Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Masinski jezik budućnosti ili već šta!!!

[es] :: Asembler :: Masinski jezik budućnosti ili već šta!!!

[ Pregleda: 10225 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
195.252.103.*



+45 Profil

icon Masinski jezik budućnosti ili već šta!!!13.04.2004. u 18:41 - pre 242 meseci
Projekat: MJ1000
Analiza: Topličić Miloš

-Mašinski jezik
-Binarni sistem
-Hardver

Mašinski jezik kao osnova svakog mikroprocesorskog rešenja je u svojoj logičkoj suštini binarni.Dakle,to je jezik koji poznaje samo dva slova odnosno dva simbola.Iz praktičnih razloga to su simboli "0" i "1"."0" označava da na ulazu nema napona,a "1" da je napon prisutan.To je klasično logičko kolo i to je svima poznato.

Naša azbuka poznaje 30 slova odnosno simbola.Mi prilikom govora koristimo glasovne interpretacije tih simbola.Zamislimo da je naša azbuka binarna,i da umesto 30 simbola imamo na raspolaganju samo dva simbola,recimo "0" i "1".
Situacija:Razgovaraju dva čoveka.Osoba "a" pokušava da saopšti osobi "b" sledeću rečenicu:
"Gde si čoveče,šta se radi kod tebe?"
Pošto je čovek u stanju da proizvede oko 32 glasa,to znači da svakom glasu treba da dodeli kombinaciju od 5 simbola koristeći "0" i "1". Znači: A=00000,B=00001,V=00010 ... Š=11111. Prethodna rečenica se sastoji od 27 simbola ne računajući prazna polja i znakove interpunkcije.
Znači: 27*5=135

Zaključak:Ako bi čovek bio u stanju da proizvede recimo 1000 glasova,naša azbuka bi se sastojala od 1000 simbola.U čemu je prednost?Pa jednostavno, ljudi bi se "brže" sporazumevali.Umesto 27 glasova koliko je potrebno za navedenu rečenicu čovek bi upotrebio samo jedan ili dva glasa koji bi datu rečenicu doslovno opisali.

Šta je sa mašinskim jezikom?
Pa situacija je ista.Da se mašinski jezik sastoji od 1000 simbola,povećala bi se brzina mikroprocesora,ali to povlači za sobom niz drugih promena na hardveru.Postavlja se pitanje kako je uopšte moguće koristiti takav jezik i šta bi ti simboli tada predstavljali?
Binarni mašinski jezik je jezik jednosmerne struje: 0-nema napona,1-napon je prisutan.Znači napon je parametar.Tranzistori kao osnovni elementi mikroprocesora imaju prag provodnosti oko 0,6V i oni zbog prevelike strmine f(i)=u mogu jasno da razdvoje samo dva stanja 0 i 1.Tako da analogni sistemi nemaju dovoljnu preciznost.A tu se postavlja i pitanje kako memorisati analogni signal u svom izvornom obliku.Jedini način nama poznat jeste da se taj signal pretvori u digitalni i to rade sve vrste memorija.

Šta je sa protokom podataka?
Ako bi dva mikroprocesora komunicirala preko određene magistrale(recimo etar):
Binarni sistem zahteva najveći slobodni prostor,pa je zato danas bukvalno nemogući
real-time prenos veće količine podataka,recimo običan ljudski govor a da ne govorimo o muzici ili ne daj bože o multimedijalnom sadržaju.
Vratimo se na binarni mašinski jezik.To je jezik jednosmerne struje.Da li postoji jezik naizmenične struje?Teorijski da, ali koji je to osnovni element koji bi razumeo ovaj jezik?Kod jezika jednosmerne struje to je: tranzistor,relej,običan prekidač...
Osnovni element koji bi razumeo mašinski jezik naizmenične struje, odnosno mašinski jezik sa osnovom, recimo 1000 je oscilator, odnosno precizno brušeni kristal...
Parametar ovog mašinskog jezika nije sada napon već frekvencija i to je suština stvari.I eto jedne koristi od matrix-a odnosno matrice.
Osnova može biti i veća,to pre svega zavisi od preciznosti oscilatora odnosno kvarca.Ako se ovo ispostavi kao tačno osnovni element "novih računara" bio bi oscilator koji je u stanju da prepozna 1000 ili više različitih frekvencija i da ih prosledi na odgovarajući ulaz.
Oni koji malo misle glavom sada će se zapitati kako memorisati takav kod.Znamo da magnetni diskovi razlikuju takođe dva stanja a situacija je slična i sa RAM memorijom.
Na kojem principu bi radili budući memorijski sklopovi?Frekvenciju je teško zapamtiti pomoću magnetnih diskova.Ali šta je sa elementima oscilatornog kola? Opet matix!
Ako nam je frekvencija parametar mašinskog jezika,koji parametri utiču na vrednost frekvencije? Induktivnost i kapacitet!
Buduću cd-romovi biće izrađeni od posebne vrste dielektrika,čija su dielektrična svojstva promenljiva po delićima koncentričnih krugova. Valjda me neko bar malo razume.
nastaviće se! (Naglašavam da su ovo predpostavke,treba proveriti!)

 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.beotel.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Masinski jezik budućnosti ili već šta!!!13.04.2004. u 21:17 - pre 242 meseci
brate slatki..

od kompjutera baziranih na više stanja (više od dva) se odustalo još vrlo rano, zato što su vrlo nepraktična za rad, tj neisplativi, a kroz etar (ma šta ti to značilo) se digitalni signali sigurno ne prenose kao jedan veliki niz nula i jedinica, već se to bar malo "pakuje"..

E! A?

(Eto kakvih sve ima! A šta je moj mali i ubogi um, prema svima njima i svim takvima?)
 
Odgovor na temu

d3wil
Goran Pejović
CG

Član broj: 18290
Poruke: 153
*.crnagora.net

Jabber: dewil@elitesecurity.org


Profil

icon Re: Masinski jezik budućnosti ili već šta!!!16.04.2004. u 23:32 - pre 242 meseci
OS: Dugorogi Prozori(TM)

kako si izveo ovo? :)
Ne znam ja nishta, ja sam biciklom.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
212.62.39.*



+45 Profil

icon Re: Masinski jezik budućnosti ili već šta!!!12.12.2007. u 17:09 - pre 198 meseci
Ne vidim da sam medj biserima znaci ipak ovo nije lose :)
 
Odgovor na temu

obranko
severna amerika

Član broj: 36599
Poruke: 152
*.cpe.net.cable.rogers.com.



+1 Profil

icon Re: Masinski jezik budućnosti ili već šta!!!12.12.2007. u 23:34 - pre 198 meseci
"...Šta je sa mašinskim jezikom?
Pa situacija je ista.Da se mašinski jezik sastoji od 1000 simbola,povećala bi se brzina mikroprocesora,ali to povlači za sobom niz drugih promena na hardveru.Postavlja se pitanje kako je uopšte moguće koristiti takav jezik i šta bi ti simboli tada predstavljali?..."
Procitaj neku knjigu iz arhitekture mikroprocesora cisto da shvatis sta su RISK i CISK procesori, da povecanje broja instrukcija ne moze ici u beskraj.
"...Šta je sa protokom podataka?
Ako bi dva mikroprocesora komunicirala preko određene magistrale(recimo etar):
Binarni sistem zahteva najveći slobodni prostor,pa je zato danas bukvalno nemogući
real-time prenos veće količine podataka,recimo običan ljudski govor a da ne govorimo o muzici ili ne daj bože o multimedijalnom sadržaju...."

Reci da si se salio.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
212.62.39.*



+45 Profil

icon Re: Masinski jezik budućnosti ili već šta!!!13.12.2007. u 12:48 - pre 198 meseci
Ne nisam se salio pokusavam da razmisljam logicki bez upotrebe znanja iz elektronike(koje je povrsno)...
Ali da se opet vratim na onu recenicu. Kada bi se ljudi sporazumevali koristeci binarni jezik (zamislimo) mnogo vise bi bilo potrebno vremena za jednu recenicu, odnosno smisao. A ako bi koristili hiljadu simbola i hiljadu glasova brze bi se sporazumevali.

Zato recimo japanske knjige kada se prevedu budu duplo ili troduplo deblje ako se prevedu tacno i bukvalno.

I kako to da kontinualni analogni signal koji koristi tv putuje realtime a digitalni ne???

Samo je problem memorisati analogni signal.Ali onda treba naci kompromis a ne ici u suprotnu krajnost pa signal predstaviti samo pomocu dva stanja, nego recimo hiljadu... :)

(Procitaj neku knjigu iz arhitekture mikroprocesora cisto da shvatis sta su RISK i CISK procesori, da povecanje broja instrukcija ne moze ici u beskraj.)

Ne mislim ja o broju instrukcija vec o drugacijoj strukturi i logici...

Ma ovo o cemu ja pricam bi teorijski zazivelo 1000% nego samo ja to ne umem da objasnim na tehniocki nacin.
Jedino je problem sto ako bi se to desilo, sve se krece od nule i sve ovo sto postoji nece biti kompatibilno...


 
Odgovor na temu

obranko
severna amerika

Član broj: 36599
Poruke: 152
*.cpe.net.cable.rogers.com.



+1 Profil

icon Re: Masinski jezik budućnosti ili već šta!!!15.12.2007. u 00:46 - pre 198 meseci
...Kada bi se ljudi sporazumevali koristeci binarni jezik (zamislimo) mnogo vise bi bilo potrebno vremena za jednu recenicu, odnosno smisao. A ako bi koristili hiljadu simbola i hiljadu glasova brze bi se sporazumevali...
Teoretski ovo je tacno, ali to bi zancilo da covek moza da razlikuje i proizvede hiljadu razlicitih glasova.
Ako ovo prenesemo na pisanje (stampane knjige) i da za svaki pojam imamo jedan simbol, tesko da bi postojao i jedan covek na svetu koji bi znao sve to da procita i kolika bi trebala da bude velicina fonta, da prosecan citalac moze da razlikuje dva simbola.

...Samo je problem memorisati analogni signal.Ali onda treba naci kompromis a ne ici u suprotnu krajnost pa signal predstaviti samo pomocu dva stanja, nego recimo hiljadu... :)...
Razlog zasto se koriste samo dva stanja je cisto tehnoloski. Mnogo je lakse razlikovati dva stanja nego recimo hiljadu, a da i ne govirimo o osetljivosti na sum.

Sve u svemu razlog zasto se prave bas ovakvi procesori kakvi se prave danas je odnos prednosti/cena.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
212.62.39.*



+45 Profil

icon Re: Masinski jezik budućnosti ili već šta!!!15.12.2007. u 10:11 - pre 198 meseci
Drago mi je da si se Obranko ukljucio :)
Mada uglavnom si napisao ono sto i ja mislim.

Tranzistor moze da razlikuje samo dva stanja tacno.
Mislim da nisam izmislio toplu vodu i da postoje jos ovakvih teorija.

Mislim da je fora u tome sto je celokupna infrastruktura i softverska i hardverska bazirana na binarnom jeziku. I sve promene iz korena bi nosile dalekosezne posledice. Zato se danasnji pronalasci pre svega zasnivaju na prethodnom znanju i iskustvu i nadovezuju se na postojeci sistem.

Ali pokusao sam nekim teorijskim ispitivanjima da shvatim prednosti. I dosao do zakljucka da bi primenjujuce ovu tehnologiju komp bio mnogo slicniji televizoru. Sto znaci da bi se digitalno prenosila slika u real time vremenu i to izuzetnog kvaliteta. Aplikacije bi se otvarale nezamislivom brzinom i ne bi bilo razlike u brzini izmedju otvaranja aplikacija na netu i aplikacija na sopstvenom kompu.

Neka neko odgovori koliki je potreban protok podataka da bi se jedan DVD film gledao putem mreze sa kvalitetom i rezolucijom danasnjih dvd diskova.
Mislim da skoro niko na planeti ne moze sebi obezbediti taj protok.
Dok recimo svi na tv-u gledamo takve filmove i tog kvaliteta i nema usporenja i kocenja. A to je zato sto ne postoje demodulatori i uska grla (hard diskovi, memorije) vec se signal direktno sa playera salje na predajnik.

Ako hocemo da digitalno priblizimo analognom i obezbedimo primenu brzine svetlosti, mora se promeniti logika danasnje tehnologije.
A tu novu tehnologiju dostojno ne mogu zameniti ni danasnji super brzi racunari i opticki kablovi ogromnog kapaciteta jer ce uvek postojati uska grla...
 
Odgovor na temu

obranko
severna amerika

Član broj: 36599
Poruke: 152
*.cpe.net.cable.rogers.com.



+1 Profil

icon Re: Masinski jezik budućnosti ili već šta!!!15.12.2007. u 20:38 - pre 198 meseci
...Neka neko odgovori koliki je potreban protok podataka da bi se jedan DVD film gledao putem mreze sa kvalitetom i rezolucijom danasnjih dvd diskova.
Mislim da skoro niko na planeti ne moze sebi obezbediti taj protok...
Potreban protok podataka za DVD je oko 10Mbit/sec. Moj ISP za oko 40$ mi omogucava download brzinu od 5Mbit/sec. Kao sto vidis 10Mbit/sec nije nesto nedostizno.
...I dosao do zakljucka da bi primenjujuce ovu tehnologiju komp bio mnogo slicniji televizoru. Sto znaci da bi se digitalno prenosila slika u real time vremenu i to izuzetnog kvaliteta. Aplikacije bi se otvarale nezamislivom brzinom i ne bi bilo razlike u brzini izmedju otvaranja aplikacija na netu i aplikacija na sopstvenom kompu...

Ne znam sta da kazem. Na faksu davno na predavanja iz matematike 1 dolazio je neki penzos sa beretkom (mi smo ga zvali ZIka Vektor) i zezao profane postavljajuci im pitanja bez ikavog smisla. Radimo mi terorije polja, profa zavrsio predavanje i pita imali neko pitanje. Javi se Zika Vektor i pita "izvinite profesore, da li mozete da mi kazete koliki je neodredjeni integral x/dx?" Mi studenti ne mozemo da sedimo od smeha, a profa ozbiljno odgovori "kolega, sada ucimo teroriju polja, kada budemo ucili integrale, postavite to pitanje".
Poenta ove male price toplim-e je ili se dobro zezas ili nemas pojma o cemu pricas.
pozdrav
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Masinski jezik budućnosti ili već šta!!!15.12.2007. u 22:25 - pre 198 meseci
Citat:
obranko: ...Neka neko odgovori koliki je potreban protok podataka da bi se jedan DVD film gledao putem mreze sa kvalitetom i rezolucijom danasnjih dvd diskova.
Mislim da skoro niko na planeti ne moze sebi obezbediti taj protok...
Potreban protok podataka za DVD je oko 10Mbit/sec. Moj ISP za oko 40$ mi omogucava download brzinu od 5Mbit/sec. Kao sto vidis 10Mbit/sec nije nesto nedostizno.
...I dosao do zakljucka da bi primenjujuce ovu tehnologiju komp bio mnogo slicniji televizoru. Sto znaci da bi se digitalno prenosila slika u real time vremenu i to izuzetnog kvaliteta. Aplikacije bi se otvarale nezamislivom brzinom i ne bi bilo razlike u brzini izmedju otvaranja aplikacija na netu i aplikacija na sopstvenom kompu...


amm.. tu je opet mala razlika koju malo ko primeti... televizija radi po broadcast sistemu... znaci provideru treba backbone samo za jedan kanal da moze da ga prosledjuje u real-time-u svim gledaocima. Znaci on broadcastuje po mrezi i svi 'slusaju'. Ne treba za svakog korisnika posebno da se skida 'slika' sa nekog glavnog servera. Znaci nije problem u protoku uopste, samo u tome, da internet sluzi za two-way komunikaciju, i da ta ne radi bas na isti nacin.

e sad... 1gbit mreza je recimo da vec standard za novije kompjutere
1gbit/s = 1073741824bps
PAL sistem koristi 768x576 pixela za sliku * 3 boje = 1327104 bita za frejm
25fps: 33177660 bita za sekundu
podelimo 1gbit sa ovim gore i kalkulator (ako nisam nesto zaj**o kod kuckanja) vrati 32.nesto
znaci po 1gbit liniji mozemo u realtime-u prenositi 32 kanala
naravno... ta racunica je JAKO odokativna, ali vidi se da je to teoretski moguce

e sad kad ukljucis i kompresiju se ta brojka povecava i povecava
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

webjunior

Član broj: 301714
Poruke: 106
193.107.4.*



+4 Profil

icon Re: Masinski jezik budućnosti ili već šta!!!24.05.2012. u 20:49 - pre 144 meseci
Kvantni racunari primenjuju tu tehnologiju, tako sto koriste matrice koje prepozanju vise od dva stanja.
 
Odgovor na temu

[es] :: Asembler :: Masinski jezik budućnosti ili već šta!!!

[ Pregleda: 10225 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.