Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

nRF24L01+ cudan uslov za emitovanje :)

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: nRF24L01+ cudan uslov za emitovanje :)

[ Pregleda: 2552 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon nRF24L01+ cudan uslov za emitovanje :)07.10.2017. u 23:44 - pre 78 meseci
pozdrav svima...

napravih ovih dana od starog daljinskog na 27mhz novi predajnik i prijemnik na 2,4Ghz za RC avion sa ovog linka : http://www.electronoobs.com/eng_robotica_tut5_2.php http://www.electronoobs.com/eng_robotica_tut5_2_1.php#

i sve lepo upakujem u kuciste starog daljinca , povezem potenciometre, kalibrisem ih u kodu za arduino , povezem prijemnik sa avioncetom kad ono vid vraga ne radi , prvo su mi servoi dobijali neki drhtavac i nista nije reagovalo na komandu daljinca, potom zamenim arduino na prijemniku i prodje drhtavac ali i dalje nista ne radi , napravim ovaj test prijemnik da pratim na serial terminalu sta se dogadja kad ono nista nemam na prijemu, i tako proverim osciloskopom na predajniku sve radi ko podmazano , prijemnik opet nista,

u jednom momentu uhvatim se za antenu na predajniku i u istom momentu pocne prijemnik da izbacuje podatke o polozaju potenciometara , pustim antenu a ono prestane, i naravno tako u krug bez greske radi dok prislonim ruku na antenu, pa reko ne mogu da poverujem kakva glupost i nikako da povezem o cemu se radi pa bolje da priupitam iskusnije od mene na ovom polju nego da lupam glavu :)


inace eto, postao sam otac ovih dana , prvo pa musko pa jos elektronicar :D pa mi malac malo kvari koncentraciju sa emitovanjem glasa na nekih 1KHz , mozda je to uzrok ??? :D
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: nRF24L01+ cudan uslov za emitovanje :)08.10.2017. u 09:39 - pre 78 meseci
Nemoj samo reci da koristis antenu od 27 MHz na 2,4 GHz
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: nRF24L01+ cudan uslov za emitovanje :)08.10.2017. u 10:10 - pre 78 meseci
Ja sa verovatno jako-jako glup,
kad ne kapiram,

-Kako "nešto" sto je radilo na 27MHz moze da se prebudji da radi na neke Giga herce ?!?
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: nRF24L01+ cudan uslov za emitovanje :)08.10.2017. u 10:28 - pre 78 meseci
ljudi polako, nismo se razumeli, sve sto je bilo vezano za 27Mhz je izbaceno, ostala samo futrola daljinca i potenciometri i prekidaci, ubacen arduino nano, baterija i NRF24L01

antena je isto dosla sa NRF24...
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: nRF24L01+ cudan uslov za emitovanje :)08.10.2017. u 10:29 - pre 78 meseci
inace toliko bas nisaam pobenavio da pokusavam da abartujem 27MHz na 2,4Ghz :)))
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: nRF24L01+ cudan uslov za emitovanje :)08.10.2017. u 10:42 - pre 78 meseci
Niko ni nije reko da si pobenavio nego previdi se mogu desiti svakome.

Distibucija tih modula je velika a prodaje se sve i svasta pakuje ovako i onako ajde pogledaj da nije problem sa antenama i konektorima ono da ti nisu isporucili SMA i RP SMA na jednoj ili drugoj strani pa antena nije spojena.
Vanjski navoj pase ali unutarnji na jednoj strani mora biti iglica a drugoj rupa.
Bilo je takvih isporuka ....[img][/img]

Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: nRF24L01+ cudan uslov za emitovanje :)08.10.2017. u 12:00 - pre 78 meseci
evo proverih i to, na anteni je iglica a na konektoru rupa, znaci ne bi trebalo da je do toga, kazem tek jedva prislonim ruku, prst ili cak prinesem vrlo blizu ruku - nekad ni ne pipnem plasticnu oblogu antene i pocne da emituje, i to stoji prijemnik kraj predajnika, znaci nije da se domet menja vec ima ili nema predaje.

probao sam sa 9dbi omni antenicu od wifi rutera da navrnem - ista prica , cak sam gasio wifi ruter - reko na istoj frekvenciji su pa mozda smetaju jedan drugom ali nije ni do toga.

trenutno privremeno resenje mi je sto sam namotao parce zice na antenu i dovukao do dna daljinca gde sam spojio sa parcetom alu folije i zalepio za daljinski, pa posto tu drzim prste dok drzim daljinski onda radi bez problema :)

inace probao sam i sa drugim NRF modulom i ista prica

da se pakuje i prodaje sve i svasta to se slazem, ali eto imam vise modula od razlicitih prodavaca a verujem i proizvodjaca
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: nRF24L01+ cudan uslov za emitovanje :)08.10.2017. u 13:05 - pre 78 meseci
Takodje postoji mogucnost da RF iz antene "zakeva " mkomunikaciju arduino -nRFL modul.
Koliko sam shvatio u kutiji daljinca ostali dzojstici,tasteri i potenciometri,
Interno ozicenje ?
Sta si uradio sa njim?

Ako ze zicke ili neki PCB vodovi ostave RF neoklopljeni postaju antene u koje 2,4 GHz upada samo tako i pravi za*eb, dok je za 27 MHz to bila zanemariva duzina.
Situacija je najvjerovatnije takva da dodirom ili sa tim komadom zice poremetis K faktor! Tada RF zraci manje i nergija koja pravi za*eb po ozicenju nije dovoljna, te sve radi kako treba.

Moze li jedna sika kako to sada izgleda unutar dajinca?
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.fco.mts.telekom.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: nRF24L01+ cudan uslov za emitovanje :)08.10.2017. u 13:29 - pre 78 meseci
Ozicenje je zamenjeno komplet i pcb stari izvadjen, resio sam problem, bice da je to bio problem, oklopio sam ceo nrf i vezao oklop sa masom napajanja i sad radi, ali cudno mi to jer gde god sam video nrf da ljudi koriste stoji na golo cak na breadboardu radi bez neke stabilizacije napona i oklapanja povezano po sistemu zbuna zica, ovde sve slozeno , odradjeno sa flet kablicima i upredenim zicama mreznog kabla itd
Ne bih sad to da otvaram ponovo jer je zasrafljeno sa jedno 25 srafova ;) bitno da radi. Hvala u svakom slucaju svima koji su se javili na temu.
 
Odgovor na temu

rapsod
klosar

Član broj: 54963
Poruke: 19
*.145.crnagora.net.



Profil

icon Re: nRF24L01+ cudan uslov za emitovanje :)22.02.2018. u 17:55 - pre 74 meseci
Ja sam kupio 4 komada NRF24+ sa pojacavacima snage. Smece.
Obicno kineski smece. Domet je teoriski oko 1km. Ali nece da radi.
Obezbjedio sam poseban regulator na 3.3V i obavio sam module folijom
i onda je pocelo nesto kao da radi. Domet je 700m ali ako transresiveri
stoje i komuniciraju min brzinom.

Smece za izgjegnut u sirokom krugu. Meni je trebalo za neku mrezu
senzora.

CC1100 na 433Mhz je zakon. Domet 1,2km mozda i vise (toliko me
bilo volja pjesacit). Diras antenu i ona dalje prima na 1km!!!
 
Odgovor na temu

ja88a
HR

Član broj: 338261
Poruke: 3
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: nRF24L01+ cudan uslov za emitovanje :)08.03.2018. u 23:02 - pre 73 meseci
nRF24L01 je popularan, ali nije baš neko pouzdano rješenje posebno u urbanim sredinama sa puno wlan mreža na 2.4 GHz.
Na otvorenom još dobro radi, ali meni nije uspjevalo pouzdano održavati link od 10m kroz dva zida u kući na istoj etaži.

Imam i varijantu sa pojačalom i vanjskom antenom, očekivao domet od 500+ m, nakraju mi je dobro radilo na cca 200m. Neko mi reče da treba ugasiti auto-ack, pa da onda dobro radi. Nisam imao volje sastavljati sklop ponovno, već sam se prebacio na druge module. Isprobano na brzini 250k..

Metodu koju koristim za provjeru dometa:
- na predajnoj strani napravim klasični inkrementalni counter 1,2,3...n,n+1, recimo svakih 500ms
- na prijemnoj strani provjeravam trenutni i prethodni primljeni broj, i ukoliko nisu susjedni par (n,n-1), upalim buzzer

Što se tiče alternativnih modula, preporuka:
nRF905
RFM69 HW

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: nRF24L01+ cudan uslov za emitovanje :)

[ Pregleda: 2552 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.