Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!

[es] :: Ekonomija :: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!

[ Pregleda: 3792 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!29.01.2014. u 01:02 - pre 123 meseci
Kad sam sezonski radio u Grčkoj šalio sam se da vadim Grčku iz krize a kad bi me ljudi pitali kako ja bih im rekao-svojim poštenim radom na crno. Međutim, 1 Leskovčanin mi je lepo rekao da ja kupujem grčku vodu ili soci , jedem grčki 'leba, plaćam kiriju grčkim stanodavcima tako da bez obzira na to što sam radio na crno pa nisam direktno plaćao porez državi, grčka država i grčka ekonomija su stvarno imali neke koristi od mene. Tj. nisam sve pare stavljao u svoj džep. I onda sam shvatio da je stvarno tako i da se to može preneti i na globalni nivo. Evo kako:

Kad radim legalno u Srbiji, na 2 načina utičem da povećanje stope ekonomskog razvoja Srbije: tako što plaćam porez i tako što kupujem srpsko. Težim tome da što više kupujem srpsko i na taj način povećavam BDP (bruto društveni proizvod ) Srbije. Dakle, ja svoje pare trošim, ne nosim u grob i samim tim, kupovinom guram srpsku ekonomiju napred. Ali ne utičem ja pozitivno samo na srpsku ekonomiju i na nacionalni BDP. Ja svojom kupovinom utičem i na guranje svetske ekonomije napred tj. povećanje BDP-a planete. Kako? Evo navešću vam primer laptopa: Kupio sam novi Toshiba laptop (naravno da mi nije padalo napamet da kupujem neki američki laptop) i ko je sve od toga imao koristi osim mene? Imali su koristi srpski radnici i srpski poslodavac u radnji-distributeru. Pa radnik dostavne službe pošto sam i njemu taj dan delimično obezbedio posao tj. leba da jede. Dakle, s obzirom da je laptop kupljen legalno, plaćen PDV, vadio sam srpsku ekonomiju iz krize i povećao nacionalni BDP. Taj dan sam povećao i BDP Japana pošto je laptop japanski. Proizveden je u Kini tako da sam povećao i BDP Kine. Plastika se pravi od ruske nafte tako da sam povećao i ruski BDP, a s obzirom da laptop ima onaj čuveni intel inside, nažalost, malo sam povećao i američki BDP. Dakle, kupovinom Toshiba laptopa sam povećao globalni BDP. Slična je situacija i sa svim drugim stranim stvarima. Pošto mi ne pada napamet da kupujem nemački auto, npr. kad budem kupio Toyotu značajno ću da povećam japanski BDP a i preko svih drugih firmi koje proizvode komponente i BDP planete.

E sad znam da Srbija u BDP-u planete učestvuje sa 0,02% i znam da ćete reći da je to što ja radim sitan doprinos vađenju sveta iz krize, oporavku svetske ekonomije i povećanju BDP-a planete, ali mi, svi zajedno to radimo pa samim tim i ja. I kao što kaže ona reklama-korak po korak-za bolji svet! I zato ja kažem, kad mi neko kaže da je nešto dobro za mene, nije to dobro samo za mene, to je dobro za ceo svet jer sam ja svestan svoje uloge u povečanju BDP-a planete jer kad ja radim i zarađujem-ceo svet ide napred a kad sam bez posla, stagniram, smanjuje se kupovna moć, onda i svet stagnira i upada u sve dublju i dublju krizu i recesiju!

Da li i vi razmišljate na ovaj način i da li shvatate svoju pojedinačnu ulogu u globalnim finansijskim kretanjima i značaj svake vaše kupovine u rastu globalnog BDP-a?
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!29.01.2014. u 02:37 - pre 123 meseci
Bolje da si zivio u bijedi i crko' od gladi nego sto si i to malo pomogao Amerikancima.
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
194.247.212.*



+690 Profil

icon Re: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!29.01.2014. u 07:37 - pre 123 meseci
Sve i da nisi ni centa potrošio u Grčkoj i na stvari proizvedene u Grčkoj ti si i dalje doprineo grčkoj ekonomiji i grčkoj državi dok god si u Grčkoj stvorio nešto što je koristilo ljudima.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!29.01.2014. u 08:20 - pre 123 meseci
Citat:
Dakle, s obzirom da je laptop kupljen legalno, plaćen PDV, vadio sam srpsku ekonomiju iz krize i povećao nacionalni BDP.

Vadio si iz krize lopove koji ce kroz taj PDV da drpe kroz izbornu kampanju tu lovu za koju mislis da je povecanje BDPa.
A ovo sa Grcima.Pa zamisli da umesto tvog postenog crnog rada neko isto kupuje vodu i jede recimo od love koja je stecena prodajom oruzija,droge,prostitucije.
Malo pravis disbalans ekonomije i njenih legalnih tokova.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!29.01.2014. u 09:18 - pre 123 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR:Da li i vi razmišljate na ovaj način i da li shvatate svoju pojedinačnu ulogu u globalnim finansijskim kretanjima i značaj svake vaše kupovine u rastu globalnog BDP-a?

Nisam imao pojma da tako funkcionisu osnove ekonomije dok mi ti, direktore, sad nisi objasnio. Oci si mi otvorio. Aleluja!
 
Odgovor na temu

da.li.sam.to.ja
d.sluzbenik

Član broj: 264058
Poruke: 50



+147 Profil

icon Re: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!29.01.2014. u 10:46 - pre 123 meseci
I ja veoma pazim da iskljucivo kupujem Srpske proizvode tako da I tebe podrzavam to sto radis!
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!29.01.2014. u 10:49 - pre 123 meseci
Da, srBski proizvodi poput Dijamanta, Soko Štarka, Frikoma koje je odavno kupio hrvat.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!29.01.2014. u 11:29 - pre 123 meseci
Kupio hrvat, ali Soko Štark plaća plate radnicima iz Srbije dosta više nego Ferrero Rocher.
 
Odgovor na temu

casperns2
Full Stack Java Web Developer
Novi Sad

Član broj: 288154
Poruke: 227
*.dynamic.sbb.rs.



+45 Profil

icon Re: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!29.01.2014. u 12:30 - pre 123 meseci
Sta god da radimo mi pomazemo svetku i domacu privredu.
Sada kada pisemo na forumu placamo nekom domacem provajderu internet koji opet nekom svetskom. Kada kupimo neki proizvod pomezemo nizu domacih radnika u lancu izrade do pronalasna krajnjeg korisnika. Ako platimo ulaznicu za koncert ne pomazemo samo tom pevacu vec i onome ko je iznajmio objekat i obezbedjenju i desetinama raznih pomocnih radnika ili manjih firmi.

Sustina je u tome kada sve radimo legalno placamo preveliki PDV a nista ne dobijamo osim natrpanih drzavnih kancelarija nepotrebnim radnicima i stotine nekih drzavnih agencija koje ne sluze ni cemu i bez njih bi sasvim normalno sve fukkcionisalo kao sto je i pre, a odnose prevelike troskove. Po meni, sve bi moglo da funkcionise i sa 5 ili 10% poreza stim sto bi obicni ljudi tada imali vecu kupovnu moc a samim tim i prodaja u svih oblastima bi porasla, sto prouzrokuje jacanje privatnog biznisa, vecu prodaju, sigurni posao i vece plate.

Ali umesto tog procenta plate koji bi dozvolio tu kupovnu moc i uvecao obrtni kapital u privredi, taj deo ide drzavi koja trosi taj procenat ni zasta, ustvari znate vec na sta trosi sve....

Okvirno, Ako imamo 50 000 platu , 10 000 uzima drzava , nama ostaje 40 000 sa kojima na primer podmirimo obavezne troskove, rate , drzavne namete ostaje nam u proseku jako malo za licno trosenje(gardarobu, odlazak u restoran, kupovina nekog novijeg proizvoda sa kojim se zameni stari u kuci...) a drzava uzima 10 000 . Ako bi drzavi davali 4000 od 50 000 , tih 6000 koje bi nam ostalo drzavi bi se vratilo jer ne bih kao sto neko rece odneo te novce u grob vec bih potrosio , a posto ih ja trosim kupujuci neke proizvode pomazem nekom privatniku ili manjem preduzecu i radnicima u toj prodavnici i distributerima i ceo lanac ima dobit i sa vecom mojoj kupovnom moci oni imaju veci profit i placaju vise drzavi.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!29.01.2014. u 12:47 - pre 123 meseci
casperns2@ e vidis od tog PDV koji placas 50% ide na penzije i socijalna davanja!
a gde su skole, putevi, vojska, policija, zdrastvo, itd?!
najmanje ti ode na te agencije koje spominjes!
 
Odgovor na temu

casperns2
Full Stack Java Web Developer
Novi Sad

Član broj: 288154
Poruke: 227
*.dynamic.sbb.rs.



+45 Profil

icon Re: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!29.01.2014. u 13:07 - pre 123 meseci
Osim PDVa drzava zaradjuje novac i preko drzavnih firmi tako da i sa 5%-10% od PDV bi mogla isto ako i ne bolje da funkcionise. Za sve bi bilo dovoljno novca ako se ne bi razbacivalo. Sta mislis koliko novca odvuku na primer nacionalne penzije koje su oko 50 000 din mesecno i svake godinje njih 50 ih dobije, neki i zasluzuju ali mozda njih jedno dvoje a ne oko 50 , i to je samo jedan procenat gde se trose novci od poreza i raznih nameta koji nam umanjuju kupovnu moc. Putevi se mogu odrzavati samo od novca koji se naplacuje za putarine sobzirom kako se odrzavaju a znam za par drzavnih firmi koje su zaduzene za puteve a skoro da nista ne rade, cak sam i pitao jednu zaposlenu koja je kao neka sefica sta je njihov zadatak .... ostao sam bez odgovora, samo se vozikaju putevima i prave neke statistike da bi imali pokrrice za pare iz budzeta koje dobijaju. Tako i vecina drugih firmi osim drzavnog ima i neke svoje prihode kojima povecava svoj a i drzavni budzet.

Slazem se da ide dosta na penzije i zdravstvo sto je neophodno i sto treba ...ali od ukupnog novca tu ide najmanje a jos veci problem je taj odvojeni novac koji je namenjen na primer zdravstu na koji nacin se iskoristi...
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
194.247.212.*



+690 Profil

icon Re: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!29.01.2014. u 13:12 - pre 123 meseci
Citat:
cika dacha:
casperns2@ e vidis od tog PDV koji placas 50% ide na penzije i socijalna davanja!
a gde su skole, putevi, vojska, policija, zdrastvo, itd?!
najmanje ti ode na te agencije koje spominjes!

Dacho, deo problema i jeste u tome što pare iz poreza ne bi smele da idu u penzije.
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.adsl.eunet.rs.



+73 Profil

icon Re: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!29.01.2014. u 21:56 - pre 123 meseci
Svako ima svoje vidjenje svetske ekonomije, neka akcija KUPUJMO DOMACE bi imala smisla kad bi imali domace proizvode, ima nesto ali je jako malo. BDP se povecava proizvodnjom a ne trgovinom.Oni koji su uspevali i uspevaju su proizvodjaci, ne prodavci.
Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!29.01.2014. u 22:28 - pre 123 meseci
Naravno, zato ja gledam gde god mogu da kupujem domaće jer su mi nacionalni BDP i srpski radnici mnogo važniji od globalnog BDP-a. I naravno da je proizvodnja najbitnija ali je isto tako bitna i kupovina toga kao i izvoz domaćeg.
 
Odgovor na temu

zlobnino1

Član broj: 275438
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!30.01.2014. u 07:38 - pre 123 meseci
Naravno da doprinosiš sine! Kao što i krađa boje od železnice doprinosi. Železnica mora da angažuje dodatne ljude da čuvaju farbu. Nezaposlenost se smanjuje. Oni svoje plate troše da kupe proizvode domaće privrede, čime doprinose rasu BDP-a. Ono što im preostane od zarade možda potroše na letovanje u inostranstvu i time pomažu rad turističkih agencija i posrnule avioindustrije. Kad se jednom nađu preko, onda stvaraju potražnju u inostranstvu za domaćim proizvodima, pošto kupuju samo domaće, i tako utiču na povećanje izvoza i smanjenje izvoznog deficita. Svi su na dobitku!
Zvuči poznato?:D
 
Odgovor na temu

Shomi Li Jones
Student

Član broj: 278521
Poruke: 10
*.ntlworld.ie.



+199 Profil

icon Re: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!30.01.2014. u 14:05 - pre 123 meseci
@Ivan direktor

Evo ja ću da budem đavolji advokaTrol i da ti objasnim da totalno grešiš, hipotetički :)

Sve što si ti rekao stoji, ako zamislimo da si ti tu priliku stvorio iz ''zapuštene njive'' a ne iskoristio, odnosno kada bi zamislili da nema niko ko bi ispunio te potrebe ljudi da se ti nisi pojavio (dešava se i ovo ali ja ću da se pravim da se ne dešava).

Zamisli da je umesto tebe bio neko ko je radio vrednije i trošio više? On bi više doprineo grčkoj ekonomiji!

Pitanje je dakle da li si ti vredniji i više trošiš od prosečnog radnika u Grčkoj?
Ako jesi, onda si i doprineo njima jer si više stvorio i više njima ostavio.
Ako si manje vredniji i manje trošiš od prosečnog radnika, onda je tvoja avantura bila totalno pogubna po Grčku jer je tu mogao da bude neko drugi ko bi više doprineo od tebe.

Ono što hoću da kažem da je sve (to) relativno i da bez obzira što je možda tvoj doprinos apsolutno gledano pozitivan, ako si ti zauzeo mesto nekom ko bi dao više, onda je tvoj doprinos negativan.

Ne samo to nego si i doprineo zasićenju tržišta rada, pa neko nije mogao decu da nahrani zato što si ti hteo da imaš ''održivo'' letovanje od 2 meseca.

Sve u svemu ti si možda bio poguban i ja da sam Zevs, ne bi ti živ odande izašao :)))

 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!30.01.2014. u 16:09 - pre 123 meseci
Pa vidi, ja sam tamo masirao po plažama tj. radiom sam posao koji njedan Grk NEĆE da radi i nije radio, tako da sam to sigurno radio najbolje i najvrednije, tako da da im ja nisam bio tamo Grčka bi propala skroz, doduše ona propala ionako, al bez mene bi propala još više.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Kad ja radim i zarađujem, CEO SVET ide napred!

[ Pregleda: 3792 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.