Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ukraden leptop i rizik koji sa tim ide ...

[es] :: Anonimnost i privatnost :: Ukraden leptop i rizik koji sa tim ide ...

[ Pregleda: 3266 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

st_jimmy
Ernest Jimmy Kovac
Kula / NS

Član broj: 88907
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Ukraden leptop i rizik koji sa tim ide ...24.12.2013. u 09:41 - pre 124 meseci
Poštovanje ekipa, prošle nedelje mi je ukraden laptop Toshiba u Briselu. Manje više sam ga već preboleo, mada i dalje nedostaje, sad svakako tražim novi ... Prijavio sam ga u onu bazu ukradenih laptopova kod Toshibe, prijavio krađu u policiju. Ali znam da je to sve slaba vajda.

NEGO!!! Ono što mene brine jesu neki od fajlova koji su mi ostali na laptopu. Od toga - skenovi srpskog i mađarskog pasoša, srpske lične karte i možda još nešto (neke prijave za stipendije, prakse itd.). Srećom, ništa što se tiče banaka i računa i sl. nema tamo. Koliko je ovo opasno? Mislim, ne znam da li tom čoveku (ruke mu se osušile) treba za sebe ili će to da proda ...

I kad smo već kod kupovine novog modela, šta vi ukratko preporučujete? Čujem da su sada svima puna usta ovog Lenova, ja bi nekako opet Toshibu, ali nije o glavu. Svakako neću puno da trošim opet, a treba mi komp.

Hvala unapred na odgovorima!

 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Ukraden leptop i rizik koji sa tim ide ...24.12.2013. u 12:23 - pre 124 meseci
To je dobar primjer da se ukaže na propuste u sigurnosti i na to šta bi svaki korisnik kompjutera trebao da učini za svoju sigurnost. Ukradeni dokumenti o pasošu, ličnoj karti i drugi skenirani dokumenti se i te kako mogu koristiti za pranje novca, terorizam, otvaranje bankovnih računa i VISA i MasterCard kartica na identitet takve osobe. Zato mi sve moguće zahtjeve provjeravamo na više načina, tako da ne dolazi do krađe identiteta. Čovjek o tim računima ne mora da bude uopšte svjestan i to dugo vremena, a može dobiti probleme ili čak i da bude postavljen na međunarodne tjeralice ukoliko je neko počinio krivična djela koristeći takve identitete. Zato je dobro ako se svaka krađa odmah prijavi policiji, bez obzira u kojoj ste državi. Na kompjuteru se mogu nalaziti i podaci o lozinkama za razne website-ove, zato je dobro da se sve lozinke onda promijene.

U svrhu sprečavanja pristupa dokumentima na kompjuteru u slučajevima krađe ili u slučajevima neovlaštenog korištenja kompjutera onda kada Vi niste na licu mjesta, preporučujem slijedeće:

- napraviti posebnu particiju na hard disku za lične podatke i onda tu particiju kompletno šifrirati. Kriptirane particije su nedostupne osobama koje ne poznaju lozinku. U slučaju krađe, kriptirana particija ne mora da bude prepoznatljiva kao da sadrži bilo kakve podatke i dokumenti postaju kompletno nedostupni; određeni podaci kao šifre e-mail adresa ili website-ova mogu neželjeno ostati izvan takve particije, tako je da potrebno o tome posebno voditi računa; ovo preporučujem svima;

- umjesto jedne kriptirane particije, može se kriptirati cijeli hard disk. Tako su svi podaci zaštićeni i nema neželjenih efekata. Može se preporučiti onima koji traže kompletnu zaštitu podataka;

- umjesto kriptirane particije ili kompletnog šifrovanja hard diska, određene datoteke ili direktorijumi se mogu šifrirati. Tako su recimo skenirani dokumenti mogli biti šifrirani i nedostupni. Ova metoda se preporučuje samo onima koji nemaju mnogo ličnih podataka;

- kad su se prodavali prvi PC kompjuteri, uz njih je uvijek dolazi recimo MS-DOS i GW-BASIC, kao i instrukcije za korištenje. Danas se instrukcije ne prodaju posebno i novim korisnicima se ništa ne objašnjava. Tada je prvi korak bio da se uradi BACKUP operativnog sistema i da se taj operativni sistem čuva na sigurnom, suhom, mjestu, recimo u nekom ormaru. Danas mnogi korisnici propuštaju da shvate važnost sigurnosnih kopija iako je cijena dodatnog hard diska danas mnogo manja. Preporučujem da svako koristi dodatne hard diskove, sa kriptiranim particijama, tako da se mogu povezati samo koristeći šifru i da su podaci na hard disku kompletno šifrovani. Preporučuje se izrađivati sigurnosnu kopiju na takav jedan recimo USB dodatni hard disk svakih nekoliko dana ili svaki dan. Po odlasku na put, hard disk ostaje recimo u sefu kod kuće ili u banci i putem njega se mogu svi podaci dobiti nazad.

U kombinaciji korištenja šifrovanog hard diska na laptopu i korištenja sigurnosnih kopija, čovjek može u miru ići na put, a u slučaju krađe, može povratiti sve svoje podatke, od dana putovanja. Određeni podaci mogu biti izgubljeni ako su napravljeni nakon izrade sigurnosne kopije.


 
Odgovor na temu

st_jimmy
Ernest Jimmy Kovac
Kula / NS

Član broj: 88907
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Ukraden leptop i rizik koji sa tim ide ...30.12.2013. u 23:13 - pre 124 meseci
Drugari, moram vas ponovo konsultovati ... Naime, danas sam se ulogovao u svoj Chrome (tj. sinhronizovao sam Chrome pretraživač sa svojim Gmail nalogom) na novom kompu. Bitno je napomenuti da sam bio ulogovan u Chrome itd. prilikom krađe prethodnog laptopa. I ono što me dočekalo kada sam se ulogovao u Chrome jesu novi Bookmarkovi i stranice u History koje je "novi" vlasnik mog laptopa posećivao.

Razmišljam da joj ostavim neku poruku preko bookmarka, tj. da napravim neki open google document i napišem poruku i tako komuniciram. Ili šta vi predlažete da li sam mogu da uđem u trag osobi. Imam čak i neko ime u opticaju pošto je jedan od bookmarkova tumblr nalog te osobe (valjda).

Molim vas pomozite ;)

Hvala!
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Ukraden leptop i rizik koji sa tim ide ...26.01.2014. u 22:03 - pre 123 meseci
Citat:
Thetaworld:
U svrhu sprečavanja pristupa dokumentima na kompjuteru u slučajevima krađe ili u slučajevima neovlaštenog korištenja kompjutera onda kada Vi niste na licu mjesta, preporučujem slijedeće:

- napraviti posebnu particiju na hard disku za lične podatke i onda tu particiju kompletno šifrirati. Kriptirane particije su nedostupne osobama koje ne poznaju lozinku. U slučaju krađe, kriptirana particija ne mora da bude prepoznatljiva kao da sadrži bilo kakve podatke i dokumenti postaju kompletno nedostupni; određeni podaci kao šifre e-mail adresa ili website-ova mogu neželjeno ostati izvan takve particije, tako je da potrebno o tome posebno voditi računa; ovo preporučujem svima;

- umjesto jedne kriptirane particije, može se kriptirati cijeli hard disk. Tako su svi podaci zaštićeni i nema neželjenih efekata. Može se preporučiti onima koji traže kompletnu zaštitu podataka;

- umjesto kriptirane particije ili kompletnog šifrovanja hard diska, određene datoteke ili direktorijumi se mogu šifrirati. Tako su recimo skenirani dokumenti mogli biti šifrirani i nedostupni. Ova metoda se preporučuje samo onima koji nemaju mnogo ličnih podataka;

- kad su se prodavali prvi PC kompjuteri, uz njih je uvijek dolazi recimo MS-DOS i GW-BASIC, kao i instrukcije za korištenje. Danas se instrukcije ne prodaju posebno i novim korisnicima se ništa ne objašnjava. Tada je prvi korak bio da se uradi BACKUP operativnog sistema i da se taj operativni sistem čuva na sigurnom, suhom, mjestu, recimo u nekom ormaru. Danas mnogi korisnici propuštaju da shvate važnost sigurnosnih kopija iako je cijena dodatnog hard diska danas mnogo manja. Preporučujem da svako koristi dodatne hard diskove, sa kriptiranim particijama, tako da se mogu povezati samo koristeći šifru i da su podaci na hard disku kompletno šifrovani. Preporučuje se izrađivati sigurnosnu kopiju na takav jedan recimo USB dodatni hard disk svakih nekoliko dana ili svaki dan. Po odlasku na put, hard disk ostaje recimo u sefu kod kuće ili u banci i putem njega se mogu svi podaci dobiti nazad.

U kombinaciji korištenja šifrovanog hard diska na laptopu i korištenja sigurnosnih kopija, čovjek može u miru ići na put, a u slučaju krađe, može povratiti sve svoje podatke, od dana putovanja. Određeni podaci mogu biti izgubljeni ako su napravljeni nakon izrade sigurnosne kopije.

Jedino sto to nema efekta ako je lozinka kraca od 15 karaktera (aespipe ne prihvate krace od 20), pa mozes da zaboravis lozinku. Ne samo zbog podataka, nego moze i da se desi da ti policija zapleni komp radi istrage, pa da ne mogu da dekriptuju, sto u zavisnosti od zakonskih okolnosti moze da bude vrlo nezgodno.
 
Odgovor na temu

[es] :: Anonimnost i privatnost :: Ukraden leptop i rizik koji sa tim ide ...

[ Pregleda: 3266 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.