Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

﹖- Način zapisivanja simbola "?" u datotečnim imenima

[es] :: Windows desktop :: ﹖- Način zapisivanja simbola "?" u datotečnim imenima

[ Pregleda: 848 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
37.203.107.111

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon ﹖- Način zapisivanja simbola "?" u datotečnim imenima27.09.2016. u 03:49 - pre 91 meseci
﹖je tzv. small question mark i najbolja je alternativa za obični "?" koji nije dopušten u imenu datoteke pod Windows-ima. Ako neko zna bolju, naprijed!
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: ﹖- Način zapisivanja simbola "?" u datotečnim imenima27.09.2016. u 04:36 - pre 91 meseci
Ima jedno zlatno pravilo: u nazivima datoteka nemoj koristiti znakove koji ne spadaju u brojeve i slova latinske abacede, znaka '-' i znaka '_'. Ako koristiš specijalne znake kad-tad ćeš zažaliti.


 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: ﹖- Način zapisivanja simbola "?" u datotečnim imenima27.09.2016. u 08:22 - pre 91 meseci
Baš tako, linux dozvoljava i ? i : i slične specijalne karaktere koje windows ne prihvata ali neću da ih koristim iz tog razloga, kad-tad se pojavi neki problem. Ne razumem ideju da ime bude komplet po želji, sad viđam da ljudi u imenu recimo slike daju kompletan opis onoga što je na slici i to pređe razuman broj slova ... i posle se čude zašto to ne mogu da narežu na disk. Svako bi morao da prođe neki period sa limitom 8+3 da se malo navikne pa posle neće da daje opisna imena od 300 karaktera. ;)

Nekada sam u ime fajla uvaljivao alt-255 što se prikaže kao blanko karakter a nije i znam da sam pravio (namerno) neke probleme ostalima ali je to bilo iz drugog razloga.
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
89.146.178.47

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: ﹖- Način zapisivanja simbola "?" u datotečnim imenima10.10.2016. u 16:08 - pre 91 meseci
Mislim da zavisi od verzije Unicode-a implementirane na operativnom sistemu. Ako se susretne sa simbolom kojeg ne prepoznaje, trebalo bi da ga automatski zamijeni sa specijalnim Unicode simbolom za te slučajeve, koji izgleda kao pravougaonik, mada bi valjda trebalo da to bude "�". Ne znam kako se zove, ali može se vidjeti na Internetu ako se potraži burmansko pismo na Windows-ima 7, za koje nikada nije, ako ne griješim, stigla službena podrška za Windows-e 7. Vjerovatno se mogu instalirati neki neslužbeni imboli.

Citat:
i posle se čude zašto to ne mogu da narežu na disk


To je vjerovatno nastajalo zbog prevelike dužine putanje. A s druge strane, npr. na Windows-ima 98 SE ako je bilo u datotečnom imenu slovo "ć", ona ga samo zamjeni simbolom "_". Niti se datoteka više može otvoriti, niti preimenovati niti obrisati.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: ﹖- Način zapisivanja simbola "?" u datotečnim imenima10.10.2016. u 23:09 - pre 91 meseci
Zašto bi 98SE menjao slovo ć u imenu nekim znakom? Misliš da su naša slova počela da se koriste od XP-a??
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: ﹖- Način zapisivanja simbola "?" u datotečnim imenima

[ Pregleda: 848 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.