Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pitanje oko nat povezivanja i dns?

[es] :: Enterprise Networking :: pitanje oko nat povezivanja i dns?

[ Pregleda: 3301 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tomislav91

Član broj: 206601
Poruke: 316
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon pitanje oko nat povezivanja i dns?20.05.2015. u 05:27 - pre 108 meseci
Na slici deo mreze



Pitanje sad, kada radim NAT na ruteru na slici gde pise nat, da li prvo da pravim access listu, pa posle outside i inside? Ali sta da stavim za mrezu koju u acces listu da permit? Da li da stavim tu koja iz rutera R2 ide na levu stranu i od R3 ka desnu stranu, tj te njihove end point mreze ? I kod dns, ovamo gore gde pise DNS, posto je ISP dhcp, u podesavanju dhcp-a da stavim dns-servere svih koje imam konfigurisano? Tako isto i dole? Sve dns servere da upisem u ruter koji radi dhcp?I da li moram NAT odraditi i na tim kranjim ruterima do end point mreza, ili moze samo ovamo gde sam napisao NAT..?
life is the one,take care of them!

http://hardware-software.serbianforum.info/
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
95.180.116.*



+638 Profil

icon Re: pitanje oko nat povezivanja i dns?21.05.2015. u 21:22 - pre 108 meseci
Zasto bi bilo bitno da li prvo stavljas inside/outside oznake, ili pravis acl... potpuno irelevantno.

Na interfejs na koji izlazi saobracaj stavis outside, na interfejs na koji ulazi inside, acl obuhvatis to sto hoces da se nat-uje i napises nat komandu (ono ip nat inside source bla bla).

Citat:
Ali sta da stavim za mrezu koju u acces listu da permit? Da li da stavim tu koja iz rutera R2 ide na levu stranu i od R3 ka desnu stranu, tj te njihove end point mreze ?


To je pitanje sta na sta treba da se nat-uje, i samo ce ti se odgovoriti. Ako menjas source adresu i hoces da se nat-uje u adresu interfejsa na koji izlazi saobracaj onda radis snat. Acl-om definises sta nat-ujes tj. menjas.

Citat:
kod dns, ovamo gore gde pise DNS, posto je ISP dhcp, u podesavanju dhcp-a da stavim dns-servere svih koje imam konfigurisano? Tako isto i dole? Sve dns servere da upisem u ruter koji radi dhcp?


Stavljas DNS iz iste mreze, ili najblizi.

[qoute]I da li moram NAT odraditi i na tim kranjim ruterima do end point mreza, ili moze samo ovamo gde sam napisao NAT..?[/quote]

Verovatno da, osim u slucaju ako nemas neki opseg koji si definisao za racunare, onda radis rutiranje. Slicni su ti opsezi i za racunare i za ptp linkove sto ne bi trebalo da bude.
 
Odgovor na temu

tomislav91

Član broj: 206601
Poruke: 316
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: pitanje oko nat povezivanja i dns?22.05.2015. u 17:01 - pre 108 meseci
Pa dobnro, outside ili inside, svejedno u sustini kad cu upisati. Nego, ako ja natujem, tj stavim adresu mreze ka end point uredjajima, pitanje je sto ne znam da li ce on to prihvatiti jer je nexthop bukvalno interfejs koji nije u mrezi za end pointe, nego tek posle tog rutera ide ka end pointima. Ja sam ovako odradio, ali to bas i ne funkcionise

Code:

ip nat inside source list 1 interface FastEthernet9/0 overload
ip nat inside source list 2 interface FastEthernet9/0 overload

!
ip flow-export version 9
!
!
access-list 1 permit 10.0.4.0 0.0.1.255
access-list 2 permit 10.0.6.0 0.0.0.127
!


To je na ruteru gde sam napisao NAT...

life is the one,take care of them!

http://hardware-software.serbianforum.info/
 
Odgovor na temu

PaStvarno
Novi Sad, Srbija

Član broj: 276152
Poruke: 184



+21 Profil

icon Re: pitanje oko nat povezivanja i dns?23.05.2015. u 08:13 - pre 108 meseci
Zasto tako komplikovano????

ip nat inside source list 1 interface FastEthernet9/0 overload
!
!
access-list 1 permit 10.0.4.0 0.0.1.255
access-list 1 permit 10.0.6.0 0.0.0.127
 
Odgovor na temu

tomislav91

Član broj: 206601
Poruke: 316
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: pitanje oko nat povezivanja i dns?24.05.2015. u 09:47 - pre 108 meseci
moze i tako, u sustini jeste svejedno..:D Ali opet ne funkcionise, jer u sustini ja mislim da je problem to sto od tog rutera ka endpoint isto treba da odradim i da je outside interfejs koji vodi ka drugom ruteru, tj tom NAT(koji je na slici napisan kao NAT)...

Ono sto me cudi jeste da rutiranje nije bilo uspesno, iz ne znam kog razloga, ruteri koji idu ka end point nisu znali za gornje mreze, pa sam morao odraditi staticko i radi, znaci izmedju njih sam ospf a na NAT ruteru sam staticke ka gore spomenutim mrezama, ali to se uopste nije odrazilo na rutere koji su vezani dole sa nat ruterima, gde sam radio ospf...

life is the one,take care of them!

http://hardware-software.serbianforum.info/
 
Odgovor na temu

tomislav91

Član broj: 206601
Poruke: 316
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: pitanje oko nat povezivanja i dns?24.05.2015. u 21:24 - pre 108 meseci
Uspeo sam odraditi sve da funkcionise, ali niakko nije uspelo da se odradi rutiranje, problem je bio taj sto ako dodeljujem dhcp od ISP ka ona dva rutera sto su na DSL, na njima ako dodelim neki protokol on kada se uvek pali dhcp dodeli drugacije, tj moze da se desi 50% sansi, i onda bukvalno paket ide u pogresnu stranu i to je to, nikad ne dodje do odredista, onda sam morao da ne stavim tu dhcp vec da budu staticke, i onda funkcionise. Ne znam kako da se odradi sa DHCP, jer kojim protokolom da komuniciraa mreza gore gde pise 10.0.6.128 sa ovim mrezama dole skroz, nikako :D
life is the one,take care of them!

http://hardware-software.serbianforum.info/
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
95.180.116.*



+638 Profil

icon Re: pitanje oko nat povezivanja i dns?24.05.2015. u 21:37 - pre 108 meseci
To je ona razlika, da li stvarno razumes sta radis tj. sta se desava "iza", ili samo pretpostavljas sta treba i nagadjas.

 
Odgovor na temu

tomislav91

Član broj: 206601
Poruke: 316
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: pitanje oko nat povezivanja i dns?25.05.2015. u 05:25 - pre 108 meseci
Trebalo bi da razumem...

life is the one,take care of them!

http://hardware-software.serbianforum.info/
 
Odgovor na temu

PaStvarno
Novi Sad, Srbija

Član broj: 276152
Poruke: 184



+21 Profil

icon Re: pitanje oko nat povezivanja i dns?26.05.2015. u 09:41 - pre 108 meseci
Citat:
Uspeo sam odraditi sve da funkcionise, ali niakko nije uspelo da se odradi rutiranje, problem je bio taj sto ako dodeljujem dhcp od ISP ka ona dva rutera sto su na DSL, na njima ako dodelim neki protokol on kada se uvek pali dhcp dodeli drugacije, tj moze da se desi 50% sansi, i onda bukvalno paket ide u pogresnu stranu i to je to, nikad ne dodje do odredista, onda sam morao da ne stavim tu dhcp vec da budu staticke, i onda funkcionise. Ne znam kako da se odradi sa DHCP, jer kojim protokolom da komuniciraa mreza gore gde pise 10.0.6.128 sa ovim mrezama dole skroz, nikako :D


Nisam bas siguran sta pitas, niti kakva je tacno tvoja konfiguracija edge rutera. Niti sta tacno trebas da postignes.
:)
A bez da tacno znam ne mogu ni da pomognem.

Citat:
To je ona razlika, da li stvarno razumes sta radis tj. sta se desava "iza", ili samo pretpostavljas sta treba i nagadjas.


A, kolega, ovo i nije neka pomoc da razume sta se desava iza.
Pogledaj naziv fajla maturski.pkt.
Treba pomoci onima koji hoce da nauce (ne srecem ih bas nesto mnogo, svi bi samo 2 stvari 1.pare i 2.gotova resenja koja ce im dati drugi).
:)

[Ovu poruku je menjao PaStvarno dana 26.05.2015. u 14:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tomislav91

Član broj: 206601
Poruke: 316
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: pitanje oko nat povezivanja i dns?26.05.2015. u 22:59 - pre 108 meseci
nije, nije to za mene, to je za drugara, ali mene cisto zanima zbog konfiguracije...jer ce mi mozda nekad trebati, pa eto, cisto da znam kako se resava...jer negde kada zapne uvek dobro dodje pomoc :)
life is the one,take care of them!

http://hardware-software.serbianforum.info/
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: pitanje oko nat povezivanja i dns?

[ Pregleda: 3301 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.