Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Open Source i NDA

[es] :: Advocacy :: Open Source i NDA

[ Pregleda: 3352 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
89.111.233.*



+148 Profil

icon Open Source i NDA01.07.2015. u 07:08 - pre 106 meseci
Pozdrav ljudi, imam jednu nedoumicu pa bi mi trebala pomoć.

Jedno vrijeme sam radio za klijenta sa kojim sam imao potpisan NDA. Jedan od projekata koji je već završen i trenutno je u maintenance fazi mi je dao ideju da napravim nešto slično, samo mnogo univerzalnije i tehnički bolje realizovano.

Radi se o programu koji bi grafički prikazivao rezultate mjerenih podataka u realnom vremenu pomoću raznih vrsta instrumenata. Program bi bio portabilan (varijanta C++ i Qt) i sve podatke bi primao preko mreže, tako da mjerni uređaj može biti bilo šta što može da upucava UDP pakete u mrežu. Ideja je da pomogne u izgradnji control panel-a / telemetrije u raznoraznim hobby varijantama projekata (npr. monitoring pametne kuće).

Program sam dobrim dijelom implementirao i planirao sam da ga objavim na githubu kao open source projekat, dakle ne planiram nikakvu komercijalizaciju.

Nedoumica je u tome da li je to fer game, jer je projekat za klijenta na kojem sam učestvovao takođe radio real time vizuelizaciju, ali je ciljan na tačno određenu industriju i radi samo sa njihovim uređajima za akviziciju podataka. Ne sporim da je ideja za moj projekat potekla odatle, međutim, ideja da se podaci prikazuju na računaru i nije baš tako nova i neviđena. Projekat na kome sam radio je imao specifičnu implementaciju za specifičnu nišu, ja ciljam na nešto drugo i nije mi plan (niti mogućnost) nikakva direktna konkurencija postojećem rješenju.

NDA naravno ne mogu da okačim, a nije ni bio vezan za ovaj projekat, već generalno za kompletnu saradnju sa navedenim klijentom.

 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.dynamic.sbb.rs.



+395 Profil

icon Re: Open Source i NDA01.07.2015. u 08:06 - pre 106 meseci
Ipak bolje pricaj sa klijentom (ili njegovim advokatom) nego da pucas na slepo,
jer ako je open-source neko moze da adaptira da bude namenjena toj specificnoj industriji koju gadja tvoj bivsi klijent.


Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Open Source i NDA01.07.2015. u 08:19 - pre 106 meseci
Obicno NDA ima sledece tacke:

- Confidential Information Defined
- Non-Disclosure Of Confidential Information Of Company
- Non-Disclosure Of Confidential Information Of Others
- Property Of Company
- Proprietary Notices
- Inventions
- Covenant Not To Compete
- Representations
- Disclosure Of This Agreement
- Specific Performance
- No Rights Granted
....itd..


To su izuzetno restriktivne tacke ugovora, od kojih neke od njih ne bi prosli na sudu, ali u glavnom te ogranicavaju za mnogo toga..
Mislim da na sudu ne bi prosle tacke koje se odnose na ogranicenja oko trazenja novog posla u istoj industriji ili zabrane na neki period, dok za imovinu firme, ako je firma vlasnik koda, ideje, projekta ili patenta, sud deluje kao britka sablja.
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
89.111.233.*



+148 Profil

icon Re: Open Source i NDA01.07.2015. u 08:48 - pre 106 meseci
Mislim da je pozadina problema ima dosta sličnosti sa problemima oko patenata. Npr. kada je neki metod dovoljno različit od drugog da bi se moglo reći da ne potpada pod patenat.

Softver koji sam originalno radio je imao odlike da je bio multiplatformski i mogao je da prikaže mjerene veličine na način koji se mogao jednostavno mijenjati WYSIWYG alatom. Međutim, originalna ideja je bila usko specifična (a ni kao takva dovoljno originalna, imao sam priliku vidjeti softver koji radi istu stvar i razvijen je dosta ranije). Prikaz mjerenih podataka na računarskom monitoru nije ništa novo. Multiplatformske aplikacije nisu ništa novo. Radom na projektu sam uočio da bi primjena takvog softvera mogla biti puno šira, ukoliko se to dovoljno uopšti.

Sav kod je napisan od nule, tako da nema govora o bilo kakvoj krađi koda, što će se lako moći provjeriti kada / ako kod stavim na github.

Moje mišljenje je da ponovna (i arhitekturno drugačija) implementacija, uz izmjenjenu i proširenu osnovnu ideju, te namjera da to sve bude open source i na raspolaganju zajednici pravi dovoljno zaokreta da tu nema direktnog sukoba sa NDA.



 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Open Source i NDA01.07.2015. u 12:29 - pre 106 meseci
Pokaži advokatu svoj primerak ugovora i objasni mu šta tačno želiš.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Open Source i NDA01.07.2015. u 13:36 - pre 106 meseci
Offtopic: NDA, ili ugovor moze da sadrzi zabranu da se zaposlis n meseci (ili godina) kod konkurencije i pice vodu na sudu, ako ga prati kompenzacija. Primera radi: U slucaju raskida ugovora preduzece zadrzava pravo da zaposlenom zabrani zaposlenje kod drugog poslodavca u istoj bransi. Ako se preduzece odluci da iskoristi pravo na ovu zabranu duzno je da onoliko meseci koliko traje zabrana zaposlenom placa platu u iznosu koji je imao dok je bio zaposlen....


Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.web.vodafone.de.



+7169 Profil

icon Re: Open Source i NDA01.07.2015. u 14:41 - pre 106 meseci
Nedeljko je dao najbolji savet - mnogo stvari tu zavisi od sadrzaja ugovora, suda tj. drzave nadlezne za eventualni spor, itd.

Btw, reimplementacija koda nije svuda dovoljna da spreci eventualne tuzbe, sa tim stvarima nije preporucljivo zezati se vec prvo videti sa advokatom sta jeste a sta nije OK - mozda ce kostati par stotina EUR ali moze ustedeti mnogo vecu kintu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Open Source i NDA07.07.2015. u 16:51 - pre 106 meseci
http://aws.ipb.ac.rs/index.php/
Ovo je primer slicne tematike. Senzori su u vlasnistvu instituta, ali je program za prikazivanje sa http://www.wviewweather.com/

Kao programer sigurno imas razne module programa, i razradjene kodove, koje mozes da implementiras u nove projekte.

Advokatima moze da bude i cist ugovor, medjutim, postoji jedna dozica poslovne "korektnosti", kada neko sa tvojim(narucenim-otkupljenim) softverom pravi profit, a ti mu uleces sa slicnim softverom koji je open source...gratis...

Ja licno bih porazgovarao sa k;ijentom o mogucim nekorektnostima, ili sacekao neki period vremena, godinu-dve, sto je dovoljno za isplatljivost...

Samo sa aspekta poslovne ozbiljnosti-korektnosti, pravno tu nema nikakvih problema, posto se programi ocito razlikuju, ne sustinski, ali u nekim nijansama sigurno..

Nije to sigurno ni prvi ni poslednji softver sa prikazom izmerenih podatka..
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Open Source i NDA

[ Pregleda: 3352 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.