Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koju srednju skolu upisati please help!

[es] :: Informatika :: Koju srednju skolu upisati please help!

[ Pregleda: 4235 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Anonimus69

Član broj: 337865
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Koju srednju skolu upisati please help!03.01.2018. u 23:46 - pre 75 meseci
Zavrsavam 8 razred i ne znam koju srednju da upisem zanima me programiranje i tako te stvari razmisljam se dal da upisem teslu ili neku drugu sad mi je tata otisao u inostranstvo inace on je programer i zna o tome pitacu i njega kad se vrati ali do tada ima neko neki predlog samo da se zna zivim u Beogradu (P.S. ako upisujem teslu koji smer inace ne zanima me hardver uopste) a i moze neka gimnazija nemam pojma nek neko pomogno (i idem 100% na fakultet da se na)
 
Odgovor na temu

Anonimus69

Član broj: 337865
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!03.01.2018. u 23:48 - pre 75 meseci
zna*
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p3-92.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!03.01.2018. u 23:51 - pre 75 meseci
Pogledaj koje predmete ima. Ako ima oko 4 predmeta u vezi IT-a godisnje, slobodno navali. Ne znam kako sad ide plan i program....
 
Odgovor na temu

Anonimus69

Član broj: 337865
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!04.01.2018. u 00:10 - pre 75 meseci
Hvala ako budem upisivao teslu upisacu informacione tehnologije ili elektrotehnicar racunara ako imas neke druge skole da mi preporucis slobodno pisi 😁
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!04.01.2018. u 13:50 - pre 75 meseci
Da ti dam najbolji savet: upiši srednju školu koja ti je NAJBLIŽA. Ne mora geografski da bude najbliža, samo da je pogodan gradski prevoz do nje. Tako ćeš najmanje vremena da gubiš u prevozu. Nekada se znalo, ako ćeš da ideš na fakultet, na primer ETF, svaka matematički usmerena srednja škola bolje prolazi nego Tesla ili druga elektrotehnička.
U Tesli sada ima dobrih odeljenja, kao to što si ti spomenuo, a ima i kaubojskih. Ako ti ide dobro matematika i fizika, upiši gimanaziju matematičkog smera, ako nisi jak u matematici i fizici, upiši opšti smer.
Stručne škole daju slabije znanje onima koji nameravaju da idu na fakultet, ali ti daju neko "zanimanje" sa kojim možeš da nađeš posao, ako nemaš nameru da studiraš.
 
Odgovor na temu

Anonimus69

Član broj: 337865
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!04.01.2018. u 14:12 - pre 75 meseci
Hvala najbliza mi je prva mislim da do nje cak ne trebam ni bus koristiti ali necu tako jaku srednju,iz fizike sam prosle godine imao 4 a ove mozda 5 a iz mate prosle 3 ove na polugodistu isto 3 (ide mi mata ok ali nam je nastavnik smr*d cak i oni koi su 5.0 na poslednjem kontrolnom su dobili 2 ili 3 zato sto nam daje neke zadatke koje nikada nismo radili cak mislim da nema ni slicnih u zbirci i udzbeniku),svejedno hvala na predlogu a i ako upisujem gimnaziju koju da upisem ne zelim preterano tesku ono iznad proseka i upisacu prirodno matematicki smer neki cak kazu i da je srednja koja te dobro priprema za elektrotehnicke fakultete matematicka gimnazija ima puno mate i fizike a i programiranja moze neko i o njoj malo da me informira kakva je dali je upisati i tako to hvala
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!04.01.2018. u 15:11 - pre 75 meseci
Prva ti je teška, a želiš u Matematičku? Da ti objasnim, ja sam išao u Matematičku gimnaziju. Nju upisuju oni koji postižu uspehe na gradskim i republičkim takmičenjima iz fizike i matematike. Ja sam do upisivanja u MG imao uspeh 5.0, i stalno sam išao na takmičenja iz matematike i fizike (u moje vreme se MG upisivala u 3. razredu). Od svih prvih i drugih razreda kojima je matematiku predavao moj profesor ja sam jedini imao 5. Onda sam u MG 3. razred bio vrlo dobar, a 4. jedva odličan. I onda kreneš na fakultet i ukapiraš da sve to što su te gnjavili u MG jedva pokriva pola prve godine na faksu.
Znači, bez potrebe se gnjaviš u najtežoj srednjoj školi. To što naučiš od programiranja u srednjoj školi, nije ni pola onoga što se radi na prvoj i drugoj godini fakulteta. Srednju školu shvati kao pripremu za fakultet. Svaka opšta ili prirodno-matematička gimnazija daje dovoljno znanja da uradiš prijemni ispit za fakultet, a onda na fakultetu imaš da se odereš od učenja. Upiši lakšu gimnaziju, vežbaj za prijemni matematiku i fiziku i nabijaj prosek (a to je lakše u lakšoj gimnaziji).

Čisto, kao ilustracija, slika nekih od zbirki zadataka koje sam koristio u MG (ako misliš da je za MG dovoljno da vežbaš iz zbirke koja je propisana po programu). Te "školske" zbirke smo rešavali iz razonode.
Što se tiče fizike, tu je zakon bio Mitrinovićeva "D" zbirka.

Tu su dve zbirke koje su pisali Ljaško, Bojarčuk, Gaj i Golovač (na ruskom) iz analize, onda jedna jako dobra zbirka iz analize od Bermana, zatim legendarna zbirka iz algebre od Proskurjakova. Negde sam zaturio zbirku iz verovatnoće i statistike od Vencelja i Ovčarova. Naravno, sve su zbirke bile na ruskom. Bilo je i naivnih koji su mislili da im je Demidovič dovoljan.




[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 04.01.2018. u 17:01 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Anonimus69

Član broj: 337865
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!04.01.2018. u 17:34 - pre 75 meseci
Hvala ne zelim da te gnjavim ali koje su to lakse gimnazije sa prirodno matematickim smerom jos jednom hvala na informacijama
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!04.01.2018. u 18:00 - pre 75 meseci
Ma sve su, manje, više iste. Pogledaj rang listu po smeru koji te interesuje:
http://www.upis.mpn.gov.rs/Cir/Srednje-skole-pretraga

Po broju bodova, prva je ispod 14. 3. i 9. gimnazije. Uslovno rečeno, što je niži prag za upis, to je "lakša", u smislu da su popustljiviji prema učenicima. Međutim, po programu, sve su iste.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!04.01.2018. u 19:48 - pre 75 meseci
A koliko znam studenata koji su završili Ekonomsku ili tako nešto, a posle završili IT k'o od šale i sada imaju plate preko 1000e.

Ne zamlaćuj se da ćeš naučiti nešto u srednoj školi (osim ako radiš samostalno), čak ti se može desiti i da zamrziš IT ako baš to upišeš u srednoj, jer ćeš imati jednog ili dva (ili možda nijednog) profesora koji u IT oblasti ima više znanja od prosečnog srednjoškolca.
Bolje ti je upiši nešto za razonodu, ali da iz te škole posle možeš da upišeš IT na fakultetu koji te zanima (bilo je nekih predloga uredbi ili čega već da se ograniči izbor fakulteta iz za maturante pojedinih stručnih škola, ne znam šta je sa tim bilo ili šta će biti u budućnosti, ali se svodi na nešto tipa da ne možeš npr. iz Ekonomske da ideš na Medicinski fakultet i slično).
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!04.01.2018. u 20:51 - pre 75 meseci
Kao što je mjanjic napisao, niko nije naučio u srednjoj školi programiranje (ali i strani jezik, matematiku, fiziku, kao i sve ostalo) samo iz gradiva.
Da bi se bilo šta dobro naučilo, potrebno je interesovanje, dodatna literatura i samostalan rad.
Na primer, da bi naučio strani jezik, osim gradiva u školi, trebalo bi da samostalno učiš (čitaš literaturu na stranom jeziku, gledaš filmove, slušaš muziku) i da jezik upotrebljavaš. Na primer, malo ko izađe iz srednje škole sa znanjem nemačkog, dok se engleski nauči mnogo bolje zbog izloženosti jeziku, bilo da koristiš internet, ili da ga govoriš i pišeš u društvu stranaca.

Zato i za programiranje ne možeš da se osloniš samo na školsko gradivo, radi samostalno, pretražuj internet, a, pre svega, programiraj.
 
Odgovor na temu

Anonimus69

Član broj: 337865
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!04.01.2018. u 22:07 - pre 75 meseci
Hvala vam
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!05.01.2018. u 02:07 - pre 75 meseci
Mislim da je bitnije koliko zelis u toj srednjoj skoli da prihvatis znanje vise nego koju ces upisati, bar je tako u XIV gimnaziji bilo, a po onome sto vidim, i na ostalim mestima :)

Sta znam, da mogu da vratim vreme pitao bih se da li bih upisao teslu umesto gimnazije. Mada kada vidim kakve je sve mazge tesla proizvela novijih godina... otkad ucenici komanduju profesorima strucne skole su propale.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

electronic_fan

Član broj: 337836
Poruke: 104



+15 Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!05.01.2018. u 04:30 - pre 75 meseci
Citat:
Anonimus69:
Zavrsavam 8 razred i ne znam koju srednju da upisem zanima me programiranje i tako te stvari razmisljam se dal da upisem teslu ili neku drugu sad mi je tata otisao u inostranstvo inace on je programer i zna o tome pitacu i njega kad se vrati ali do tada ima neko neki predlog samo da se zna zivim u Beogradu (P.S. ako upisujem teslu koji smer inace ne zanima me hardver uopste) a i moze neka gimnazija nemam pojma nek neko pomogno (i idem 100% na fakultet da se na)


Ovo je životno pitanje da bi tražio i dobio adekvatan savet na ovakvom mestu. Ni školski pedagog ni psiholog nisu ništa merodavniji da te posavetuju...

Samo i isključivo roditelji i ti sam!

Zato, nemoj da tražiš i slušaš instant savete o tako važnoj temi za tvoju sopstvenu budućnost na ovakvom mestu od ljudi koji te ni ne poznaju, niti ti njih poznaješ.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p3-92.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!05.01.2018. u 04:35 - pre 75 meseci
djoka izvali:"To što naučiš od programiranja u srednjoj školi, nije ni pola onoga što se radi na prvoj i drugoj godini fakulteta."

Ma daj, u vi beogradskoj sam imao mnogo napredniju nastavu i 9 predmeta za dve godine, nego samo dva predmeta za cele 2 godine pmf-a racunarski smer ;)
To programiranje koje se ucilo na pmf-u pocetkom 90ih bilo je daleko ispod nivoa onoga sto sam radio u srednjoj skoli...
 
Odgovor na temu

Jovicastm




Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!05.01.2018. u 14:36 - pre 75 meseci
Da se predstavim prvo, Diplomirani sam inzenjer elektrotehnike, smer racunarstvo i informatika, predajem Racunarstvo i informatiku u gimnaziji i strucne predmete u elktrotehnickoj skoli, pa mislim da mogu makar malo da pomognem.
Rado pratim teme sa ovog foruma jer stvarno ima konstruktivnih razmisljanja i predloga.

Situacija u svim srednjim skolama se svodi na to da je premali broj casova. Razlog je jednostavan, potreba da se zadrzi veliki broj opsteobrazovnih predmeta: Sociologija, Istorija, Geografija, Hemija, Fizika itd, sto i nije tako lose, jer ne moze neko sutradan da bude intelektualac a da nema znanja iz svih oblasti zivota. Ovde se namece problem profesora koji ponekad previse traze iz ovih predmeta.

Kad je o gimnaziji rec, svaka godina ima po 2 casa Racunarstva i informatike. U prvom i drugom razredu proslogodisnjim izmenama plana i programa na kraju je stavljeno po 20 casova (u prvom razredu algoritni, odnosno tema resavanja problema pomocu racunara, a u drugom realizacija istih u nekom laksem programskom jeziku). Treci razred je kompletno u programiranju, i uglavnom je akcenat na Javi, mada se radi i Java script, i slicni programski jezici (planom i programom nije precizno definisan programski jezik) - u sustini trebalo bi da se radi objektno programiranje. U cetvrtom razredu deo je HTML ali sa malim fondom, jer su uspeli planom i programom da ubace staticki i dinamicki WEB u 15-tak casova.

U elektrotehnickim skolama ima puno smerova, svi imaju strucne predmeta: Osnovi elektrotehnike, Elektronika, Digitalna elektronika, Mikroprocesori, Merenja i Elektrotehnicki materijali. Prva cetri se razlikuju obimom i fondom casova od smera do smera, ali su u principu po mom misljenju korisni za izucavanje.

Planovi i programi za Elektrotehniku, Ministarstvo prosvete, odmosno ZUOV
http://www.zuov.gov.rs/dokumen...ktrotehnika/Elektrotehnika.pdf

Plan i program za Elektrotehnicara inforamcionih tehnologija ima veliki broj programerskih predmeta sa ozbiljnim fondom casova:
https://www.tsp.edu.rs/profili...icar-informacionih-tehnologija
http://www.iths.edu.rs/plan-i-...ionih-tehnologija-it-tehnicar/

Elektrotehnicar racunara po planu i programu je slican standardnoj elektrotehnici, od svega ima po malo, tako da je u principu usmeren onima koji nisu najsigurniji kojom obalscu Elektrotehnike bi se kasnije bavili:
https://www.tsp.edu.rs/profili...rracunara/23-nastavni-plan-etr
http://www.iths.edu.rs/plan-i-program-elektrotehnicar-racunara/

Generalno, Matematika je broj jedan u ovoj oblasti. Nebitno je koju ocenu imas vec koliko znas da je koristis. Iz tog razloga ako neki profesor daje preteske zadatke, uopste ne mora da te pogadja, gledaj da usavrsis osnovni i neki srednji nivo do zavrsetka srednje skole da bi kasnije na fakultetu mogao dalje da napredujes.

Zbog obimnosti same oblasti Elektrotehnike i eksplozivnog napretka, za 7 godina se promeni sve i mora opet da se uci (neka ispitivanja sa fakulteta), mora da se ulozi ogroman rad kod kuce.
U skolama se takodje stvari menjaju. Dolaze mladji, kvalitetni profesori, od kojih moze mnogo da se nauci, ali i ucenici moraju to da zele.
Veliki problem je i u roditeljima, kao i deci da moraju da shvate da ukoliko neko zna da rasklopi i sastavi racunar i instalira operativni sistem, zna veoma malo.
Ja predajem u prvom razredu Racunarsku grafiku i multimediju (na fakultetima jedan od tezih predmeta), u srednjoj skoli najnizi moguci nivo iz ove oblasti (to je po planu i programu), i uspeh je neverovano los. Kad god nesto treba da se uci i nauci, a ne samo da se stice utisak da se zna, odmah nastaju i problemi.

Mogao bih jos dugacko i nasiroko o ovoj temi. Ovo sto sam napisao je samo vrh ledenog brega.

Trenutno za ucenike postoje 2 besplatna kursa iz programiranja (C osnovni i C++) u organizaciji Centra za mlade talente, Novi Sad. Jos nisu krenuli, iskreno se nadam da ce biti dobro odradjeni (adresa je, (izvod iz pisma)
"Upis se obavlja prijavom (registracijom) preko linka (www.cmt.edu.rs/CMTOnlineRegistration/Register.html) . Posebnih uslova za prijavljivanje nema."
Svi koji procitaju ovo mogu da se prijave.

Ovakvi kursevi mogu da budu takodje jako korisni.

U sustini odluka je na tebi
Pozdrav :)




 
Odgovor na temu

Anonimus69

Član broj: 337865
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!05.01.2018. u 20:33 - pre 75 meseci
Hvala vam svima
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Koju srednju skolu upisati please help!07.01.2018. u 14:37 - pre 75 meseci
Moja ćerka je 2. razred gimnazije, prošle godine su iz informatike radili PowerPoint i Word, ove godine samo Excel. Ni "P" od programiranja. U Tesli u 2. razredu počinju da uče C programski jezik, ali oni imaju druge probleme, ubijaju ih sa elektrotehnikom, onim što smo mi na ETF-u na RTI smeru zvali jot omega predmeti (). Za one koji ne znaju "j" je u elektrotehnici imaginarna jedinica (umesto i koje se koristi u matematici, a u elektrotehnici je rezervisano za promenljivu struju), a omega je kružna učestanost.
 
Odgovor na temu

[es] :: Informatika :: Koju srednju skolu upisati please help!

[ Pregleda: 4235 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.