Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

EU preti zabranom prodaje Windows Viste

[es] :: Advocacy :: EU preti zabranom prodaje Windows Viste

Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21

[ Pregleda: 55674 | Odgovora: 406 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
193.47.77.*



+7181 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste24.10.2006. u 14:52 - pre 214 meseci
Ma nemam ja nikakav animozitet prema OSS nego mi je smesno da se drzava bavi biznisom, sto je specijalitet socijalistickih tehnokrata iz Brisela (osim kokaina, koji takodje provereno vole).

Zapravo, uopste me ne cudi da njima OSS lezi - jer sad mogu da formiraju komitete, odbore, komesarijate i komisije i da zaposle jos par hiljada likova koji ce trositi porez koji izmedju ostalog i ja placam na analize, prezentacije i putovanja - zapravo, ne bi me cudilo da formiraju i neko EU telo sa svojom zgradom u Briselu, to je tako evropski :)

Sto se tice toga da li je to dobar potez - pa, pogledaj recimo EU univerzitete - osim UK, gde su univerziteti vrlo privatni i nezavisni, drzavno-sponzorisani EU univerziteti na kontinentu ne mogu ni da prismrde na skali kvaliteta i broja firmi koje se spin-offuju kao univerziteti u USA - sto je i razlog, Mladene, zasto EU nema operativni sistem, niti ima top-class racunar kao npr USA - zato ti ne kucas na Apfel racunaru, nego mozda na Apple-u ;-)

Da da - EU standardizovani Linux, jedva cekam da to vidim - kad se posvadjaju Francuzi, Englezi i Nemci oko kvota koliko ko komponenti moze da ima ;-)

Citat:

Jel' ti to nama sugerišeš kako se ne-komunjarska-demokratska USA ne meša i ne stimuliše finansijskim injekcijama delatnosti u kojima zaostaje za konkurencijom??


USA ne stimulise rast svoje ekonomije tako sto kreiraju beskorisna radna mesta i drzavne odbore da se bave ekonomijom umesto firmi, vec cine poslovnu klimu konkurentnijom, sto - sa druge strane, forsira inovaciju u privatnom sektoru.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste24.10.2006. u 17:08 - pre 214 meseci
Ovo istraživanje ne znači da se EU petlja u biznis, već samo da (možda) troši novac na nepotrebne stvari, ali EU ima svoje mehanizme kojima se Evropljani bore protiv takvih "napasti".
Uostalom, treba da te raduje ovakva vijest, jer će se konačno pokazati beskorisnost FOSS.

A što se tiče SAD vs EU, možda bi trebalo otvoriti jednu temu na ovom podforumu da vidimo koliko je SAD sjajna država. Država u kojoj su mnogi iz vlasti naftni magnati, kojoj je najznačajnija industrijska grana - industrija oružja i koja radi nafte i profita od industrije oružja pokreće ratne sukobe u svakom kutku planete (i učestvuje u njima) se ne petlja u biznis? Vjerovao sam da si pametniji.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.vodafone-net.de.



+7181 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste24.10.2006. u 17:42 - pre 214 meseci
Ajde mani se ti te ad-hominem diskusije o tome za koga si mislio da je pametniji sl.. ne pada mi na pamet da se vise petljam sa mrziteljima USA i sl... u potpuno neproduktivnim temama.

Notorna cinjenica je da ti kucas tu tvoju poruku na americkoj tehnologji kako hardverskoj (CPU, PC arhitektura) tako i softverskoj (Linux je klon tehnologije razvijene u AT&T-u - sigurno znas sta znaci to 'A' u AT&T) - dalje, takodje je evidentna cinjenica da nemerljivo najveci broj IT startupa upravo nastaje u USA - sto dovoljno govori o tome ko je lider u IT-u.

Upravo jedan od razloga sto EU nije lider u IT tehnologijama je hronicna nesposobnost Brisela da eliminise imbecilnu patentnu administraciju koja sprecava inovacije, kao i da reformise univerzitete i nacine na koji finansiraju nauku i istrazivanje - kako i sami planiraju u cuvenoj "lisabonskoj agendi 2010" koju svakako nece dostici. Sve to vuce korene iz mesanja politike u biznis, koja je standardni problem EU.

Na zalost - takvi koraci sa kojekakvim komitetima i konzorijumima koji navodno treba da se bave procenom tehnologija, kao sto je to sa Linuxom su upravo korak u pogresnom smeru - sta ima drzava time da se bavi, to je obicno zamlacivanje i trosenje novca poreskih obveznika - te pare su mogli da potrose daleko pametnije.

Sve mi to lici kao "svekineski komitet" :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste24.10.2006. u 18:02 - pre 214 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Notorna cinjenica je da ti kucas tu tvoju poruku na americkoj tehnologji kako hardverskoj (CPU, PC arhitektura) tako i softverskoj (Linux je klon tehnologije razvijene u AT&T-u - sigurno znas sta znaci to 'A' u AT&T) - dalje, takodje je evidentna cinjenica da nemerljivo najveci broj IT startupa upravo nastaje u USA - sto dovoljno govori o tome ko je lider u IT-u.

Zaboravio si da navedeš i Internet koji je proizvod SAD vojske.
Tvoja priča me podsjeća na teoriju da su crnci glupi, jer Afrika toliko ekonomski zaostaje za SAD i Evropom. To što je SAD svjetski lider u IT-u, ne znači da Evropa treba da kopira SAD u svakom pogledu. To što je Internet nastao kao projekat SAD armije nije slučajno. SAD armija je vjerovatno najveći potrošač i pokretač IT-a.

Citat:
Ivan Dimkovic: Upravo jedan od razloga sto EU nije lider u IT tehnologijama je hronicna nesposobnost Brisela da eliminise imbecilnu patentnu administraciju koja sprecava inovacije

Treba da kopira patentni sistem koji omogućava patentiranje dvoklika, smajlija ili dresuru mačke pomoću ručne svjetiljke?
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste24.10.2006. u 18:03 - pre 214 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Notorna cinjenica je da ti kucas tu tvoju poruku na americkoj tehnologji kako hardverskoj (CPU, PC arhitektura) tako i softverskoj (Linux je klon tehnologije razvijene u AT&T-u - sigurno znas sta znaci to 'A' u AT&T) - dalje, takodje je evidentna cinjenica da nemerljivo najveci broj IT startupa upravo nastaje u USA - sto dovoljno govori o tome ko je lider u IT-u.


Notorna cinjenica, Ivane, je i da je USA imigrantska zemlja. Uzrocno-posljedicna veza izmedju kvaliteta (ili "kvaliteta") americkih obrazovnih institucija i jacine ekonomije je vrlo nategnuta. Neka veoma izvikana imena otvaraju ljudima koji tamo zavrse vrata koja nije tako lako otvoriti, ali gomila ekipe tamo smatra da im je edukativni sistem podbacio (Stanford i MIT nijesu "edukativni sistem", vec "izuzeci koji potvrdjuju pravilo") i da su ih ostali presisali na akademskom planu. Pod ostale spada Bombay Institute of Technology, naprimjer.

Notorna cinjenica, takodje, je da je USA ekonomski centar svijeta, gdje je kapital oduvijek, cak i vjestacki, bio i bice raspoloziv. Startupe ne prave univerziteti, generise ih "ziva" ekonomija.

Elem, odavno vise nije Amerika centar racunarskog svijeta samo zato sto njihov sistem generise najbolji kadar, vec zato sto centar (ekonomski) svijeta moze sebi da priusti da PLATI elitu SA BILO KOG univerziteta na ovoj planeti. I placa.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.vodafone-net.de.



+7181 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste24.10.2006. u 18:12 - pre 214 meseci
@Apatrid,

Na sangajskoj listi top 500 univerziteta, medju prvih 20 univerziteta 18 su iz USA - toliko o "izuzetcima koji potvrdjuju pravilo" - naravno da USA ekonomija ima udela u IT tehnologiji, ali primeti da je EU GDP veci od USA GDP-a, i da ima dosta EU zemalja u kojima je GDP-per-capita sasvim uporediv sa USA - dakle, ne vidim neki problem da se kupuju strucnjaci i od strane EU zemalja ako su dobri (Nemacka, primera radi, ima zakon da ako primas vise od, trenutno, 96000 EUR godisnje, mozes dobiti odmah dozvolu nastanjivanja za sebe i svoju familiju i sl... - sto je dizajnirano da privuce menadzere i visoke strucnjake u industriji)

Bice da je nesto drugo onda. Go figure.

Venture Capital je jos jedna stvar - tesko da nema kapitala po EU, ako pogledas koliko love se izdvaja za razne druge nacine finansiranja - ali VC kultura jos nije dovoljno zazivela... jos su u fazi gledanja u drzavu da "pripomogne" - kao sa ovim blesavim konzorcijumom. Sta je sledece? Svekineski Linux Konzorcijum? Linux Komitet Ulan Batora?

Citat:

Elem, odavno vise nije Amerika centar racunarskog svijeta samo zato sto njihov sistem generise najbolji kadar, vec zato sto centar (ekonomski) svijeta moze sebi da priusti da PLATI elitu SA BILO KOG univerziteta na ovoj planeti. I placa.


Imali smo diskusiju o USA univerzitetima na ovom sajtu, i vindic8or je lepo pokazao, uz pomoc zvanicne statistike - da na USA univerzitetima ima 3% stranaca koji rade tamo. Nije valjda moguce da 3% stranaca cine 100% eksperata :-)) Uzgred, a sta sprecava EU univerzitete da plate elitu?

Citat:
Not now, John!
Treba da kopira patentni sistem koji omogućava patentiranje dvoklika, smajlija ili dresuru mačke pomoću ručne svjetiljke?


Izvini, ali ne lupaj. Treba da kopira mogucnost da za EU patent podneses na jednom mestu i na jednom jeziku i da procedura bude optimizovana i jasna i da kosta znacajno manje od onoga koliko kosta danas, sto direktno sve diskriminise male i srednje firme koje treba da budu nosioci inovacije u IT-u - probaj da podneses PCT patent, i da ga registrujes u "25 velicanstvenih" (EU zemalja) - pa ces da vidis kako ces da se uhvatis za novcanik.

EU zemlje nisu bile u stanju da se dogovore oko toga (to sa softverom je samo mali, rekao bih i najmanje bitan deo predloga novog zakona) - sto dovoljno pokazuje koliko je toj politickoj birokratiji zapravo stalo do razvoja malih i srednjih firmi u njihovim zemljama - al eto, nije frka da se baci jos malo love za nekakav Linux Konzorcijum...

EU i ovako i onako dozvoljava softverske patente, pod uslovom da se napisu kako treba - dakle to nije problem.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste24.10.2006. u 18:31 - pre 214 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Treba da kopira mogucnost da za EU patent podneses na jednom mestu i na jednom jeziku i da procedura bude optimizovana i jasna i da kosta znacajno manje od onoga koliko kosta danas,

E, to - "svekineski komitet", red mora da bude. A ako ne slusas - elektricna stolica (SAD) ili streljacki vod (Kina)!

Ivane, kad se meni smucilo u Srbiji, ja otisao malo zapadnije. Jeste da sam ostao u okviru tadasnje Jugoslavije, ali je ipak bila korisna razlika. Zasto ti ne odes u USA, kad ti se toliko svidja?
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste24.10.2006. u 18:53 - pre 214 meseci
Citat:
Apatrid: Startupe ne prave univerziteti, generise ih "ziva" ekonomija.


Mora da je slučajnost da su HP, Cisco, Yahoo, VMware, Google, i Sun osnovali friški diplomandi sa Stanforda. Po ovom reportu bi kumulativno sav revenue od 4000 IT kompanija koje su osnovali graduates sa MIT-a napravio 24. najveću ekonomiju na svijetu. Sprega između univerziteta i "žive ekonomije" je u USA svjetlosnim godinama ispred EU, i to ponajviše možemo zahvaliti uplitanju države u visoko školstvo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.vodafone-net.de.



+7181 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste24.10.2006. u 19:16 - pre 214 meseci
Citat:
Tdjokic
E, to - "svekineski komitet", red mora da bude. A ako ne slusas - elektricna stolica (SAD) ili streljacki vod (Kina)!


O cemu ti to pricas - o mogucnosti da imas one-stop-shop za patente, kao sto imas u USA, umesto sto placas 25 birokratija, 25 prevodilaca, 25 patentnih zavoda, 25 registarai svega ostalog? To je tebi "svekineski"?!?! - bojim se, TDjokicu, da ti imas strasnu potrebu da kontriras bez puno supstance - hajde nadji neku drugu temu, please.

Citat:

Ivane, kad se meni smucilo u Srbiji, ja otisao malo zapadnije. Jeste da sam ostao u okviru tadasnje Jugoslavije, ali je ipak bila korisna razlika. Zasto ti ne odes u USA, kad ti se toliko svidja?


Provodim sasvim dovoljno vremena tamo - ali opet, ne vidim zasto ja ne bih imao pravo da komentarisem EU birokratiju, kao sto vi Linuxovci pricate o Minhenu - a ne selite se tamo ;-) Uostalom dobar deo gradjana EU uvidja taj problem koji birokratija pravi.

Cynique je sasvim lepo primetio - EU ima ocajnu vezu drzave i univerziteta, i njen birokratski sloj ocajno sprecava biznis reforme.

Uostalom - edukuj se, TDjokicu - http://en.wikipedia.org/wiki/Lisbon_Strategy

"Innovation" ces bas da postignes ako placas N desetina hiljada evra za patent, u jedinstvenoj trgovinskoj zoni ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste24.10.2006. u 20:26 - pre 214 meseci
Citat:
cynique: Mora da je slučajnost da su HP, Cisco, Yahoo, VMware, Google, i Sun osnovali friški diplomandi sa Stanforda. Po ovom reportu bi kumulativno sav revenue od 4000 IT kompanija koje su osnovali graduates sa MIT-a napravio 24. najveću ekonomiju na svijetu. Sprega između univerziteta i "žive ekonomije" je u USA svjetlosnim godinama ispred EU, i to ponajviše možemo zahvaliti uplitanju države u visoko školstvo.


Kako te cinjenice ti tumacis, cynique? ZASTO su "friski diplomandi" sa Stanforda toliko uspjesni u USA ekonomiji? Zato sto se na Stanfordu uci nesto sto se ne uci na drugim univerzitetima, ili zato sto su diplomandi sa Stanforda "olde boys club", ekipa koja moze da otvori (finansijerska) vrata koja boranija pokupljena s koca i konopca, citaj Indija, Kina i inih do juce vrlo nerazvijenih podrucja ne mogu?

Citat:
Ivan Dimkovic: @Apatrid,

Na sangajskoj listi top 500 univerziteta, medju prvih 20 univerziteta 18 su iz USA - toliko o "izuzetcima koji potvrdjuju pravilo" - naravno da USA ekonomija ima udela u IT tehnologiji, ali primeti da je EU GDP veci od USA GDP-a, i da ima dosta EU zemalja u kojima je GDP-per-capita sasvim uporediv sa USA - dakle, ne vidim neki problem da se kupuju strucnjaci i od strane EU zemalja ako su dobri (Nemacka, primera radi, ima zakon da ako primas vise od, trenutno, 96000 EUR godisnje, mozes dobiti odmah dozvolu nastanjivanja za sebe i svoju familiju i sl... - sto je dizajnirano da privuce menadzere i visoke strucnjake u industriji)

Bice da je nesto drugo onda. Go figure.


Ja nijesam negirao da postoji "nesto drugo". Americki model je definitivno uspjesniji u ovom poslu, tu sumnje nema. Ja samo tvrdim da je "sve ostalo" (sistem, novac, "americki san") mnogo veci faktor od "suvog" kvaliteta skolstva. Racunarsku industriju u Americi "nose" WASPovi samo ako racunas ko je u menadzmentu, a to je neka druga prica.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste24.10.2006. u 20:37 - pre 214 meseci
Izvinjavam se, ovo sam naknadno vidio...

Citat:
Ivan Dimkovic: Imali smo diskusiju o USA univerzitetima na ovom sajtu, i vindic8or je lepo pokazao, uz pomoc zvanicne statistike - da na USA univerzitetima ima 3% stranaca koji rade tamo. Nije valjda moguce da 3% stranaca cine 100% eksperata :-)) Uzgred, a sta sprecava EU univerzitete da plate elitu?


Ja nijesam rekao da USA univerzitete drze stranci, Ivane. Da to tvrdim, logicki bi slijedilo da tvrdim i da USA univerziteti jesu najbolji, jer su ljudi platili akademski krem. Ja sam tvrdio, i jos uvijek tvrdim, da u americkoj INDUSTRIJI radi elita iz svih krajeva svijeta.

Dosljaci trce za lovom, lova je (na ovom kontinentu) u privatnoj industriji, ne u akademskim krugovima.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net.



+7181 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste24.10.2006. u 20:50 - pre 214 meseci
Citat:

Ja sam tvrdio, i jos uvijek tvrdim, da u americkoj INDUSTRIJI radi elita iz svih krajeva svijeta.


Zasto mislis da EU firme nisu u stanju da plate elitne strance dovoljno da oni dodju da rade? Evo ja znam za nekoliko slucajeva vrlo finog placanja stranaca, u EU firmama, koji su bukvalno kupljeni za dobre pare.

Citat:

Dosljaci trce za lovom, lova je (na ovom kontinentu) u privatnoj industriji, ne u akademskim krugovima.


Uh, cek da nesto razjasnimo - ono sto Cynique i ja tvrdimo da USA univerziteti stvore mnogo vise uspesnih startupa...

E, sad - da vidimo:

1. Da li EU ima kapital i pristup trzistu novca - ne bih rekao da nema, ali nema VC kulturu - koja je inace zaceta u USA, ali opet - to je sistemski problem
2. Da li EU ima zakonsku regulativu koja sprecava placanje stranaca koliko treba da bi oni dosli? Cisto sumnjam.
3. Da li EU ima univerzitete? Ima - da li ti univerziteti mogu da zaposle strance? Cini mi se da i te kako mogu :-)

Problem je u sledecem:

1. EU univerziteti su troma svetilista profesora koji su svi u dilu jedni sa drugima i guraju jedni drugima projekte - nacin finansiranja EU univerziteta je podesen tako da nema bitke za novac kao u USA koja stvara plodno tlo za konkurenciju - samim tim, nema ni puno akcije - sto bi je bilo kad svi jedu iz istog kazana.

2. Inovacija u EU je skuplja nego u USA - troskovi zastite intelektualne svojine su nesrazmerno veci nego u USA - sto otezava proboj malih firmi, i cini ih automatski u losijem polozaju u odnosu na firme u USA. (ne zelim da se raspravljam ovde sa GNU-ovcima oko njihovih stavova da su patenti zli - otvorite neku drugu temu za to)

3. VC kultura u EU je rudimentirana u odnosu na USA - ako pitas prosecnog francuskog studenta sta bi on da radi - dobices odgovor da njemu najvise lezi da se zaposli u nekom kongolomeratu, i da prodje probni period tako da ga je jako tesko otpustiti - zakoni su takvi, drzava je sama kreirala takvu filozofiju koju mladi uce od malih nogu.

4. Mnoge EU drzave su skoro pa socijalisticke - sto u prevodu znaci ogromne troskove poslovanja za poslodavce - em sto tesko mozes da otpustis radnike, em sto oni jako puno kostaju kada se dodaju svi porezi, osiguranja, dodatni troskovi i sl... sve to ne ide u ruku malim firmama koje ne raspoloazu sa vecim sredstvima, i potenciraju mamute poput Siemens-a i sl...


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste24.10.2006. u 21:44 - pre 214 meseci
Ja ni tebi, ni cynique, ne protivrjecim po pitanju proliferacije novih startupa u Americi, Ivane.

Ali, ja sam u prilici da zivim u necemu sto je "nesto izmedju" Evrope i USA, zemlji koja je, za vecinu Amera, cista KOMUNJARSKA tvorevina, a koja, da vidis, ne kuburi sa svojom tehnoloskom moci. Kanadi je njeno parce kolaca u tom poslu "puna saka brade" za njenih 30 miliona stanovnika.

Vi, gospodo, zaboravljate da je Amerika tradicionalni "centar svijeta" za racunarsku industriju. To se ne mijenja preko noci. Ovdje je, 50 prvih godina, pravljeno sve sto se zove "racunar". I jos uvijek se pravi.
U "hadziluk" se ide u Ameriku. To je velika stepenica koju tek treba preskociti.

"Evropa" kao koncept tada nije postojala, to je bio razdvojeni skup americkih vazala, sa mnogo manjom koncentracijom novca, tehnologije, moci. Sva ta "evropska" prica nesto je sto jos uvijek izranja. U smislu "ujedinjenja", funkcionisanja kao jedno zajednicko trziste, koncentracije kapitala, pumpanja finansijskih i industrijskih "misica". Cekaj, Ivane, nije li i tvoj Ahead nesto nestandardno za Evropu i Njemacku, kompanija novog doba i novog racunarskog svijeta? SAP? Nokia? Eriksson? Alcatel? Otkud padose ta imena, s Marsa?

Sad, ja razumijem zasto frkcete na birokratiju i to uopste, ali uopste, ne pokusavam da branim. Cak ne mogu o tome ni da pricam, ne pratim previse rad EU (sem ono sto ima direktnog uticaja na stari kraj) i rado bih podvukao rep i izvukao se iz te price.

Znam jednu stvar. Jedina ekipa sa kojom sam se osjecao inferioran po pitanju sustinske, fundamentalno "naucne" strane u mom obrazovanju, nijesu bili ni Ameri ni bilo ko sa Zapada. Ruje i Indusi, sto i nije neko cudo (ovdje odreda dolaze sa doktoratima i magisterijima da rade posao koji ja radim), ali i Rumuni i Bugari, sto mi nije bilo bas po volji. Ono, da tresu fundamentalne koncepte koji se na faku uce, a ti nijesi.

Sto se ekipe sa ovog kontinenta tice, inferioran si i to ihaha, ali na drugi nacin. Sto nijesi dio ovog sistema (tvoji ispisnici i profani sa faka kao tvoj "network"), sto, sve i da ne znam kako govoris jezik, nikad neces bit "ekipa iz kraja", takvi dilovi. Ne ono sto si na faku naucio, nego koga si tamo upoznao i s kim si se druzio.

Moja iskustva, vi citajte zvanicne liste ako to vise volite. Ali, da znate, istoriju pisu pobjednici, a i te liste sastavljaju (i kriterijume odredjuju) ljudi sa ovog kontinenta. Jer, uspjesnost u racunarskoj industriji, zato sto je to jos uvijek poprilicno AMERICKI fenomen, jos uvijek je mnogo laksi za domoroce, a u odnosu na doseljenike.

Nagledao sam se ja startup-a gdje su frontmen-i WASP-ovi, a tu negdje se mota ili kakav zuca, ili kakav Ruja, ili kakav Indus (ove ostale da i ne spominjem, statisticka su greska), WASPic postane CEO i napravi kompanijetinu (i ime), ova ekipa iz sjenke namlati paruljine pri IPO i zbrise (nazad) u anonimu.

Mnogo je tu faktora, ali obrazovanje, cista fundamentalna teorija koja se pokupi na faku... nema tu nikakve mudrosti na americkim univerzitetima. Jaki su, mnogo su jaci, u domenima pruzanja studentima sanse da se (prakticno, u laboratoriji) susretnu sa stvarima koje se trose u realnom zivotu. Ali, to biva ponisteno poslije prvog posla (na americkom kontinentu), jer ta prakticna znanja se dodatno izbruse poslije faka, u industriji.
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste24.10.2006. u 23:34 - pre 214 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
...nacin finansiranja EU univerziteta je podesen tako da nema bitke za novac kao u USA koja stvara plodno tlo za konkurenciju...


A jel pristalicama Americkog kapitalizma ikad palo na pamet, da se u nekim dijelovima naseg plavog planeta gleda malo i socijalno, tj. - nije ti u interesu da par tisuca ljudi izgubi posao samo radi financijske racunice.

Progres ili ne-proges, konkurencija ili socijalna-orijentacija, ja cu svaki put svoj potpis stavit da ovaj svijet ide malo lakse, ali da se bolje zivi. Jer ako ces u procesu proizvodnje jednog high-tech uredjaja direktno ili indirektno sutnut ljude na ulicu, jebo taj uredjaj.

Toliko od mene.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste24.10.2006. u 23:53 - pre 214 meseci
Citat:
Apatrid: Kako te cinjenice ti tumacis, cynique? ZASTO su "friski diplomandi" sa Stanforda toliko uspjesni u USA ekonomiji? Zato sto se na Stanfordu uci nesto sto se ne uci na drugim univerzitetima, ili zato sto su diplomandi sa Stanforda "olde boys club", ekipa koja moze da otvori (finansijerska) vrata koja boranija pokupljena s koca i konopca, citaj Indija, Kina i inih do juce vrlo nerazvijenih podrucja ne mogu?


Da, između ostaloga što su im i akademski programi mnogo jači i praktičniji. Otužno je da jedan MIT brucoš odsluša SICP prvi semestar i već zna više o programiranju nego 95% mojih kolega koji će sutra mahati diplomom softver inženjera.

U akademskoj zajednici gdje studenti jedva čekaju da se "riješe ispita" a znanje iz struke im je zadnja rupa na svirali (jer diploma je odskočna daska za bijeli svijet, tko je još vidio da misaoni radnici (knowledge workers) prodaju svoje znanje..), gdje država dirigira upisnim kvotama na fakultetima i (naravno) jednako plaća jednog dozlaboga društveno-beskorisnog asistenta turkologije ili kroatistike na filozofskom i jednog na ETF-u čija je realna tržišna vrijednost 3-10 puta veća od državne crkavice, zbog čega i ostaju na faxevima raditi samo paraziti koji pišu doktorate o besmislicama kao što su implementacija monitora u ARM asembleru (vidio svojim očima) i studentima predaju po zastarjelim programima o zasterjelim tehnologijama. Moj profa iz OOP-a je prošle godine na predavanju napisao kod oblika:

Stack s = new Stack();
...
int a = s.Pop()*s.Push() + s.Pop();

i onda je išao optuživati bug u MS-ovom kompajleru da kod ne producira rezultat kao što je za očekivati. Iz aviona je jasno da lik ima točno 0 linija koda produkcijskog iskustva, i da bi vjerojatno jednog dana napisao nešto tipa: a = a++; bez puno razmišljanja što bi tu moglo biti krivo. Ja (obično se štrecnem kad netko iz neznanja pljuje po MS tehnologijama) sam mu poslije neš pričao o točkama sekvenciranja i nedeterminističkom redoslijedu evaluacije, nije se ni potrudio shvatiti. Ali zašto i bi, ionako u 2006. godini predavati pred-predstandardni C++ po knjizi Grady Boocha iz '92 je nešto što mu se, eto "može". Taj je lik izabran za dekana prije par mjeseci BTW :)

Mislim sve je to u redu da su u USA više prisutni izvori financiranja, da su studenti poduzetniji i više okrenuti komercijalnoj eksploataciji svojih ideja (gdje je na MIT-u uobičajeno da Paul Graham dođe davati savjete o startupima, na mom faksu Goran Radman (glavni čovjek MS-a za jugoistočnu Europu) najavljuje blisku propast domaćeg IT-a, baš zbog prevelike ovisnosti o državi i nedovoljne konkurentnosti :)

Ne sumnjam ja da u EU postoji dovoljno pametnih i sposobnih ljudi da naprave europsku verziju Silicijske doline, ali to se neće dogoditi u bliskoj budućnosti, barem dok brutalni tržišni darvinizam ne zamijeni socijalno-osjetljivu državnu kasu. Od Shockleyeve jednadžbe za pn-spoj u svakom od stotina milijuna tranzistora od kojeg je izgrađen praktično svaki CPU, pa do Googleovog super-skalabilnog MapReduce algoritma, sve je to moglo biti napravljeno u EU tvornicima znanja, ali nije. Umjesto da internship bude mandatoran za svakog studenta, ovdje si fakin presretan ako sakupiš imalo praktičnog iskustva do kraja faksa. Sve dok akademija bude podilazila akademicima karijeristima kojima je jedini cilj sačuvati svoju katedru na što duže vremena, a takvih su domaći univerziteti prepuni. Treba netko Spolskyu platiti kartu do brdovitog Balkana, pa da vidi što su JavaSchools^2.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste25.10.2006. u 00:49 - pre 214 meseci
Citat:
cynique: Da, između ostaloga što su im i akademski programi mnogo jači i praktičniji. Otužno je da jedan MIT brucoš odsluša SICP prvi semestar i već zna više o programiranju nego 95% mojih kolega koji će sutra mahati diplomom softver inženjera.


Cynique, pripadamo dvijema generacijama, ti si ova nesrecnija, cije su obrazovanje zigosali ratovi na Balkanu. Bjezeci glavom bez obzira od cisto politicke strane tih desavanja, da te upozorim da je projekcija tvog trenutnog mikrokosmosa nezgodna za izvlacenje zakljucaka.

Moja generacija je dobila solidno obrazovanje, najvise zahvaljujuci biznisu sa oruzjem koji je lijepu kintu donosio bivsoj SFRJ. Nekih kasnih 80-tih su i beogradski univerzitet i zagrebacko sveuciliste, bili mnogo blize zapadnim normama nego sto je to, sudeci po tvojoj prici, sad slucaj. Moji profesori i asistenti su masovno dobili svoje diplome na americkim univerzitetima. Mnogi od njih, kad je pocela igranka, su se vratili u Amerike i druge krajeve da nastave karijere na njihovim univerzitetima. Racunaj na skori povratak na normalno stanje stvari.

Imao sam i ja likove da se upiskis od smijeha, necu da navodim ni imena ni dogadjaje javno, ali da ti kazem da takvih likova svugdje ima. Zena mi zavrsava magisterij pod stare dane (duga pauza zbog djece, mora) i imam iskustva iz prve ruke sa visokoskolskim obrazovanjem na sjevernoamerickom kontinentu.

I dalje se sa tobom i Ivanom ne slazem po pitanju vrednovanja ovdasnjih univerziteta. Snaga je u industriji (to je vjeciti univerzitet), njihove obrazovne institucije nijesu takva baba Roga kako to izgleda. Te liste najboljih univerziteta se pocesto prave na osnovu rezultata koje njihovi studenti postizu, a to je biased, kako sam vec pokazivao.

Ameri su lideri, to je fakt. Izdaje me jezik, ovdje postoji elegantna engleska fraza: "it's their to lose". Ameri nijesu zadovoljni svojim akademskim sistemom na jednom drugom planu. Otvori bilo koji noviji "IEEE proceedings in Computer Sciense" i pogledaj imena autora. Posto se naucni radovi drukaju kao na serijskoj traci, broj nije nikakvo mjerilo, pa se koriste drugi koeficijenti, koliko puta je rad referenciran od strane drugog naucnog rada.

U tom, fundamentalnom domenu, Indusi i ostala ekipa ne da smanjuju jaz, nego se ovdje ekipa zestoko zbog toga brine. Nema tapije ni ekskluzivnosti u nauci. Ovaj drugi aspekt, ekonomski, je vec deseta prica, ali ja to uopste ni ne negiram.

Ukljucio sam se u ovu pricu, 'ajde da odlutam u "ad hominem" (ali samo zato sto je vezano za temu) vode, da pariram Ivanovoj tezi o univerzitetima. Mislim da je njegovo gledanje na tu temu poprilicno obojeno jednom karakteristicno njemackom (bar ja tako mislim) bojom :). Generalizacije su losa stvar, ali ako sam nesto uocio iz rada sa Siemens-ovim inzenjerima (dosli , vo vremja ona, u Kanadu, partnership sa kompanijom za koju sam tada radio), je da je njihova organizaciona struktura (hijerarhija) bila striktno vezana za obrazovanje. Maltene, nije bilo menadzera bez magisterija. Nivo direktora, doktori nauka. Toga u Sjevernoj Americi nema :). Univerzitet je preduslov da se otvore vrata od industrije, sva ostala akademska dostignuca su neki poluplus (koji relevantno iskustvo lako negira, UBR) kad trazis posao, nikad uslov.

Ti Njemci sto tad dodjose, nijesu bili nimalo lose bili obrazovani, cak naprotiv. Kad su me iz rovova (R&D kockice) dovukli da pricam sa kupcima zbog nekog cudnovatog desavanja sa sinhronizacijom, najvise sam se preznojio kad sam pricao sa Deutsche Telecom likom. Tip je doktor nauka, poslije na mrezi iskopao gomilu radova koje je odradio. Meni se cini da je ta integracija industrije i obrazovnih institucija mnogo sveobuhvatnija u Evropi. Da Ivan toj strani americke price daje previse znacaja.

Ti "moji" Njemci (mada to nije bila bas svakodnevna boranija, vjerovatno su probrali ekipu koju su poslali u Kanadu) su bili vrlo teoretski potkovana sorta, vise nego vecina ekipe ovdje. Ono sto je kod njih bilo razlicito je u cisto kulturoloskim domenima. Bili su previse (njemacki) pedantni sa procesima i radili su (fizicki, broj sati) manje od nas. Obrazovanje nije bilo faktor.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste25.10.2006. u 02:37 - pre 214 meseci
Citat:
z@re: A jel pristalicama Americkog kapitalizma ikad palo na pamet, da se u nekim dijelovima naseg plavog planeta gleda malo i socijalno, tj. - nije ti u interesu da par tisuca ljudi izgubi posao samo radi financijske racunice.

Naravno da jeste to u interesu jer ti nije u interesu da drzis visak radnika zbog kojih ti je kompanija nekonkurentna na trzistu i zbog cega na kraju ta firma moze da propadne i svi ti radnici da izgube posao.

Citat:
Jer ako ces u procesu proizvodnje jednog high-tech uredjaja direktno ili indirektno sutnut ljude na ulicu, jebo taj uredjaj.

Ali taj high-tech uredjaj ce drzavi preko poreza da donese dovoljno para da se naprave druga radna mesta gde ce drugi ljudi naci posao. Forsiranje netrzisne ekonomije samo trenutno spasava radnike ali ultimativno vodi u propast.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste25.10.2006. u 02:51 - pre 214 meseci
Citat:
srki: Ali taj high-tech uredjaj ce drzavi preko poreza da donese dovoljno para da se naprave druga radna mesta gde ce drugi ljudi naci posao.

Da, vidi se iz priloženog.

I tako, da bi SAD zadržale poziciju lidera u IT-u ili da bi Kina imala najveći privredni rast za nekoliko decenija će ekosistem Zemlje da kolabira.
(Aludiram na Kyoto sporazum i porast zagađenja u Kini.)

"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste25.10.2006. u 07:19 - pre 214 meseci
Buduci da nisam ekspert, samo I.stepen fakulteta, cesto sam na margini. Ali, margine su cudna stvar, tamo su nekad napisane najvaznije stvari.

Amerika je super u IT, OK. Amerika je izmislila montaznu traku za aute, OK. Sada, uprkos svoj ekonomskoj i menadzerskoj sili, otac autoindustrije, "Ford", priprema katanac za na vrata! Kako to objasniti? Amerika je mnogo profitirala od jedinstvene i velike drzave. Mnogi pojedinci su tu trazili i nasli sansu da naprave nesto i da se obogate. Postepeno su njihovi proizvodi poceli da se probijaju i izvan SAD, najcesce opravdano. Nekad su to bili cudni proizvodi po merilima ostalog sveta - za jednokratnu upotrebu, kratkog veka, niske cene.

Verovatno je rec "Singer" jedna od najpoznatijih reci na nasoj planeti, po sivacoj masini. Moja majka je ima vec nekih 60 godina. Ta masina je tehnolosko savrsenstvo, retko kad sam video nesto slicno, nema dileme. Sticajem okolnosti, u zadnje vreme kupujem neki sitniji alat iz SAD i male aparate, pribliznog ranga kao sto je spomenuta sivaca masina bila u svoje vreme - namenjeno sirokoj potrosnji. Uzas! Kvalitet neujednacen od proizvoda do proizvoda (razlicitih proizvodjaca) pa i sam jedan proizvod ima neke segmente dobre, neke ispod kritike i sve nesto tako. To vise nije ona Amerika od ranije. Ponavljam, radi se o jeftinijim stvarima, za siroku potrosnju, koje nisu uvek merilo, ali su dobar indikator. Oni su se malo uspavali svojom tehnoloskom nadmoci i poceli da se ponasaju slicno mnogima u slicnoj situaciji. Najbolja stvar koju kupujem u SAD je "Made in Brazil"!

Istovremeno, jaka i centralizovana drzava, sa prilicno skolovanih ljudi, kojima je omoguceno da rade i zarade - Kina, pocinje da pravi proizvode u stilu onih iz ranije Amerike. Divlja borba za prezivljavanje se u SAD iz obicnog zivota i pionirskih vremena, prenela i u ekonomiju, ali to ne moze vecito tako. Shutlle se srusio, Enron se "srusio", "Ford" se rusi i jos niz slicnih. A kad nestane para, onda se sve okrene naglavacke. Za tili cas ce "utvrditi" da njihove skole "ne valjaju", da sanjaju pogresne snove o "americkom zivotu", da su za sve "krivi imigranti" i sve ostalo, vec vise puta vidjeno po drugim drzavama.

Nisu samo ne-Amerikanci protiv nekih postupaka MS-a, nikako! Cekaj samo da dovoljna kolicina ljudi shvati da je MS (B.G.) od njih namerno pravio imbecile, pa ce mozda i sami potrosaci tuziti! Ranije se nije mogao zamisliti neki americki film a da glavni glumac ne pusi i to bas upadljivo i dubokoumno, a gde su sada cigarete i njihova duvanska industrija? Neko ce mozda reci da se ne moze porediti dim i IT, ali medicina je cudesna stvar, naci ce advokati neke sindrome - "namerno stvaranje zavisnosti od Interneta, manipulacijama potsvesti", "trovanje psihe agresivnim igricama" i bog zna sta sve jos.

Rusi su nekad pravili Faberge Egg, koja su onda za industriju i tehnologiju, bila nesto nalik na sadasnji tehnoloski nivo IT-a.

Citat:
Naravno da jeste to u interesu jer ti nije u interesu da drzis visak radnika zbog kojih ti je kompanija nekonkurentna na trzistu i zbog cega na kraju ta firma moze da propadne i svi ti radnici da izgube posao.
A sta ce biti kad SVI radnici budu otpusteni, kad kompanija propadne nacisto? Opet ce drzava morati da glumi socijalu. SAD poznaje i takva vremena, nista novo. Ali, svest ljudi se promenila, nece ih sad moci izbaciti na ulicu kao nekad. Amerika vec prlicno dugo ima stabilan period, ali oblaci su na vidiku.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net.



+7181 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste25.10.2006. u 07:21 - pre 214 meseci
Citat:
z@re
A jel pristalicama Americkog kapitalizma ikad palo na pamet, da se u nekim dijelovima naseg plavog planeta gleda malo i socijalno, tj. - nije ti u interesu da par tisuca ljudi izgubi posao samo radi financijske racunice.


Hehehe jao kako lep argument - da, zato ce, recimo, Francuzi u jednom momentu morati da otpuste mnogo vise ljudi nego da su imali normalnije zakone - samo gledaj. Onda cemo razgovarati ko je zapravo bio "humaniji" :-)

Pritom, od te silne "socijalne pravde" malo koja mlada osoba moze da dobije posao - jel to to socijalno gledanje na koje se pozivas?

Citat:
Not now, John!
I tako, da bi SAD zadržale poziciju lidera u IT-u ili da bi Kina imala najveći privredni rast za nekoliko decenija će ekosistem Zemlje da kolabira.
(Aludiram na Kyoto sporazum i porast zagađenja u Kini.)


Dokle smo mi dosli - do Kyota... e, pa stvarno :-)

Citat:
Tdjokic
Nisu samo ne-Amerikanci protiv nekih postupaka MS-a, nikako! Cekaj samo da dovoljna kolicina ljudi shvati da je MS (B.G.) od njih namerno pravio imbecile, pa ce mozda i sami potrosaci tuziti


Ne ide sa vama zilotima - cenim da je vise ljudi postalo bogato nego sto su postali imbecili koristeci MS-ov softver. Permanentno ostecenje mozga slusajuci RMS-ovu halucinogenu verziju sveta je daleko stetnije po mladi organizam ;-)

Citat:

Istovremeno, jaka i centralizovana drzava, sa prilicno skolovanih ljudi, kojima je omoguceno da rade i zarade - Kina, pocinje da pravi proizvode u stilu onih iz ranije Amerike. Divlja borba za prezivljavanje se u SAD iz obicnog zivota i pionirskih vremena, prenela i u ekonomiju, ali to ne moze vecito tako. Shutlle se srusio, Enron se "srusio", "Ford" se rusi i jos niz slicnih. A kad nestane para, onda se sve okrene naglavacke. Za tili cas ce "utvrditi" da njihove skole "ne valjaju", da sanjaju pogresne snove o "americkom zivotu", da su za sve "krivi imigranti" i sve ostalo, vec vise puta vidjeno po drugim drzavama.


Amerika i Engleska bice zemlja proleterska - u prevodu ;-) Sad mi je konacno jasna ta magicna veza izmedju Linuxovaca i "onih drugih" :-) Elem, Tomo - sasvim je normalno da se americka ekonomija usporava - ali trenutno su oni i dalje lider u IT-u - kao sto ce u buducnosti mozda Kinezi biti lider u IT-u - ali, jedno je sigurno, taj buduci lider u IT-u ce biti vrlo vrlo kapitalisticka zemlja - ni nalik EU-u :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: EU preti zabranom prodaje Windows Viste

Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21

[ Pregleda: 55674 | Odgovora: 406 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.