Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

program za simulaciju u poslovnom odlucivanju

[es] :: Veštačka inteligencija :: program za simulaciju u poslovnom odlucivanju

[ Pregleda: 5974 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

caka80
beograd

Član broj: 41556
Poruke: 4
*.ptt.yu.



Profil

icon program za simulaciju u poslovnom odlucivanju09.12.2004. u 12:53 - pre 235 meseci
Da li neko zna gde i kako da nadjem program za simulaciju u poslovnom odlucivanju?
 
Odgovor na temu

jimmy2k
jimmy jim
Croatia

Član broj: 3136
Poruke: 124
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: program za simulaciju u poslovnom odlucivanju09.12.2004. u 13:03 - pre 235 meseci
SatDudez..????
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: program za simulaciju u poslovnom odlucivanju09.12.2004. u 14:45 - pre 235 meseci
Uh, al ga premesti, svaka čast :)

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

caka80
beograd

Član broj: 41556
Poruke: 4
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: program za simulaciju u poslovnom odlucivanju14.12.2004. u 14:09 - pre 235 meseci
hvala na pokusaju, ali nije to to, meni treba nesto kao extend6 ili visSim, ali ceo program, a ne demo
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.in.is.

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: program za simulaciju u poslovnom odlucivanju14.12.2004. u 16:36 - pre 235 meseci
Pa ti ga kupi onda, ako ti je potreban ceo program a ne demo.

Trazenje piratovanog softvera je zabranjeno na ES forumu - procitaj korisnicki pravilnik.
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: program za simulaciju u poslovnom odlucivanju14.12.2004. u 16:43 - pre 235 meseci
Pa mozda postoji neka bezplatna varijanta, ne mora odmah da znaci da je trazio piratovani software.
 
Odgovor na temu

caka80
beograd

Član broj: 41556
Poruke: 4
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: program za simulaciju u poslovnom odlucivanju20.12.2004. u 13:51 - pre 235 meseci
pa naravno da je u pitanju besplatna verzija, zato i trazim da znam ako neko zna gde i kako da je nadjem!
 
Odgovor na temu

SunTzu
F(X,Y)

Član broj: 13052
Poruke: 48
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.flexsim.com


Profil

icon Re: program za simulaciju u poslovnom odlucivanju01.01.2005. u 18:30 - pre 234 meseci
Srecna nova godina svima!

Da odgovorim ukratko na ovo pitanje.
Bavim se diskretnim simulacijama vec neko vreme. Poslediplomac sam na odseku za logistiku Saobracajnog fakulteta, i po prirodi stvari sam orijentisan na primenu metoda operacionih istrazivanja u prakticne svrhe, a narocito simulacija u logistickim, proizvodnim i usluznim sistemima.
Prvo, nije mi bas jasno sta profesor od vas zahteva. Ako ja dobro razumem, od studenata se ocekuje da donesu jedan primerak (originalnog?!)simulacionog softvera?! To je osim ako ti je "Bog ujak", nemoguce. Ovaj softver spada u visoko specijalizovane proizvode i nije ga bas moguce naci nedeljom kod SKC-a. Sa demo verzijom je vec lako. Vecina proizvodjaca nudi besplatan download sa sajta. Mislim da pune besplatne verzije ne postoje.
Uzgred budu receno, kada se govori o simulacijama u poslovnom odlucivanju, najcesce se misli na diskretne simulacije, dok kontinualne vise zanimaju masince, hemicare, fizicare ili elektro inzenjere.

Kratak pregled proizvoda bi bio ovakav:

SPSS - suprotno misljenju neupucenih, ne spada u softver za simulacije, vec sluzi za statisticku obradu podataka.

GPSS - vazi za zastarelu stvar. Kod nas se uglavnom on predaje na fakultetima. Postujem i cenim svaciji izbor, ali cinjenica je da je na americkim univerzitetima slabo zastupljen i da ga forsiraju ljudi koji su pred penzijom i koji logicno, ne zele da se menjaju. On je isto sto i DOS za PC.

Arena - Predstavlja most izmedju modernog i starijeg softvera. U svoje vreme (pre 10-ak godina) je bio cudo. Nazalost nalazi se na silaznom delu putanje i kupljen je od strane Brooks automation kao "nusproizvod" pri kupovini jednog drugog paketa, koji nema veze sa simulacijom. Usled toga ga njegovi vlasnici koriste kako bi izvukli poslednje dolare pre nego ga trziste definitivno odbaci. Isto je sto i Windows 3.11 za PC. Relativno se lako uci, u mnogim stvarima ogranicen, gotovo nepromenjen (jer je kupljen maltene preko volje) vec 10 godina. Cena, prava sitnica: $12000 pa navise, u zavisnosti od verzije i broja modula.

Automod - Nesto tipa nekog starog linuxa. Kad se savlada mocan, ali dok se ne savlada - da glava zaboli. Proces gradjenja modela jako dug i mukotrpan. Kao poredjenje napominjem da sam jedan komplikovan model za koji je u Automodu trebalo par meseci, uradio u Flexsimu za jedno popodne! Flow oriented, ima jako iritirajuci skript i zahteva mnogo kodiranja. Kosta oko $26000. Moduli za dodatnu funkcionalnost su posebna prica, jako su skupi (oko $10000). Vazi slicna prica kao i za Arenu: kupljen zbog Autoscheda, izuzetnog paketa za scheduling, tako da se u njega isto slabo ulaze. 3D grafika mu je slabija strana.

eMPlant (bivsi Simple++) - Ovo je kao da direktno programirate u C++! Jako, jako lowlevel.Jedan od problema kod izbora similacionog softvera je sto ima malo novih i kvalitetnih software reviews. Jedan od boljih je bio onaj Univerziteta za tehnologiu u Delftu, Holandija. Nazalost, kada sam ga poslednji put posecivao, negde maja 2004., bio je apdejtovan 2002. god!Ti tipovi iz Delfta su intenzivno koristili Simple++.Cak i oni sami nemaju bas mnogo lepih reci o njemu. Cena je $45000 za osnovnu verziju, a $75000 kosta varijanta sa mogucnoscu gradnje sopstvenih objekata. Po meni, i tesko i lose!

Flexsim - trenutno najbolji paket. Oganiceni ste bukvalno samo svojim znanjem i nicim vise! Radio sam u Demo verzijama 2.0, 2.5 i 2.6, dok nismo dobili original pre jedno dva meseca. Da ne ponavljam dvaput istu pricu http://www.elitesecurity.org/poruka/508833. Jako se brzo i lako uci, vrlo brzo je moguce napraviti slozene modele bilo kakvog diskretnog sistema(banka, skladiste, proizvodna linija, bolnica, sistem obezbedjenja ili protivpozarne zastite, lanaca snabdevanja). Odlicna integracija sa CAD i 3D modeling sofvterom, jako lep i razumljiv prekompajlirani C++ skript(Flexscript). Potreba za "suvim programiranjem" je svedena na minimum i dosta toga je samo drag'n'drop. Dokaz za sve ovo su brojke: firma Flexsim software products raste godisnjom stopom od 40-50% vec nekoliko poslednjih godina! Posle samo nekoliko meseci ucenja sam bio u stanju da radim modele za koje sam dobio priznanja par ozbiljnih ljudi, kako ovde tako i napolju. Koristi ga NASA za simulaciju procesa proizvodnje James Web space teleskopa koji ce zameniti Hubble. Nema velike svetske kompanije koja nije presla na Flexsim u poslednje dve godine (Coca-Cola, Daimler, HP, DHL, UPS, Honda, Nike, Fila,...). Uostalom lista se nalazi na www.flexsim.com. Od akademskih institucija MIT, Georgia Tech, Auburn,..., a od nedavno i saobracajni fakultet odsek za logistiku. Nego da ne pricam previse, da ne ispadne da svako svoga konja hvali. Cena $19500. U Flexsimu nema modula u onom smislu u kom ih imaju ostali paketi.

Extend - Solidan paket, cackao sam u njemu jedno nedeljak dana i ne mogu bas da dam detaljnu ocenu, ali mi se cini da je primeren ceni koja iznosi samo nekoliko hiljada dolara. Ipak je skrominiji od ostalih paketa. Extend vs. ostali paketi - nesto kao VariCAD vs. AutoCAD.

To bi otprilike bilo to. Naravno, softvera ima jos mnogo, ali ovo su najzastupljeniji paketi koji zauzimaju glavninu trzista. Na bilo kakvo pitanje o diskretnim simulacijama ili bilo kojoj meni poznatoj tehnici operacionih istrazivanja cu rado odgovoriti. Moje uskustvo je da studenti i na osnovnim i na poslediplomskim studijama nasih fakulteta, o ovoj stvari znaju vrlo malo ili nimalo. Razgovarao sam sa ljudima koji su sa vrlo visokim ocenama polagali odgovarajuce ispite, (da ne imenujem bas profesore) i uopste mi nije jasno kako je moguce da uopste nemaju najblazu predstavu o tome sta je to simulacija, cemu sluzi i kako ona stedi i zaradjuje novac.

Mislim da je tema bitna, narocito u ovo besno i ludo vreme kada svaka firma gleda da ustedi gde god moze.

Pozdrav


Kevo brate, chu te napucam familije mi!
 
Odgovor na temu

[es] :: Veštačka inteligencija :: program za simulaciju u poslovnom odlucivanju

[ Pregleda: 5974 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.