Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linuks za mase, prakticni test i iskustva

[es] :: Advocacy :: Linuks za mase, prakticni test i iskustva

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6533 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Linuks za mase, prakticni test i iskustva29.04.2005. u 23:05 - pre 231 meseci
Ovdje su se dosta lomila koplja oko zavisnih ili manje zavisnih, objektivnih ili manje objektivnih ocjena gdje to danas Linux jeste i da li zrio za "prime time". Evo jedna veoma subjektivna.

Poodavno sam se spremao da Linux uvedem na djecju masinu, te obecao da cu ovdje napisati svoja iskustva. E pa eto mene, valjda ce ovaj konkretan primjer i eksperiment koji sam ja izveo bit interesantan i drugima da procitaju i/ili iskomentarisu.

Elem, Linux na djecjoj masini. Nedavno se pokarabusise oko toga ko ce da pristupi racunaru, meni bas dobar izgovor da se ponovim jednim AMD64 ;) i eto prilike da u djelo sprovedem sto sam naumio. Kcer, tinejdzerka, dobi moju "staru" masinu (PIV HT 2.4GHz/1GB RAM/radeon 9200se/60GB) a sinu koji je podosta mladji dopade jos uvijek upotrebljivi PIII pod Windows, potpuno otkopcan sa mreze, naravno :).

Hardver i nije bio tako star, ne vjerujem da ce ikada ovako novu masinu dobiti ponovo. Gentoo, gnome-light instalacija. Moj stari hardver, sve podrzano (i kupovano za Linux, da se ne lazemo).

Aplikacije:
- Ocekivao sam mnogo veci otpor pri prelasku na Open Office. Novi UI, drugaciji formati, cake... Nista od toga. Dokumenti koje je imala od prije su dovoljno jednostavni bili (nista OLE objekti, nista skripte) da je sve usisano bez problema, uzela i pisala domaci bez jedne jedine rijeci. Cinjenica da OO-u treba masu vremena da se podigne ponistena poprilicno jakom masinom. Meni se cini da vecina korisnika ne zaceprka ni 5% MS Office mogucnosti, tako da se meni cini da je OO spreman za pozornicu. Ruku na srce, ne razmijenjuje mnogo dokumenata elektronskom postom, nemam iskustava koliko bi konverzija Word formata trebala da bude problem. Ja ne pamtim da sam dobio fajl koji ne mogu da otvorim.

- Muzika. Interesantno, ovdje sam imao mnogo vise problema nego sto sam ih ocekivao. Koristila prije winamp, xmms bi trebao da bude to isto? Ne bas. Jedva nekako iskopah skin da joj je po volji, tu je dugo bila raspravka sto i kako se postize, bas se iznenadih koliko su ocekivanja bila velika. Presuda? Ima, moze, ali nije tako mocno kao zadnja verzija Winamp-a, ali ajde-de kad bar m3u liste rade. Nautilus "music preview", gdje ako mis ostane par sekundi iznad mp3 fajla on pocne da ga svira je pravi hit ("cool!!", sto bi se reklo).

- DVD/filmovi. Totem/libXine kombinacija, mada sam se pokajao sto nijesam isao sa xine_ui. Reakcija ravnodusna, sve radi, ali i nije nesto ostala impresionirana.

- Zvijezda veceri: GIMP! Kuka da nije bas jednostavno, ali se iz njega ne vadi (knjiga joj je vec proslijedjena). Photoshop na Windows-u imao nijesam, GIMP instalirah vise po inerciji.

- Gnome eye candy: vrlo zadovoljna. Ni okrenuo se nijesam, sjutra su sve ikone bile zamijenjene custom stvarima, wallpaper, svaki nacin.

- Najtanja kategorija: igre. Supertux je cool, tux racer takodje, fish fillets je da se upisas... ali to na duge staze proci nece. Interesantno da su igre kod djevojcice mnogo manja fora nego kod sina, ali par favorita tipa Sims, SimCity (ima za linux, 3000), Tony Hawks ... ipak ima.

- Gaim: bez emocija. Dobro-de, radi, taj rad.

- Firefox je koristila od prije, tako da tu nikakvih iznenadjenja ni reakcija nije bilo.

- Evolution je prvi e-mail paket (dosad, web) koji koristi, tako da tu nikakvih reakcija ni nema.

-mythtv je hit, stari ATI AIW softver za gledanje TV i nije toliko istrazivan, ocigledno.

- Sane je novina, prije nije mogla da koristi scanner (koji je bio zakacen za moju masinu).

Zakljucak:
- Dobro je sto sam ostavio dual-boot masinu, najvise zbog igara. Vecina stvari je OK, ali je sve to ipak pomalo na misice (da ja nisam u okolini, ne cini mi se da bi masina bila sredjena da sve radi). Zasad su iskustva vise nego pozitivna, ostaje da se vidi sto se desava na duze staze.

Najvece iznenadjenje, linux je cool za tu generaciju. Interesantno da je vecina te djece i znala o cemu se radi, i sto je tux i otkud svi ti pingvini tu. Valjda potreba tinejdzera da se sto vise strci od okoline.

Moze, ali na misice. I kod klinca ovo ne bi proslo, trika nema. Igre su kljucna, bas kljucna stvar za Linux. Vec i sad gomila igrackih servera trci na tome, ali sirokog prihvatanja Linux-a kao operativnog sistema bez ozbiljnih proboja u ovom domenu tesko da ima. MS je obavio dobar posao sa DirectX 9, fore sa Wine/Cedega i slicnim emulacijama su opet postale polurijesenja.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva30.04.2005. u 03:00 - pre 231 meseci
How about this?

Citat:
Thu Apr 28,12:47 PM ET

For the first time, more than half of all taxpayers filed their returns electronically this year, the Internal Revenue Service said Thursday.


Inače, Apatride, moja taksa lepo odrađena i poslata prošle nedelje baš tako (QuickTax). Kako kod tebe, tj. na Linuxu, stvari stoje?

P.S.
Citat gore se odnosi na USA.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva30.04.2005. u 03:55 - pre 231 meseci
Citat:
Apatrid: Zakljucak:
- Dobro je sto sam ostavio dual-boot masinu, najvise zbog igara. Vecina stvari je OK, ali je sve to ipak pomalo na misice (da ja nisam u okolini, ne cini mi se da bi masina bila sredjena da sve radi). Zasad su iskustva vise nego pozitivna, ostaje da se vidi sto se desava na duze staze....Moze, ali na misice.

Zbog toga je najlakse kad se prodaju racunari sa vec instaliranim Linuxom, na prilagodjenom hardveru (da se ne lazemo).

Citat:
Najvece iznenadjenje, linux je cool za tu generaciju. Interesantno da je vecina te djece i znala o cemu se radi, i sto je tux i otkud svi ti pingvini tu. Valjda potreba tinejdzera da se sto vise strci od okoline.
Ovo moja malenkost trubi vec pola godine, cisto na osnovu "osecaja u stomaku" baziranog na raznim citanjima "medju redovima", ali se uvek susrecem sa onim: "Kad predjete 5% procenata, onda se javite." Dobro, javicu se. A bas sam koristio isti pojam i rec - kad klinci budu odlucili da je nesto cool, onda je gotovo.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.165.*



Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva30.04.2005. u 06:06 - pre 231 meseci
Citat:
degojs: Inače, Apatride, moja taksa lepo odrađena i poslata prošle nedelje baš tako (QuickTax). Kako kod tebe, tj. na Linuxu, stvari stoje?


Do ove godine, jedna od najvecih zajebancija, da se ne bi lagali. I ove godine radim QuickTax-om, dakle na Windowsima, a bice poslano sjutra, zato sto sam poslovicno (i genetski ;) ) lijen da to sredim ranije. A i volim da hiljadu puta provjerim jesam li kakvo osobadjanje od takse zaboravio da odradim. Njima baksis od mene trebati nece, a nikad jos nikome nijesu rekli "preplatio si".

Rekoh do ove godine, jer sam (prekasno) cuo veoma povoljna iskustva sa http://www.ufile.ca. Web, kazu da sljaka bez ikakvih problema, cak je i jeftinije od najjeftinijeg QuickTax. Ortak vec dvije godine radi poreze tako, mada mu je poreska situacija mnogo komplikovanija od moje (zena bila na kontrakt-u, kojekakve petljancije sa firmom).

Iduce godine prelazim na to.

Igre, programi za CAD i jos neke egzotike za fakultet (mada tamo treba i jedno i drugo, dokumenti se, zacudo, svi pisu TeTex-om, primjera radi). To je lista stvari bez kojih se ne moze. CAD je posebno suluda prica, ja pamtim kad je to bila bolna tacka Windows-a, jer je sve sto valja bilo pod UNIX-om. Danas je situacija obratna.

E da, I Macromedia plug-in za AMD64 Linux. Za 32-bitnu verziju Linux ima, ali ja vise ne stanujem tamo.

Sve ostale potrebe, barem u mojoj porodici, su dovoljno dobro (a neke i vise nego dobro) prekrivene OSS-om.

Ruku na srce, neke stvari koje nijesu striktno softver, vec vise "content" kategorija, takodje ne bi lose bile. MS Encarta je, naprimjer, veoma-veoma-veoma dobro odradjena enciklopedija protiv koje nista ne bih imao da zaglavi na djecjim masinama. GPS integracija sa kartografijom, laptop i kad se ide na veliki put, takodje.

Ali ti content proizvodi i nijesu bas prejeftini, dosta toga (u mnogo manje upotrebljivom obliku) moze da se pokupi i sa Web-a, pa to nekako sljaka.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva30.04.2005. u 06:15 - pre 231 meseci
Samo kao info, čuo sam da i TaxWiz ima opciju da radiš taksu na sajtu, ali ne sećam se šta su mi rekli koja je cena.

Doduše, znaš kako, pošto sa QuickTax može 6 komada, mislim da je cena više nego smešna ako skupiš par ljudi. Mi tako radimo - čisto da se okupimo..

Mislim da i sa TaxWizom može 6 komada da se uradi, a košta još manje nego QuickTax (čini mi se da je cena u Staplesu oko $25).

P.S.
Pošto vidim da radiš u "zadnji čas", ako nisi čuo: krajnji rok je 2. maj, ponoć :))
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.165.*



Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva30.04.2005. u 06:44 - pre 231 meseci
Uradjena je, saljem u zadnji cas. Ako oni tebi duguju, uopste se ne bune i ako prokrkas taj rok. E, ako ti njima dugujes...

Inace, taj UFile.ca je, paradoksa radi, dugo bio reklamiran na sympatico.msn.ca. Znam, to mi je home page :) (baska sto volim da citam Microsoft-ove anti-Linux reklame koje se obavezno pojavljuju zato sto server zna da sa Linux masine pristupam).

Ovjeri ga, TaxWizard je, ja sto sam cuo, mnogo slabiji paket od Quicken-ovog proizvoda. UFile je izgleda veoma dobro odradjen.

Te seme sa dijeljenjem troskova smo radili prije, ali sa ovim najnovijim ogranicenjem od 6 instalacija to nije bas zdravo. Po propisima, treba podatke da cuvas 7 godina. Da, svi mi odstampamo nasu kopiju, ali ako te provjeravaju, onda postoje neki detalji koji ostanu u elektronskoj verziji (imena charity organizacija kojima si prilozio pare i izdetaljisano po pojedinacnim racunima, naprimjer) i nije hrdjavo da imas mogucnost da instaliras stari softver jos jednom. Ako potrosite sve instalacije...
 
Odgovor na temu

dandellion

Član broj: 42237
Poruke: 177
195.252.87.*

Sajt: www.acidzen.org


Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva01.05.2005. u 02:13 - pre 231 meseci
koliko je dobro cuti da klinci rade prirodno na linuxu... narocito da ne kukaju kako je sve komplikovano i da zahteva tehnicko znanje

skroz dobra prica, ajde za nekoliko meseci napisi epilog.


 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva01.05.2005. u 18:30 - pre 231 meseci
Nakon 3 meseca…

U rodnom mestu komandanta Marka, Žalosne Sove i ostalih Vukova sa Ontarija, dogodila se velika tragedija – žena upucala muža. Kao zeca!!!

Kako naš izveštač saznaje, sve je počelo pre 3 meseca, kao bezazleni eksperiment. Naime, upucani gosn Apatrid je pre tri meseca odlučio da na kućne računare instalira kupusaru. U početku je sve bilo fino, ali je, kako je vreme odmicalo, stvar postala vrlo ozbiljna. Ćerka upucanog gosn Apatrida je s mukom koristila Linux, brat takođe; to se odrazilo i na ocene u školi, a bogami i na bračni živog gosn Apatrida jer je njegova žena, miss Apatrid odlučila da od spavanja u istom krevetu nema ništa dok muž deci ne vrati Windows. I tako, zbog različitih kreveta, gosn i miss Apatrid su bili izuzetno nervozni, svađe su postala svakodnevna pojava, a sve je kulminiralo kada je gosn Apatrid hteo silom da uzme ono što mu je u braku zagarantovano...

The rest is history. Hint: Don’t use Linjux.

This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva01.05.2005. u 19:54 - pre 231 meseci
Nakon toga, se Palma seli u ¨Svajcarsku according to MS¨ :) prateci MS driving instructions

http://www.theregister.co.uk/2005/04/04/ms_relocates_switzerland/
http://www.theregister.co.uk/2005/01/24/msn_driving_instructions/
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva02.05.2005. u 14:58 - pre 231 meseci
Citat:
Palma: Nakon 3 meseca… :D

U rodnom mestu komandanta Marka, Žalosne Sove i ostalih Vukova sa Ontarija, dogodila se velika tragedija – žena upucala muža. Kao zeca!!!

Kako naš izveštač saznaje, sve je počelo pre 3 meseca, kao bezazleni eksperiment. Naime, upucani gosn Apatrid je pre tri meseca odlučio da na kućne računare instalira kupusaru. U početku je sve bilo fino, ali je, kako je vreme odmicalo, stvar postala vrlo ozbiljna. Ćerka upucanog gosn Apatrida je s mukom koristila Linux, brat takođe; to se odrazilo i na ocene u školi, a bogami i na bračni živog gosn Apatrida jer je njegova žena, miss Apatrid odlučila da od spavanja u istom krevetu nema ništa dok muž deci ne vrati Windows. I tako, zbog različitih kreveta, gosn i miss Apatrid su bili izuzetno nervozni, svađe su postala svakodnevna pojava, a sve je kulminiralo kada je gosn Apatrid hteo silom da uzme ono što mu je u braku zagarantovano...

The rest is history. Hint: Don’t use Linjux. ;)


:)

Tebi je promaklo da je masina jos uvijek "dual boot", da treba jedno resetovanje da se vrati na Windows. Zato i jeste eksperiment, kcer NE MORA da trosi Linux.
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva02.05.2005. u 15:29 - pre 231 meseci
Ma... malo šale ne može da škodi....

Elem, fino je to što klinci mogu da koriste Linux bez problema, nemam ja ništa protiv toga, ja samo mrzim one glupake koji znaju samo da kažu "Microsoft je _______________ (dopuniti po izboru)" i to ponavljaju k'o papagaji. Niti ja mogu da kažem "Linux je __________ (dopuniti po izboru)" jer nije - right tool for the right job, ne treba sad Linux da se trpa tamo gde mu nije mesto, a hteli mi to ili ne, Linux nije za desktop. Ne kažem da možda u budućnosti neće biti, ali ne volim da idem tako daleko. Sada je Windows najbolji za desktop primenu, u domenu servera je u velikoj ekspanziji (setite se samo da je NT preuzeo primat od Novell-a pre par godina) i da su i tu učinjeni značajni koraci ka stabilnosti, sigurnosti i šta ti svega još ne. Videćemo kako će se dalje stvari kretati, ali Linux tabor već x godina peva jednu te istu pesmu i sve trabunjaju gluposti tipa "linux je nešto novo", "cool" i tako te gluposti. Linux nije nov proizvod, postiji dugi niz godina i opet je na desktopu tropa, koliko to pojedinim Linux-ašima treba ponavljati? Možda da bace pogled na potpis ispod?
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva02.05.2005. u 17:24 - pre 231 meseci
Palma, ako je tebi uvodna poruka ove teme zasmetala kao propagandno stivo u kome je rijec "cool" premnogo koriscena, ja se javno izvinjavam i tebi i svima koji kao i ti misle, jer mi uopste nije bila namjera da prosipam propagandu. Klincima te generacije, svijet je binaran: cool i "ne-cool" stvari.

Ja jesam "onaj drugi", Linux korisnik, da nijesam ne bi se o ovom poslu ni radilo. Napisao konkretna iskustva i zakljucak je, koliko se ja sjecam "da je dobro sto sam ostavio dual-boot", te da sam sumnjicav da bi ovako glatko proslo da ja nijesam u okolini. Da su igre problem, vecina stvari pruza ekvivalent funkcionalnosti (vise zato sto je procenat funkcija modernih paketa koje obican covjek koristi malen), u nekim domenima iznad ocekivanja, ali to je najcesce posljedica sto ekvivalentne (i profesionalne) pakete iz MS svijeta uopste ne posjedujem.

Znas, sto se objektivnosti na ovom mjestu tice :), tesko da vise od toga mozes da ocekujes.
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva02.05.2005. u 22:04 - pre 231 meseci
Ne, ne, ne, pogrešno si me shvatio, nemam ja ama ni-jedne-jedine zamerke tvom postu. Štaviše, stvarno je prijatno videti ovde na Advocacy-ju jedan takav tekst koji realno sagledava činjenice i koji nije navijački obojen. Nije problem u tvom postu, niti je problem u normalnim Linux-ovcima; problem je u onoj budali (par postova iznad) koja samo zna da minira diskusije tako što će da napiše neku tešku budalaštinu u nadi da će neko da se nađe uvređen i da krene u pljuvačinu, a da pritom sva normalna diskusija ostane po strani.

Meni je drago što si napisao taj tekst u kome si realno naveo prednosti i mane i jedne i druge platforme. Lepo je čuti da tvoji klinci mogu da se snadju u Linux-u; na kraju krajeva, cilj je da operativni sistemi postanu bolji. Trenutno je Windows bolji, za par godina može da se pojavi nešto drugo što će daleko nadmašiti i Windows i Linux - ako tako bude bilo, prelazim na tu neku novu platformu. Nisam ja ovde da slepo branim MS, tako nešto mi i ne pada na pamet.
Evo, ja ću prvi da kažem da je Linux napredovao; koristio sam letos Mandrake 10 koji mi se nije svideo pa sam ga obrisao i instalirao SuSe Linux 9.1 koji mi se vrlo svideo, počev od prelepog interfejsa pa sve do neki opcija i opcijica koji bi mi na Windows-u dobro došle. Onaj Yast mi se stvarno sviđa, mnogo jaka stvar. Našao je moj Lucent soft modem i automatski podesio, tako da mi je za povezivanje na Internet bilo potrebno samo par klikova da kreiram dial-up connectioid i to je to. Mozilla odmah instalirana, sve radi kao sat. Jedino sam imao malo problema oko Sambe, ali posle par pročitanih redaka uputstva i to je proradilo. Dalje, importovanje Windows fontova radi kao sat, baš ono, klikete-klakete, laganica. Gimp 2 je simpatičan, imam ga i verziji za Windows.

Sa multimedijalne strane, OK je što ima MP3 podršku, ali je veliko cimanje što se podrška za DVD ne dobija odmah po instalaciji nego mora da se čeprka i namešta. Ista priča je i sa DivX-om. Sredio sam i to, ali cimanje je brate, na Winu se to sve svodi na instaliranje K-lite Codec paketa i gotovo. Ovo na Linux-u radi zadovoljavajuće ali ništa više od toga. Navikao sam na PowerDVD 5/6, MV2Player, plus još pravo brdo softvera nemenjenog tome. E sad, ne valja što nema WMA i WMV podrške. Za ovo prvo sam sredio, ovo drugo me mrzelo da čačkam, verovatno bih nabudžio i to da sam hteo. WinAmp ne koristim ni u Win-u, tako da mi se XMMS ni malo ne sviđa, stvarno buđav softver, pogotovu što ima bag koji me je tada veoma nervirao - minimizujem XMMS, glavni prozor i ekvilajzer se spuste dole a ona playlista ostane zalepljena na sred ekrana - to me i sad nervira kada se setim. Windows Media Player je zakon, pa nek priča ko šta hoće, samo instaliram DirectVobSub i imam i najlepše subtitlove koji postoje i koji se, po potrebi, mogu podesiti.

Gaim je prava senzacija, toliko mi se svidja da sam čak skinuo Win verziju i služi mi kao zamena za MSN Messenger i ICQ. Tako jednostavan, a tako dobar softver, da i ne pričam koliko se brže logujem na MSN i ICQ mreže sa Gaim-om - idem na net preko modema, a tu se svako ubrzanje itekako primeti. E sad, jedino mi se ne sviđa logovi koje Gaim generiše - MSN Messenger je nekoliko kopalja ispred. MSN Messenger lepo smesti logove u c:\Documents and Settings\username\My Documents\My Received Files, dok Gaim zavuče logove u C:\Documents and Settings\username\Application Data\.gaim\logs a pritom je to i Hidden folder, pa čik neko neiskusan da ih pronadje.

Što se mail-a tiče - pa dobro... ide nekako, mada više koristim Hotmail i BlueWin preko web interfejsa pa tu ne zavisim od platforme

Što se igara tiče - to ne igram, tako da mi nedostatak igara ne smeta ni malo...

Što se OpenOffice-a tiče... šta znam, fin je to softver ali nije u rangu MS Office-a, nekih opcija nema, neke opcije koje bi trebalo da rade iste stvari rade potpuno drugačije, Help sistem je pomalo nedosledan, uvoženje složenijih Word dokumenata često ne prođe, ili prođe ali manjkavo. Jedan veliki plus u odnosu na MS Office je opcija Export to PDF... Sve u svemu, za kucanje jednostavnih dokumenata može da prodje, štaviše, radi odlično....

E sad, nije sav hardver prepoznat, ali ne sećam se tačno šta sve, siguran sam da nije prepoznao Lexmark X605 štampač.

Sve u svemu, može da prodje, ali samo za neku laganu verziju. Dosta programa fali, recimo meni je u Win-u Visio startovan non-stop. Isto tako, OneNote je tako simpatičan i koristan softver da mi je na Linux-u falio njegov ekvivalent, pa makar i osakaćena verzija. Isto tako, Adobe Acrobat Professional mi često treba, Photoshop Elements takođe. Encarta mi je isto tako potrebna (dušu dala za rešavanje ukrštenih reči, šta god da ne znam Encarta zna odgovor ) E da, nedostajao mi je Total Commander, koji je stvarno fantastičan, ima Linux klonova ali ružno do zla Boga. Takođe, WinRAR je zakon. (Lozanoviću, kad si mi slao one tar arhive to nije bilo do mog WinRAR-a, već zato što si koristio naša slova u imenu fajla. Zašto ne radi Bog će ga znati, kad si mi posle ponovo poslao arhivu bez naših slova, WinRAR je otvorio iz prve, to vama Linux nešto ne valja ) Isto tako, za Linux nema PC Anywhere a ni NT Dom - čime ću da administriram Win mašine? Da idem peške od jedne do druge i podešavam?

Apatride, to što je tvojoj deci Linux cool, to je normalno, deca vole igračke. Ali znaš kako, dete se igra i čim izgustira igračku baci je, tako će to i sa Linux-om da bude. Mislim, lepa je to zamisao, otvoren kod, svako može da ga menja, pa što da ne... Nek se igra studentarija, ali ja na primer nemam vremena da se zajebavam sa time. Mislim, što bih ponovo učio sve to i privikavao se na novo okruženje kada u Windows-u sve to ima a i još dosta stvari ras toga što je nedostupno na Linux-u. Morao bih da držim dual boot i čas po da restartujem mašinu i idem u Windozu da bih koristio programe koji su mi potrebni. Za sada slaba vajda... ako u budućnosti naraste količina dostupnog softvera za Linux, što da ne, koristuću ga, ali pod količinom ne podrazumevam one alfa, beta i gama verzije softvera koji za ništa nisu, nego su samo reda radi tu a i da bi popunile diskove.

Eto, toliko od mene.

This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva02.05.2005. u 23:56 - pre 231 meseci
Citat:
Isto tako, za Linux nema PC Anywhere a ni NT Dom - čime ću da administriram Win mašine? Da idem peške od jedne do druge i podešavam?


Pa ne baš. RDP konekcija i kraj priče. Ako se radi o Win2K Pro stanicama a na mreži ima Windows server (ili čak Windows XP), a verovatno ima, poveži se na server koristeći opet RDP (to većina kupusara ima). A onda dalje možeš sve uobičajeno (MMC, BeyondExec). VNC je druga opcija, mada ne znam što bi, ako već imaš RDP.

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.190.*



Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva03.05.2005. u 01:41 - pre 231 meseci
Niko sa sigurnoscu ne moze da kaze sto ce da se desava sa Linux-om, pa ni sa Microsoft-om, ako cemo posteno.

Ja imam problem sa poprilicno rasirenim vjerovanjem na ovom forumu da ce se i u skoroj buducnosti nastaviti ova bitka "za THE desktop". Problem, jer meni sve nesto smrdi da se blizi kraj ere "PC" racunara. Ne u smislu da sjutra necemo koristiti racunare, ja mislim da ce ih biti u nasim kucama mnogo vise nego sto ih danas ima, vec u smislu ovog velikog kucista sa maticnom plocom, karticama za ekspanziju, diskovima, optickim uredjajima...

Hardveru strahovito pada cijena, Microsoft vec prica o "sub $100 PC", a malene kutije su poprilicno u modi. Za obican svijet, sva ta skalamerija koja se u nasim kutijestinama nalazi je jedna velika glavobolja, nesto sto "majstor iz servisa" (ili, eventualno, vunderkind iz komsiluka) cacka. Ekspanzija? Zakaci jos jednu kutijicu. Nova video kartica? Ako cijela kutija kosta 100-200 dolara, onda se upgrade vrsi tako da se cijela kutija zamijeni.

Kutija, velicine Xbox-a. Ili Mini-Mac. Ili Shuttle racunara (mada je taj preveliki, o cemu pricam).

Mislim da takva "lego" varijanta bi mogla mnogo interesantne kombinacije da izrodi u buducnosti. Nesto za sto ni jedni ni drugi nijesmo spremni. Da imamo i jednog i drugog OS-a u kucama, a da nas to ne pogadja.

Jedna takva igracka, buzzword je "appliance" (po ko zna koji put, ali ovaj put cijena hardvera bi mogla da omoguci da se takvo sto pojavi) je www.revogear.com, njihov Kuro HG box. Veliko koliko eksterno kuciste za disk, ima prikljucak za mrezu, dva USB porta (za stampace), kad ga ukljucis podesi se preko web interfejsa i eto ti elementarnog print i file servera za kucu, a pod Windows, a pod Linux. Ko hoce da se aka sa Linux zavrzlamama, moze od toga da pravi mail ili web server, kome do toga nije, a on ne mora Linux ocima da vidi.

Takve, u sustini zatvorene, platforme su nesto sto je Microsoft vec najavio sa Xbox2, Apple sa Mini-Mac, a i svi ostali ce se nac da tu traze svoje parce kolaca. Entertainment box, naprimjer. Nesto sto je zakaceno za nase televizore i muzicke uredjaje. Ili "racunar za kuhinju" (znam, i ja ocima kolutam, ali ljudi po mrezi pricaju o tome i prave takve igracke, za zene dok spremaju rucak, da dovuku recept sa mreze, chatuju ili provjere postu, slusaju muziku ili gledaju TV, ti radovi).

Zato mi se cini da bi se moglo desiti da se taj Linux-Microsoft okrsaj u buducnosti bije na sasvim desetom polju, gdje ce se tuci za svaku od tih kutija. I mane Linux-a o kojima je ovdje pricano (treba srediti za hardver) bi mogle da budu razrijesene na nacin koji je ovdje vec spomenut: preloading. Kinezi mogu da zapakuju malu kutijicu sa elementarnim paketima za surf, mail, Office work i da je isporuce po cijeni koja ce bit nevjerovatno mala.

Uopste ne vjerujem da ce se ova "bitka za desktop" voditi metodima kojima se danas vodi. Microsoft ce ic na dalje zatvaranje svoje platforme, na kreiranje super-MS-VPN mreze gdje ce korisnicke masine bit uvucene u foru da se softver iznajmljuje na mjesecnoj bazi, spama i virusa nema, ali nista do Microsoft ni ne postoji. Linux? Vjerovatno biti koriscen u nekom "interna integracija" fazonu, sto po tim mreznim servercicima, sto po pametnim htpc uredjajima, sto za generalnu upotrebu na preloaded kutijicama.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva03.05.2005. u 03:25 - pre 231 meseci
Citat:
Apatrid:Problem, jer meni sve nesto smrdi da se blizi kraj ere "PC" racunara.


Ne baš :) Po predviđanjima sa kraja prošle godine tržište PC-a će se udvostručiti (u odnosu na tadašnje razdoblje) do 2010. Cijelo tržište raste, što ne znači da PC pada!

Citat:
Ne u smislu da sjutra necemo koristiti racunare, ja mislim da ce ih biti u nasim kucama mnogo vise nego sto ih danas ima, vec u smislu ovog velikog kucista sa maticnom plocom, karticama za ekspanziju, diskovima, optickim uredjajima...


To si 100% u pravu. Zato MS i forsira cross-platform/hardware tehnologije tipa .NET. Napiši jednom, click-once deployment na bilo koji uređaj koji podržava .NET runtime. Već postoje procesori koji nativno izvršavaju Java bytecode (ARM Jazelle..), MSIL je vrlo slično stogovno-orijentirani jezik, čak još jednostavniji od JVML za implementirat.. Danas su relativno prosječni mobiteli na razini PC-a otprije 10god, možda i manje, a ta će se razlike sve više smanjivati...

Mislim da je pravo pitanje razina integracije koju pružaju OSS i MS rješenja. MS želi na LH-u(.NET-u općenito) isforsirati da bilo tko tko napravi neku, recimo sad, desktop aplikaciju je može praktički uz jaaaako malo truda pokrenuti na bilo kojem uređaju.

Tako nekako ja to doživljavam :)

Citat:
Zato mi se cini da bi se moglo desiti da se taj Linux-Microsoft okrsaj u buducnosti bije na sasvim desetom polju, gdje ce se tuci za svaku od tih kutija. I mane Linux-a o kojima je ovdje pricano (treba srediti za hardver) bi mogle da budu razrijesene na nacin koji je ovdje vec spomenut: preloading. Kinezi mogu da zapakuju malu kutijicu sa elementarnim paketima za surf, mail, Office work i da je isporuce po cijeni koja ce bit nevjerovatno mala.


E točno tako. Samo opet kažem, takvi gadgeti neće biti baš potpuno - preloadaj sw i ima da to tako radi x godina. Treba tu pružati podršlu za potencijalne sigurosne probleme, stvoriti ekosistem pogodan za razvoj aplikacija (igrica, novih verzija office-a, pružanje ostalih mm usluga...)...

MS dizajnira sve tehnologije tako da su isplative na dugoročno; hardver je jeftin, memorija je jeftina, developeri su skupi, it's all about ROI :>

Citat:
ne vjerujem da ce se ova "bitka za desktop" voditi metodima kojima se danas vodi. Microsoft ce ic na dalje zatvaranje svoje platforme, na kreiranje super-MS-VPN mreze gdje ce korisnicke masine bit uvucene u foru da se softver iznajmljuje na mjesecnoj bazi, spama i virusa nema, ali nista do Microsoft ni ne postoji.


Vrlo si u pravu što se ovoga tiče!

Ne znam koliko su ljudi ovdje upoznati sa detaljima implementacije NGSCB-a u LH-u, ali ovo što sam ja pročitao sa WinHEC papira je stvarno anfaknblivbl:

TPM 1.2 Trusted Platform Module and its use in NGSCB [WinHEC 2004; 472 KB] - TPM čip!

Securing the User Input Path on NGSCB Systems [WinHEC 2004; 1.08 MB] - keyloggers kiss your arse goodbye!

NGSCB Update [WinHEC 2004; 1.95 MB] - NGSCB arhitektura!

I kako će to u konačnici izgledati?

Output Content Protection and Windows Longhorn

Citat:
New output content protection mechanisms planned for the next version of Microsoft® Windows® codenamed "Longhorn" protect against hardware attacks while playing premium content and complement the protection against software attacks provided by the Protected Environment in Windows Longhorn. These output protection mechanisms include:

Protected Video Path - Output Protection Management (PVP-OPM) makes sure that the PC's video outputs have the required protection or that they are turned off if such protection is not available.

Protected Video Path - User-Accessible Bus (PVP-UAB) provides encryption of premium content as it passes over the PCI Express (PCIe) bus to the graphics adapter. This is required when the content owner's policy regards the PCIe bus as a user-accessible bus.

Protected User Mode Audio (PUMA) is the new User Mode Audio (UMA) engine in the Longhorn Protected Environment that provides a safer environment for audio playback, as well as checking that the enabled outputs are consistent with what the content allows.

Protected Audio Path (PAP) is a future initiative under investigation for how to provide encryption of audio over user accessible buses.


Za one koje zanimaju tehnički detalji: Protected Broadcast Driver Architecture

Ovo će sve biti manje-više spremno za LH :) Važno je uočiti da ovi mehanizmi zaštite nemaju baš nikakve veze bilo čime što danas postoji. Sve će ovo biti implementirano u dijelovima u OS-u te u odgovarajućem hardveru.

Nemoguće će biti recimo koristiti recimo glupe forice za skidanje zaštita (recimo kao što je napravljeno sa iTunes) jednostavnim dumpanjem nezaštićenog streama tako što će se u memoriji patchati klijent koji reproducira multimedijalni zadržaj.

Hardware Fundamentals (NGSCB) Part 1: Core

Na gornjem linku imate objašnjeno (ukratko) kako to radi. Agenti (zaštićeni procesi) su *potpuno izolirani*, pristup procesima untar Nexus space-a nema nitko, ni kernel OS-a, ni driveri....nitko! Zaštita je implementirana hardverski (CPU i chipset) te odgovarajuća SSC kompnenta koja osigurava siguran input.

Vjerojatno mnogi misle kako će se na neki način OS moći "cracknuti" kako bi i dalje dobili pritup agentima, ali oni će se nažalost jako razočarat :) Uloga OS-a je u svemu tome krajnje minorizirana...

Mislim, neće ovo suzbiti piratluk, ali ovakav klasičan kakav danas postoji (skini film/muziku sa Interneta za $ i kasnije ga share-aj na e-mule) neće biti moguć.

LH će imati spremnu sigurnu platformu za trustworthy computing sa svojim izlaskom, skupa sa podrškom gomile IHV... može li mi netko reći gdje je tu linux u priči? :)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva03.05.2005. u 07:32 - pre 231 meseci
Razvoj ce ici vertikalno i horizontalno. Vertikalno - tehnoloski noviteti i sva nepredvidiva cuda koja nas ocekuju. Horizontalno - sve vise ljudi ce imati racunare. Onda tu ima mesta za sve i svakoga. Narocito ako se uzme u obzir koliko je trziste u zemljama u razvoju. Jeste da nemaju mnogo para, ali imace u doglednoj buducnosti, pa su ipak interesantan segment trzista.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

KOLE89
Nikola Kocić
Altina/Zemun

Član broj: 19253
Poruke: 764
*.neobee.net.



+17 Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva03.05.2005. u 09:19 - pre 231 meseci
Citat:
Palma: E da, nedostajao mi je Total Commander, koji je stvarno fantastičan, ima Linux klonova ali ružno do zla Boga.

Ja na Linuxu koristim Krusader. Veoma podseća na Total Commander i lep je :) - Screenshot
Homepage
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva03.05.2005. u 14:50 - pre 231 meseci
Citat:
Sundance :LH će imati spremnu sigurnu platformu za trustworthy computing sa svojim izlaskom, skupa sa podrškom gomile IHV... može li mi netko reći gdje je tu linux u priči? :)


Linux je za tu (MS) pricu sekundaran, Sundance. Microsoft uvodi redefiniciju hardvera kome je dozvoljeno da u tom njegovom svijetu egzistira. Sa tog stanovista, postavlja se pitanje kakva je reakcija hardverskih kuca ciji postojeci produkti nijesu tom inicijativom podrzani. Mislis da ce firma za koju radim potrcati da pobaca hardver koji nije po meraku MS-u, a upotrebljiv je za njihovu postojecu klijentelu? Novi hardver, koji nece moc da trci pod ostalim OS (jer oni ni nemaju infrastrukturu za te MS stvari)? U domenima koji uopste nijesu osjetljivi na MS hirove, jer tamo MS (osim u IT-u, ali to je podrska a ne sustinska tehnologija za njihove produkte) ni ne igra?

Odgovor na tvoje pitanje je drugo pitanje: gdje su svi ostali, koji ne dijele MS vizije i/ili ne igraju u segmentima u kojima MS diktira pravila?

Taj MS potez koliko je atak na Linux-ove sanse da trci na istom hardveru na kome trci Microsoft (da se ne desavaju stvari gdje ljudi hakuju Xbox, tjeraju Linux i ostave MS sa gubitkom na hardveru, jer ih MS XBox igre i usluge uopste ne interesuju), toliko sve ostale (komercijalne, tamo je fizicka moc u biznisu) igrace utjeruje u Linux vode.

Tu je, takodje, prisutan jos jedan element: ako LH ne bude trcao na starom hardveru (meni se cini da jedino tako MS moze da natjera hardverske kuce da prave ono sto oni hoce), bice horda poprilicno razocaranih MS korisnika. Koji su investirali u vodeno hladjenje, grozomorne napucane masine, imaju softver koji su prije platili.

To se sve baci i kupi se novo (ili plati upgrade, svejedno)?

Da ne pricam da piraterije (odsad, pa nadalje, i ubuduce) vise nema, sto je strasno vazna komponenta MS monopola danas? MS, zidajuci tu neprobojnu tvrdjavu i Nojevu barku, a najavljujuci potop, dobro treba da se zamisli ko ce ga ispratiti kad u tu tvrdjavu krene.

Gdje je tu Linux? U zestokoj pasivi, jer na takve poteze da utice ne moze, ni najmanje. Sacekace se da se vidi na sto ce taj MS hir da ispadne.

A radi se o velikom kockanju, igri na sve ili nista.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Linuks za mase, prakticni test i iskustva04.05.2005. u 09:44 - pre 231 meseci
Citat:
Apatrid: Odgovor na tvoje pitanje je drugo pitanje: gdje su svi ostali, koji ne dijele MS vizije i/ili ne igraju u segmentima u kojima MS diktira pravila?


Pogledaj u Recycle Bin povijesti. Hint: OS/2, Netscape, komercijalni *nixi na serverskom tržištu...

Jednostavno je MS dovoljno velika kompanija i ima dovoljno velik utjecaj na tržište da diktira pravila igre. Onaj tko ne igra po pravilima, dobit će po prstima. MS baš ništa ne radi samoinicijativno, sve se događa u suradnji sa IHV preko WinHEC i sl. konferencija.

MS sa NGSCB nikog ne ubija. Samo pruža specifikaciju unutar OS koja će davati podršku da preko specijaliziranog hardvera bude content providerima omogućena sigurna dostava multimedije do klijenta.

Neće NGSCB ubit piratluk :) Moći će se instalirati i piratske verzije LH-a, skidati MP3-ce i DivX filmovi sa DC++ hubova.... Samo aplikacija prepisana kroz NGSCB API će biti puno sigurnija (recimo riješit će se problemi sa sniffanjem tastature i sl. koji uzrokuju krađu identiteta, na što se milijarde $ godišnje gube).

MS samo stvara novi aplikacijski framework koji će na LH-u omogućiti puno sigurniji i ugodniji doživljaj.

Citat:
Taj MS potez koliko je atak na Linux-ove sanse da trci na istom hardveru na kome trci Microsoft (da se ne desavaju stvari gdje ljudi hakuju Xbox, tjeraju Linux i ostave MS sa gubitkom na hardveru, jer ih MS XBox igre i usluge uopste ne interesuju), toliko sve ostale (komercijalne, tamo je fizicka moc u biznisu) igrace utjeruje u Linux vode.


BTW Xbox2 neće biti klasična x86 kanta već je praktički u cijelosti dizajniran po narudžbi, sa drastično različitom arhitekturom od PC-eva danas, i imat će pravu hardversku zaštitu :)

Citat:
Tu je, takodje, prisutan jos jedan element: ako LH ne bude trcao na starom hardveru (meni se cini da jedino tako MS moze da natjera hardverske kuce da prave ono sto oni hoce), bice horda poprilicno razocaranih MS korisnika. Koji su investirali u vodeno hladjenje, grozomorne napucane masine, imaju softver koji su prije platili.


Minimalna LH platforma jest CPU 1.x Ghz (mislim da je < 1.5 GHz) i 256MB RAM-a, s tim da će se prilikom instalacije odabirati optimalne sistemske postavke (recimo Aero glass experience će biti po defaultu isključen na low-end hardveru).

Za puni doživljaj će trebati 2.x Ghz i 512+ MB RAM-a, a to praktično svi današni novo-kupljeni računari srednje klase imaju, a za godinu dana će imati još više :)

Citat:
Da ne pricam da piraterije (odsad, pa nadalje, i ubuduce) vise nema, sto je strasno vazna komponenta MS monopola danas?


Bit će piraterije sve dok ima [ha,cra]ckera :>


Citat:
MS, zidajuci tu neprobojnu tvrdjavu i Nojevu barku, a najavljujuci potop, dobro treba da se zamisli ko ce ga ispratiti kad u tu tvrdjavu krene


Da u roku 3 mjeseca MS propadne (da nuklearni projektil pogodi Redmond ili sl. :) sa sobom bi potopio najveći dio IT-a kakav znamo danas :>
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linuks za mase, prakticni test i iskustva

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6533 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.