Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7964895 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2012. u 13:21 - pre 147 meseci
Jens...ha ha ha ti si lik.
Pa dje si bolan navalio,sta ti je?Smanji na 33 obrtaja...
Razumem ja tu poletnicku snagu i to je super sto je imas,to je nesto sto ce ti pomoci...ali cuvaj se za intervju,he he he.Simpatican si mi...valjda zato sto me podsecas na mene iz tog doba kada sam ja ucila norveski iz Srbije.
Ej,druze...pa ja nema kome nisam solila pamet tada.Ma,samo sto nisam izmisljala dijalekte.Iz ovog tvog primera vidim kako je bilo onim mojima iz grupe.Sad bar znam sto su ze zalili,dojadilo ljudima...he he he.
Veliki pozzz!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.84-48-176.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2012. u 14:09 - pre 147 meseci
Ljudi u Drøbaku pada snijeg i to momacki...

Jens druze koliko ti ucis taj norveski pa si tako flink? Svaka cast kad ti ono sve razumijes. Ja sam ovdje 8 mjeseci i neka 3 do 4 sam ucila prije puta pa ne razumijem bas sve nema sta ti extra talent. Ne podcjenjujem i nista slicno samo kazem iznosim divljenje svaka cast.

Nego ja kad sam slala dokumenta za autorizaciju nisam uopste slala plan i program jer vidim da ste to svi slali al eto ja nisam i dobila sam opet. Ocito onda ja bila specifican slucaj a i ostala izgleda ;))))

Kelly ne volim nocne jer sam nervoznija i nemam bas strpljenja kao danju kad me jedno te isto pitaju bakice po ko zna koji put a moram ga imati pa sam onda samo nervozna i jer one babe poblesave jos gore po noci i sama sam na njih 24 a prostor ne da je velik tako da nekad trckaram sa jednog odjeljenja na drugo kao maratonac, cesto bude bas veselo jer ne spavaju ama ni munuta pojedini. A imam i smjene po danu tako da sam ni gore ni dole i kud posle nocne budem kao pijana i ne mogu spavati po danu uspijem 2-3 sata i to je to tako da mi to bas nisu omiljene smjene al jbg sretno se sto se uopste ima posao. Nekad mi bas dosade bakutaneri i oni svi i njihov norsk, al bice bolje bice da je i kod mene los dan danas ;))))
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2012. u 14:20 - pre 147 meseci
@ Sandra - Pa ucim nekih sedam meseci. Pre toga nisam znao bukvalno ni jednu jedinu rec. I ako izuzmemo one norvezane o kojima sam pricao a koji su mi istini za volju dosta pomogli i dalje mi pomazu, ucim potpuno sam. Kao i ti. Dakle nisam imao ni jedan jedini cas.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 01:27 - pre 147 meseci
pa jens kjære deg... ti mora da si neki ironican covek inace ... eller vanligvis... nije moj tekst bio ironija, nego veruj realnost... tebi svaka cast sto ti to mozes da napises,a kako stojimo s prevodom.... Klin kokos gjern, tullerusk.... bare påss på at det blir ikke alt førsmørt..... og ikke glem at det er mulig at noen situasjoner blir helt på jorda posto je ocito da si na visem stadijumu kontam da me razumes...

btw... Lars mi je dobar ali meni je Stijan totalna budala s onim svojim dijalektom... heheheheeh..... jos nisam saznala iz kog dela je konkretno njegov dijalekt... nisam pogledala sve epizode mozda je rekao odakle dolazi? a?


P.S. drago mi je da tako delujem na tebe...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 01:28 - pre 147 meseci
Sandrice da znam i kod mene je dok sam radila kao hjelpepleier bilo 36 pacijenata i ja sama a sada kao sykepleier imam ih oko 96 u nocnoj smeni i 2 hjelpepleiera samnom.... sto ce reci trci se... a jos su spratovi u pitanju i to prvi drugi i cetvrti... dobar trening ispadne ta nocna :) i kod mene je ceo dan padao sneg ko ludjak :d
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 02:09 - pre 147 meseci
Da li neko kojim slucajem zna sta ce se desiti kada Hr udje u EU.Ja mogu da izvadim to drzvljanstvo,koliko bi mi pomoglo pri papirologiji pri zaposljavanju.Hils' ;)
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 03:30 - pre 147 meseci
Kjære Kelly, for å være ærlig så aner jeg slett ikke hva som hørtes ironisk ut i mitt innlegg. Det må jo være sånn at du misforstod meg. Jeg både verdsetter og nyter å se på innleggene dine. På sett og vis oppfatter jeg deg som en slags guru her på forumet, for å si det sånn, og man burde aldri slåss mot guruen! Når det gjelder ditt siste innlegg, så er det helt forståelig for meg(bortsett fra en del mindre skrivefeil). Jeg tror nok du ville skrive "forsømt", og ikke "førsmørt". Dessuten så er du nødt til å si "pass på at det ikke blir...", og ikke "pass på at det blir ikke...". :-) Vet ikke helt hvorfor, men jeg får inntrykk av at du gjorde det med vilje slik at du kan tulle litt med meg. :-)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.connect.netcom.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 06:48 - pre 147 meseci
Ljudi budite odgovorni prema forumu, pogledajte i uputstvo. na vrhu stranice postoji dugme PRIVATNE PORUKE, pa sve sto se ne tice nas ostalih, lepo brate tamo spanske serije do mIle volje. Ako bas imate nesto off topic, onda zavrsitr post sa necim on topic.
Inace u bergenu je jedan dan pao i zadrzao se sneg ove godine, ako me secanje dobro sluzi. Ali zato kisa nadkknadjuje sve
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 07:21 - pre 147 meseci
Da znas da si u pravu dakipro. Ja sam kriv. Sad kad pogledam malo unazad bas sam smorio sa ovih par postova. Ne znam sta mi bi. Necu vise, obecavam. Kelly pozz za tebe. Ljudi izvin'te, malo se zaneh! Sorry.
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 07:43 - pre 147 meseci
Ajde da se i ja malo uključim poslao sam dokumente u SAFH krajem drugog mjeseca prije par dana sam dobio Fakturu na kojoj piše Helsefagarbeider-gebyr for autorisasjon dosta je to dugo trajalo ali dobro gužva valjda.
Na fakturi je datum njihovog zaprimanja dokumentacije 13.03.2012 i nigdje se ne spominje licenca.
Isto tako piše da je valuta plaćanja do 19.07.2012.
E sad ako će i biti nekakvih promjena od 01.04.2012 kako se pričalo vjerovatno dokumentacija koja je pristigla do tog datuma ide po starom jer pretpostavljam da ne bih dobio fakturu za plaćanje na kojoj piše autorizacija.
A što se tiće dokumentacije za srednju školu sam poslao samo tabelarni prikaz fonda sati i prakse na dvije strane nikakav opis ničega i izgleda da je to bilo dovoljno.
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.84-48-176.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 08:24 - pre 147 meseci
gerrard ima smisla to sto kazes i po tome bi bilo logicno da vi koji ste predali skoro dobijete autorizacije. Sto se tice dokumentacije tj da li sta fali ili ne ne salju to oni sa fakturom za placanje nego tek kada ti slucaj uzmu u obradu tako je bar u mom slucaju bilo. Jer ja sam platila pa tek nakon mjesec ne znam sad tacno i vise sigurno stiglo mi pismance morala sam pasos dostaviti nanovo nesto nije bilo ok, a ja nisam kazem uopste predavala plan i program rada i proslo je ok. Sretno i naravno javi kad dobijes autorizaciju.

Jens reci cu ti nesto al bez ljutnje, da si ne znam koliko flink mislim da ljude koji zive ovdje po 5, 6 godina ipak ne bi trebao da ispravljas jer nije to bas samo tako kako ti mislis kad se ovamo i kad se prica ne razmislja se toliko o gramatici i ne mora svaka bas recenica da bude 1000% gramaticki ispravna, al opet kazem to je samo moje misljenje. a tebi kao i svim drugima nek je sa srecom.

Svejeok dobro je da je sve ok ;)))) Pretpostavljam da mislis na olaksice koje cete imati vi sa Hr pasosem, ja koliko znam kada neka zemlja udje u EU 5 godina mora biti clanica da bi imala ravnopravnost kao i sve druge clanice EU pri tome mislim na pravo rada to je koliko sam ja informisana. Ali imaces prednost sto neces biti pod pritiskom neces biti vremeski ogranicen da nadjes posao recimo, pa ne znam i za vozacku mislim da ces imati olaksice neces morati sve polagati kao mi sada. Ne znam kako to ide da li samo voznja ili ne treba ni to, znam da ovi iz EU svi soferiraju. I ja sam razmisljala traziti hr pasos jer sam rodjena tamo i zivjela prije rata najvise zbog vozacke ali i to je procedura pa cu ja to ovdje polako sve ako Bog da zdravlja jedno po jedno. Ali ako mozes i imas priliku ja bi svakako iskoristila to jer nikad se ne zna za sto ce ti sta koristiti i trebati.
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 09:22 - pre 147 meseci
Gerrard Burler,faktura se odnosi na ono sto si ti trazio,dakle na tvoj zahtev,tako isto kada trazis autorizaciju za spl,dobijas na fakturi gebyr for autorisasjon bez obzira sto ti fali praksa i nasjonalfag i sto je ne dobijas automatski.Dakle,ono sto stoji na fakturi nema veze sa onim sto ti mozes evt.da dobijes.

Ulazak u uniju skida pre svega 80% stilling zahtev za posao,povezivanje diplome sa poslom koji se radi,vozacka dozvola se ima godinu dana umesto 3 meseca,papiroloska olaksica je nevidjena.To se ne poredi.Jednostavno ne moze da se poredi.Kad udjes u policijsku stanicu na polici gde su formulari stoji jedna posebna polica za drzavljane Rumunije i Bugarske,dakle u uniji su ali ima nekih izmena,nije bas isto.Zavisi kada ce HR da udje u uniju i pod kojim okolnostima.U prevodu...daleko je Sunce ili to je golub na grani,a grana je visoko.Ali da udje,njihovo drzavljanstvo bi ti pomoglo vise nego nase,normalno.
Pozdrav!

Kad vec pricate o snegu...pa ovde ne prestaje da pada...ceo Uskrs je tako,juce i danas sinu malo zubato Sunce,ali sneg se vrlo slabo topi u Tromsu.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 09:33 - pre 147 meseci
Uf Sandra i Mirjana upravo sam se i pribojavao takvog odgovora jer iz neke moje vizije je da dokumentaciju netko odgovoran mora pregledati ako je kompletna zaprimiti u spise ako nije poslati natrag popratno pismo sa nedostatcima, a ne dati zeleno svjetlo da se pošalje faktura pa onda natezanje može ne može ili fali ovo ili ono eto tvoj slučaj je bio takav možda su se popravili malo?
Sve u svemu budemo vidjeli kroz mjesec ili dva.
Jedna zamolba za tebe ako ti nije teško da mi pošalješ na pm da se ne zatrpava forum je možda je bilo već bilo obrađeno da se ne ponavlja mada ja nisam naišao na to.Zanima me točna procedura koja si morala obaviti i uslove koje si morala ispuniti za pripajanja obitelji.
Hvala unaprijed
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 09:46 - pre 147 meseci
Hvala, onda se drzi uputstva koje sam predlozio :D
pisi nesto i on topic. Recimo na temu:
Danas je dosao novi momak u bergenu iz srbije, pa krece ponovo proceduru za skilled workera. Ako nekom treba nesto konkretno da pita u policiji, mozda moze da pita kad je vec tamo
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 10:04 - pre 147 meseci
Gerrard,nakon sto platis fakturu,pare legnu njima na racun,ulazis u proceduru.Pre,nista i to stoji na papiru crno na belo...bilo,sada je i bice.Tvoj status je sada sledeci:papiri stigli,faktura poslata,plati pa da vidimo sta ces da dobijes i da li nesto fali.Imas rok za placanje fakture od 4 meseca,nakon toga se ponistava to sto si slao i moras ponovo.Gebyr je 1430 kruna.To je jasno kao dan,nema popravljanja po tom pitanju.

Jel se to stvara "srpska kolonija" u Bergenu i pored svih klimatskih pogodnosti gde je kisa reklo bi se za dorucak,rucak i veceru...ha ha ha?
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 11:56 - pre 147 meseci
Jasno je meni Mirjana to kao dan plaćeno pa ćemo vidjeti,a što se tiće "srpske kolonije"e od mene brate ništa po tom pitanju ne idem na kišurinu nema nikakve šanse sve može ali kišu ne podnosim ha ha.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 12:50 - pre 147 meseci
Nego,
oni koji vec rade,recite mi koje sve nacionalnosti ljudi imate kod vas na poslu...Meni ponekad smeta sto sam okruzen uglavnom Norvezanima u bolnici
(cudo Norvezani u Norveskoj),bila je tu do skoro jedna med.sestra iz Litvanije ali je ona otisla na specijalizaciju,jos neka Bosanka koja radi kao tillkalingsvakt i ima je jednom-dvaput mesecno i nista vise...sve ostalo Norvezani i Svedjani...Nema Filipinaca,Vijetnamaca,Iranaca,Iracana i ostalih...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 13:04 - pre 147 meseci
Cveyoni...nema ni kod mene na poslu.Jedna Tajlandjanka,ja i ostalo Norvezani.Bila Litvanka ali dobila otkaz.Mozda je i bolje...mislim se nekada...
A kontinentalni deo Finnmarka su pretezno Finci i po mesec dva preko agencija Svedjani dodju dok imaju godisnje odmore u svojoj zemlji,najcesce po 3 nedelje.Provuce se tu i tamo po koji Tajlandjanin...jedan po odeljenju i to je to.
Ali da budem iskrena...ako i imamo neki "problem" na odeljenju,zamutila ga je Tajlandjanka...da ne gresimo se o Norvezane.Ovi sa kojima ja radim su Sunce.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.84-48-176.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 13:05 - pre 147 meseci
Gerrard pisalo se svedno suvisno i o svemu pa jedna poruka nece naskoditi. Kome ne treba nek preskoci. Dobila sam skoro isto pitanje i na pp pa evo ovako to izgleda na sajtu Udi-a odaberes zemlju iz koje dolazis i vidis koja dokumentacija je potrebna.


Identitetsdokumenter: Dokumenti od osobe koja podnosi zahtjev
￿ Pass / Pasos zenin u tvom slucaju mi smo kopirali sve stranice jer smo nasli da tako treba medjutim dama na salteru je uzela samo koristene
￿ Fødselsattest / Rodni list
￿ Identitetskort / Mi smo kopirali licnu kartu
￿ Dersom aktuelt, en skriftlig forklaring på hvorfor man eventuelt ikke kan fremskaffe en
eller flere av ovennevnte dokumenter/ Ukoliko neki ili vise od pomenutih dokumenata ne mozes da dobavis da pismeno objasnis zasto

Relasjonsdokumenter:
￿ Kopi av referansepersonens pass – alle brukte sider / Znaci pasos od osobe koja je vec u Norge-samo koristene strane
￿ En kort beskrivelse av forholdet / kratak opis odnosa
￿ En beskrivelse av hva det er som gjør at det forligger sterke menneskelige hensyn i
denne saken / nista
￿ Dersom aktuelt, legeattest / nista bar mi nismo

Underholdsdokumenter:
Dersom referansepersonen arbeider:
￿ Arbeidskontrakt / Radni ugovor od onoga ko radi naravno
￿ De tre siste lønnsslippene som kan fremlegges / Tri zadnje platne liste
￿ Siste års ligningsattest eller bekreftelse på at referansepersonen har tatt
fulltidsutdanning på normert tid ved siste ligningsår / zarada prethodne godine ja to nisam mogla izvaditi jer tek u junu izlazi za proslu godinu tako da sam to objasnila izvadila potvrdu kad sam se doselila u Norge i pored toga objasnjnje
￿ Bekreftelse fra NAV på at referansepersonen ikke har mottatt sosialstønad det siste
Året / Potvrda da nisi primao socijalnu pomoc od NAV-a

Bekreftelse på bolig:
￿ Leiekontrakt eller skjøte på bolig / Ugovor o stanu

E sad cackala sam po sajtu udi-a al ne mogu pronaci al znam da jos treba ovo:

1. Vjencani list;
2. Zajednicke slike mi smo 5 predali iz svih 5 godina veze po jednu
3. I slika od onoga koji podnosi molbu za spajanje porodice nije neophodno moze i tamo da se odradi

Cak su nam u policiji rekli da treba I potvrda o njegovom/njenom obrazovanju I to smo pripremili ali nam nije uzela to kad smo predavali dokumenta.
Eto to je to nadam se da nisam sta propustila. Zahtjev je da imas posao i da mozes da se brines za bracnog druga i djecu ukoliko ih imate.

Evo i sema ispod koju morate da popunite.

SPØRRESKJEMA TIL SØKNADEN – familiegjenforening / etablering – ektefelle/ registrert partner
Det er viktig at du fyller ut dette så nøyaktig som mulig. UDI vil bruke svare fra dette når vi behandler søknaden din. Znaci vazno je da popunis ovo sto tacnije. Koristice odgovore kada budu obradjivali molbu.
Informasjon om deg
Ditt navn:
Fødselsdato:
Ref. nr:
Informasjon om deg og ektefellen/partneren din (bruk gjerne ekstra ark til å skrive dette)

1. Når, hvor og hvordan møttes dere? Kada gdje i kako ste se upoznali?

2. Har dere tilbrakt tid sammen siden dere møttes? Hvis ja: Hvor og når? Jeste li provodili vrijeme zajedno kako/nakon ste se upoznali? Ako da gdje i kada?

3. Har dere bodd sammen? Hvis ja: Når, hvor og hvor lenge? Jeste li zivjeli zajedno kada gdje i koliko dugo?

4. Er dere slekt? Hvis ja: Hvordan? Jeste li u rodu? Ako da na koji nacin?

5. Hvilket/ hvilke språk snakker dere sammen? Koji jezik pricate kada vas dvoje komunicirate?

6. Hvem fridde og hvordan? Ko je koga zaprosio i kako?

7. Er ekteskapet arrangert? Hvis ja: Hvem arrangerte det? Da li je brak priredjen? Ako da ko ga je priredio? Tu se misli da li neko drugi odredio/odlucio da se vjencate?

8. Var dere begge tilstede under vielsen? Jeste oboje prisustvovali vjencanju?

9. Ble det betalt medgift? Hvis ja: Av hvem og hvor mye? Je li bio placen miraz? Ako da ko je platio i koliko?

10. Feiret dere vielsen? Hvis ja: Hvor og når feiret dere vielsen? Jeste li slavili vjencanje? Ako da gdje i kada?

Pored ove seme naravno popunjavas onu na netu ili ako predajte licno u policiji onda tu i popunjavate na licu mjesta. Hvis du søker på nettet, bestiller du samtidig time for å levere dokumentene dine hos politiet eller en norsk ambassade/konsulat. Znaci ako podnosis zahtjev online jednostavnije je i brze jer istovremeno rezervises vrijeme i tada predajes dokumenta. Evo i sajt http://www.sua.no/
Dokumenta sva moraju biti ovjerena i prevedena ona koju su neohodna da se prevode na norveski ili engleski. I imajte sa sobom originalna dokumenta prilikom predaje molbe.


[Ovu poruku je menjao sandrakuzmanovic dana 10.04.2012. u 14:27 GMT+1]
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 14:37 - pre 147 meseci
Sandra, kad smo mi predavali dokumenta za spajanje, nisu nam trazili slike uopste, cak su i odbili da ih uzmu, kao i formular o nasim odnosima. Ovo sto si navodila poslednje, istorijat veze i slicno. Mozda je to iz razloga jer smo se mi vencali ovde, u Norveskoj... Ko ce ga znati. Uglavnom, sve sto si objasnila od dokumenata je i nama trazeno, dodao bih samo, da ukoliko neko planira da se venca u No, mora prvo iz maticne zemlje izvaditi uverenje da je slobodnog bracnog stanja, u Srbiji se to vadi u Opstini, i prevesti taj obrazac. Potreban je jos i medjunarodni izvod iz maticne knjige rodjenih, takodje se vadi u opstini, ali se on ne prevodi, jer je internacionalni dokument.
Pa dragi nasi, posto smo vec poceli da pisemo o vencanjima i spajanjima porodica, srecni vam bili izlasci pred maticare, sad, da li norveske, ili nase, svejedno je.

P.S. Jos jedna stvarcica, zakazati i odraditi vencanje u No uopste nije tesko, niti naporno. Ako je ikome potrebna ta procedura, neka okaci pitanje, pa cu ispisati sve, da vas ne opterecujem posebno. Kazem, nije tesko, samo je malko bio cudan osecaj kad me maticarka zvanicno pita, uzimam li tu i tu koja stoji pored mene za zakonitu zenu... A ja sebe dozivljavam kao klinca jos uvek, i u tom trenutku mi zaista sine kroz glavu Jb**** Ivane, pa ti se stvarno zenis. Uozbilji se sad malo i odrasti... :-)))))))))))))))))))))))
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7964895 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.