Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?

elitemadzone.org :: MadZone :: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?

[ Pregleda: 3189 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon334571

Član broj: 334571
Poruke: 228
*.dynamic.vipmobile.rs.



+37 Profil

icon Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?21.05.2018. u 19:53 - pre 71 meseci
Navalio sam sa ovom elektrotehnikom, valjda stara ljubav. Ali sam u nekoj nedoumici. Evo prost primer. Svi znamo za onaj upaljač koji baca varnicu i tako stvara vatru. Dakle, zašto varnica "baš mora" da baci ? I kako znamo gde je negativno a gde pozitivno naelektrisanje? Tj. Kada bi se upaljač nalazio u vakumu predpostavljam da bi varnica bila veća jer nema otpora. Tu beše postoji dielektrična konstanta i tako nešto. Ali to razumem, ne razumem taj princip stvoriš varnicu a samo jedan pol postoji. Gde je tu zatvoren krug? Ima li to neke veze što stojimo na zemlji? Ili u univerzumu? :)
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?21.05.2018. u 20:13 - pre 71 meseci
Piezoelektrični upaljač ima kristal kvarca. Jedan pol kvarca je vezan na plamenik, drugi na elektrodu sa strane. Kad pritisneš upaljač, kvarc se deformiše što stvara električni napon na polovima kvarca. Napon je dovoljno veliki da probije medijum između elektroda (vazduh). Dakle, ta varnica koju vidiš je rezultat proticanja struje u električnom kolu koji čine kristal kvarca (zamisli ga kao malu bateriju ili kondenzator, žica koje vode do elektrode i razmaka koji je između elektroda, gde se formira "kanal" čime se kolo zatvara).
 
Odgovor na temu

anon334571

Član broj: 334571
Poruke: 228
*.dynamic.vipmobile.rs.



+37 Profil

icon Re: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?21.05.2018. u 20:26 - pre 71 meseci
Tako i ja mislim. Ali skini taj deo pa baci varnicu na osobu do sebe, tu sad nema strujnog kola a varnica opet baci :) To me zanima. Ja samo predpostavljam da je to okolina jer je izuzetno veliki potencijal i onda otpor okoline nije bitan u toj meri. Ili na primer one kineske kugle, kako staviš prste na njih varnice te jure, opet nema strujnog kola, jedina druga dodirna tačka je možda sto na kom stoji kugla, pa nogari, pa zemlja, pa onda tvoje noge pa sve do ruke. Tako ja mislim da jeste. Mozda postoji pametnije objasnjenje.
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3934



+9457 Profil

icon Re: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?21.05.2018. u 20:28 - pre 71 meseci
Citat:
miltop:


Ti to praviš od elektrotehnike mad zonu?
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

anon334571

Član broj: 334571
Poruke: 228
*.dynamic.vipmobile.rs.



+37 Profil

icon Re: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?21.05.2018. u 21:58 - pre 71 meseci
Ko ne zna odgovor, nek ne priča bezveze, ko zna a mrzi ga, nek ćuti, a ko je voljan da podeli svoje znanje nek izvoli. Zašto misliš da je madzona, lepo pitam.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Član broj: 7761
Poruke: 3871
31.223.133.112



+334 Profil

icon Re: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?21.05.2018. u 23:27 - pre 71 meseci
Ako si mislio na Branka za ovo:
Ko ne zna odgovor
grdno si se zeznuo.
Stara je to skola, vise zaboravio nego sto ce neki nauciti.

A sto se tice pitanja, hmm, vidio si da na nekim zicama
na dalekovodu ima ptica, a na nekim nema.
Obicno su ptice do 10kV, preko toga rijetko, a preko 35kV nikad neces vidjeti pticu.
Ako znas odgovor na fenomen ptica znaces i za varnice.
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
*.static.isp.telekom.rs.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?22.05.2018. u 11:48 - pre 71 meseci
Električno kolo je uvek zatvoreno. E sad, koliki su neki prelazni i rugi otpori to je pitanje.
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3934



+9457 Profil

icon Re: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?22.05.2018. u 12:34 - pre 71 meseci
Citat:
veselinovic:
Obicno su ptice do 10kV, preko toga rijetko, a preko 35kV nikad neces vidjeti pticu.


Kako nema tica na dalekovodima. Ima, glej´te:

]












Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

anon334571

Član broj: 334571
Poruke: 228
*.dynamic.vipmobile.rs.



+37 Profil

icon Re: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?22.05.2018. u 12:58 - pre 71 meseci
Ipak ce ova tema preci u madzonu. Mozda gresim ali sto se tice varnice, to je takozvani elektrostaticki elektricitet, valjda. Postoji fenomen da zice dalekovoda nekad svetle u mraku i oko njih se stvara kruna, kad je vlazno vreme. Ali opet me grize sumnja da mora uvek strujni krug biti zatvoren. Mozda ne mora. Tj, zatvoren je putem vazduh zemlja. Ka na primer u slučaju Teslinog transformatora, jedan kraj je privezan za zemlju a drugi kraj bije munju okolo. Ali kako onda objasniti pravu munju iz neba. Gde je tu povratna sprega :) Tako da neko treba da pojasni to elektrostatičko pražnjenje. Desava se izmedju suprotnih naelektrisanja? Tako? Ima tu nečega još. A to je kodiranje munje, tako da udari samo tamo gde treba, tj. tamo gde je pravi prijemnik.

Zamislite samo nebo, gde munje prenose talase, informacije ali i energiju. Vrh ...
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3934



+9457 Profil

icon Re: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?22.05.2018. u 13:15 - pre 71 meseci
Militol, moram da ti postavim javno vrlo direktno pitanje. Da li ti nas trtiš ili stvarno ne
znaš to šta pitaš. Pitam te jer sam ja, a verovatno i drugi članovi foruma, stekao do sada
utisak da je tvoj nivo znanja iz ove oblasti viši, pa mi je čudno da postavljaš takva pitanja.
Naročito u svetlu tvojih istupa na MZ.

Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

anon334571

Član broj: 334571
Poruke: 228
*.dynamic.vipmobile.rs.



+37 Profil

icon Re: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?22.05.2018. u 13:53 - pre 71 meseci
Ma znam ja čika branko o konvencijalnim zakonima. Ali mislim se, možda postoji šansa da unapredimo znanje. Zaista su pitanja na mestu i sa filozofske strane, o da. Možda pokušavam da vratim staru slavu, kad sam na svaki odgovor imao potpitanje i sve teme se zaključavale sa mojim poslednjim pitanjem :) Šalim se. Vruće je, dosadno.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Član broj: 7761
Poruke: 3871
31.223.133.110



+334 Profil

icon Re: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?22.05.2018. u 17:17 - pre 71 meseci
Struja je, po definiciji, usmjereno kretanje naelektrisanih cestica.
E sad, ti, ptica, bilo sta kad se zeli naelektrisati ( recimo negativno) mora da popije odredjen broj elektrona koji iz tebe, ptice, cegagod, potrce iz tog necega negativno nabijenog.
Elem kad god trce elektroni to je struja.
Koliko ce elektrona protrcati zavisi od potencijala i kapaciteta tebe, ptice, cegagod.
Drugi nacin je objasnio flighter_022.
Treceg nema osim elektromagnetnog polja u blizini snaznih vf radiopredajnika.
 
Odgovor na temu

anon334571

Član broj: 334571
Poruke: 228
*.dynamic.vipmobile.rs.



+37 Profil

icon Re: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?22.05.2018. u 17:51 - pre 71 meseci
Elektromagnetni talasi su Transferzalni a Tesla je ispitivao i Longitudinalne talase. Koje isto moze struja da proizvede samo je proces malo drugaciji. Ti talasi se prostiru brze od transferzalnih i nemaju gubitke pa su idealni za bezicni prenos energije.

Ne znam tačno, ali priča se u određenim naučnim krugovima da je usavršena mašina, longitudinalni solenoid koji proizvodi ove talase. Na Teslinim principima. E sad, koliko je tačno ne znam, ali mislim da je svet na domak bezicnom prenosu energije. A onda na to odmah moze da se nadoveze i antigravitaciona sila. Jer kao sto znate/ne znate, još je Tesla napravio minijaturni uredjaj kojim moze srusiti zgradu. Taj uredjaj postoji i danas u institutu u Mičigenu. Mali uređaj koji proizvodi mehaničke talase u rezonanci i izaziva zemljotrese.

[Ovu poruku je menjao miltop dana 22.05.2018. u 19:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?22.05.2018. u 18:07 - pre 71 meseci
Citat:
miltop: Elektromagnetni talasi su Transferzalni a Tesla je ispitivao i Longitudinalne talase. Koje isto moze struja da proizvede samo je proces malo drugaciji. Ti talasi se prostiru brze od transferzalnih i nemaju gubitke pa su idealni za bezicni prenos energije.

I ti pises o tome, a pitas sta je proboj dielektrika? :)

A da prestanes da trolujes?
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
*.static.isp.telekom.rs.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?23.05.2018. u 11:26 - pre 71 meseci
miltop, boga mu... Korona (a ne kruna) kod provodnika pod visokim naponom je jedna stvar, grom, munja sasvim druga, ali oe rade na istom principu. Šta je napon? Napon je razlika potencijala. Kad ta razlika potencijala postane tolika da prostor između dve površine ne pruša dovoljan električni otpor, dolazi do proboja, varnice, munje... Nemoj samo sada da pitaš šta je to napon koraka :)
 
Odgovor na temu

anon334571

Član broj: 334571
Poruke: 228
*.dynamic.vipmobile.rs.



+37 Profil

icon Re: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?23.05.2018. u 12:39 - pre 71 meseci
Neću to da pitam, već da stavim jedan link. Ja nemam stomak za sve to, ali ko zna, možda i pročitam do kraja ;)

http://www.pearltrees.com/draga62
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Jel može neko ukratko da opiše princip "bacanja varnice"?

[ Pregleda: 3189 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.