Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji

[es] :: GSM - telefoni :: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 21414 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mali_Milojica

Član broj: 317284
Poruke: 157
*.adsl-a-4.sezampro.rs.



+445 Profil

icon SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 07:52 - pre 129 meseci
Srbija će uskoro dobiti četvrtog operatera mobilne telefonije i to će biti kompanija SBB (Srpske kablovske mreže).To znači da će Telekom, Telenor i VIP dobiti dodatnu konkurenciju.

Srbija će uskoro dobiti četvrtog operatera mobilne telefonije i to će biti kompanija SBB (Srpske kablovske mreže), saznaje „Politika”.

To znači da će „Telekom”, „Telenor” i VIP dobiti dodatnu konkurenciju, a ta naša saznanja potvrđuju i u Ratelu (Republičkoj agenciji za elektronske komunikacije) i u samom SBB-u. Kako kažu u Ratelu, SBB je dobio odobrenje da počne da pruža i ovu vrstu usluge, ali, kako objašnjavaju, nije mu dodeljena klasična licenca za mobilnu telefoniju, već odobrenje da bude „virtuelni operater za javne telefonske usluge”.

– To znači da će SBB koristiti mrežu nekog od tri mobilna operatera, na osnovu ugovora koji sa njim bude zaključio. Odnosno SBB nema istu vrstu dozvole kao MTS, „Telenor” ili VIP – navode u Ratelu.

Bez obzira na to, kada se SBB bude dogovorio sa nekim od tri mobilna operatera i bude počeo da pruža uslugu mobilne telefonije, to što je on virtuelni operater neće se održavati na korisnike. Za njih će sve biti isto kao da su korisnici bilo kog drugog operatera mobilne telefonije.

U SBB-u potvrđuju da završavaju sve tehničke pripreme za start mobilne telefonije.

– Odobrenje Ratela smo dobili, imamo i svoju numeraciju, kao i ugovore sa drugim operaterima. U poslednjoj smo fazi testiranja servisa sa ostalim operaterima i očekujemo da ćemo moći da počnemo da pružamo ovu uslugu do kraja godine – kažu u SBB-u.

Iako u Srbiji ima više SIM kartica nego stanovnika, prostora za još jednog operatera ima iz prostog razloga što je većina korisnika mobilne telefonije u Srbiji i dalje u pripejdu (uplaćuju dopune) i nemaju ugovore sa operaterima. Upravo oni su meta budućeg igrača jer je njima najlakše da promene mrežu.

Slobodan Marković, IT stručnjak, kaže da će pojava novog operatera fiksne telefonije dodatno uticati na konkurenciju i da će doneti koristi, pre svega, krajnjim korisnicima.

– Pitanje poslovne politike SBB-a je kada će početi da pruža ovu uslugu i na koji način. Ono što je običaj je da virtuelni operateri ne ciljaju na najširu populaciju, već se fokusiraju na neki segment tržišta. Tako je, na primer u Hrvatskoj, jedan takođe virtuelni operater napravio ponudu u kojoj cilja na one korisnike koji uglavnom koriste Internet, a manje druge usluge – objasnio je on.

Virtuelni operateri već uveliko posluju u zemljama regiona. Kako se navodi u studiji koju je uradila grupa stručnjaka iz Ratela i koja je objavljena u časopisu „Telekomunikacije”, u Sloveniji postoje tri ovakva mobilna operatera, u Hrvatskoj dva, a u Bosni i Hercegovini jedan. U Crnoj Gori i Makedoniji nema virtuelnih operatera mobilne telefonije. Međutim, u pojedinim zapadnim zemljama njihovo učešće na tržištu mobilnih komunikacija nije zanemarljivo, pa tako u Nemačkoj i Danskoj zauzimaju po 20 odsto, u Belgiji i Francuskoj između šest i deset procenata.

– Krajnji korisnici virtuelnih operatera koriste usluge na isti način kao i korisnici mobilnih operatera koji imaju dozvolu za korišćenje radiofrekvencijskog spektra. Najčešće ne znaju čiju mrežu koriste, jer im se na telefonima prikazuje logo virtuelnog operatera – navodi se u radu stručnjaka iz Ratela.


http://www.politika.rs/rubrike...tvrti-mobilni-operater.lt.html
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9507
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 08:55 - pre 129 meseci
Novinarčić je prvo reč "virtuelni" stavio u navodnike, što i ima smisla, a posle nije prestajao da nas bombarduje virtuelnim. SBB je prava firma a ne vrutelna i biće pravi mobilni operater. Ne virtuelni. A čiju će mrežu da koristi, za to marim koliko i za lanjski sneg.

Samo mi još nije jasno zašto je prepaid korisnicima lakše da pređu iz jedne mreže u drugu.

Inače, pozdravljam svaku tržišnu utakmicu, i nema sumnje, prvi ću da pređem, ako ponude bolje uslove od ovih mojih tekućih gulikoža.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 10:19 - pre 129 meseci
Verovatno zato što postpejd korisnici pod ugovorom teže prelaze.
 
Odgovor na temu

Mali_Milojica

Član broj: 317284
Poruke: 157
*.adsl-a-4.sezampro.rs.



+445 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 10:30 - pre 129 meseci
Ne znam šta je teško? Bio sam pretplatnik na 063 0d 1998. i prešao sam na drugu mrežu u februaru. Cela "operacija" trajala je tri dana, koliko je telenoru trebalo da odgovori na upit da li sam izmirio sve obaveze prema njima!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9507
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 10:52 - pre 129 meseci
callexx 'oće da kaže da je izvestan, ne mali procenat postpad korisnika vezan raznoraznim ugovorima, što zbog povoljnije (šatro) kupovine telefona, ili zbog raznoraznih "paketa", pa za prelazak u drugu mrežu ili moraju da čekaju da istekne ugovorni rok, ili da se "maše za novčanik", pa izkeširaju preuzete obaveze pre promene operatera.

Ako nema ugovorne obaveze, onda je naravno procedura prosta i jednostavna kako sa pripejd, tako i za postpejd.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 11:19 - pre 129 meseci
Upravo tako. Nikad nisam kupio mobilni telefon, uvek sam uzimao na ugovor od 1 ili 2 godine, istekne ugovor, ja uzmem novi telefon i novi ugovor i tako u krug.

Sad kada doće SBB, ne mogu da pređem kod njih, jer sam ugovorom još godinu dana vezan na Telekom.

Prepaid korisnici nemaju takvog problema, na stranu što ne mogu da shvatim one što koriste prepaid (a da nisu deca, mada pokraj mts kontrole troškova, vip sigurice i telenor verovatno nešto opet ne vidim čemu prepaid), ali dobro. :D
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

agasoft
Aleksandar Đurić
Tražim posao...
Beograd

Član broj: 43804
Poruke: 2249
*.com
Via: [es] mailing liste

Jabber: agasoft


+126 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 11:35 - pre 129 meseci
O ne...
MT:S kontrola troškova je gora od svakog prepaida i postpaida.
Kad sam potpisao ugovor juna prošle godine, bila je odlična, sada više, ne hvala.
Bila je to dobra navlakuša.
Jedva čekam da istekne ugovor pa da bežim napolje i da više nikad ne potpišem novi.
Osim ako u članu 42 stav 4 ne piše da nnemaju pravo da izmene bilo šta tokom trajanja ugovora.
A SBB, želim im svu sreću, ali se bojim da će biti jako ograničeni, jer NVO je ipak...
 
Odgovor na temu

Mali_Milojica

Član broj: 317284
Poruke: 157
*.adsl-a-4.sezampro.rs.



+445 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 11:50 - pre 129 meseci
Sve zavisi šta će ponuditi.
Recimo, mene je od telenora odvela njihova cenovna politika. Koristio sam kod njih:



a mts za "iste" pare daje:



Znači, ako SBB ponudi još bolji paket...odoh kod njih!
Očigledno je da može bolje i jeftinije ali...!
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 12:01 - pre 129 meseci
Ne znam kako mislite da budu bolji ako moraju da koriste tudju infrastrukturu? Morace sa njima sve da se dogovaraju, nece smeti da im budu jaka konkurencija.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 12:43 - pre 129 meseci
Distributer za licence za Kaspersky je Singi. Mi tražili ponudu, dobili na iznos od xxx dinara. Posle tražili dalje i dobili bolju ponudu i to je razlika bila 20000 dinara u korist te firme koja nije generalni distributer. Posle kada sam aktivirao licence, vidim da ju je izdao Singi. :)

Isto tako sam tp linkove rutere nabavljao povoljnije nego od Netiksa, iako je Netiks "glavni" za njih... I tako...

Sve se hoće kad se može.

SBB sve što treba jeste da mu cene budu kao kod Telekonja, ali da nenaplaćuje uspostavu veze i/ili da zaokruživanje umesto 60+60 bude na jednu sekundu i eto gro korisnika kod njih.

Ako će cene i uslovi da im budu isti kao kod Telekoma/VIPa, onda zaista ne vidim ni jedan normalan i logičan razlog zašto bi SBB uopšte ulazio u tu priču oko mobilne telefonije.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 13:42 - pre 129 meseci
Ja racunam da ce SBB sa ovim mobilnim odsekom ici na Telekom BOX korisnike posto verujem da imaju vise nego dovoljnu zaradu na postojecim MIX paketima tako da bi zbirni paket mogao biti nesto nizi nego Telekom BOX
(tu opet ostaje problem dodatne pretplate na fiksni)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9507
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 13:54 - pre 129 meseci
^ Zašto kad SBB nudi i brojeve fiksne telefonije ?

Od kada bude postao i mobilni operater, moći će da ponudi kompletan box od 4 usluge: TV, internet, fiksna i mobilna telefonija. U paketu, po nekoj povoljnoj ceni - što da ne ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 14:02 - pre 129 meseci
Znam da SBB ima u ponudi i fiksnu telefoniju...mada manje pouzdanu od Telekoma jer ukoliko me secanje ne vara njihova fiksna ne radi ako nema struje(ogradjujem se da se nesto u medjuvremenu promenilo od kad sam poslednji put gledao)

Ali opet ostaje problem pretplate na fiksni telekomov broj jer se kod njih ne moze pauzirati usluga da se nista ne placa, a vecina ljudi koje ja znam ne bi nikad otkazivali tu fiksnu linju iz milion raznih razloga
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9507
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 14:44 - pre 129 meseci
Citat:
adzo_: ... vecina ljudi koje ja znam ne bi nikad otkazivali tu fiksnu linju iz milion raznih razloga
Ostavi se miliona. Navedi jedan, logičan, netrivijalan razlog.

- Strah ?
- Za svaki slučaj ?
- Ipak je to državna firma !
- Ko zna šta će biti sutra !
- Šta ako budem opet morao da uvodim telefon ? Znaš li koliko to košta i koliko dugo se čeka na rešenje ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 15:04 - pre 129 meseci
Citat:
adzo_:a vecina ljudi koje ja znam ne bi nikad otkazivali tu fiksnu linju iz milion raznih razloga

Ja ne vidim nijedan razlog zasto bi neko danas imao fiksni telefon kod kuce ako vec ima mobilni. Bespotreban dodatni trosak.
 
Odgovor na temu

since1986BC

Član broj: 63369
Poruke: 1075



+236 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 15:12 - pre 129 meseci
^ pa sad, ljudi ne vide mnogo toga a stvari se desavaju.

Sta cu npr. ako mi telefon upadne u WC solju, a treba da obavim razgovor? ;)
Nearly 1 in 5 people drop their smartphone in the toilet
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 15:37 - pre 129 meseci
Citat:
Java Beograd:
Citat:
adzo_: ... vecina ljudi koje ja znam ne bi nikad otkazivali tu fiksnu linju iz milion raznih razloga
Ostavi se miliona. Navedi jedan, logičan, netrivijalan razlog.

- Strah ?
- Za svaki slučaj ?
- Ipak je to državna firma !
- Ko zna šta će biti sutra !
- Šta ako budem opet morao da uvodim telefon ? Znaš li koliko to košta i koliko dugo se čeka na rešenje ?


Pa sta meni pada na pamet:
- Uvodjenje telefona je nekada davno placeno kao jedan polovan auto pa je ljudima zao da otkazu telefon u koji su toliko novca ulozili
- Otkazivanje telefona pa ponovno uvodjenje kosta novac
- Pitanje je nakon otkazivanja telefona koliko ce se cekati na slobodnu paricu(bila je skoro tema bas ovde da covek ceka godinama...)
- Kako naviknuti starije clanove uze i dalje familije da vas vise ne mogu dobiti na taj broj telefona
itd itd
Ako se setim jos necega dopunicu :)

Inace ja sam uveo fiksni telefon pre tacno 1 mesec, platio 6000din i cekao 3 dana
Bio sam godinama na SBB ali oni jednostavno nisu uvazavali moje zalbe(u prethodne 3 god sam poslao 23 mail-a korisnickom servisu 1 na njihovom forumu zbog interneta koji lose radi)
Kap u casi je bio Jul mesec kada nisam imao 12 dana interneta neprekidno...
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 15:37 - pre 129 meseci
Citat:
DaliborP:
Citat:
adzo_:a vecina ljudi koje ja znam ne bi nikad otkazivali tu fiksnu linju iz milion raznih razloga

Ja ne vidim nijedan razlog zasto bi neko danas imao fiksni telefon kod kuce ako vec ima mobilni. Bespotreban dodatni trosak.

Apsolutno se slazem i sam nisam imao fiksni dok ga nisam morao uvesti zbog BOX paketa
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 21:10 - pre 129 meseci
Citat:
DaliborP: Ja ne vidim nijedan razlog zasto bi neko danas imao fiksni telefon kod kuce ako vec ima mobilni. Bespotreban dodatni trosak.


Pa, khm, fiksni je - jeftiniji?

Bar u mom delu univerzuma. Ne znam kod tebe.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji10.09.2013. u 21:18 - pre 129 meseci
Ne znam da li jeste ili nije, ako obratis paznju rekao sam ako vec ima mobilni
Jedan telefonski racun je definitivno jeftiniji od dva.

Bar u mom delu univerzuma. Ne znam kod tebe.
 
Odgovor na temu

[es] :: GSM - telefoni :: SBB postaje četvrti mobilni operater u Srbiji

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 21414 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.