sve na prodaju. Zna li kupac da veci deo toga ne moze biti njegovo ma sta pisalo u tom ugovoru i ma ko potpisao...

Takodje ostaje problem prepoznatljivosti plagijata. U muzici mora 5 uzastopnih akorda biti isto da bi se priznalo za plagijat. Ako ja Javin kod prepravim na

Code:
a101=0 ; ......  a101 ++

jel to novi kod ili plagijat. To ce ti prosecan editor odraditi u cugu .... A tek cuveno

Code:
<?php $_F=__FILE__;$_X='Pz48P3BocA0KNWNoMiAiSDVsbDIgVzJybGQiOw0KPz4=';
eval(base64_decode('JF9YPWJhc2U2NF9kZWNvZGUoJF9YKTskX1g9c3RydHIoJF9YLC
cxMjM0NTZhb3VpZScsJ2FvdWllMTIzNDU2Jyk7JF9SPWVyZWdfcmVwbGFjZSgnX19GS
UxFX18nLCInIi4kX0YuIiciLCRfWCk7ZXZhbCgkX1IpOyRfUj0wOyRfWD0wOw=='));?> 

Za neupucene , to je skrembler prosao kroz

Code:
<?php
echo "Hello World";
?>

i napravio 100% originalan novi kod. Sto puta da ga pustis i dobices sto originala!
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom14.11.2012. u 09:24 - pre 138 meseci
Nije tako.Ti modifikuj sta god hoces,ideju programa je osmislio neko,i to je njegovo vlasnistvo.
Drugo, sam ugovor sklapati sa fizickim licem je po meni greska onoga ko potrazuje program.
Sta ce se desiti ako izvrsilac posla u ovom slcaju programer,ode u Inostranstvo,ozeni neku koja trosi a on se zbog nje
propije ili nedaj Boze umre.Kome sam ja platio program,vazduhu.Kako da nastavim posao?.

On neka stavi u program pa,neka bude i na naslovnoj strani(mada ako taj ima posla ispasce da treba on treba da plati reklamu),
sa ime prezime,firma,mail,broj tel. itd.To mu niko ne osporava,ali za ovo sto sam nnaveo sta moze da se desi,ispace da si platio nista.

Ovo mislim za program koji se pravi iz temelja,nova ideja nista slicno.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+266 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom14.11.2012. u 10:32 - pre 138 meseci
Citat:
ideju programa je osmislio neko,i to je njegovo vlasnistvo.

To niko ne spori. U NASA se razvijaju bas kul ideje, po fakultetima se doktorira na bezbroj novih ideja. Ali problem je sto vecina nas zivi od kupaca koji imaju ideju a nemaju znanje. I onda nas plati ta tu ideju pretocimo u nesto konkretno. Nismo istrazivaci i pronalazaci - obicni inzinjeri.

A sama pomisao da se u Srbiji , sa nasim poreskim sistemom, sklapa ugovor o autorskim pravima sa fizickim licem i na to placaju svi ti nameti ... mislim ... stvarno !!!

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom14.11.2012. u 10:51 - pre 138 meseci
Citat:
Ali problem je sto vecina nas zivi od kupaca koji imaju ideju a nemaju znanje.


Slazem se,ali ja imam lovu.Ja se dogovaram,respektujem znanje izvrsioca posla,i ponovo kazem, DOGOVARAM.Onog momenta kada pokusa da
me zahebe,debelo se zahebo.To sam pre iskusio pa sada plivam u ovom jbenom sistemu,ma slusam sebe,ma u gliseru picim.
Kome mogu da pomognem,pomognem.Kao komsiji,isekli struju pa dok se ne snadje,prica pricu.Neka,evo kabal pa teraj i snalazi se.
Ja hocu samo da fer odradimo u startu( licno vec odradio,pa sam i u ovoj temi zbog toga) definisemo i dogovorimo.
Moje misljenje je da:
1.Pravimo ugovor.
2.Dobijam source code.
3.Dobijam dokumentacij o izradi programa sa svim zabeleskama( papiricima),komentarima.

Kada neko bude kopirao program, ja na sudu imam sa cime da se i branim.Sve ostalo je rekla-kazala.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom15.11.2012. u 13:02 - pre 138 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina: Kako to mislis.Ja sam autor i to je moja intelektualna svojina.Moja je ideja, recimo tog sajta.I ti ces posto sam ti ja platio da uzmes na ideji i vec odradjenom
PLACENOM sajtu,MOJU ideju nuditi konkurenciji.XMMM,da,da.Ako vec neko zna taj posao,neka mu kvrcne AUTORSKA ideja,a ne da sisa
preko tudjeg truda finansije.


Ideja ne može da bude predmet autorskog prava. Autorsko pravo važi za autorsko delo.

Ideju možeš da zaštitiš patentom, ali to važi samo ako je zaštitiš.


 
Odgovor na temu

Dragan P.
diplomirani pravnik
Srbija

Član broj: 309148
Poruke: 2
212.200.247.*



Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom26.11.2012. u 20:46 - pre 138 meseci
Poštovanje svim članovima!

S obzirom da je postavljeno pitanje o vlasništvu nad programskim kodom, pokušaću ukratko da Vam iznesem svoj stav povodom ovog pitanja...


Naš zakonodavac je po ugledu na pravnu zaštitu koja se pruža u okviru EU, računarski program zaštitio tako što je isti svrstao u okviru autorskih dela, konkretno kompjuterski program se u smislu autorskih prava smatra književnim delom. Kako se komjuterski program smatra književnim delom, za njega važe sva ona pravila zaštite autorskih prava koja važe za ostala autorska dela, a u koja između ostalih spadaju i moralna prava autora koja su neprenosiva i trajna kao i imovinska prava autora koja su prenosiva i ograničenog trajanja (70 godina). Ukoliko biste Vi napisali određeni kod, koji je pritom originalan (u smislu Zakona o autorskim i srodnim pravima) Vi biste uživali punopravnu zaštitu koju svaki autor uživa u odnosu na svoje autorsko delo. Ovo je bio odgovor na vaše prvo pitanje koje se odnosi na način regulisanja zaštite računarskih programa u Republici Srbiji.




 
Odgovor na temu

Dragan P.
diplomirani pravnik
Srbija

Član broj: 309148
Poruke: 2
212.200.247.*



Profil

icon Re: Vlasnistvo nad programskim kodom26.11.2012. u 21:08 - pre 138 meseci
Što se tiče Vašeg drugog pitanja, ne bih mogao da Vam dam precizan odgovor jer nemam dovoljno informacija koje se tiču konkretnog ugovornog odnosa između vas i naručioca izrade računarskog programa. Kako vidim Vi imate jedino usmeni ugovor sa naručiocem što Vas stavlja u teži položaj što se tiče dokazivanja međusobno ugovorenih prava i obaveza, dok je u ovoj situaciji naručilac posla u boljoj poziciji s obzirom da može da se poziva na odredbu člana 96. Zakona o autorskim i srodnim pravima koju ću evo ovde citirati:

Ako je na osnovu ugovora o narudžbini autorskog dela izrađen računarski program, naručilac stiče sva prava iskorišćavanja računarskog programa, ako ugovorom nije drukčije određeno.

Vi možete da prenesete pravo vlasništva nad svojim delom na druga lica u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima koji daje široke mogućnosti za ugovaranje veličine korpusa prenetih prava, na osnovu čega će ti sticalaoci moći da iskorišćavaju vaše autorsko delo na način predviđen Ugovorom o prenosu autorskih prava, s tim što se to odnosi samo na imovinsko pravnu komponentu autorskog prava dok se moralno pravna komponenta ne može preneti i Vi trajno zadržavate status autora dela kao i prava koje isti ima u odnosu na delo, bez obzira što neko drugi iskorišćava Vaše delo.
U suštini veoma je bitno da u toku pregovora precizno i jasno definišete svoje stavove i tek onda sastavite ugovor u kome ćete iste na adekvatan način zaštititi.
Da ne dužim više, s obzirom da je ovo izuzetno kompleksno pravničko pitanje o kome može još dugo da se piše, nadam se da sam Vam iole pomogao,mada bih Vam ipak preporučio da iznesete još konkretnih činjenica kako bismo mogli govoriti o Vašem konkretnom slučaju.

Srdačan pozdrav!


 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Vlasnistvo nad programskim kodom

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5799 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.