Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoć oko dizajna baze

[es] :: Access :: Pomoć oko dizajna baze

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 11519 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Carduel
Carduel Spanic
Croatia

Član broj: 93224
Poruke: 84



+1 Profil

icon Pomoć oko dizajna baze16.01.2018. u 18:40 - pre 76 meseci
Pozdrav svima,

zamolio bi iskusne znalce za pomoć oko rješavanje dizajna baze za praćenje kupovine stolova u glavnim školama i podružnih školama.

Razmišljao sam da bi za to trebao 3 tablice (gl. škole, podružne škole i inventar).

Glavne škole imaju svoj unikatni ID broj i ostale generalije (naziv, adresa, mjesto, ...) a i isto tako i podružne škole imaju svoj unikatni ID broj i ostale generalije. Na kraju i svaki stol (inventar) ima svoj unikatni broj.

U toku godine glavne škole kupe određeni broj stolova a isto tako i podružne škole.

Htio bi povezati tablice tako da mogu dobiti neke izvještaje tipa koliko neka glavna škola kupi stolova pojedinačno, koliko 1, 2, 3, ... podružna škola kupi stolova pojedinačno, koliko neka glavna škola sa nekom svojom podružom školom kupi zajedno, itd... Ako bi glavna škola kupila 10 stolova a jedna podružna škola 5 da na izvještaju mogu dobiti spisak tih stolova po inventarnom broju.

Npr.

Glavna škola
1. stol broj A001
2. stol broj A002
3. stol broj A005
...
1o. stol broj A15

Područna škola
1. stol broj A003
2. stol broj A004
3. stol broj A006

Svaki stol ima svoj unikatni broj ne može biti A001 u glavnoj školi i u podružnoj. Ili u glavnoj ili u nekoj od podružnih škola.

Razmišljao sam ovako:

tablica gl. škole
gl_skola_id (123, 234, 345, ...)
naziv (prva gimnazija, druga gimnazija, treća gimnazija, ...)
adresa

tablica područne škole
ps_id
naziv
adresa
gl_skola_id

tablica inventar
inventar_id ili inventarni broj
naziv
gl_skola_id
ps_id

Da li bi na ovaj način mogao dobiti ovo što mi treba ili mora biti reorganizacija stavki iz tablica.

Pitao sam i neke kolege pa su mi rekli da bi oni sveli sve škole u jednu tablicu pa bi stavili da li se radi o gl. školama ili podružnoj gdje bi taj odabir izdvojili u treću tablicu. Ovo me totalno zbunjuje pa bi bio zahvalan ako bi netko mogao pomoći.

Srdačan pozdrav







[Ovu poruku je menjao Carduel dana 16.01.2018. u 22:26 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Carduel dana 16.01.2018. u 22:40 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze16.01.2018. u 22:26 - pre 76 meseci
Da li u okviru jedne glavne škole postoji više podružnih škola?
Ako je odgovor „Da” onda bi model mogao da izgleda ovako.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Carduel
Carduel Spanic
Croatia

Član broj: 93224
Poruke: 84



+1 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze16.01.2018. u 23:03 - pre 76 meseci
Upravo tako Getsbi, unutar glavne škole postoji više područnih škola.

Ovdje se pojavljuje više glavnih škola od kojih svaka ima svoje područne škole.

Npr. škola 1 ima 3 područne škole, škola 2 ima 5 područnih škola, škola 3 ima 2 područne škole, itd...

U toku godine škola 1 i njene 3 područne škole kupuju stolove koji imaju unikatni inventarski broj i taj se broj samo jedanput pojavljuje i ne može biti u dvije glavne škole niti dvije područne škole. Znači samo jedna ustanova ga može imati.

Ako ga je kupila škola 1 taj stol pripada samo njoj i ne može biti niti u bilo kojoj podružnici te škole niti u drugim glavnim školama niti njihovim podružnicama.

Htio bi napraviti report koji bi mi dao izvještaj koliko je koja glavna škola kupila inventara u trenutku kad pregledavam ili izvještaj koji bi mi ispisao koliko je pojedina područna škola kupila inventara ili skupni izvještaj glavna škola plus njene podružne škole.

Primjer skupnog izvještaja za školu 1

Škola 1

1. stol 123 - datum kupovine - cijena
2. stol 124 - datum kupovine - cijena
3. stol 125 - datum kupovine - cijena
4. stol 126 - datum kupovine - cijena

podružnica 1
1. stol 127 - datum kupovine - cijena
2. stol 128 - datum kupovine - cijena

podružnica 2
1. stol 129 - datum kupovine - cijena
2. stol 130 - datum kupovine - cijena

podružnica 3
1. stol 153 - datum kupovine - cijena
2. stol 243 - datum kupovine - cijena

Ukupno: ukupna cijena

Primjer pojedinačnog izvještaja (bilo glavne škole ili podružnice)

Škola 3

1. stol 546 - datum kupovine - cijena
2. stol 548 - datum kupovine - cijena
3. stol 598 - datum kupovine - cijena
4. stol 601 - datum kupovine - cijena

ili

Područna škola 1 (koja pripada glavnoj školi 3)

1. stol 333 - datum kupovine - cijena
2. stol 361 - datum kupovine - cijena
3. stol 346 - datum kupovine - cijena
4. stol 278 - datum kupovine - cijena

To bi tako izgledalo u praksi :) ali u bazi ne znam :).

Da li ovaj tvoj model može dati mogućnost da dobijem ovakve izvještaje? Ne zamjeri mi pošto ne vidim u dubinu problema. :)

I hvala ti puno na brzom odgovoru.

lp









 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze16.01.2018. u 23:28 - pre 76 meseci
Možda može prostije, umesto dve tabele GlavaSkola i podrucna skola uvedes smao jednu tabelu Skola koja ima primarni kljuc SkolaID i dodatno polje GlavnaSkolaID

Glavne skole u SkolaId imaju svoj ID a GlavnaSkolaID ostaje prazno

Podrucne skole imaju svoj ID u SkolaId a u GlavnaSkolaID imaju SkolaId od glavne skole.


Nakon toga tabela osnovno sredstvo se vezuje sa tabelom Skola samo po kljucu SkolaId.



 
Odgovor na temu

Carduel
Carduel Spanic
Croatia

Član broj: 93224
Poruke: 84



+1 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze17.01.2018. u 00:32 - pre 76 meseci
Pozdrav Predraže,

pokušao sam napraviti ovaj savjet koji si napisao i to nekako ovako izgleda. Da li sam to napravio kako ste zamislili?

Primjer baze o školskom inventaru

Isto tako sam pokušao napraviti što je Getsbi postavio ali sam očito nešto pogriješio pa kad unosim podatke sav mi inventar ide na podružne škole. Ne mogu ništa staviti na glavne škole. Dobivam upozorenje Indexed pa sam tu mijenjao Yes (No Duplicates), Yes (Duplicates OK) ali nešto mi nije išlo. :(

Očito je do mene. :)

lp





 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze17.01.2018. u 07:09 - pre 76 meseci
Slažem se sa Predragom da je njegovo rešenje jednostavnije. Što se mog modela tiče i tvojih problema sa njim evo u čemu je problem.
U tabeli „Osnovna sredstva” preneseni ključevi: „GlavnaSkolaID” i „PodruznaSkolaID” su numerici sa osobinama Required=Yes i Indexed=Yes(Duplicates OK). Kad sredstvo pripada glavnoj školi, u koloni „PodruznaSkola” unosiš nulu. Za sredstva iz podružnih škola to polje će imati adekvatnu vrednost.
Ako se inventarski brojevi numerici (nemaju slova)onda je najbolje da polje „InventarskiBroj” bude AutoNumber(Increment).
Ako su inventarski brojevi sa nekim slovima, odnosno nizovi karaktera, moraćeš da obezbediš pravilo za kreiranje i nuđenje za unos. Takvo pravilo bi koristilo standardnu funkciju Str() nad brojevima primarnih ključeva škola i neki brojač.
Svakako da je prva varijanta jednostavnija.
Druga varijanta je za slučaj da inventarski broj mora da se prepozna vizuelno bez uvida u elektronsku evidenciju.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Carduel
Carduel Spanic
Croatia

Član broj: 93224
Poruke: 84



+1 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze17.01.2018. u 11:19 - pre 76 meseci
Inventarski brojevi su kombinacija slova i brojeva. U slučaju da se ne koriste slova čini mi se da ne bi mogao staviti AutoNumber u polje InventarskiBroj pošto brojevi su uvijek različiti i nisu u nizu. Npr. škola kupi 3 stola, jedan je broj 123456, drugi 458326, treći 456213.

Getsbi, zamolio bi te jedno pojednostavljeno objašnjenje prve i druge varijante. Pošto se baš ne kužim u sve dijelove accessa pogubim se dok čitam postove. Koju varijantu da koristim i zašto? Da li mi pojednostavljuje neka od njih izradu formi, upita ili nešto treće?

U praksi bi to izgledalo ovako. Neka škola kupi određen broj stolova. Preko forme za unos inventara ili direktno u tablici bi zaveo da je broj stola 123456 i upisao vrstu stola.

Onda bi napravio formu za unos glavnih škola i područnih škola ili opet direktno u tablici unosio. U slučaju da unosim područne škole trebao bi imati na formi mogućnost izbora kojoj glavnoj školi ta područna škola pripada (combo box, list box).

I na kraju da povežem neku od škola (glavnu ili područnu) sa tim nekim kupljenim stolom kojeg sam prethodno unio u tabelu inventar.

Da li razmišljam na ispravan način ili sam promašio koncept? :)
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze17.01.2018. u 13:22 - pre 76 meseci
U jednoj tabeli može samo jedno polje da bude Autonumber. Ono obezbeđuje unikatnost (jedinstvenost) i ne može da se ponovi bilo da je na polju primarnog ključa ili na nekom drugom polju.
Na tebi je da se odlučiš gde ćeš da ga koristiš.
Primarni ključ ne mora po defaultu da bude Autonumber. Može biti Number, Long Integer i da se kontroliše iz forme za unos tako što na polju SkolaID u osobinu Default value upišeš:
= Nz(DMax("[SkolaID]";"tbl_skole");0) +1
To isto važi i za invetarski broj ako je samo broj bez slova.

Ako kažeš da su inventarski brojevi kombinacija slova i brojeva onda moraš da osmisliš kako taj inv.broj treba da izgleda za pojedino osnovno sredstvo.
Na primer za stolove da bude S41001.

S-stolovi
4-skola
1-pripadnost glavnoj skoli
001 – brojač od 1-999 za tu školu

Ili neki drugi primer. U savkom slušaju s41001 je string. Za njegovo pravljenje trebaće ti Access-ove standardne funkcije kao što su STR(), Val() i gore pomenuta Dmax().
Zato je jednostavnija varijanta da ti inventarski broj bude numerik koji će da kontroliše aplikacija sa prvom funkcijom koju sam ti predložio i da korisniku smanji mogućnost pogrešnog unosa.

 
Odgovor na temu

Carduel
Carduel Spanic
Croatia

Član broj: 93224
Poruke: 84



+1 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze17.01.2018. u 18:28 - pre 76 meseci
Getsbi:

Samo jedna napomena vezano za stolove je da oni dođu predefinirani prilikom kupnje. Znači njihov unikatni broj (naš jmbg) definira prodavač i nema duplikata. I kao takve ih unosim u tablicu inventar. Svaki prodavač ima svoj prefiks:

Npr.

- Firma Drvostil (DR-MS-001 - drvostil mali stol 001, ....DRVS001 - drvostil veliki stol 001, DROS001 - drvostil okrugli stol 001, DROVS001 - drvostil ovalni stol 001).

- Mita namještaj (MN-MS-001, MNVS001, MNOS001, MNOVS001, ...)

- Namještaj Ikonić (NI-MS-001, NIVS001, NIOS001, NIOVS001, ...)

Svi ovi brojevi inventara nisu autonumber nego kako se kupe i ove firme ne proizvode samo za škole kao kupce nego i za druge firme koje mogu kupiti te stolove.

itd... Kad se gleda sa strane prodavača oni su autonumber idu rastućim redom npr. DRMS001, DRMS002, DRMS003, ...DRMS053, e sad kad kupujemo možemo kupiti 2, 3, 12, 35, 42 broj stola. A ovdje ne zanima me numeriranje od strane prodavača nego samo kako se zove i koliko je kojih stolova kupljeno od njega.

Stolovi se znači dijele na male, velike, okrugle, ovalne...

Da li ima potrebe stavljati ove oznake u novu tablicu prodavač gdje bi stavili DR - dvostil, MN - mita namještaj, NI - namještaj iković itd... kao da otvorim i novu tablicu vrsta stola pa da upišem mali, veliki, okrugli, ovalni?

Pa možda ne bi bilo loše da znam koliko je koja škola od koga kupila ovih stolova?!

Možda bi onda i mogao proći autonumber na nekoj poziciji?!



[Ovu poruku je menjao Carduel dana 17.01.2018. u 19:44 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Carduel dana 17.01.2018. u 20:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze17.01.2018. u 19:17 - pre 76 meseci
Malo si me doveo u zabludu sa terminom inventarski broj. To što spominješ je proizvodni broj. Inventarski brojevi sa inventarskih lista su nešto što zadaje vlasnik osnovnih sredstava. Zato sam tupio oko dva moguća načina.
Kažeš ovako „Stolovi se znači dijele na male, velike, okrugle, ovalne...” Ako se radi samo o stolovima i ako je lista iscrpljiva (desetak elemenata) onda ima smisla da elemente liste staviš u novu tabelu i prilikom unosa biraš ih iz Combo box-a. Ako nije, dodaj novu kolonu u postojeću tabelu sredstava i nazovi je recimo „Tip”, pa unosi ručno tu karakteristiku.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze17.01.2018. u 19:36 - pre 76 meseci
Citat:
Carduel:
pokušao sam napraviti ovaj savjet koji si napisao i to nekako ovako izgleda. Da li sam to napravio kako ste zamislili?

Primjer baze o školskom inventaru


Ovo je datoteka u nekom accdb formatu koji ne znam šta je.


Inače što se tiče id i inventarskog broja, namesti da je primarni kljuc ID i da je autoinkrement a inventarskki broj upisuj u posebno polje. Tabel povezuj po primarnim kljucevima. možda ti u ovom slučaju to niej neophodno ali je dobro da se navikavaš da ti ID bude polje koje nema nikakvo drugo značenje do primarnog ključa sloga.




 
Odgovor na temu

Carduel
Carduel Spanic
Croatia

Član broj: 93224
Poruke: 84



+1 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze17.01.2018. u 19:40 - pre 76 meseci
Malo sam pobrkao inventarski vs proizvodni broj. :)

Uglavnom, taj proizvodni broj je unikatan (nema dva ista) i on se zavodi u tablicu inventar.

Isto tako proizvođači imaju svoje inicijale koji su opet unikatni. Npr. Firma Drvostil - inicijal DS, Namještaj Ikonić - inicijal NI i ti inicijali odmah ukazuju o kojem se proizvođaču radi.

Te inicijale oni ubacuju u proizvodni broj npr. DSMS123321. Kad ovo rasčlanim dobijem DS, MS i 123321. DS je oznaka proizvođača, MS oznaka vrste stola a 123321 broj pod je proizveden.

Sad ako bi napravio tablicu prodavač/proizvođač (ovdje više nema grananja u bazi, bitan je naziv firme od koga su kupljeni stolovi) i u nju stavio id i naziv ne bi morao zapisivati ovaj tekstualni prefiks DSMS po kojem bi mogao identificirati prodavača/proizvođača jer će taj prefikst svakako biti u tablici inventar kao DSMS123321. Jer ovdje je samo bitno od koga je kupljeno u tablici prodavač/proizvođač.

Pokušat ću to sve pospojiti u bazi pa ću okačiti u post.

Hvala puno Getsbi na pojašnjenjima.

Predrag:

Okačio sam bazu iz Access 2016 verzije pa je zato taj format.

Hvala i tebi puno na pomoći.
 
Odgovor na temu

Carduel
Carduel Spanic
Croatia

Član broj: 93224
Poruke: 84



+1 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze17.01.2018. u 21:41 - pre 76 meseci
Citat:
Getsbi:
Malo si me doveo u zabludu sa terminom inventarski broj. To što spominješ je proizvodni broj. Inventarski brojevi sa inventarskih lista su nešto što zadaje vlasnik osnovnih sredstava. Zato sam tupio oko dva moguća načina.
Kažeš ovako „Stolovi se znači dijele na male, velike, okrugle, ovalne...” Ako se radi samo o stolovima i ako je lista iscrpljiva (desetak elemenata) onda ima smisla da elemente liste staviš u novu tabelu i prilikom unosa biraš ih iz Combo box-a. Ako nije, dodaj novu kolonu u postojeću tabelu sredstava i nazovi je recimo „Tip”, pa unosi ručno tu karakteristiku.


Radi se samo o stolovima i lista je iscrpljiva sa 2 - 3 elementa. Znači tablela tip i vežem je za tip u tabeli inventar. :)

Da li je đak uspio nešto naučiti? :D ili sam opet promašio. :)

Sviđa mi se ta opcija da iz combo box-a odaberem vrstu stola. :)
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze17.01.2018. u 23:14 - pre 76 meseci
Citat:
Carduel:
Isto tako proizvođači imaju svoje inicijale koji su opet unikatni. Npr. Firma Drvostil - inicijal DS, Namještaj Ikonić - inicijal NI i ti inicijali odmah ukazuju o kojem se proizvođaču radi.

Te inicijale oni ubacuju u proizvodni broj npr. DSMS123321. Kad ovo rasčlanim dobijem DS, MS i 123321. DS je oznaka proizvođača, MS oznaka vrste stola a 123321 broj pod je proizveden.

Sad ako bi napravio tablicu prodavač/proizvođač (ovdje više nema grananja u bazi, bitan je naziv firme od koga su kupljeni stolovi) i u nju stavio id i naziv ne bi morao zapisivati ovaj tekstualni prefiks DSMS po kojem bi mogao identificirati prodavača/proizvođača jer će taj prefikst svakako biti u tablici inventar kao DSMS123321. Jer ovdje je samo bitno od koga je kupljeno u tablici prodavač/proizvođač.


Ne bih se ja time opterećivao. Ako već imaš tabelu s aproizvođačima onaj ko un4ese sto u bazu mora svakako da to poveže sa proizvođačem. Ako proizvdni broj može damu pomogne super, ali to je samo na interfejsnom novu: ako iz tog broja može da se pretpsotavi proizvođač na masi za unos mu predložiš tog proizvođača da ne mora sam da traži.



 
Odgovor na temu

Carduel
Carduel Spanic
Croatia

Član broj: 93224
Poruke: 84



+1 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze18.01.2018. u 00:45 - pre 76 meseci
Proizvođač je bitan da se zna koliko je kojih stolova neka škola kupila od njega, da se znaju proizvodni brojevi za svaki stol a sve ostalo se može izbaciti.

Baš se radujem radu na pravljenju ove baze. Danas ili ovo dana pokušat ću sam ovo napraviti i popuniti tablice sa nešto podataka da vidim kako to funkcionira zajedno.

Gledao sam po internetu neke kurseve pa sam stao na lynda.com pa me zanima ima li tko kakvog iskustva što se tiče kvalitete ovih kurseva za access.

Isto tako ovdje ima dosta toga https://www.youtube.com/user/ProgrammingMadeEZ/videos.







 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze18.01.2018. u 00:55 - pre 76 meseci
Za proizvođače treba da uvedeš posebnu tabelu.

 
Odgovor na temu

Carduel
Carduel Spanic
Croatia

Član broj: 93224
Poruke: 84



+1 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze18.01.2018. u 11:07 - pre 76 meseci
Predraže, Getsbi, koliko je ovo složen projekt s obzirom šta mi treba?

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze18.01.2018. u 13:40 - pre 76 meseci
Zavisi koliko ti hoće[ da ga usložiš.

Recimo, ja bih mesta izdvojio u posebnu tabelu a možda i adrese, uopšte uzevši adrese i ostali kontakti su sistem za sebe.



Pre svega, moraš da sebi napišeš projekti zadatak, to jet da opišeš koje podatke eliš da držiš u bazi, koji su odnosi između tih podataka ikakve izveštaje želiš da dobiješ. Na osnovu toga možeš da isplaniraš i samu bazu a i aplikaciju.



 
Odgovor na temu

Carduel
Carduel Spanic
Croatia

Član broj: 93224
Poruke: 84



+1 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze18.01.2018. u 14:05 - pre 76 meseci
Ma ne bi išao pretjerano u širinu da se ne pogubim i ovako sam izgubljen :D

Znači škole (glavne i podružnice) kupuju od proizvođača nekoliko vrsta stolova koji imaju svoj jedinstveni proizvodni broj, koji su kupljeni nekog datuma i imaju neku cijenu.

Unos podataka o školama, proizvođačima i inventaru (stolovima)

I na kraju izvještaji koliko je koja škola kupila stolova, koji su im proizvodni brojevi, datum kupovine, cijena.

I skupni izvještaj glavna + njene područne škola. Tražilica preko ID broja škola u potrebnim formama ili autonumbera.

Pokušat ću to napraviti pa okačiti na forum da pogledate. Otekao mi je mozak od razmišljanja. :D Imam dojam ako se nešto propusti u zadatku da sve izmakne kontroli.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Pomoć oko dizajna baze19.01.2018. u 19:20 - pre 76 meseci
Resenje je u ovoj recenici:
Citat:
Znači škole (glavne i podružnice) kupuju od proizvođača nekoliko vrsta stolova koji imaju svoj jedinstveni proizvodni broj, koji su kupljeni nekog datuma i imaju neku cijenu.


Svaka imenica predstavlja nesto ili nekoga koga hoces da pratis u bazi - entitet je rec koja se cesto koristi. Glagoli oznacavaju ili atribute entiteta ili veze/ transakcije izmedju entiteta.
Data recenica se moze rasclaniti ovako:
Code:

Skole => entitet Skola
Mogu da budu glane i podrucne. => entitet TipSkole (Glavna, Podrucna)
Svaka podrucna skola pripada nekoj glavnoj skoli => ovo je hijerarhija, to cemo malo detaljnije da razmotrimo.
Glane i podrucne skole su medjusobno povezane. Svaka podrucna skola pripada btacno jednoj glavnoj skoli. 

Proizvodjaci => entitet Proizvodjac

Stolovi => entitet Sto
jedinstveni proizvodni broj => atribut entiteta Sto
Stolovi mogu da budu razlicitog tipa =>  entitet TipStola

Proizvodjaci proizvode stolove <=> veza ismedju stolova i proizvodjaca.

Skole kupuju stolove od proizvodjaca na neki datum i placaju neku cenu => transakcija Kupovina
Atributi transakcije Kupovina ( Skola, Proizvodjac, Sto, DatumKupovine, CijenaKupovine)
[\code]

Entite skola je interesantan, jer je hijerarhija. Glavne skole su kao roditelji, a podrucne skole su im  kao deca. Podrucne skole ne mogu imati svoje pod-skole, znaci hijerarhija je tacno dva nivoa duboka. To se modelira lako:

Code:

Skola  TipSkole    GlavnaSkola ImeSkole            Adresa
------ ----------- ----------- ------------------- ----------
'GS1', 'Glavna ',  NULL        'Glavna skola 1',   'adresa x'
'PS1', 'Podrucna', 'GS1',      'Podrucna skola 1'  'adresa y'
'PS2', 'Podrucna', 'GS1',      'Podrucna skola 2'  'adresa z'
'GS2', 'Glavna',   NULL        'Glavna skola 2',   'adresa u'
'GS3', 'Glavna',   NULL        'Glavna skola 3',   'adresa w'
'PS3', 'Podrucna', 'GS3',      'Podrucna skola 3', 'adresa w'

Moraju se postaviti ogranicenja:
1) Atribut Skole je Primary Key za tabelu.
2)  TipSkole = 'Glavna' <=> GlavnaSkole IS NULL - na nivou tabele napises [TipSkole] = 'Glavna' EQV GlavnaSkola IS NULL.

Ogranicenje 2) zahteva da glavne skole nemaju roditelja, a da podrucne skole moraju imati roditelja.

Uocimo da:
Glavna skola 'GS1' ima dve podrucne skole - PS1 i PS2.
Glavna skola GS2 nema ni jednu podrucnu skolu.
Glavna skola GS3 ima jednu podrucnu skolu - PS3

Interesantna je i tabela Kupovine. Na primer, zabelezili smo ovo:
Code:

RbTransakcije Skola IdStola  BrojKomada   JedinicnaCena DatumKupovine
------------- ----- ------- ----------- --------------- -------------
            1 GS1   Sto01             2          100.00 20170922
            2 GS1   Sto02             2           15.00 20170925
            3 PS1   Sto02            20           15.00 20170925
            4 PS2   Sto02            30           17.00 20170925
            5 GS3   Sto01             3          120.00 20171003

(5 row(s) affected)


Glavne skole placaju racune, pomocne ne mogu da plate. Kako bi izgledao kveri koji izlistava koliko kojih stolova treba da plate glavne skole, i koliko treba da plate. Na primer:
GS1: 1 Sto01 +2 Sto02 + 20 Sto02 + 30 Sto02 , pa onda i cene puta kolicine.Primetite da za PS1 i PS2, za isti ID stola imamo razlicitu cenu. Ocigledno je da nam treba informacija o tome koja glavna skola placa za koju podrucnu skolu....


Srecan rad :-)






 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Pomoć oko dizajna baze

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 11519 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.