Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mogu li ovi najosnovniji pojmovi biti dovedeni u pitanje i mogu li biti nanovo zasnovani...

[es] :: Matematika :: Mogu li ovi najosnovniji pojmovi biti dovedeni u pitanje i mogu li biti nanovo zasnovani...

[ Pregleda: 759 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
31.176.196.76

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Mogu li ovi najosnovniji pojmovi biti dovedeni u pitanje i mogu li biti nanovo zasnovani...14.06.2016. u 03:12 - pre 94 meseci
...u tom svom najosnovnijem shvatanju?

Ovdje nema foruma Filozofija, što je šteta.

1. istina/neistina/nepozna istinitosna vrijednost (dakle, govorim o 3 kategorije)
2. dobro/zlo (2 kategorije)
3. korisno/štetno/nepoznat status korisnosti (3 kategorije)

I kako bi ovi 1., 2, i 3. trebli biti podređeni međusobno. Znam da imaju neke škole filozofije koje se bave ovim, kao što su utilitarizam, deontologija itd.

Bez sumnje, 1. bi trebao biti prvi.

Kako bi se ovo matematički moglo opisati? Nešto se slabo sjećam izvjesne relacije poretka.

Ako povežemo 1. sa 3., tu bi statistika udružena sa teorijom vjerovatnoće bila najviše od pomoći. Npr. Biot–Savart-ov zakon će u makrodimenzijama vrijediti sa vjerovatnoćom većom od , ali ako je negdje u nekom gradu od 120 000 stanovnika njih 1000 njih zaraženo gripom, vjerovatnoća da je dobijemo ako odemo u taj grad je možda npr. .

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 14.06.2016. u 05:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
31.176.196.76

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Mogu li ovi najosnovniji pojmovi biti dovedeni u pitanje i mogu li biti nanovo zasnovani...14.06.2016. u 03:32 - pre 94 meseci
Imao sam problema da postavim drugu poruku zbog predugačkog naslova, pa sam sve stavio gore, ali sad je sve u redu. Moderator može da obriše ovu poruku.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Mogu li ovi najosnovniji pojmovi biti dovedeni u pitanje i mogu li biti nanovo zasnovani...

[ Pregleda: 759 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.