Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

da li je m$ IE mrtav...

[es] :: Web razvoj :: da li je m$ IE mrtav...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 6651 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...28.05.2003. u 19:27 - pre 255 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
...
1. MS je privatna kompanija, i sve dok posluje po zakonu moze da stavlja u njihov OS sve sto im se pozeli

Ne vidim kakve veze ima „poslovanje po zakonu“ sa stavljenjem u OS „svega što im se poželi“. Koliko ja znam, oni mogu da stave u svoj OS apsolutno sve što požele, jedino je pitanje da li je prodaja i distribucija takvog softvera dozvoljena (zakonita).

Citat:

3. Bilo koji napredni korisnik ima izbor da koristi neki drugi OS (Linux, BSD, Solaris, BeOS, QNX, OS/2, ...) ili da ako je dokon napise svoj sopstveni OS. Kad je tako, sto ne se bi dohvatio lemilice pa napravio i svoj racunar, a ne da finansira korporacije tipa Intel/AMD/ASUS/Dell/HP...

http://www.opencores.org/ za one koji se odluče da zaista krenu ovim drugim putem.

Citat:

I objasni mi, ako znas, da li je manja "velika tajna" da korisnik mora da rekompajlira kernel ako hoce da koristi soft-modem, i slicno - ili ce pozvati firmu koja mu je prodala komp/modem i oterati ih u materinu, jer ga make-ovanje ni malo ne interesuje. Bolje da uzme neku knjigu da cita ili da otputuje negde nego da nauci da kompajlira kada ga programiranje ne interesuje u zivotu, kao sto mene ne interesuje ciscenje karburatora.

A zar ne treba ti da dobiješ sistem sa već prekompajliranim kernelom za soft-modem koji je integrisan u tvoj sistem? Znači, operativni sistem se kupuje uz računar (bar tako rade svi na koje se ti pozivaš), i samim tim je on već podešen za hardver koji je u njemu.

Evo, baš je valjda na Tajlandu počeo HP da prodaje notebook-ove sa GNU/Linux-om za $450. Sigurno je modem integrisan, i najverovatnije softmodem. Da li zaista misliš da korisnici moraju da prekompajliraju kernel da bi im on radio?

Znači, pozicije su drugačije (iza jednog stoji već poveća količina novca, iza drugog tek od skora), tehnologija je dosta slična (tj. i jedan i drugi su jednako neprijateljski prema korisnicima ako moraju sami da ih instaliraju i podese).

Uostalom, Sharp Zaurus (PDA sa GNU/Linux-om) koriste mnogi koji nemaju veze sa GNU/Linux-om, i ništa im ne nedostaje. Trenutno je situacija takva da većina računara dolazi sa „integrisanim“ Windows-om, i tu je jedina jednostavnost u svemu tome.

Nemam ja ništa protiv toga, ali valja posmatrati stvari sa realnog stanovišta, a ne reći kako je Windows toliko lak za korišćenje da ga i neko ko nema veze može koristiti bez problema.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
195.252.103.*



+3 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...28.05.2003. u 23:08 - pre 255 meseci
Citat:
degojs:
A ko te to sprecava da odaberes jedno ili drugo ili oboje? U Americi, bez obzira sto ljudi kod nas mislili o Amerima, uvek IMAS mogucnost izbora. Samo do tebe je da uradis ono sto zelis. Definitivno mozes da ides bilo kojim putem: kako napravis tako ce ti i biti.



Ne zivim u Americi.
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...31.05.2003. u 21:46 - pre 255 meseci

ok, nazad na temu. i tim bray ima ponešto da kaže o ovome..

Citat:

I Blame Microsoft (I’ve always wanted to use that as a headline. Try it sometime, it feels good.) But really, I do. The problem isn’t that CSS is too hard. The problem isn’t browser incompatibilities in general. The problem is specifically that Microsoft Internet Explorer is a mouldering, out-of-date, amateurish, out-of-date pile of dung. Did I say it’s out-of-date? As in past its sell-by, seen better days, mutton dressed as lamb, superannuated, time-worn. It’s so, like, you know, so twentieth-century.


http://www.tbray.org/ongoing/When/200x/2003/05/28/CSS-IE

 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.attbi.com



+18 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...01.06.2003. u 00:59 - pre 255 meseci
IE nije mrtav, ali zato Netscape jeste (AOL - MS settlement). Uostalom nova verzija IEa je u razvoju za novi Windows.

Ne znam da li ce imati tabbed prozore, mouse gestures i ostale kerefeke, ali IE ionako ne sluzi tome.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...01.06.2003. u 03:58 - pre 255 meseci
netscape je možda mrtav, ali mozilla na sreću živi i to punim plućima..

a što se ie tiče, dobro, ako nema te "kerefeke", da li će da bar radi posao browsera kako treba (ne nekim posebnim redom):

1) CSS 2.0 (standard star samo 5+ godina! -- vekovi za IT industriju)
2) potpuna PNG podrška (isto standard, 7+ godina, onda zbog patenata oko GIFa, i zbog aplha-transparentnosti)
3) sigurnost (<input type crash /> ;)
4) brzina (čitaj, iako je duboko integrisan u operativni sistem, šiju ga i mozilla i opera ;)
5) pop-up (and pop-under) blocking
6) banner blocking
7) bolja kontrola privatnosti


a evo i dokaza da je ie mrtav.. direktno iz usta m$:
Citat:

Host: Brian (Microsoft)
Q: when / will there be the next version of IE?

A: As part of the OS, IE will continue to evolve, but there will be no future standalone installations. IE6 SP1 is the final standalone installation.


dugački url sa m$ sajta..

ovo u prevodu znači da svi korisnici vindouza pre w2k3 server su zauvek osuđeni na maximum ie6sp1.. a uzevši u obzir očekivano sporije probijanje novih verzija vindouza na tržište (zbog novih načina licenciranja)... hm... (hint za razmišljanje.. koliko je ljudi još koristilo win<95 kada je izašao w98 (tri godine). a koliko ih i dan danas koristi w98, pet godina nakon što je izašao...)


a evo i nastavka na ovu temu od strane tbray-a

Citat:
Apologies? So, should I apologize for (a) using the headline “I Blame Microsoft,” (b) saying Internet Explorer is stupidly, offensively out of date, and (c) saying it was an amateurish pile of dung? Hmm... No, no, and yes. The latest IE6 is, I believe, a direct descendant of, and still built around, the legendary “Trident” renderer/DOM tool built by Adam Bosworth’s band of merry men for IE4. It was an impressive piece of software and, when it arrived, a quantum leap forward in browsercraft. It’s just that the world and browsercraft have moved on, and IE hasn’t.


http://www.tbray.org/ongoing/When/200x/2003/05/30/CSS26

 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.attbi.com



+18 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...01.06.2003. u 05:45 - pre 255 meseci
Ne znam dovoljno o IEu i planovima MSa da ti kazem sta je u planu za sledecu verziju. Ali zato od tih stvari koje si nabrojao, 5 i 6 se skoro sigurno nece desiti zbog dreke koju bi ljudi digli oko toga. MS je u nezahvalnoj poziciji sto se tice gomile stvari - ljudi pljuju paint, ali kada bi neko seo da uradi najjednostavniji photo editor sa layerima (nije toliko tesko), i da to stavlja u OS, onda bi se ljudi zalili da MS hoce da pojede Adobe. Zato i IE nema blokiranje, mouse gestures, tabove i ostale 'kerefeke' - nije cilj napraviti uber-browser, vec napraviti dobar rendering engine a da ostale stvari rade 3rd party firme. Ne znam da li shvatas to sto pokusavam da kazem, ali nije MS tu da napravi najbolji browser na svetu. Za to sluze drugi.

Stvarno ne znam sta fali kontroli privatnosti, ali kao sto rekoh, ne razumem se u to. Slicna stvar i sa sigurnosti - sam IE (IE rendering) nije nista gori od drugih browsera po pitanju sigurnosti. Omaske su naravno bucnije, jer je mnogo veca vest kada vodeci browser ima bug nego neki koji ima 5% market sharea. Sto je naravno i logicno.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...01.06.2003. u 05:57 - pre 255 meseci
ne znam da li si ikada koristio mozillu (bar nedelju-dve), a ako nisi, probaj, pa ćeš shvatiti zašto su pop-up i banner blocking obavezni (a ne samo sastavni) deo browsera (čim probaš, nećeš moći da živiš bez njih..)

drugo, što se parsing i rendering engina tiče, on nikako nije dobar.. vidi šta kaže tbray, to je sve nabudženo još iz verzije 4.. praistorija be.. (a ostaće još duuugi niz godina u najkorišćenijim vindouzima po kućama, a ja ću ubijam od posla dovijajući se da mi stranica vidi lepo u njemu...)
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.attbi.com



+18 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...01.06.2003. u 06:12 - pre 255 meseci
Vidi zombie, nisi me shvatio. Znam sta je popup blocker i koristim to u IEu (imas dzabe programe koji se integrisu u IE i to rade). Ali MS *ne moze* da napravi blocker. Shvatas? Secas se sta je bilo sa Office XPom i Smart Tagsima - odmah su ljudi digli dzevu kako eto MS hoce da menja content na stranicama (sto nije bilo tacno). Kakvo crno blokiranje reklama, pa za to se ide na antitrust sud, ne za integraciju browsera! Zamisli sada MS blokira pop up sa reklamom recimo Apple-a, pa sta mislis da bi se desilo?! Microsoft ne moze da radi ono sto mogu da rade manje firme - to je jednostavno tako.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...01.06.2003. u 20:26 - pre 255 meseci
ok.. razumem šta hoćeš da kažeš, mada nisam siguran da si u pravu..

korisnik i mozille i drugih mora svesno i namerno da uključi blockere (kao što može da poveća zonu bezbednosti, pa da ne radi neki skript na nekom apple sajtu ;).. no, nije bitno..

evo šta još neki ljudi pametiji od mene imaju da kaže na ovu temu...

Citat:

The announcement that Microsoft will no longer improve IE unless you buy its next OS (or subscribe to its MSN service), coupled with AOL’s announced willingness to play ball for bucks, raises slippery questions. If AOL is to use IE instead of its own Netscape browser for the next seven years, but IE will not change outside the Longhorn OS, will AOL users be stuck with IE6 until 2010? (IE6 was released in the year 2000.)


Citat:

If AOL abandons Netscape, will Mozilla keep going? If so, will Windows users who do not upgrade to Longhorn switch to Mozilla (or Opera), or will they keep using the current version of IE6 for the foreseeable future? If they do that, will web development methods freeze? What happens to CSS3 and XHTML 2 if the bulk of web users (including AOL users) “standardize” on a year 2000 browser for the next three to seven years?


http://www.zeldman.com/daily/0503c.shtml#cnet

 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...01.06.2003. u 20:45 - pre 255 meseci
Mislim, stvarno kako MS moze da blokira banere?

Posto IE drzi 95% browserskog trzista, u tom slucaju bi Commision Junction, ValueClick, MSN i druge advertizing kompanije nacisto propale...

Ili bi jos gora situacija bila da IE blokira sve banere osim MSN-ovih.. .Pa odrali bi im kozu sa ledja sa tuzbama...

A kad Netscape ili Opera blokiraju banere i popupove, koga jos za to boli uvo... Ionako ih niko ne koristi...
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.attbi.com



+18 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...01.06.2003. u 20:46 - pre 255 meseci
Veruj mi, upravo je to razlog zasto nema (i dugo vremena nece biti) pop-up blockera u IEu. A zamisli tek sta bi to znacilo za online retailere, kada bi browser sa 80-90% market share odejdanput poceo da ne prikazuje pop upove. Ma ne da bi tuzili Microsoft, nego bi morali da prosire I-5 i I-90 da bi cela Amerika mogla da dodje ovde da ih licno pljuje. To bi bilo ubitacno - odjedanput bi ceo pop-up model reklamiranja prestao da vazi. A lobi online retailera i svih ostalih nije bas slabasan.

Sto se tice ovog drugog, mislim da je u pitanju nerazumevanje sta je tacno IE. Kada se kaze 'IE' vise se misli na rendering engine nego na konacni proizvod koji ti i ja (dobro, verovatno ne ti :) ) koristimo. Browser ce i dalje da napreduje, pogledaj MSN browser ima gomilu dobrih fora, kao i MSN mail (3D text i jos ostale consumer forice). Cak ti i izgovara ime. Ajde. :) Poenta je da ce od sada do Longhorna browser i dalje da napreduje, u obliku MSN browsera ili AOL browsera. IE rendering engine ce po svemu sudeci ostati isti.

Ukratko razlika je sledeca: popup blocker, mouse gestures, tabbed interface = browser (MSN browser, AOL browser, NetCaptor (IE sa tabbed i popup blockerom). IE rendering engine je IE.

Ako te interesuje, pogledaj http://www.netcaptor.com - to je IE rendering engine sa svim tim foricama o kojim ti pricas (ad blocker, cookie manager, form completion, popup blocker, tabbed interface, itd.).

Inace ovde se i vidi jos jedna dobra stvar oko IE-a - solidan rendering engine koji mogu da koriste druge kompanije da prodaju bolje proizvode i da na taj nacin konkurisu Microsoftu i da zaposljavaju vise ljudi, a da potrosaci dobiju izbor. OSS varijanta ne zaposljava ljude, osim ako mislis da svima treba support za browser, a cak i onda ti ljudi nisu programeri. Znam da je na ESu mnogo popularno pljuvati Microsoft, ali nisu stvari toliko crno/bele kao sto deluje.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...01.06.2003. u 21:19 - pre 255 meseci
hm... ajde i da ti poverujem za sve ostalo, ali ovo da je ie rendering engine dobar... glupost..

većina stavki na mojoj listi je baš po pitanju zastarelosti engina..


a što se tiče pravljenja novog software-a na rendering engin-u, ja te stvarno *molim* da pogledaš recimo activeState Komodo. mozilla nije samo browser. osim gecko rendera, ima i ceo XUL (xml user interface language) user interface, XPI (cross platform programming interface), i mnoge druge stvari zbog kojih je mozilla u stvari ceo framework za pisanje aplikacija...

AS komodo http://activestate.com/Products/Komodo/ -- je win/linux IDE za nekoliko jezika: pyton, perl, php, tcl, xml, regex, webservise, XSLT (sa debuggerom), i još po nešto.. da vidiš kadve se aplikacije (koje imaju mnooogo malo zajedničkog sa samim browserom) mogu praviti na mozilla framework-u.. (i naravno, da se skupo prodaju za koju stotinu $$, što sumnjam da je slučaj sa netcaptor-om i sličnim zajebancijama..)

(a pravljenje skinovanih browsera sa par dodatnih stvarčica je toliko prosto na mozilla frameworku da ne mogu da ti opišem...)



// edit: evo setio sam se.. vidi kako se m$ odnosi prema programerima na njihovoj platformi..
Citat:

Register: "Whirling Dervishes Software, the company founded by Windows API expert Henk Devos, claims to have broken Microsoft's monopoly on applications that reside in Windows Explorer."

http://www.theregister.co.uk/content/4/30928.html
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.attbi.com



+18 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...01.06.2003. u 21:55 - pre 255 meseci
Nisam web developer, and I don't play one on TV, i verovatno mi zbog toga nista ne znaci CSS 2.0 ili providni PNGovi. Ocigledno nekome u Redmondu ta dva featurea nisu bili dovoljno bitni do sada jer bi inace bili implementirani. To sto ce neko ko zastupa CSS 2.0 da dize dreku sto IE podrzava CSS 1.1 (ili sta vec), to me ne cudi - to mu je posao. Ali ocigledno taj feature je neko procenio da sada nije bitan. Nije mi jasno sta se od toga dobija, i zasto je meni CSS 2.0 potreban - meni mnogo vise treba pop-up blocker. Onaj kome je to stvarno potrebno, moze lepo da plati $20-$30 i da kupi Operu - to je u stvari najobzbiljniji konkurent IEu. A takodje moze da ne plati nista i da koristi IE.

A sada na advocacy forum, imam jedno pitanje, interesuje me i tvoje misljenje.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...02.06.2003. u 15:37 - pre 255 meseci
Ja bih zakonom zabranio proizvodnju, deljenje ili prodaju softvera koji blokira reklame, popups i slično.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...02.06.2003. u 15:53 - pre 255 meseci
Ja bih zakonom zabranio prebacivanje kanala na TV-u za vreme reklama.

Ja bih zakonom zabranio ne gledanje u reklamu pored puta (onaj je valjda platio onome čiji je put da tu reklamu stavi, a ja taj isti put koristim „bez plaćanja“).

Gojko, dok god to nije podrazumevano podešavanje, čovek može da izabere tako nešto, ne kršeći nikakve moralne obaveze. Takođe, možda neko želi da ubrza učitavanje stranica, pa što onda ne bi izostavio neke slike (npr. one širine 468px, 60px i ko zna koje još).

Ti si bre pravi DCMA/TCPA/Palladium čovek. Ne brini se, izgleda će to i krenuti iz USA, pa stići i do nas :-P

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...03.06.2003. u 12:54 - pre 255 meseci
Citat:

Nisam web developer, and I don't play one on TV, i verovatno mi zbog toga nista ne znaci CSS 2.0 ili providni PNGovi. Ocigledno nekome u Redmondu ta dva featurea nisu bili dovoljno bitni do sada jer bi inace bili implementirani. To sto ce neko ko zastupa CSS 2.0 da dize dreku sto IE podrzava CSS 1.1 (ili sta vec), to me ne cudi - to mu je posao. Ali ocigledno taj feature je neko procenio da sada nije bitan. Nije mi jasno sta se od toga dobija, i zasto je meni CSS 2.0 potreban - meni mnogo vise treba pop-up blocker.


Tvoj stav da PNG & CSS2 nisu bitna opcija jednog brauzera svjedoci to da nemas pojma o cemu govoris, posto si sam i naveo da nisi web developer, ne mogu da te kritikujem :)

Sto se tice implemetacije PNG-a i CSS2 u IE. Kao sto je Zombie vec nebrojeno puta ovdje spomenuo PNG je standard koji postoji nekih sedam-osam godina, dok je CSS2 (kao standard!) napunio skoro pet godina!

Ljudi, da li vi imate predstavu sta znaci pet godina u IT-u, pogotovo na Webu?

Sto se tice Microsoftove dominacije, iliti kako neki vele monopola, na polju Web brauzera ne bih ja imao nista protiv istog da Microsoft implemetise validne standarde. PNG nazalost nikada nece zazivjeti, jednostavno iz razloga zato sto danas 95% surfera ne moze ispravno da vidi taj format, iskljucivo iz razloga zato sto je neko u Microsoftu odlucio da im taj PNG nije za sada toliko bitan.

Microsoft drzi 95% trzista, diktira standarde i nazalost danas od njega zavisi buduci tok razvoja Weba, posto se isti nisu udostojili da CSS2 integrisu, sta mozemo tek ocekivati od buducih tehnologija primjerice XHTML 2.0 i CSS Level 3?

Akutelna situacija na trzistu zabrinjava. Iz Microsofta najavljuju da ce se sledeci IE (sedma generacija) pojaviti iskljucivo sa sledeci Microsoftov operativni sistem - Longhorn OS. Odatle je svima jasno, da svi dosadasnji (vjerni) korisnici Microsoftovih platofrmi, od devedeset petice do XP-a zauvjek ostaju na IE 6.0, koji usput budi receno datira iz 2000. godine).

Dalje, svi znamo da je Netscape danas u raljama monopolistickog AOL-a. Posto su AOL i Microsoft sklopili ugovor da ce AOL svojim korisnicima nuditi iskljucivo IE u narednih sedam godina, uprkos zdravom razumu, postavlja se pitanje sta ce biti sa Netscapeom? Hocemo li docekati gasenje jedne od najvaznijih firmi u Internet revoluciji - posle prve verzije Navigatora Web (a mnogima ovdje i zivot) je zauvjem promjenjen.

Ostaju nam Mozilla (koja meni mnogo vise odgovara u odnosu na Netscape) i Opera. Sumnjam da mozemo ocekivati scenario po kojem bi se korisnici, u vrijeme izlaska Longohorna, vec zastarjelih Microsoftovih platformi okrenuli ovim proizvodima. Ovakav scenario bi najbolje odgovarao Web Developerima, mada sumnjam da ce doci do realizacije istog.

Postavlja s pitanje koliko ce korisnika Weba preci na Longhorn i stim na novi IE, i fakticki koliko ce godina biti potrebno za takvo nesto? Po ovoj logici IE 6.0 jos dugo godina ostaje standard, a ako recimo zamislimo da je godina 2005. i da je petogodisnje IE 6.0 jos uvjek standard (sto je realno apsolutno moguce) - postavlja se pitanje sta ce biti sa Web Developmentom. Ukoliko vidimo da jedan CSS2, koja je jedna od glavnih danasnjih (standardnizovanih) Web tehnologija nije podrzana, sta ce biti sa naslednicima (XTML 2.0 i CSS 3.0) i sa tehnologija koje su u povoju? Fakticki postavlja se pitanje sta ce nam onda W3C konzicorijum kada njihovi standardni nisu podrzani u IE, tj. bukvalno nigdje, i konacno (jos jednom) da li ce Web Development ostati na tehnoloskim mogucnostima iz 2000. godine?


 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.etf.bg.ac.yu

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...03.06.2003. u 14:14 - pre 255 meseci
Bravo mungos, izvukao si suštinu. Šteta što nema više ocenjivanja poruka, da ti dam peticu.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...04.06.2003. u 03:16 - pre 255 meseci
samo zarad preciznosti, da niko ne bi mogao da protivureči..

Citat:
mungos:
Dalje, svi znamo da je Netscape danas u raljama monopolistickog AOL-a. Posto su AOL i Microsoft sklopili ugovor da ce AOL svojim korisnicima nuditi iskljucivo IE u narednih sedam godina, uprkos zdravom razumu, postavlja se pitanje sta ce biti sa Netscapeom? Hocemo li docekati gasenje jedne od najvaznijih firmi u Internet revoluciji - posle prve verzije Navigatora Web (a mnogima ovdje i zivot) je zauvjem promjenjen.


nigde javno nije rečeno da će AOL *morati* da koristi ie, već samo da će imati pravo na to..

naravno, znajući našu omiljenu malu sw kompaniju iz redmonda, ne bi me čudilo da to stoji u ugovoru (ako je tajan), ili u usmenom dogovoru ;)))


btw, a ja ne zaslužujem 5.. pa ja sam sve to rekao, samo u više poruka, i ne samo mojim rečima (nego i citatima). :-PpPp

 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
195.66.174.*



+1365 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...04.06.2003. u 12:56 - pre 255 meseci
Sta znaci za Mozillu ovo gasenje Netscape-a?
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: da li je m$ IE mrtav...04.06.2003. u 21:08 - pre 255 meseci
Prvo hvala randomu na supportu, a sto se tice Zombijeve konstatacije:

Citat:
-zombie-:
nigde javno nije receno da ce AOL *morati* da koristi ie, vec samo da ce imati pravo na to..

naravno, znajuci našu omiljenu malu sw kompaniju iz redmonda, ne bi me cudilo da to stoji u ugovoru (ako je tajan), ili u usmenom dogovoru ;)))


za AOL bi bila velika steta ako ne iskoriste ovo "pravo", u takvoj situaciji lasno bi mogli da se opeku kod gosn'n Bilija...

Citat:

btw, a ja ne zaslužujem 5.. pa ja sam sve to rekao, samo u više poruka, i ne samo mojim recima (nego i citatima).


pa rekoh ja lijepo da je Zombie to vec par puta naglasio :)

Idemo dalje, Zeldman danas donosi najnovija poimanja cijele sitacije. Naime, prica vezana za brauzere i samu blisku buducnost Web Developmenta naisla je na ignorisanje u developerskim krugovima, tako da mi je drago da smo mi ovdje ipak dali mali doprinos ovoj temi i uveli vas u cijelu pricu, naravno ni ovdje prica nije imala bolji odjek.

Jedno od mogucih rjesenja vadjenja iz krize jesu i Anti-IE kampanje, kao sto je primjerice Projekat Luxury koji obicnim korisnicima govore o blagodetima Gecko baziranih brauzera, Opere i Safarija (Mac-Users-Only). E zasto to nije izvodljivo u praksi, Z kaze ovako:

Citat:

The anti-IE guy points to the success of The WaSP’s now-defunct Browser Upgrade campaign. Like many, he misunderstands what that campaign was about. Overtly, it was about increasing the speed with which IT departments and ordinary web users dropped 4.0 browsers in favor of newer, more standards-compliant ones, and it may have succeeded on that level in a minor way. Covertly, the campaign was about fostering a climate in which designers and developers felt freer to explore and use CSS layout, XHTML, and DOM-based scripts, which are the staples of modern web design.

The campaign succeeded on that covert level: first, many independent sites and weblogs converted to standards; then public sector sites began doing it; and finally commercial sites like ESPN and Wired took the plunge. Changing developer methods, not user behavior, had always been the goal. The campaign succeeded because of advocacy, but also because developers could see which way the wind was blowing: it was blowing toward new browsers and away from old ones. No such wind is blowing against IE/Windows. Nor is IE6/Win a bad browser, in spite of its lack of support for PNG transparency and its shortcomings with regard to CSS float and adjacent sibling selectors.


Ukratko, da se vratim na samu pricu: dragi developeri i dizajneri, po svemu sudeci jos godinama cemo morati da trpimo mnogobrojne lose implemetacije novijih tehnologija, naravno ako pod novim smatramo CSS 2.0 koji kao standard vazi pet godina, u IE 6.0. Kako Zeldman kaze, nema kampanje koja ce moci preokrenuti situaciju, jedina pozitivna je stvar da otprilike znamo kao da se borimo protiv tih bagova, u prevodu "sakacenjem" samih mogucnosti jezika na one IE Sick podrzane.

Kod nas je doskora bila praksa, ukoliko imamo tehnicke mogucnosti - tj. mocnije PC celjade u kuci, da po izbacivanju nove verzije Microsoftovog OS-a, isti odmah i instaliramo i testiramo. Nastupajuce vrijeme legalizacije dolazi, tako da ce i ovdje doci do usporavanja ovakvog procesa. Ako iole poznajemo situaciju na zapadu, zna se da se OS ne mjenja tako lako i brzo. Kao odlicnu ilustraciju Dzefri spominje Apple.

U proslogodisnjoj kampanji Switch, Apple poziva PC korisnike da predju na Mac (OS X), te korisnike starijih Mac OS verzija (9.0) da predju na novi OS X sistem. Rezultati: uprkos inkasiranim milionima dolara, i dalje 75% korisnika Mac-a koristi OS 9.0 i starije verzije, PC (tj. Microsoft) korisnike ne vrijedi ni spominjati.

Na osnovu ovih informacija mozemo samo nagadjati koliko ce godina biti potrebno da svi predjemo na Longhorn i novi IE, to tada IE 6 ostaje standard. Ovo svi - svi mi obicni glupi desktop korisnici.

Za nekog od supermoderatora, konsultanata: cini mi se da je vrijeme da se ova tema seli u Web razvoj forum (ne Advocacy).

 
Odgovor na temu

[es] :: Web razvoj :: da li je m$ IE mrtav...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 6651 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.