Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cisco 2811 CME 8.6 i VoIP

[es] :: Enterprise Networking :: Cisco 2811 CME 8.6 i VoIP

[ Pregleda: 1977 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zeenmc
Nedeljko Scepanovic
Beograd City

Član broj: 54186
Poruke: 419
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Cisco 2811 CME 8.6 i VoIP29.04.2014. u 09:22 - pre 120 meseci
Pozdrav, poceo sam da spremam CCNA Voice, posle duzeg vremena sam uspeo da se nateram i nisam se prevario :) imam nekoliko Cisco telefona, 2x7940, 7941, 7912, neki su biti na SIP-u a neki na SCCP, dok sam se igrao sa Asteriskom, ledja sam odvalio dok ih nisam prebacim na SIP, pa mi je sama pomisao da ih vracam na SCCP bila bolna pomisao, na kraju sam sve to lepo podesio, uspostavio pozive malo se igrao, ali sve telefoni su mi u lokalu, bukvalno u 2 sobe, na mom spratu, a hteo bih da to rasirim po citavoj kuci, da mi bude zanimljivije :), e sad tu nastaje i sam problem, imam 3560POE switch i on je u sobi kod mene, na krovu imam glupi neki switch, ali tu mogu da stavim 2950, zbog VLANova, gde bih onda spustio VLAN na prvi sprat, e sad pitanje, posto se komunikacija izmedju Switcha i samog telefona prenosi CDP paketima, kako bih ja to mogao da zaobidjem i da mi telefoni radi, da li bi bilo dovoljno samo da ukucam u samom telefonu podesavanja od TFTP-a, ili cak i ako ne bih koristio 2950 switcheve (na krovu i prvom spratu) da li bi telefoni mogli da radi na drugim mrezama, znaci da oni nedobijaju adrese od DHCP nego da budu staticki unete ?

Drugo pitanje, podesavanje SIP trunka izmedju Asterisk centrale i 2811, da li je imao neko iskustva, sta ste podesavali, u kojoj sekciji u menu :)


Svako dobro, hvala na pomoci :)
CCNP Security, CCNA R&S, CCNA Security, CCNA Voice
LinuxIsFree
 
Odgovor na temu

dragancili

Član broj: 255391
Poruke: 73
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dragancili@gmail.com


+2 Profil

icon Re: Cisco 2811 CME 8.6 i VoIP29.04.2014. u 09:27 - pre 120 meseci
Za ovo prvo pitanje - mozes da uneses staticki parametre u IP telefon I da ti to radi.
Za ovo drugo - jedino mogu pomoci oko Cisco strane :)

Pozdrav,
Dragan
Dragan
 
Odgovor na temu

zeenmc
Nedeljko Scepanovic
Beograd City

Član broj: 54186
Poruke: 419
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Cisco 2811 CME 8.6 i VoIP29.04.2014. u 10:57 - pre 120 meseci
Mene Aseterisk ne plasi, nego zlo od Cisco :))) Asterisk je gospodin nasprem CUCM/CUCME, jbg samo jos uvek nije dobio podrsku kakva mu dolikuje, nesto se oko GUI resenja desava, ali me to nezanima...meni je bila muka sto sam na Cisco da podesavam preko CME/CCP web interfejsa, grrrr

Da li si nalazio lako resenja za probleme koji su nastajali tokom podesavanja Cisco rutera, ono na forumima, i slicno ?, razmisljam se da li da uzmem SIP od Oriona (mada mogu Orionov broj od ortaka da pozajmim na neki dan) ili da vratim TDM 400 u asterisk i preko FXO da uspostavim vezu ka telekomu... a onda izmedju Asteriska i CME (na jednoj ESXi masini imam i CUCM 8.6) :)
CCNP Security, CCNA R&S, CCNA Security, CCNA Voice
LinuxIsFree
 
Odgovor na temu

dragancili

Član broj: 255391
Poruke: 73
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dragancili@gmail.com


+2 Profil

icon Re: Cisco 2811 CME 8.6 i VoIP30.04.2014. u 08:32 - pre 120 meseci
Upravo je to sto radis konfiguraciju CCME kroz CCP glavni razlog zasto se cimas sa cisco voice konfiguracijom...kroz CLI to ide dosta dosta lakse

Resenja za podesavanje SIP-a na cisco su vrlo lako dostupna - na cisco.com postoji ogroman broj dobrih dokumenata plus cisco support community je odlican izvor dobrih informacija. Tako da se ja ne bih brinuo da li ces naci informacije kako nesto podesiti na cisco...

Naravno tu je I ovaj forum

Pozdrav,
Dragan
Dragan
 
Odgovor na temu

zeenmc
Nedeljko Scepanovic
Beograd City

Član broj: 54186
Poruke: 419
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Cisco 2811 CME 8.6 i VoIP30.04.2014. u 10:09 - pre 120 meseci
Ih, kome kazes :P pa ja volim konzolu, volim CLI...molim lepo :) to mi je pocetak i kraj :), kakvi crni GUI, ali prosto, takva je bila situacija, zaboravio sam kako se podesava CUCME web interface (gui path komandu nisam sacuvao kada sam prosli put to podesavao, tj pokusao da podesim, pre nekih pola godine, pa sam sad trazio gde je bila greska a u knjizi CCNA Voice, rade preko CCP). Uglavnom CCP je jednostavnije resenje kada trazis opciju koju ne znas kako se zove, niti znas gde je mozes naci :). Da sam sa ovim znanjem pokusao iz CLI da podesavam VOIP, juce bi uspeo da podesim, mislim malo juce :P.


Dali se na CUCME moze podesiti IVR, ili Govorna posta, mozda se te opcije zovu drugacije na Cisco, posto ne mogu da nadjem neko bolje objasnjenje, za IVR treba da se podesava tcl skripta, samo sam nasao neki dokument iz tipa 2004 tako nesto, za mail box, nista, naglasavam da pitam za samo podesavanje na ruteru, ne na CUCM-u :)
CCNP Security, CCNA R&S, CCNA Security, CCNA Voice
LinuxIsFree
 
Odgovor na temu

dragancili

Član broj: 255391
Poruke: 73
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dragancili@gmail.com


+2 Profil

icon Re: Cisco 2811 CME 8.6 i VoIP30.04.2014. u 10:15 - pre 120 meseci
Govorna posta (voicemail) I bazicni IVR mogu...za voicemail na CUCME imas nesto sto se zove Cisco unity express I vrti se kao modul na ruteru...I da kroz nju moze da se napise I bazicni IVR - tipa ako pritisnes 1 zvoni to, 2 ovo itd...

Postoji I bazicna TCL skripta koja moze da pokupi dolazni poziv I u zavisnosti od unetog broja preusmeri poziv na adekvatan lokal - za to ti nije potreban unity express kao full resenje ali naravno tu uopste nemas voicemail.

Napredni IVR trazi UCCX bar sto je dosta van ove teme kao kompletno resenje...

Pozdrav,
Dragan
Dragan
 
Odgovor na temu

zeenmc
Nedeljko Scepanovic
Beograd City

Član broj: 54186
Poruke: 419
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Cisco 2811 CME 8.6 i VoIP30.04.2014. u 12:18 - pre 120 meseci
Za taj modul znam da postoji, ali koliko se secam moze i bez modula, to je onda znaci ta TCL skripta, uglavnom zanima me da uradim tipa kao sto sam na asterisku, CUCME prihvata poziv, i kaze, ako hocete lokal 1, pritisnite br 1, ako hocete lokal 2 pritisnite br 2. itd, posto imam instaliran CUMC 8.6 (valjda, a mozda negde imam i 9) da li ja mogu sve te stvari da radim bez ogranicenja, bukvalno bih hteo da napravim neko VOIP resenje, cisto kroz primere da ucim :)?

CCNP Security, CCNA R&S, CCNA Security, CCNA Voice
LinuxIsFree
 
Odgovor na temu

dragancili

Član broj: 255391
Poruke: 73
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dragancili@gmail.com


+2 Profil

icon Re: Cisco 2811 CME 8.6 i VoIP30.04.2014. u 12:31 - pre 120 meseci
Da onda govorimo o ovoj tcl skripti koju vrtis sa flash-a rutera...imas je na netu da skines I testiras to.
Ako ne nadjes javni poslacu ti.
Ona radi tako sto trazi unos konkretnog lokala - tipa "unesite zeljeni broj lokala" I onda biras svoju numeraciju I zvoni ti fon. Naravno mozes da napravis da neko unese neke cifre I onda to prosledis gde hoces (cucm, asterisk itd.)

ako imas cucme I asterisk ne treba ti cucm uopste...jedino kao neki medjukorak...opet ne znam tacno kakvo okruzenje zelis napraviti.
Pozdrav,
Dragan
Dragan
 
Odgovor na temu

zeenmc
Nedeljko Scepanovic
Beograd City

Član broj: 54186
Poruke: 419
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Cisco 2811 CME 8.6 i VoIP30.04.2014. u 12:53 - pre 120 meseci
Hvala na pojasnjenju, ovako, da objasnim, imam 10ak Cisco uredjaja kod sebe, 3x1841, 1x2950,1x3560PoE, 1x2801, 1x2811, 1xASA 5505, pitanja vezana za ovo su u celju demontracije, i mojeg ucenja, sa vise razlicitih topologija, kada savladam ono sto me zanima, postavicu centralu da se vrti neko vreme u kuci, u tom trenutku ce biti u pitanju CUCME i Asterisk (za Asterisk imam FXO karticu, sto za Cisco uredjaje i nije slucaj, verovatno cu uskoro opet ici za Nemacku, ali planiram da uzmem 3560PoE, zbog para ne znam da li cu moci jos nesto da uzmem).

Svaki predlog je dobrodosao u cilju mog usavrsavanja, oko Asteriska i nemam nekog problema tu imam drugara koji mi je pomagao, ali u vezi Cisco VoIP resenja, nemam nikoga, te sam "sam" u ovom sosu :) trenutno spremam 2 sertifikata, tj prekinuo sam sa spremanjem ,CCNP R&S i CCNP Security, kod prvog je doslo do prezasicenja, s BGP nikad nisam radio prakticno, nije me ni zanimalo, tu je i nastao problem pa moram malo da prekinem da bi se novo znanje sleglo, prosto koliko OSPF razbijam, toliko kod BGP zablejim, dok je u CCNP Security doslo do promene ispita, a nisam hteo da radim ispite na dumpove da ih preko noci polazem, i tako sam ja resio da krenem da spremam CCNA Voice, naravno da mi je prece da savladam sto vise prakticnih stvari a sertifikat usput da uzmem :)
CCNP Security, CCNA R&S, CCNA Security, CCNA Voice
LinuxIsFree
 
Odgovor na temu

dragancili

Član broj: 255391
Poruke: 73
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dragancili@gmail.com


+2 Profil

icon Re: Cisco 2811 CME 8.6 i VoIP30.04.2014. u 13:01 - pre 120 meseci
Cool princip...imas dosta opreme - mozes da napravis sa tim bukvalno sta hoces.

Cisco stvarno ima odlicne materijale na svom sajtu I ne postoji nesto sto je potrebno iskonfigurisati a da nije objasnjeno...na sajtu ili community-ju.

Tako da ako nesto bude potrebno konkretno (kad malo uplovis u voip konfiguracije cisca) javi se na forumu ili PM slobodno.

Pozdrav,
Dragan
Dragan
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Cisco 2811 CME 8.6 i VoIP

[ Pregleda: 1977 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.