Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Radio signal 250-300m

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Radio signal 250-300m

[ Pregleda: 3664 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nikola1902

Član broj: 217925
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Radio signal 250-300m12.03.2015. u 02:15 - pre 110 meseci
Zdravo! Ovako, potrebna mi je sema ili da me neko uputi na link sa semom uredjaja koji treba radio signalom da posalje signal drugom uredjaju koji bi aktivirao svetlo\diodu\motorce\nije ni bitno....
Pravim neku vrstu alarma, ideja je da imam predajnik udaljen 250-300metara od mene, a u dzepu prijemnik. Sa druge strane se aktivira prekidac, on posalje signal prijemniku u mom dzepu i ja znam da se to nesto aktiviralo. Uredjaj bi trebalo da bude funkcionalan na udaljenosti 250-300 metara (moze i jace), na relativno otvorenom prostoru.
Sve bi to trebalo da bude sto jednostavnijeg i sto jeftinijeg sklopa, ako ima neko neku ideju sta bih mogao da preradim umesto da sklapam ceo uredjaj od nule, slobodno neka frljne link sa e-baya ili nekog sajta za kupovinu, posto meni bas nista ne pada na pamet...
HVALA UNAPRED!
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Radio signal 250-300m12.03.2015. u 02:20 - pre 110 meseci
Iskreno, za 200-250m, i te potrebe da imas uredjaj u dzepu... GSM.

Nabavis Arduino (kao i obicno sto preporucim), GSM modul, te senzore koji ti trebaju da bi se alarm aktivirao i to je to. U dzepu sve sto ti treba je mobilni telefon.

Druge opcije... postoje, seme verovatno neko ima, ali radio prenos na 200-250m nije bas tako lako odraditi a da bude pouzdan. Pogotovu sto nisam siguran sto se tice gabarita prijemnika, a to ako treba u dzepu da ti bude, i dalje mislim da je mobilni telefon najbolja opcija. Pogotovu sto je u pitanju "relativno otvoren prostor". Par zidova moze haos da napravi, pogotovu na vecim frekvencijama, 2.4GHz i slicno mozes odmah da zaboravis bez opticke vidljivosti na toj razdaljini.

Ako ti se ne svidja ideja reci, pa cemo nesto drugo da smislimo.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Radio signal 250-300m12.03.2015. u 09:42 - pre 110 meseci
Ne treba GSM. imaju vrlo jefitni radio moduli na 432Mhz koji kostaju par oko 2 dolara.
Za Arduino imaju gotove biblioteke, maltene samo spojis i to radi.

Ja sam pokusavao da smislim da to odradim bez mikrokontrolera ali na kraju je ispalo da je to najprakcinije (ali ne i dovoljno jeftino za ovo sto mi treba).

 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
*.eunet.co.rs.

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: Radio signal 250-300m12.03.2015. u 10:00 - pre 110 meseci
to na 432MHz nece da radi, ako je u blizini slucajno Orion telekom
“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

nikola1902

Član broj: 217925
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Radio signal 250-300m13.03.2015. u 00:12 - pre 110 meseci
ne odgovara mi GSM, razmisljao sam i o tome, video sam vec te module na 432Mhz...koliki domet mogu da postignu oni? postoji li mogucnost da se koriste bez Arduina, analogno nekako, znaci treba mi samo jednostavan signal koji bi ukljucio diodicu i pokrenuo vibro motorce koje bih imao u prijemniku u dzepu, nista vise...i sve to je predvidjeno da se koristi na otvorenom prostoru, u prirodi.
I, jos jedno pitanje: ako koristim vise tih modula od 432Mhz, da li bi mogli da smetaju jedan drugom, tj, da li ima neko "fino" podesavanje na njima, neki trimer, promenljivi kondezator, kanal, nesto?
Potreban mi je javljac koji bih prikacio na stapove za pecanje i uredjaju u dzepu koji bih nosio slobodno okolo ili u satoru, pa kada riba trzne, ono cudo da mi javi u dzepu da imam nesto na udici :-) Gotova resenja vec postoje, ali mislim da je previse dati 200 dolara na tako nesto, potrebno mi je nesto kranje jednostavno, jeftino a ponovo da radi na daljini od 200-300 metara pa i vise...razmisljao sam i o xbee modulima, preskupi su, ali ponovo, ja bih sve to bez Arduina i raznih mikrokontrolera...
Da li bih mogao neki toki-voki onaj kineski da preradim, oni imaju mogucnost morzeove azbuke koja daje konstantno pistanje na zvucniku, pa da to upotrebim kao davac signala i prijemnik? Koliki domet moze da postigne ono cudo na otvorenom?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Radio signal 250-300m13.03.2015. u 10:15 - pre 110 meseci
Opseg od 432 MHZ je slobodan i nije predvidjeno da dugo "trosis" frekvenciju. Poenta je da posaljes signal i oslobodis frekvenciju. To znaci da ne mozes da se oslonis na to da detektujes modulaciju i dok j eima drzis nesto ukljuceno. Moras na prijemu da primis "komandu" koja kratko traje. Jedna komanda ti treba za ukljucenje a jedna za iskljucenje. Zato se tu koriste mikrokontroleri.

Na taj nacin se resava i rad vise uredjaja na istoj frekvenciji. Svaki predajnik uz komandu salje i identifikaciju i na osnovu toga prijemnici znaju kome je ona upucena.

Sto se dometa tice, uz odgovarajucu antenu nekoliko stotinametara ne bi trebalo da bude problem. Doduse stoji ovo sto je djricky rekao, Orion telekom emituje velike smetnje koje pogadjaju bas sirok opseg frekvencija u koje spada i ovaj pa to moze da bude problem.

Druga opcija ti je, doduse nesto skuplja, da koristis wifi module i opet, mikrokontroler.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Radio signal 250-300m13.03.2015. u 12:30 - pre 110 meseci
Ako koristis vise modula na 433MHz jednostavno mozes da radis kontrolu na prijemniku koji predajnik je poslao signal. Da ce smetati jedan drugom, hoce sigurno. Mislim da neki imaju male potenciometre na sebi za "fine tuning" frekvencije, ali da je to "zalepljeno" da ne bi promenio frekvenciju prijemnika i predajnika pa je bolje to da ne cackas sem ako bas ne moras.

MCu ti je najjeftinija opcija veruj mi, kako god okrenes. Ali ti sto je Pedja naveo od 2$ ti nece raditi posao, antene su uzasne, imaju skuplji od 20$ sa vecim antenama sa konektorima za iste ali i dalje nisam siguran u domet istih, a mislim da GSM kosta otprilike isto kao i to sve da napravis na 433MHz. Ne vidim zasto ne odgovara GSM? Mislim da je bolje tako resiti problem kad je u pitanju vec par stotina metara nego rizikovati sa prijemnicima/predajnicima sumnjivog kvaliteta, plus sto ti je opet sve u dzepu.

Moje iskustvo sa 433MHz je u sklapanju RC aviona veceg dometa (5+km) i video prijema na 5.8GHz (jer sam nekad koristio i 2.4GHz umesto 433MHz), sto se tice radio elektronike to je jedino gde imam iskustva, i to vrlo slabog, pa ne mogu sigurno da pomognem kao mnogi ljudi ovde, ali mogu ti reci da najvise obratis paznju na antene.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Radio signal 250-300m13.03.2015. u 13:04 - pre 110 meseci
Ne vidim problem sa antenama. Svako iole pismen može da napravi antenu koja će dobaciti 300 metara, ne mora da je kupuje.
 
Odgovor na temu

DACKOTRONIC
MUP
Batocina

Član broj: 327937
Poruke: 24
91.234.190.*



+9 Profil

icon Re: Radio signal 250-300m13.03.2015. u 16:02 - pre 110 meseci
potrazi po netu na ovu temu ( IC 2262/2272 ) jeftino je ima domet 100nak metara mozda ti odgovara ?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

WAZZUP
Srbija

Član broj: 43003
Poruke: 94
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Radio signal 250-300m15.03.2015. u 22:21 - pre 110 meseci
par esp8266 wifi modula ce ti raditi posao, imaju u sebi i mikrokontroler i dovoljno portova (zavisi od modela), a kostaju 2-3 evra po komadu

http://www.instructables.com/i...g-the-ESP8266-module/?ALLSTEPS
 
Odgovor na temu

nikola1902

Član broj: 217925
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Radio signal 250-300m17.03.2015. u 03:08 - pre 110 meseci
@DACKOTRONIC:
Mislim da imam jedan bas takav modul sa daljincem zaturen negde po radionici, moracu da prekopam da probam da ga osposobim za ovo sto mi treba, inace, bi bio savrsen u kombinaciji sa nekim h-bridge-om, taman za ono zbog cega mi treba :) Hvala!
 
Odgovor na temu

DACKOTRONIC
MUP
Batocina

Član broj: 327937
Poruke: 24
91.234.190.*



+9 Profil

icon Re: Radio signal 250-300m17.03.2015. u 11:59 - pre 110 meseci
nikola1902.
Nema na cemu .

Ja sam nedavno kupio ovaj modul za 700din pokusacu da uradim daljinsko stelovanje antene tj tjunera koji mora da bude na samoj anteni .
Kao napajanje koristicu bateriju i solarni panel da je dopunjije tako da mi ostaje samo koax da dovucem do mene .

Na AliExpresu ti je ovo mnogo jeftinije nego kod nas i imaju mnogo boljih resenja od ovog ali mora ono da se ceka 20tak dana dok ne stigne.

Sa boljim antenama ova dva bi trebalo da imaju i veci domet no ja sam ih testirao bez icega i to je 100nak metara na otvorenom dok 50m sa fizickim preprekam sto su zidovi i slicno.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Radio signal 250-300m

[ Pregleda: 3664 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.