Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?

[es] :: Advocacy :: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 45380 | Odgovora: 145 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?07.10.2013. u 11:30 - pre 127 meseci
http://www.b92.net/tehnopolis/...13&mm=10&nav_id=762251
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.cidr.odn.ne.jp.



+7169 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?07.10.2013. u 11:52 - pre 127 meseci
Citat:

kaže Miodrag Mirčetić, predsednik Upravnog odbora kompanije Asseco SEE. ...

...

Od svih fakulteta najpripremljeniji kadrovi za industriju dolaze sa FON-a


Jel ovaj trazi menadzere ili sw. inzenjere? :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4901
*.3gnet.mts.telekom.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?07.10.2013. u 12:07 - pre 127 meseci
Citat:

kaže Miodrag Mirčetić, predsednik Upravnog odbora kompanije Asseco SEE. ...

...

Od svih fakulteta najpripremljeniji kadrovi za industriju dolaze sa FON-a


Ala ga izmeri, svaka mu čast :)

Od svih fakulteta najpripremljeniji kadrovi za industriju dolaze iz zdrave porodice.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?07.10.2013. u 12:12 - pre 127 meseci
Ivane, možda nisi obavešten, ali FON ima smer za informacione sisteme.

X Files, ako njegovom preduzeću u proseku najviše odgovaraju oni koji su završili FON, ja tu nemam šta da dodajem, oduzimam ili menjam. Ako on kaže da su iskustva i potrebe njegovog preduzeća takve, onda su takve.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.cidr.odn.ne.jp.



+7169 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?07.10.2013. u 12:22 - pre 127 meseci
@Nedeljko,

Vidis, nisam znao - mada mi i dalje uvrnuto zvuci da su nekom najbolji sw. inzenjeri sa fakulteta ciji su fokus organizacione nauke a ne inzenjering.

Ne sumnjam da je zaista tako u slucaju doticnog i firme u kojoj je predsednik UO - ali mi samo nekako cudno zvuci, ni vise ni manje.

Mada, i cudnije stvari su se desavale :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?07.10.2013. u 12:24 - pre 127 meseci
Razumem ovog genija iz asseco-a, dosao je do epohalnog otkrica da programeri nisu ofingeri tj. ptice na grani.
Koliko me secanje sluzi oni su razjurili gomilu ljudi kada su kupili firmu ovde.

Spasavaj se ko moze dolaze arapi.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?07.10.2013. u 12:33 - pre 127 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: @Nedeljko,

Vidis, nisam znao - mada mi i dalje uvrnuto zvuci da su nekom najbolji sw. inzenjeri sa fakulteta ciji su fokus organizacione nauke a ne inzenjering.

Ne sumnjam da je zaista tako u slucaju doticnog i firme u kojoj je predsednik UO - ali mi samo nekako cudno zvuci, ni vise ni manje.

Mada, i cudnije stvari su se desavale :)

FON ima matičnost za oblast računarstva, pored ETF-a i MATF-a. Taj smer postoji bar oko 20 godina.

http://www.fon.bg.ac.rs/osnovnestudije/isit/
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
217.9.102.*



+768 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?07.10.2013. u 12:42 - pre 127 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: @Nedeljko,

Vidis, nisam znao - mada mi i dalje uvrnuto zvuci da su nekom najbolji sw. inzenjeri sa fakulteta ciji su fokus organizacione nauke a ne inzenjering.
Fokus su u nazivu fakulteta, ali ne i u programu pomenutog smera. Studenti tamo uce od osnova programiranja u javi preko teorije o programskim jezicima i prevodiocima pa sve do Larmanove metode razvoja softvera ukljucujuci paterne, distribuirane inf. sisteme, baze podataka, web tehnologija itd itd. Uglavnom, sve ono sto se uci i na ostalim domacim i evropskim/svetskim univerzitetima. Danas, gotovo svaka firma u Beogradu koja ima bar 3 programera ima bar nekog sa FON-a, a cesto taj broj i preovladava posebno gde se traze developeri "viseg" nivoa. Tamo gde se radi blize hardwere-u tamo ih ipak ima puno manje.

Ovo naravno ne implicira ni da je program FON-a bolji od nekog drugog niti da su kadrovi bolji niti... Samo konstatujem kakvo je stanje po firmama danas.

Inace, pridruzujem se oceni da je stanje na trzistu radne snage katastrofalno. Bilo je lose pre 2-3 godine kada sam otisao kad smo jednog krstenog .net developera trazili mesecima, a danas je jos gore otkako je postalo skoro jednako lako/tesko promeniti firmu u Srbiji ili doci u Nemacku recimo. Iskreno, voleo bih da svi ti projekti koji se zasnivaju na velikom broju inzenjera u Srbiji uspeju, ali ja danas ne bih otvorio software firmu u Srbiji ni sa 5 IT-jevaca, jer znam da ih ne bi nasao. Em je Microsoft pokupio skoro sve sto je ekstra u Srbiji em je digao cenu da dobrog ne mozes dobiti bez 1.5-2k eur.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?07.10.2013. u 13:41 - pre 127 meseci
Citat:
tdusko: Danas, gotovo svaka firma u Beogradu koja ima bar 3 programera ima bar nekog sa FON-a, a cesto taj broj i preovladava posebno gde se traze developeri "viseg" nivoa.

Moja iskustva su suprotna. Znam za jače firme koje imaju i one koji su završili FON, ali da preovladavaju... pa, nisam baš siguran. Rekao bih da je na jačim mestima (koja nemaju veze sa hardverom) poredak ETF > MATF > FON.

A to da se na FON-u uče razna programiranja i projektovanja je tačno. Dao sam link ka programu. E, sad, koliko je nastava dobra ne znam. Znam da prof. MČ blagog pojma o svom predmetu nema, što ne znači da nastava drugih predmeta ne valja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
217.9.102.*



+768 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?07.10.2013. u 14:11 - pre 127 meseci
Citat:
Nedeljko: Moja iskustva su suprotna. Znam za jače firme koje imaju i one koji su završili FON, ali da preovladavaju... pa, nisam baš siguran. Rekao bih da je na jačim mestima (koja nemaju veze sa hardverom) poredak ETF > MATF > FON.
Ovo naravno moze da varira i moze biti domain-specific utisak jer su moj domen business aplikacije, a to je neko prirodno tle za FON-ovce, a upravo PMF-ovce sam retko vidjao. Cinjenica je da FON izbaci godisnje par stotina "software inzenjera" od kojih u narednih 5 godina tek oko 50% nadje posao i ostane u toj prici dok ostali zavrse kao marketing, PR, BA... jer jednostavno ili nisu sposobni ili se "ne pronadju" u tom poslu. To su neki nezvanicni podaci kojima sam ja imao pristup kada sam radio na FON-u.

Citat:
A to da se na FON-u uče razna programiranja i projektovanja je tačno. Dao sam link ka programu. E, sad, koliko je nastava dobra ne znam. Znam da prof. MČ blagog pojma o svom predmetu nema, što ne znači da nastava drugih predmeta ne valja.
Pa program nije los i realno ima tu potencijala, ali bi bio jos bolji kada bi profesori i asistenti vise energije trosili na drzanje predavanja, vezbi, konsultacija i inoviranje materijala, a ne na medjusobne svadje ko ima vise objavljenih radova i na nepotrebno pumpanje ega studentima. Ja dok sam studirao dobijao sam dnevnu dozu istog gde mi je lepo objasnjavano kako sam krem i kako ce ceo ETF da radi za nas fonovce jer su oni glupi i "ne razumeju se u ekonomiju". Sa druge strane, materijal za spremanje ispita su kojekakve skripte i milion-strana-ppt sa greskama koje se ne ispravlajaju godinama, ali je bitno da se na svakoj sednici spomene to ko je koliko zaduzio fakultet.

[Ovu poruku je menjao tdusko dana 07.10.2013. u 15:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.dynamic.sbb.rs.



+67 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?07.10.2013. u 14:35 - pre 127 meseci
koje se**nje ... polu-upotrebljivi programeri ... nije nego ...

pa ne mozes da ocekujes da neko svez sa faksa odmah moze da se ukljuci u razvoj
i to vazi za bilo koju industriju valjda , uvek imas taj trening period u firmi

oce covek da plati manje pa zaposljava sveze svrsene inzinjere, pa se zali sto mora da ih trenira

a cuj, deficitarni JAVA i PHP programeri ... ajd za C++ i da razumem, al de za Javu ...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?07.10.2013. u 15:02 - pre 127 meseci
Jedan prijatelj koji u jednoj firmi vrši pored ostalog odabir kandidata za Java pozicije, kaže da je svaki deseti kandidat upotrebljiv. To je poenta, a naravno da tri do šest meseci obuke nisu problem.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Programera k\'o pleve, ali koliko upotrebljivih?07.10.2013. u 20:07 - pre 127 meseci
Citat:
tdusko: Iskreno, voleo bih da svi ti projekti koji se zasnivaju na velikom broju inzenjera u Srbiji uspeju, ali ja danas ne bih otvorio software firmu u Srbiji ni sa 5 IT-jevaca, jer znam da ih ne bi nasao. Em je Microsoft pokupio skoro sve sto je ekstra u Srbiji em je digao cenu da dobrog ne mozes dobiti bez 1.5-2k eur.

Bruto ili neto? Znači ima dobrih programera ali traže platu kao francuske sobarice pa su preskupi?
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

vejin
a.k.a. NOVII
Apatin

Član broj: 36383
Poruke: 524
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: zanimljiv.org


+22 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?07.10.2013. u 20:44 - pre 127 meseci
Ako treba 1000 IT inžinjera, koliko ta fabrika treba da ima ukupno radnika ?
Ako treba 1000 IT inžinjera, koliku će proizvodnju na mesečnom nivou imati ta fabrika ?
Koliko IT inžinjera ima najveća fabrika čipova u Evropi ?
Da li je novinar lupio bezveze cifru od 1000 IT inžinjera, da bi tekst bio dramatičan ?

Ovo oko toga da li je bolji ETF ili MATF ili FON, mi deluje kao da diskutuju zagriženi navijači. A kad smo kod tih fakulteta koliko godišnje master studije završi IT inžinjera, da vidimo koliko godina treba da se popuni do cifre od 1000.

Malo sam zapeo baš za podatak iz uvodnog članka za IT inžinjere, pošto sam sve što znam uglavnom naučio sam, pa nism upućen kolika je komplikacija da se iškoluje /*1000 */ IT inžinjera.
dajte nam sve podatke i dajte nam slobodu odlučivanja
novii blog
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
212.178.235.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?07.10.2013. u 21:42 - pre 127 meseci
ETF pošalje godišnje oko 100+100 (RTI + SI) inženjera, što je oko 100-150 godišnje, kada se prepolovi broj ljudi koje ne zanima preterano da rade i da se usavršavaju i kada oduzmeš one što već izađu zaposleni.
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?08.10.2013. u 00:50 - pre 127 meseci
Kakve veze ima IT inzinjer sa fabrikom cipova???
 
Odgovor na temu

burex
Software developer
Iterro
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+679 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?08.10.2013. u 01:54 - pre 127 meseci
Moraju da shvate da ljudi takođe žele stabilnost i kvalitetno radno tržište. One fore "otvorićemo jednu fabriku" su pile vodu pre više decenija kada je drug presecao vrpcu uz opštenarodno veselje, ali to više ne ide tako. Sutra neko popije šut kartu iz tih fabrika, da li će moći da pogleda u oglase i nađe neku sličnu ponudu? Da li će moći da putem networkinga se ušuška negde drugde u razumnom roku u Srbiji? Još ako zarađuje više para putem običnih freelance sajtova iz kućne kancelarije, zašto bi uopšte slušao bilo kakve vesele najave o arapima punih para kada je sve u fazi "biće"?

Ovoga će biti još. Ugasite AdBlock i pogledajte šta iskače po internetu: "Budite Android programer!", "Postani expert za XYZ", "Nauči da praviš sajtove" i sl. Masa se napalila, sad će svi da idu na kurseve i seminare, ali iz totalno pogrešnih razloga. Visokoškolske ustanove će da (nadam se) daju dobar start za npr. C++ i Javu, ali to nije materijal za CV ako nema samostalnog unapređivanja i iskrene želje za znanjem (bez $$$ da se konstantno vrti iznad glave).
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?08.10.2013. u 07:17 - pre 127 meseci
Citat:
burex: Moraju da shvate da ljudi takođe žele stabilnost i kvalitetno radno tržište. One fore "otvorićemo jednu fabriku" su pile vodu pre više decenija kada je drug presecao vrpcu uz opštenarodno veselje, ali to više ne ide tako. Sutra neko popije šut kartu iz tih fabrika, da li će moći da pogleda u oglase i nađe neku sličnu ponudu? Da li će moći da putem networkinga se ušuška negde drugde u razumnom roku u Srbiji? Još ako zarađuje više para putem običnih freelance sajtova iz kućne kancelarije, zašto bi uopšte slušao bilo kakve vesele najave o arapima punih para kada je sve u fazi "biće"?.


Kvalitetnog moras platiti, a pocetnika obuciti kakogod.
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
80.93.235.*



+395 Profil

icon Re: Programera k\'o pleve, ali koliko upotrebljivih?08.10.2013. u 08:16 - pre 127 meseci
Citat:
dejanet:
Razumem ovog genija iz asseco-a, dosao je do epohalnog otkrica da programeri nisu ofingeri tj. ptice na grani.
Koliko me secanje sluzi oni su razjurili gomilu ljudi kada su kupili firmu ovde.

Spasavaj se ko moze dolaze arapi.

Nije ni cudo sto se zali kad seniorima daje skoro pa juniorske plate a rmba se od jutra do sutra :)

Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?08.10.2013. u 08:30 - pre 127 meseci
Broj upotrebljivih stručnjaka koji su ostali u Srbiji svakako je ograničen. Poenta je u tome da su oni koji bvrede već angažovani po nekim tržišnim cenama i da se nikakvim super platama ne može privući više, jer je potencijal već iskorišćen. Davanjem boljih plata se mogu samo preuzimati zaposleni od dugih firmi i eventualno smanjiti odliv mozgova.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Programera k'o pleve, ali koliko upotrebljivih?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 45380 | Odgovora: 145 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.