Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SQL Developer pitanje

[es] :: Baze podataka :: SQL Developer pitanje

[ Pregleda: 2087 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

marlas

Član broj: 336696
Poruke: 2
*.dynamic.telemach.ba.



Profil

icon SQL Developer pitanje01.05.2017. u 07:31 - pre 84 meseci
Pozdrav

Ukoliko ima netko tko je SQL Developer/Administrator bio bi jako zahvalan kada bi me malo uputio u ovaj posao

Konkretno me zanimaju ove stvari za početak:

- Očekuje li se poznavanje rada u što više baza podataka(MySQL, MS SQL, Oracle.....) te ako jeste da li se i očekuje istovremeno dobro poznavanje PL/SQL i T-SQL?

- Kada se radi sa bazama podataka da li je potrebno znati i administraciju na određenom operativnom sustavu?

- Koliko je potrebno poznavanje XML-a,JSON,AJAX,Rest... u radu sa bazama?

- Na koji način u kućnom okruženju bi bilo najbolje se spremiti za ovakav posao?

- Koliko je poželjno poznavanje programiranja u R?

Ukratko malo i o meni:
Iako radim posao koji nema veze sa informatikom, u slobodno vrijeme učim programiranje,baze....Imam iskustva sa C#(win forms aplikacije), baze podataka(osnovni sql, kreiranje baza i postavljanje upita) i komunikacija preko raznih servisa(xml,json...)
Već neko vrijeme me zanimaju baze te učim o njima preko pluralsight-a, raznih izvora sa youtuba, knjiga i skripti sa interneta ali nakon što lagano savladavam onaj osnovni sql dolazi do biranja platforme pa bi volio kada bi me netko malo uputio kojim smjerom ići i kako se dalje razvijati.

Sve sugestije koje imate su dobrodošle i hvala unaprijed :D
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: SQL Developer pitanje01.05.2017. u 10:57 - pre 84 meseci
To, šta je bitno, zavisi od konkretne firme i konkretnog radnog mesta. Kod nas (relativno velika socijalna mreža) DBA rade uglavnom MySQL, eventualno ponekad Redis i egzotičnije nosql baze, uglavnom se bave operativnim stvarima, da replikacija radi kako treba, da je bekap uvek spreman, nalozi, permisije i tako to. Ne pišu konkretan SQL (ali pretpostavljam da bi morali da znaju kad negde nekom zapne). Moraju da poznaju Linux relativno dobro, naravno git i sve ostalo što se danas smatra bazičnim alatima.

To za koju platformu da se odlučiš najviše zavisi od toga u kakvom okruženju želiš da radiš - open-source baze se više vezuju za startupe, mlade i dinamične firme, a MSSQL i Oracle za banke (naravno, te su granice sve tanje i tanje, jer su open-source alati već dugo spremni za "enterprise" primene, a sa druge strane ovi se dinosaurusi batrgaju da svoje proizvode učine atraktivnim i dostupnim svima, tako da su u krajnjoj liniji korisnici uvek na dobitku).
 
Odgovor na temu

djordjeno
Srbija

Član broj: 35204
Poruke: 332
*.mobitel.si.

Sajt: www.mobitel.si


+42 Profil

icon Re: SQL Developer pitanje03.05.2017. u 09:14 - pre 84 meseci
@marlas

U sustini tvoje pitanje je sta sve treba da zna DB admin.
Odgovor zavisi od firme gde odes da radis.

U velikim firmama kao sto su Telekomi, osiguravajuce kuce, banke i slicno jasno je sta se ocekuje od DB admina, i uglavnom je to sto je vec napisano (sve u vezi sa bazom)
Replikacija, health check, pracenje transakcija, uporavljanje pristupima, pravljanje view-ova, stored procedure, sql job-ovi.
U ovakvim firmama imas pripravnost da ako nesto krene po zlu da si odmah tu da to proveris, da otklonis gresku ili slicno u roku od par minuta - sati, jer ti sistemi rade bez prestanka.

Sa druge strane imas mini IT firme, uglavnom gde svako radi svasta, i nije jasna razlika izmedju programera i dba. Tu ce se i od programera ocekivati da se uloguje direktno na produkcijski DB server,
pobrise ili izmeni neke zapise. Sto je totalno suportno pravilima sluzbe.

- Očekuje li se poznavanje rada u što više baza podataka(MySQL, MS SQL, Oracle.....) te ako jeste da li se i očekuje istovremeno dobro poznavanje PL/SQL i T-SQL?
>> zavisi od firme. Uglavnom velike komplanije su vec opredjeljene za neku bazu. Ne mesaju baze u smislu da imaju vise razlicitih, osim ako nije rec o tome da kad prodavac nekog sistem izricito zahteva odredjenu bazu. Npr sistem za biling traze ORACLE bazu i slicno... Misljenja sam da bi bio db admin, moras dobro znati SQL, koju ekstenziju osnovnog je pitanje u stvari koju sistem na kome radis podrzava.

- Kada se radi sa bazama podataka da li je potrebno znati i administraciju na određenom operativnom sustavu?
>> Da.


- Kada se radi sa bazama podataka da li je potrebno znati i administraciju na određenom operativnom sustavu?
>> sistemi su slicni, ali kako kazu djavo je u detaljima. Kad naucis jedan dobro, lakse je drugi uciti, finese su u detaljima, ali zato postoje profesionalci koji vrlo dobro unovce to znanje.

- Koliko je poželjno poznavanje programiranja u R?
>> ne vidim neku potrebu osim ako ne radis na analizi podataka

Srecno!
 
Odgovor na temu

marlas

Član broj: 336696
Poruke: 2
*.dynamic.telemach.ba.



Profil

icon Re: SQL Developer pitanje09.05.2017. u 10:45 - pre 83 meseci
Hvala na odgovoru

Koliko bi konkretno ovakav profil možda odgovarao firmama:
-Dobro poznavanje SQL, T-SQL, OLAP, administracija baza
-Poznavanje programiranja C#,XML, Javascripta, R
-Certifikati 70-461: Querying Microsoft SQL Server 2012/2014 i 70-462: Administering Microsoft SQL Server 2012/2014
-Poznavanje osnova administracije i možda certifikat 70-410: Installing and Configuring Windows Server 2012

Spomenuo sam ove certifikate jer već učim iz materijala za pripremu ovih certifikata a kad bi i položio možda bi i firma imala dodatne kompetencije

Pričao sam sa jednim likom usput koliko sam uspio i došao do zaključka kada bi išao ovim putem da bi jednog dana uz iskustvo i znanje mogao konkurirati za data analyst u njegovoj firmi, što mi se čini kao jako zanimljiv posao.
E sada,budući da imam već 28 godina i bez iskustva u informatičkoj branši smatram da bi ovo mogao bez problema savladati ovo da budem konkurentan na tržištu, za razliku od programiranja gdje vjerujem sigurno bi teže mogao biti konkurentan.
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: SQL Developer pitanje

[ Pregleda: 2087 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.