Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da sumiramo o zapleni diskova,znaci nema vise "privatnih kolekcija"

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Da sumiramo o zapleni diskova,znaci nema vise "privatnih kolekcija"

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 12578 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
*.gromnet.net.



+10 Profil

icon Re: Da sumiramo o zapleni diskova,znaci nema vise "privatnih kolekcija"09.04.2005. u 10:32 - pre 232 meseci
Citat:
bkaradzic: Nemaš nijedan znak pitanja u tom postu. ;P


Citat:
mkdsl: A sad mene shto zanima. Mp3 muzika se piratizuje svuda, pa i kod nas. Da li je zakonom regulisano posedovanje autorskih pesama, ali u .ogg formatu (koji je open source) ?. Jer ako je u zakonu regulisana zabrana distribucije (striktno) mp3 autorskih pesama, da li konverzija u .ogg format zaobilazi taj zakon?


Citat:
Ali nikako mi nije jasno kolika količina energije se usmerava (sudeći po postovima ovde u vezi piraterije) na neko zaobilaženje zakona i razmišljanje kako pronaći rupe u zakonu.


Heh, druzhe, pa ja kao neko ko zhivi od intelektualne svojine, sigurno ne zhelim da nadjem rupu u zakonu, vec da probam da skrenem pazhnju drugima, ukoliko rupa postoji. Ne bavim se piraterijom ni u kakvom obliku, niti me takav vid zarade zanima. Bacio sam pogled na Zakon o autorskim pravima i srodnim pravima i nisam pronashao nishta na temu forme "pakovanja". Ono shto je mene bacilo u razmishljanje je zbog www.vorbis.com, koji na svom sajtu nude (besplatnu?) muziku. Free codec za kompresiju, free preuzimanje pesme... Nisu u pitanju istekla autorska prava, vec jednostavno - besplatna muzika.
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.air.tehnicom.net.



+1 Profil

icon Re: Da sumiramo o zapleni diskova,znaci nema vise "privatnih kolekcija"09.04.2005. u 11:18 - pre 232 meseci
A ako bi prebacio muziku i reči u tekstualni oblik, i zipovao to? Jes' da će ljudi morati sami da pevaju i sviraju, al bolje išta..
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Da sumiramo o zapleni diskova,znaci nema vise "privatnih kolekcija"02.05.2005. u 20:56 - pre 231 meseci
Upravo sam bio kod coveka koji mi je pokazao MP3 kolekciju od 40.000 pesama za koju tvrdi da ima pravo da je poseduje iz sledecih razloga:

- 15-25% toga ima na preko hiljadu (legalnih) gramofonskih ploca, koje je platio i sa kojih ima zakonsko pravo da sadrzaj prebaci na drugi (njemu podesniji za slusanje) nosac zvuka, konkretno MP3 disk;

- 75-85% tvrdi da je snimljeno sa radija, obradjeno besplatnim softverom, ocisceno od krckanja, suma i smetnji, i besplatnim softverom prebaceno u MP3, na sta valjda isto ima pravo.

- kompletnu kolekciju i njene delove ne pozajmljuje drugima, ne prodaje i ne emituje radijski.

Sad, za ovog sto trazi rupe u zakonu, sta ako komisija dodje kod mene, a ja posaljem SMS:
"druze, preteraj caskom onu kolekciju ploca do podruma moje vikendice, sad ce doci ljudi da provere da li ja to imam" :-)

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Da sumiramo o zapleni diskova,znaci nema vise "privatnih kolekcija"02.05.2005. u 23:01 - pre 231 meseci
Citat:
pctel: - 75-85% tvrdi da je snimljeno sa radija, obradjeno besplatnim softverom, ocisceno od krckanja, suma i smetnji, i besplatnim softverom prebaceno u MP3, na sta valjda isto ima pravo.

LOL! Ima 75-85% muzike lošeg kvaliteta snimljene preko radija. Inače lik je očigledno retardiran i ima žešće vremena za gubljenje. Čak i da je "očisitio" 20K pesama (mislim očigledno laganje, jer je fizički nemoguće) koje je snimio preko radija, mogao bi da se kandiduje za najveće i najuzaludnije gubljenje vremena ikada. Da li je on uopšte ikada odslušao svaku od tih pesama? Ako je svaka numera 2 minuta, play-lista mu traje oko 5 godina, naravno pod uslovom da sluša muziku 24 sata dnevno... ;)

Piraterija od ljudi pravi kretene... :)

 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Da sumiramo o zapleni diskova,znaci nema vise "privatnih kolekcija"03.05.2005. u 01:57 - pre 231 meseci
Citat:
mogao bi da se kandiduje za najveće i najuzaludnije gubljenje vremena ikada. Da li je on uopšte ikada odslušao svaku od tih pesama?

Covek je nesumnjivo veliki ljubitelj muzike (nije neki dokolicar vec vlasnik jedne velike privatne firme), i godinama unazad svakodnevno par sati utrosi na snimanje muzike i dovodjenje snimka u red. Zna da ima ljudi koji bi ga prijavili pa mu je bitno da sve bude legalno, vreme je manje bitno... To je ono sto ja znam, e sad, da li je bas svaka pesma skinuta sa radija, to ostavljam nekom drugom da utvrdjuje...
Mislim da je sigurno sve odslusao, poznato mu je sta ima a sta ne bez ikakvih playlist-a, kad cuje muziku zna i naziv i izvodjaca i obrnuto, kad vidi naziv i izvodjaca zna barem deo muzike i teksta vecine pesama... Mislim, realno to jeste gubljenje vremena, ali zar i ti i ja nikada ne gubimo vreme na neke jos vece gluposti?!

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Da sumiramo o zapleni diskova,znaci nema vise "privatnih kolekcija"03.05.2005. u 03:22 - pre 231 meseci
Citat:
: i godinama unazad svakodnevno par sati utrosi na snimanje muzike i dovodjenje snimka u red

http://en.wikipedia.org/wiki/OCD

;)
Citat:
: Mislim, realno to jeste gubljenje vremena, ali zar i ti i ja nikada ne gubimo vreme na neke jos vece gluposti?!

Ja bih možda trebao manje da igram igre. Mada pravljenje igara mi je posao, pa ja to kategorizujem kao R&D. Moram da vidim šta drugi rade, da bih bio u toku... ;)

Inače moj filter za igre/muziku/filmove je, ako mi se ne daje novac za kupovinu/iznajmljivanje tih proizvoda, onda verovatno nisu ni vredni mog vremena, pa ih ni nabavljam na "alternativne" načine. Ovo gomilanje svega i svačega mi se čini kao žešće gubljenje vremena, a posebno snimanje sa radija pa čišćenje... :)

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16695
*.dip.t-dialin.net.



+7178 Profil

icon Re: Da sumiramo o zapleni diskova,znaci nema vise "privatnih kolekcija"03.05.2005. u 08:45 - pre 231 meseci
Ima tu jos stosta nedefinisanih stvari...

Recimo sajtovi poput allofmp3 prodaju MP3 muziku za smesne pare u odnosu na EU/USA muzicke radnje (tipa 10-20 pesama za dolar) .

Neko bi rekao "piraterija" - medjutim, oni placaju sve troskove za copyright i distribuciju njihovoj drzavi i relevantom copyright telu, i posluju 100% legalno u skladu sa zakonima zemlje u kojoj se nalaze, a koja je opet clan UN.

Objasnjenje: http://www.theregister.co.uk/2004/05/05/russian_mp3_site/

Postavlja se pitanje sta SCG zakon kaze za uvoz ovakvih stvari i sl... za ovo je neophodno prostudirati zakon koji se bavi uvozom.

Uopste, tema je vrlo komplikovana i ni u vrlo razvijenim zemljama (USA) se ovo pitanje ne poteze previse osim ako neko preteruje ili deli muziku sa drugima.

Citat:

Da, slazhem se. Ali ako je zakon regulisao formu (oblik) piratizovane autorske svojine (tipa, zabranjena distribucija mp3 muzike, a nisu spomenuti formati tipa ogg), ja onda ne vidim kako bi to bilo nelegalno. Koliko se ja secam, RIAA je upravo to uradila (napster zbog toga i naplacuje mp3 muziku, ali ne muziku drugog formata). Dodushe, napster i ne nudi muziku drugog formata, ali opet...


Zakon o intelektualnoj svojini se uopste ne bavi konkretnim medijumom ili formatom prenosa - Ogg Vorbis kao krajnji rezultat dekodiranja daje digitalni zvucni signal perceptualno ekvivalentan originalnom CD zapisu (ili uporediv sa istim) - pa samim tim ne mozes da izbegnes placanje.

Cak i ako melodiju pretvoris u ringtone - duzan si da placas $$$ za upotrebu, iako ringtone predstavlja zesce kompresovani i uprosceni zapis originalnog dela.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Da sumiramo o zapleni diskova,znaci nema vise "privatnih kolekcija"

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 12578 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.