Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

sta vi mislite o VI

[es] :: Veštačka inteligencija :: sta vi mislite o VI

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 64875 | Odgovora: 158 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

grepme84
Ruma, Srbija

Član broj: 14952
Poruke: 101
*.dial-up.arnes.si.



+1 Profil

icon sta vi mislite o VI13.10.2004. u 20:44 - pre 236 meseci
Pozdrav svima,

otvaram temu jer bih volijo da vidim sta vi ustvari mislite o VI.
Ja mislim da nece nikad moci kompjuteri da MISLE ni da RAZMISLJAJU (kao sto to neki pricaju).Ja na to gledam kao na masinu koja zna samo IF THEN i na takav nacin ona 'uci' ali to nije to.

Sta vi mislite?
Oce li biti 'mislecih' masina?
Ako nece, da li se isplati uopste raditi na nekim VI projektima?
Kako vi gledate na ALICE bot-a?
Da li radite na nekom VI projektu?
Da li vjerujete u to (da li stvarno razmislja)?

Recite mi vase misljenje.Hocu prvo da znam sta ljudi ustvari misle prije nego sto pocnem da se ozbiljnijem bavim time.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com.



+18 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI13.10.2004. u 21:35 - pre 236 meseci
Daniel, u cemu je razlika izmedju masine koja kako ti kazes 'MISLI', i masine koja isto to radi pomocu 'if then'-a? Da li je korisniku bitno koje je od ta dva u pitanju?
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI13.10.2004. u 22:51 - pre 236 meseci
Pa prirodnije bi delovala mašina u odnosu sa čovekom kad bi mogla svojevoljno da odlučuje, pošto je if/then ponašanje predvidivo ako ti je poznat dovoljan broj parametara koji utiču na odluku. I što si više u kontaktu sa if/then misliocem, naučiš da predviđaš njegove postupke, što na kraju dosadi i shvatiš da je to i dalje samo metalna kanta.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com.



+18 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI13.10.2004. u 22:57 - pre 236 meseci
Posle koliko velikog broja pravila ta razlika postaje zanemarljiva? Pogotovu u kontekstu ekspertnog sistema koji je namenjen da radi u nekom konkretnom polju?
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..chandran.sbs.auckland.ac.nz.



+3 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI13.10.2004. u 23:09 - pre 236 meseci
Citat:
Gojko Vujovic: Pa prirodnije bi delovala mašina u odnosu sa čovekom kad bi mogla svojevoljno da odlučuje, pošto je if/then ponašanje predvidivo

A mislis da covekovo ponasanje i razmisljanje nije ogroman skup if/then/else uslova?
Citat:
ako ti je poznat dovoljan broj parametara koji utiču na odluku.

To da. Isto kao i procesi misljenja u mozgu koji su samo proizvod biohemijskih reakcija. Ako ti znas polozaje molekula i elektrona u velikom broju slucajeva bi mogao da predvidis sta ce se posle desiti ako imas dovoljno brz racunar koji niko nema :)

Citat:
I što si više u kontaktu sa if/then misliocem, naučiš da predviđaš njegove postupke, što na kraju dosadi i shvatiš da je to i dalje samo metalna kanta.


Ali radi se na tome da se to sto vise usavrsi da ne mozes da provalis da pricas sa metalnom kantom.
 
Odgovor na temu

mucky
Aleksandar Mastilović
Freelancer
Novi Sad - Srbija

Član broj: 237
Poruke: 412
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI13.10.2004. u 23:15 - pre 236 meseci
Cini mi se da vec sada postoje ljudi koji bi za ALICE bot rekli da je covek :)
U svakom slucaju, slazem se sa Gojkom u vezi if-then percepcije... Nekako
nije to to... Nema obrve, kao shto je Zappa rekao :)

--
Visit my photolog at http://www.fotolog.net/mucky
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI13.10.2004. u 23:28 - pre 236 meseci
Citat:
srki: A mislis da covekovo ponasanje i razmisljanje nije ogroman skup if/then/else uslova?

Čovekovo ponašanje je uslovljeno i emocijama i drugim ne-racionalnim faktorima koji nisu svojstveni mašinama, a često su predstavljaju vrlo bitni. Ne bih rekao da je za sada izvodljivo implementirati tech-ekvivalent emocijama (i sl.) u zadovoljavajućem obliku.

Čini mi se da je to jedna od krucijalnih razlika čovekove inteligencije i VI.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI13.10.2004. u 23:34 - pre 236 meseci
Citat:
Milan Andjelkovic:
Čovekovo ponašanje je uslovljeno i emocijama i drugim ne-racionalnim faktorima koji nisu svojstveni mašinama, a često su predstavljaju vrlo bitni.

Apsolutno netačno. To što ti nazivaš "emocija" zapravo je samo još jedna biohemijska reakcija koja je, pogađate već, if-then petlja.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI13.10.2004. u 23:36 - pre 236 meseci
Thinking outside of the system - to je razlika izmedju coveka i masine - covek ima ovu mogucnost - masina uvek mora da misli unutar svog bootstrap koda - tj. nikad ne moze da izadje iz tog algoritma.

After all -

Najmocniji kompjuter nikad nece reci za ovu recenicu da je tacna ? ;)

(mada primenom fuzzy logike ovo moze nekako da se resi ;)

Problem je konceptualne prirode - kompjuteri i dan danas se baziraju na algoritmima i bulovoj logici (0 i 1) - dok je covekov CNS baziran na biohemiji koja ipak moze da ima neki stepen slobode zbog same fizicke neodredjenosti i sl...

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 14.10.2004. u 00:38 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mucky
Aleksandar Mastilović
Freelancer
Novi Sad - Srbija

Član broj: 237
Poruke: 412
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI13.10.2004. u 23:37 - pre 236 meseci
Pa kao što sam i rekao :) OBRVE :)

Šalu na stranu, trebali ste čoveku odmah odgovoriti u čemu je najveći problem.
Najveći problem na putu kojim veštačka inteligencija treba da prođe da
bi postala
ljudska inteligencija (def. VI uopšte i ne govori o vezama sa
ljudskom) jeste taj što
je "hardver" jednostavno drugačiji. U mozgu rade potpuno paralelno
milijarde impulsa
sa milijardama nervnih ćelija, dok (nadam se) znaš kako radi CPU.
Znači, babe i žabe.


OffTopic:
Gojko, kada sa Gmail-a odgovorim na temu, a koristim "Serbian" character set, pojavljuju se "kuke i kvake"... Kao npr:

=C5=A0alu na stranu, trebali ste =C4=8Doveku odmah odgovoriti u =C4=8Demu j=
e najve=C4=87i problem.

--
Visit my photolog at http://www.fotolog.net/mucky
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI13.10.2004. u 23:43 - pre 236 meseci
Citat:
Bojan Basic: Apsolutno netačno. To što ti nazivaš "emocija" zapravo je samo još jedna biohemijska reakcija koja je, pogađate već, if-then petlja.

A šta ćemo sa npr. intuicijom? Šta je sa ne-racionalnim razmišljanjem, predosećajima, itd...?
ex.mangel
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI13.10.2004. u 23:43 - pre 236 meseci
Nego, zanima me zasto mislite da su nervi if-then petlje?

Ono malo sto znam o CNS-u je da neuron ima svoje terminalne zavrsetke (nekad i nekoliko desetina) koji imaju thresholde aktivacije, i finalni impuls je rezultanta aktivacije tih zavrsetaka - a sami elektroni koji prolaze kroz te zavrsetke (i aktivaciji istih) su podlozni necemu sto nije bas svodljivo na prost "if-then' vec zavisi i od nekih fizickih faktora koji nisu 0 ili 1 vec mogu biti i ono nezgodno kvantno "izmedju" ;)

Dakle, to je kompleksan sistem baziran na principu neodredjenosti - i kako se ukrupnjava samo se moze grubo simulirati statistikom i verovatnocom...

Mozda ovi kvantni racunari to nadomeste...



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI13.10.2004. u 23:49 - pre 236 meseci
Citat:
Milan Andjelkovic:
A šta ćemo sa npr. intuicijom? Šta je sa ne-racionalnim razmišljanjem, predosećajima, itd...?

Šta sa intuicijom? Čovekova trenutna misao zapravo predstavlja samo trenutni položaj neurona kao nosioce informacije. E sad ti neuroni se kreću na određeni način koji bi se mogao implementirati u program kada bismo imali dovoljno jake kompjutere i kada bismo znali sve detalje tog kretanja. Ono što ti kažeš: "sinulo mi je u trenutku" znači samo da je u tom trenutku položaj neurona bio takav, isto važi i za predosećaj i sve ostalo što nabrojiš.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI13.10.2004. u 23:49 - pre 236 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Nego, zanima me zasto mislite da su nervi if-then petlje?

Ono malo sto znam o CNS-u je da neuron ima svoje terminalne zavrsetke (nekad i nekoliko desetina) koji imaju thresholde aktivacije, i finalni impuls je rezultanta aktivacije tih zavrsetaka - a sami elektroni koji prolaze kroz te zavrsetke (i aktivaciji istih) su podlozni necemu sto nije bas svodljivo na prost "if-then' vec zavisi i od nekih fizickih faktora koji nisu 0 ili 1 vec mogu biti i ono nezgodno kvantno "izmedju" ;)

Dakle, to je kompleksan sistem baziran na principu neodredjenosti - i kako se ukrupnjava samo se moze grubo simulirati statistikom i verovatnocom...

Mozda ovi kvantni racunari to nadomeste...

Pa, koliko sam ja upoznat, CNS se svodi na jedan komplikovan if-then sistem. Jedan elektron ili impuls moze ili da izazove nadrazaj i reakciju ili ne. Ako govorimo o snazi nadrazaja, on je opet uslovljen vrstom ili brojem impulsa. Što se tiče ostalih faktora/uticaja, njih takođe ili nema ili ih ima u nekoj konkretnoj količini.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI13.10.2004. u 23:55 - pre 236 meseci
Citat:
Bojan Basic: Šta sa intuicijom? Čovekova trenutna misao zapravo predstavlja samo trenutni položaj neurona kao nosioce informacije. E sad ti neuroni se kreću na određeni način koji bi se mogao implementirati u program kada bismo imali dovoljno jake kompjutere i kada bismo znali sve detalje tog kretanja. Ono što ti kažeš: "sinulo mi je u trenutku" znači samo da je u tom trenutku položaj neurona bio takav, isto važi i za predosećaj i sve ostalo što nabrojiš.

"Šta bi bilo kad bi bilo?"

Ja baš i pričam o tome da trenutno ne postoji dovoljno napredna tehnologija da simulira ljudski um. Možda će jednoga dana postojati, ali za sada čak nije dovoljno jasno ni funkcionisanje ljudsog uma, što će reći da ostaju "emocije" kao jedna od trenutno nepremestivih razlika, što se može objasniti i drugačije, kao što je to učinio Ivan.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI14.10.2004. u 00:00 - pre 236 meseci
To što mi ne znamo algoritam ne znači da algoritam ne postoji. Znači, ja tvrdim da je reakcija čoveka u zavisnosti od spoljašnjih uticaja u potpunosti isprogramirana i tu nema mesta slučajnostima.
Citat:
Ivan Dimkovic:
Thinking outside of the system - to je razlika izmedju coveka i masine - covek ima ovu mogucnost - masina uvek mora da misli unutar svog bootstrap koda - tj. nikad ne moze da izadje iz tog algoritma.

Ovaj Ivanov odgovor koji si spomenuo predstavlja suprotno stanovište od mog - ja kažem da i čovek ima svoj kod koji je, tu se slažemo, znatno složeniji od bilo koje mašine, ali ono što je bitno je da postoji.

Sad odoh da spavam da ne bih odmah video izlive besa posle ovog mog odgovora...
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com.



+18 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI14.10.2004. u 00:06 - pre 236 meseci
Ivane, cini mi se da opisujes fuzzy logic, a to je naravno bazirano na if-thenu, zar ne?
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..chandran.sbs.auckland.ac.nz.



+3 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI14.10.2004. u 00:15 - pre 236 meseci
Citat:
mucky: Najveći problem na putu kojim veštačka inteligencija treba da prođe da
bi postala ljudska inteligencija (def. VI uopšte i ne govori o vezama sa ljudskom) jeste taj što je "hardver" jednostavno drugačiji. U mozgu rade potpuno paralelno milijarde impulsa sa milijardama nervnih ćelija, dok (nadam se) znaš kako radi CPU. Znači, babe i žabe.

Paralelne operacije mogu da se simuliraju sekvencijalnim operacijama. Takodje i kod procesora se gomila operacija desava paralelno (upis u memoriju, citanje iz memorije, dekodiranje instrukcije, izvrsavanje instrukcije itd...)
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI14.10.2004. u 00:18 - pre 236 meseci
Citat:
Bojan Basic: To što mi ne znamo algoritam ne znači da algoritam ne postoji.

Ne znači ni da postoji. S obzirom da nam je svakako nepoznat, on za nas trenutno ne postoji.
Citat:
Znači, ja tvrdim da je reakcija čoveka u zavisnosti od spoljašnjih uticaja u potpunosti isprogramirana i tu nema mesta slučajnostima.

Ovaj Ivanov odgovor koji si spomenuo predstavlja suprotno stanovište od mog - ja kažem da i čovek ima svoj kod koji je, tu se slažemo, znatno složeniji od bilo koje mašine, ali ono što je bitno je da postoji.

Vraćamo se na staro - ne vidim nigde argument koji dokazuje da algoritam/kod postoji? Tvoje razmišljanje nije dovoljno potkovano činjenicama da bi se kvalifikovalo kao tvrđenje.
Citat:
Sad odoh da spavam da ne bih odmah video izlive besa posle ovog mog odgovora...

:)
ex.mangel
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: sta vi mislite o VI14.10.2004. u 00:32 - pre 236 meseci
Kad malo bolje razmislim, čini mi se da smo svi malo omašili... eventualno ostaje Ivanov komentar, jer:
inteligencija != ponašanje (ličnost)

Naime, dve definicije inteligencije koje su mi poznate glase:
Inteligencija je sposobnost snalaženja u novim, nepoznatim situacijama.

ili
Inteligencija je sposobnost učenja uviđanjem ili sposobnost rešavanja problema na osnovu mišljenja.

Prema ovome, "emocije" o kojima smo pričali nisu deo inteligencije, a samu inteligenciju je moguće prilično uspešno simulirati u vidu VI, mada još uvek nije moguće napraviti ekvivalent. S druge strane, simulirati ljudsku ličnost je, kao što sam već navodio, skoro nemoguće.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

[es] :: Veštačka inteligencija :: sta vi mislite o VI

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 64875 | Odgovora: 158 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.