Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7998626 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nansen
firestarter
vatrogasna stanica beograd

Član broj: 307670
Poruke: 12
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 22:57 - pre 141 meseci
ma kakve ubitačne cene goriva... letos litar bio 15ak NOKa
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 23:05 - pre 141 meseci
Citat:
nansen: ma kakve ubitačne cene goriva... letos litar bio 15ak NOKa

što je ~ 2,2€
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
95.70.14.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 23:11 - pre 141 meseci
pa 2,2 evra je ubitacna cena bre u srbiji je 1.4 okvirno a ovde gde sam ja je oko 0.75 evra, razumem ja to dobre plate i sl ako ali gledamo norvesku kao zemlju koja ima dosta nafte te mi bas to i nije jasna cena, ovde ''levo od japana'' je cena litre flasirane vode skuplja od litre benzina
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 23:40 - pre 141 meseci
Citat:
zokiruma:
krenuo 12.10.2012, mnogo ce biti kisovit a i zahladnelo je malo u odosu na juce (eta da znate sta ce biti u svetu jedno 10 sati ranije), koliko sam ja skontao u norveskoj mogu da koristim prvih godinu dana nasu vozacku a onda moram da polazem za norvesku (ok vozim nekih 10-tak godin nije problem), nego jel polaganje kao kod nas po novom ovo ono prva pomoc neka teorija i sama voznja ili moze ono skracena obuka 10-tak casova i dobijanje vozacke, i posto sam i ovde i na nekim blogovima skontao da ljudi slave polaganje vozacke kao rodjenje deteta jel je tu caka u parama koje trebaji ili nesto drugo?

pozdrav za sve nas koji su sada na radnom mestu (a i ostale)


Ih,zokiruma,druze "levo od Japana"...ja ispisala dva kilometrazna posta Bobanu o tome kako nase dozvole nisu priznate,a ti kazes ma vasi,vozim godinu dana,idem kolima itd...
Samo 3 meseca vozis,posle toga sve ispocetka,i testovi i voznja.Sale011 je najsveziji po tom pitanju.Covek je polagao skoro i napisao sve par strana ili 10-15 strana nazad imas njegov post.Izaslo ga sve ukupno malo vise od 18.000 ako se secam,sto je oko 2 300 evra.
E sad...ima nasih voze i sa nasom dozvolom...pa tako da sve zavisi od tebe,ako hoces da rizikujes...kazem ima tako ljudi...
I u Tromsu bije kisa,duva vetar,hladno-trenutno.



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 23:44 - pre 141 meseci
Norveska ima skupo gorivo,ali u odnosu na plate ne.Dakle,vodim bitku sa mojim kolegama na poslu oko toga.Oni tvrde da je skupo,ali to je zato sto ne porede sa platama vec gledaju samo cenu kao izdvojenu cinjenicu.Kada sam bila na Islandu ove godine,i videla tamo cenu goriva,koja je bila ista kao ova u Norge i na ponekim mestima malo ispod te cene,onda sam shvatila da Norge i nema tako skupo gorivo,jer Island je daleko ispod Norge po platama.Tako da,i nije tako mnogo.Poredi srpsku platu u odnosu na cenu goriva.Kao da je dijamant a ne litra goriva.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 23:49 - pre 141 meseci
Citat:
nansen:
pozdrav svima

nažalost već prvim postom čeprkam po finansijama, ali to mi je za sada najveća briga,
naime, imam više ponuda od strane norveških firmi glede stalnog zaposlenja, već sam bio gore, više puta, ali to iskustvom mi sada ništa ne znači

ponuda koja me najviše mami je oslo

znam da je bilo kakvo pitanje finansija relativno i da zavisi od gomile faktora, ali u načelu
može li 3člana porodica da živi bez natezanja u oslu sa jednom platom od 520k NOKa??




[Ovu poruku je menjao nansen dana 11.10.2012. u 23:49 GMT+1]


Mislis 520.000 NOK/ godisnje jer za 520 kruna ne mozes ni bus kartu mesecnu da platis.
Stanovi u Oslu su ubitacno skupi i to je kljuc svega,pa u zavisnosti od toga,moglo bi se reci da moze.Znam jednu porodicu cetvoroclanu u Oslu,imaju jednu platu koja je oko 600.000 i kazu da plate stan,dazbine,hranu,kupe po nesto i ne moze bas nista da se ustedi.E sad to je ono sto su mi rekli.
Ali,zivi se...pa vremenom ce doci i jos jedna plata...pa bude lakse.
Ljudi grebu i nogama i rukama da dodju,ti imas priliku,hvataj je.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

ZeljkoPa
Crna Gora

Član broj: 307676
Poruke: 11
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2012. u 01:25 - pre 141 meseci
Ukucam na google odlazak/azil u Norveskoj i prvi forum na koji naletim ima 250 stranica na tu temu.
Sto znaci da je ogromno interesovanje, a pretpostavljam da je broj mjesta ogranicen.
Kolike su sanse zaista da se ostane i dobije posao u Norveskoj. Malo sam citao po forumu i koliko sam shvatio trebalo bi ovako da se ponasam:
-izvadim turisticku vizu na 3 mjeseca
-cim stignem ako nemam koga da posjetim i kod njega budem (a nemam) prijavim se u policijsku stanicu da trazim azil
-oni me smjeste u neke njihove prostorije sa ostalim azilantima
-u narednih par mjeseci utvrdjuju da li sam ja zaista u potrebi za azilom ili jednostavno bjezim od besparice i besposlice
Ovo je onaj dio koji me interesuje. Sta treba da im kazem pa da me prihvate? Neki veliki politicki problem nijesam, niko mi ne prijeti da ce me ubiti. Ja sam jednostavno zgrozen ovim mojim predvidjanjem buducnosti u Crnoj Gori i bih da bjezim. Da li imam prednosti ako sam zavrsio fakultet ili ako im se pozalim da sam ugrozen kao Srbin u Crnoj Gori. Procitah na forumu da je jedan od nacina da me prihvate da se predstavim kao gej (ali tesko da prodjem kao gej sa ovolikom glavom :)). Sto se tice ugrozenosti bilo kakve nemam, jedino mogu da se pozovem na kriminalizovano drustvo i kumovsko-drugarske klanove koji mi ne dozvoljavaju da dobijem bilo kakav pristojan posao. Inace sam gradjevinski inzenjer koji je za 3 godine promijenio 4 firme i izgubio volju za trazenjem posla. Dakle mora se bjezati. AKO BI NEKO MOGAO DA MI OVO DETELJNIJE POJASNI - KAKVE LJUDE PRIMAJU - SA KAVIM TO PROBLEMIMA UGROZENOSTI ZIVOTA I POLITICKE UGROZENOST - JER TO JE AZIL. STA DA IM SE KAZE PA DA SE SAZALE:). Nastavljam:
-ako me ne prihvate, vracaju me odakle sam dosao, sto bi znacilo da sam potrosio oko 2000 eura i nista nijesam uradio ili
-ako me prihvate, nadju mi smjestaj i daju novac da prezivim dok ja idem na casove norveskog koje oni placaju
-usput mi traze neki manuelni posao dok ja ucim jezik.
Je'l ovo sve tacno? Koliko dugo ucim jezik, i kakva mi je buducnost sve i da me prihvate? Postajem li njihov drzavljanin u odredjenom trenutku vremena? Koliko realno treba vremena da se super nauci jezik? Hocu li ikad moci nostrifikovati diplomu? Kakav posao ce mi dati? kOliko ljudi primaju sa ovih prostora? Koliko uopste ima ljudi sa ovih prostora da zivi gore?
HVALA UNAPRIJED.
 
Odgovor na temu

ZeljkoPa
Crna Gora

Član broj: 307676
Poruke: 11
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2012. u 01:30 - pre 141 meseci
I postoje li jos neki nacini da se ode i ostane, osim ako neko odozgo garantuje za mene i nadje mi posao-to otpada.
Mogu li da trazim nesto drugo a ne azil. Koje jos mogucnosti postoje?
Thanks
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2012. u 01:44 - pre 141 meseci
Citat:
ZeljkoPa:
Ukucam na google odlazak/azil u Norveskoj i prvi forum na koji naletim ima 250 stranica na tu temu.
Sto znaci da je ogromno interesovanje, a pretpostavljam da je broj mjesta ogranicen.
Kolike su sanse zaista da se ostane i dobije posao u Norveskoj. Malo sam citao po forumu i koliko sam shvatio trebalo bi ovako da se ponasam:
-izvadim turisticku vizu na 3 mjeseca
-cim stignem ako nemam koga da posjetim i kod njega budem (a nemam) prijavim se u policijsku stanicu da trazim azil
-oni me smjeste u neke njihove prostorije sa ostalim azilantima
-u narednih par mjeseci utvrdjuju da li sam ja zaista u potrebi za azilom ili jednostavno bjezim od besparice i besposlice
Ovo je onaj dio koji me interesuje. Sta treba da im kazem pa da me prihvate? Neki veliki politicki problem nijesam, niko mi ne prijeti da ce me ubiti. Ja sam jednostavno zgrozen ovim mojim predvidjanjem buducnosti u Crnoj Gori i bih da bjezim. Da li imam prednosti ako sam zavrsio fakultet ili ako im se pozalim da sam ugrozen kao Srbin u Crnoj Gori. Procitah na forumu da je jedan od nacina da me prihvate da se predstavim kao gej (ali tesko da prodjem kao gej sa ovolikom glavom ). Sto se tice ugrozenosti bilo kakve nemam, jedino mogu da se pozovem na kriminalizovano drustvo i kumovsko-drugarske klanove koji mi ne dozvoljavaju da dobijem bilo kakav pristojan posao. Inace sam gradjevinski inzenjer koji je za 3 godine promijenio 4 firme i izgubio volju za trazenjem posla. Dakle mora se bjezati. AKO BI NEKO MOGAO DA MI OVO DETELJNIJE POJASNI - KAKVE LJUDE PRIMAJU - SA KAVIM TO PROBLEMIMA UGROZENOSTI ZIVOTA I POLITICKE UGROZENOST - JER TO JE AZIL. STA DA IM SE KAZE PA DA SE SAZALE. Nastavljam:
-ako me ne prihvate, vracaju me odakle sam dosao, sto bi znacilo da sam potrosio oko 2000 eura i nista nijesam uradio ili
-ako me prihvate, nadju mi smjestaj i daju novac da prezivim dok ja idem na casove norveskog koje oni placaju
-usput mi traze neki manuelni posao dok ja ucim jezik.
Je'l ovo sve tacno? Koliko dugo ucim jezik, i kakva mi je buducnost sve i da me prihvate? Postajem li njihov drzavljanin u odredjenom trenutku vremena? Koliko realno treba vremena da se super nauci jezik? Hocu li ikad moci nostrifikovati diplomu? Kakav posao ce mi dati? kOliko ljudi primaju sa ovih prostora? Koliko uopste ima ljudi sa ovih prostora da zivi gore?
HVALA UNAPRIJED.


Srbin u Crnoj Gori?Pa kud ces gore?I kako ti ne prete?Ma prete ti garant samo ti nisi primetio?Trazi ti od njih da oni tebi pocnu pismeno da prete kako bi imao sta da prilozis u UDI?Oni iz UDI-a su djavolski komplikovani,oce sve pismeno.Cu...nijesi politicki problem.Pa,druze postani.Aktiviraj malo gene...Jer ako i to mozes da dokumentujes pismeno,ima UDI da se odusevi i eto te odmah pod ovim nebom bez Sunca.Samo zapamti,molim te da kazes ovima sto ti prete da pocnu to otvorenije da rade i da sve lepo zapisu.Ovde je papir,druze,zakon.Papir prica,ti mozes i da sutis.
Kakve ljude primaju?-Joj,e moj zemljace...ne bi ti meni poverovao da ti kazem.Iskljucivo problematicne posto im je stopa kriminala vrlo niska pa da stranci poboljsaju taj nizak nivo.Ma,dosadno im...

Izvini,druze...morala sam malo...salu na stranu,ti si procitao samo prvih par strana kada je Davorno bio na azilu,ali u uglu ti stoji datum da je to 2007-a godina.
Nije moguce dobiti azil ako dolazis iz zemlje u kojoj nisi zivotno ugrozen,tj.iz podrucja u kojem se ne ratuje.
Daleko da je "fino" biti boric medju jablanima,ili ti Srbin medju Crnogorcima...ali ne prete ti puskom i ne rade ti o glavi.
Medjutim ti si gradjevinski inzenjer i ako nadjes posao u svojoj struci,eto ti i dozvole za boravak.Turisticki mozes da dodjes i ostanes 3 meseca bez da trazis vizu.Tako kazu pravila trenutna.
Dakle,nadji oglas gde se trazi gradjevinski inzenjer posalji CV,ako nadjes takav posao i dobijes ga,imas osnov za boravak i rad.Jedini nacin.
Ulepsa mi nocno dezurstvo...
Sve najbolje,druze i ne zameri na zezanju...bilo jace od mene,a i ti dao "materijala"...he he!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
95.70.10.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2012. u 04:49 - pre 141 meseci
upravi radi lekarski, nemam tuberkulozu

btw prosli put kada sam isao negde avionom sa zenom i klincem raspored prtljaga je bio 60% klinac 35% zena i ja ostatak, nosili smo zenin latop kao medjuresenje

sa druge strane u kuci imam par automobila, te zasto jedan da stojim 3 meseca ako mogu da ga iskoristim, posle 3 meseca ako sve bude ok i nadjem odgovarajuci posao cimnem burazera i on vrati auto za srbiju

a mogu i da prodam mecku medicalu, da se vrati u rodnu grudu kao pravi gastarbajter



Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

nisnis
Dejan Orlović
dipl. inž. građ.
Nis,Srbija

Član broj: 294461
Poruke: 27
195.178.53.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2012. u 07:23 - pre 141 meseci
ŽeljkoPa ako si dip. inž građ. mani se azila i sličnih stvari već uradi sledeće:

-Pročitaj forum od početka do kraja ( razjasniće ti se mnoge stvari )
-Pripremi dokumentaciju (diploma, svedočanstva...) i pošalji u NOKUT
-Dok čekaš odgovor NOKUT , navali na učenje jezika ( nivo A1 , A2 ; B1 oko 7 meseci časova i svakovečernjeg rada )
-Stiže ti priznanje diplome iz NOKUTA
-Pripremi oko 4500 do 5000 evra
-Tražiš smeštaj u Norveškoj ( prijatelji , rođaci ,studentski domovi , ... , neka cura )
-Izvadi kartu u jednom pravcu
-Čim stigneš u Norvešku počni da šalješ molbe na sve oglase za tvoju struku bez biranja da li je Oslo , Tromso ili nešto treće

Ako si OK i uz malo sreće za mesec do dva dobićeš ugovor od neke firme jer im inženjeri definitivno trebaju , onda za oko mesec stiže radna viza , a za još mesec dana i prva plata.Posle toga možeš da nastaviš da radiš ili da se vratiš u zavičaj ako ti se ne sviđa.Malo se šalim sada.
Meni su usmerili neki ljudi ( Tanja , Aca i forumaši ... hvala još jednom) tako da sam stigao skoro do traženja smeštaja , i izvadio kartu u jednom pravcu. Mislim da je ovo najispravniji način. Ako i postoji drugi način za dolazak ovde mislim da je teži ili je neko muljanje što u Norveškoj baš ne prolazi kako kažu.
U svakom slučaju sve najbolje
 
Odgovor na temu

nansen
firestarter
vatrogasna stanica beograd

Član broj: 307670
Poruke: 12
*.static.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2012. u 07:25 - pre 141 meseci
Citat:
zokiruma:
pa 2,2 evra je ubitacna cena bre u srbiji je 1.4 okvirno a ovde gde sam ja je oko 0.75 evra, razumem ja to dobre plate i sl ako ali gledamo norvesku kao zemlju koja ima dosta nafte te mi bas to i nije jasna cena, ovde ''levo od japana'' je cena litre flasirane vode skuplja od litre benzina



pa da, 50% je skuplje što i nije puno, ako se uzme u obzir kupovna moć i procentualna razlika u ceni ostalih potrebština...

i da dodam, sa prosečnom platom u srbiji možete natankati oko 275l a u norveškoj preko 1850l...
 
Odgovor na temu

nisnis
Dejan Orlović
dipl. inž. građ.
Nis,Srbija

Član broj: 294461
Poruke: 27
195.178.53.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2012. u 07:30 - pre 141 meseci
Gimnazijalac iz Srbije dobija studentsku vizu i dolazi na studije u Norge i dobije broj , račun u banci i sl.
Da li ima pravo ( ako ima para ) polagati za vozačku dozvolu B i C ?
Ako ima pravo i položi ( a studije ne idu npr.) da li može tražiti posao vozača i ako ga dobije da li ćemu dati radnu vizu?
Znači srpski gimnazijalac sa norveškom vozačkom dozvolom.
 
Odgovor na temu

nansen
firestarter
vatrogasna stanica beograd

Član broj: 307670
Poruke: 12
*.static.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2012. u 07:38 - pre 141 meseci
[quote]Mirjana Savicic:
Citat:


Mislis 520.000 NOK/ godisnje jer za 520 kruna ne mozes ni bus kartu mesecnu da platis.
Stanovi u Oslu su ubitacno skupi i to je kljuc svega,pa u zavisnosti od toga,moglo bi se reci da moze.Znam jednu porodicu cetvoroclanu u Oslu,imaju jednu platu koja je oko 600.000 i kazu da plate stan,dazbine,hranu,kupe po nesto i ne moze bas nista da se ustedi.E sad to je ono sto su mi rekli.
Ali,zivi se...pa vremenom ce doci i jos jedna plata...pa bude lakse.
Ljudi grebu i nogama i rukama da dodju,ti imas priliku,hvataj je.


k je 1000 (iliti kilo), dakle 520k=520 000 (bez obzira koja je valuta u pitanju)

da, stanovi su zaista jako skupi, zato i pitam... ona priče o izlascima, restoranima i sl. me se ne tiču previše... pošto od kada se klinac rodio ni u srbiji ne "šetam" previše... s druge strane ni u srbiji se ne natežem, pa ne bi ni u norveškoj (bez obzira što je samo jedna plata uračunata)...




[Ovu poruku je menjao nansen dana 12.10.2012. u 08:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

l.boban
Slobodan Leobtijevic
Beograd

Član broj: 134133
Poruke: 30
79.101.105.*



+26 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2012. u 08:20 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Bobane,ti bas ne razumes problematiku,a i ono sto razumes neces da verujes u to jer ti ne odgovara.
Nema tu da niko ne znam tacan odgovor vezano za nase dozvole vozacke.Znamo ih svi.Nase vozacke dozvole NISU priznate.
Ukoliko konkurises na takvo radno mesto,neces proci jer traze da imas validnu vozacku dozvolu.Mnogi su to pre tebe probali ali ne ide.Medjutim,ti probaj pa ces i sam uvideti.Najbolje je da probas jer ti ne verujes u iskustva drugih ljudi.
Kako to mislis ne daju nam ozbiljnije ugovore sa kojima mozemo da resimo pitanje boravka?
Svako moze da resi pitanje boravka ukoliko spaja svoje obrazovanje sa poslom ovde.Naravno preduslov je da nadjes posao u iskljucivo svojoj bransi.Svi ljudi koji su na forumu a da su se zaposlili u Norveskoj su dobili takve ugovore.
Za vozacke je specificno,jer dozvole vozacke ne priznaju.Ne samo vama vec svima koji nisu iz EU.Dakle,to je za konkretno tvoju bransu.Kada bi mogao da dobijes dozvolu iz zemlje EU mogao bi i da nadjes posao vozacki ovde.
Ovde su vozaci deficitarni,ali mora se imati vozacka dozvola.
Ja ti savetujem da probas,uzmi salji CV-eve i trazi posao vozaca sa nasom dozvolom.Sam ces se uveriti u ovo napisano.Ne vredi da ti ja sada pisem,jer ti mislis da oni nama nece da daju ozbiljnije ugovore zato sto nismo EU.
Oni postuju tu EU i to je njihovo pravo.Mi nismo u njoj i sta cemo sad.
Dakle,najtacniji moguci odgovor jeste da nasa dozvola NE VAZI.Srba vozaca ima u NO ali su pitanje dozvole norveske resili pre oktobra 2010.-te kada su Norvezani promenili zakon.
Tebi ne bi bio problem da polozis,jer sigurno imas mnogo godina iskustva u voznji,ali kako doci u poziciju da polazes kada ti treba prethodno posao,a posao nece da ti daju u tvojoj bransi ako nemas prethodno dozvolu.I to je zacaran krug u koji ti mozes da verujes a i ne moras.Najbolje je da posaljes CV u neke firme koje traze vozacke pa da se sam uveris.
Naravno,to sto nismo iz EU i jeste nas najveci problem,jer mozemo samo da sredimo papire boravka na osnovu spajanja posla i naseg obrazovanja-U ovo ne spadaju vozaci zbog te problematike oko nepriznavanja nase dozvole.
Druze,ja sam ti ono najdobronamernije rekla a ti po volji,veruj ili nemoj.


Mirce izvini ako sam te malo "naljutio" . Mislim da imamo mali problem u komunikaciji. 1000% mi je jasno da nase dozvole ne priznaju. Ja sam veoma ozbiljno pokrenuo pricu dobijanja te moje profi dozvole u Sloveniji, sa sve sertifikatom profi vozaca ( i tu nije sve tako prosto - potrebna prijava o zaposlenju, doduse samo za auto skolu i 6 meseci prijave boravka da se dobije dozvola ). Kostace oko 750e + troskovi puta i ostalo. Ali se i u vezi ovoga, na netu mogu naci tu i tamo oprecne informacije koje me donekle bune i cine nespokojnim. Zato sam napisao ono da niko nezna sto posto tacan odgovor, vise figurativno. Sto se tice EU da su oni clan, mi nismo - jasno ko dan. Juce sam dobio informaciju od tece jednog mog kolege koji kaze " tesko cete dobiti ugovore , niste iz EU ". Zbog toga sam napisao ono oko dobijanja "ozbiljnih ugovora" . I sada ja njemu postavljam pitanje . Covece, imam dozvolu zemlje clanice EU, znam jezik dovoljno dobro da ispunim zahteve za vozaca ( to tek treba da se odradi ). Gde je problem ? Ocigledno pogresne informacije, ili covek se nije dovoljno dobro uklopio u sistem pa mu se cini da ga neko gleda drugacije jer je van EU. CV necu slati ni u kom slucaju dok ne resim pitanje dozvole i dok ne budem na odredjenom nivou sa ucenjem jezika . Nadam se na leto sledece godine . Uopste ne zelim da sebi pravim medvedju uslugu i da se na nekom intervjuu osecam i blenem u te ljude kao tele u sarena vrata . Za slanje CV-a sam te pitao za savet cisto iz prakticih razloga. Cenim tvoje misljenje i interesuje me sta je u hronologiji dogadjaja pametnije da uradi neko poput mene , kada bude zreo za polazak . Da idem za NO pa odatle da saljem CV , ili odvde da saljem CV ?
Da neverujem osobama poput tebe , verovatno nebih ni visio na ovom forumu svakodnevno po nekoliko sati . Po prirodi sam jako obazriva osoba . Ceo ovaj proces kroz koji ste vi neki prosli je jako slozen, dugotrajan i moze biti poprilicno skup. Slozices se da nema mesta za stative, nego samo za golove. Zbog toga i postavljam neka pitanja i vise puta , jer informacije pristizu sa svih strana i mislim da je pametno profiltrirati ih ? I veruj mi, da ni u jednom momentu nisam dosao u sumnju tvojih dobrih namera !!!
Ali , elem , zato ovaj forum i postoji . Mi pitamo , verovatno i smaramo , a vi pomazete i odgovarate....
Nadam se da smo razresili ovaj nas mali nesporazum u komunikaciji ?

Pozzzzz !!!
L.Boban
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2012. u 08:50 - pre 141 meseci
Ma ,Bobane...nije nesporazum.Ja volim i cenim otvorenu komunikaciju.Meni sve moze da se kaze,i ja volim da kazem sve-to je dobar princip.
Ok,Slovenija to je onda nesto drugo,trebao si napisati da si u tom procesu i da iza tvog pitanja stoje neki koji kazu ne mozes dobiti ugovor zato sto dolazis iz zemlje van EU.
Uvek ces naici na nekog ko ce ti reci...ma ne mozes ti to.Uvek ce biti takvih.Sa priznatom dozvolom vozackom,tom iz Slovenije,kao i sa jezikom na nekom nivou ok,spajas diplomu i posao i na tebi je samo upornost i istrajnost kao i neka pocetna zaliha para,naravno.I nema toga sto se ne moze uraditi,jer nije uspeo samo onaj ko nije pokusao.Bez obzira na jako deficitarno zdravstvo,svi iz EU zemalja imaju prednost u odnosu na nas,ali i Cveyoni,i Medicman,i Kelly,i Jocaendo,i Dejan73,i ja smo nasli poslove,a svi smo van EU.Kod tog tvog poziva je sporan momenat vozacke na koji sam se ja bazirala ali ti si u procesu za dobijanje slovenacke i to je drugi par cipela.
Kada zavrsis sa dozvolom i dobijes je,malo stanes na noge sa jezikom,salji CV-eve i dok si jos u Srbiji.Nista ne kosta a moze da pomogne.
E sad ti naravno,po svom nahodjenju.
Pozdrav druze i svako dobro.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2012. u 09:06 - pre 141 meseci
[quote]nansen:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:


Mislis 520.000 NOK/ godisnje jer za 520 kruna ne mozes ni bus kartu mesecnu da platis.
Stanovi u Oslu su ubitacno skupi i to je kljuc svega,pa u zavisnosti od toga,moglo bi se reci da moze.Znam jednu porodicu cetvoroclanu u Oslu,imaju jednu platu koja je oko 600.000 i kazu da plate stan,dazbine,hranu,kupe po nesto i ne moze bas nista da se ustedi.E sad to je ono sto su mi rekli.
Ali,zivi se...pa vremenom ce doci i jos jedna plata...pa bude lakse.
Ljudi grebu i nogama i rukama da dodju,ti imas priliku,hvataj je.


k je 1000 (iliti kilo), dakle 520k=520 000 (bez obzira koja je valuta u pitanju)

da, stanovi su zaista jako skupi, zato i pitam... ona priče o izlascima, restoranima i sl. me se ne tiču previše... pošto od kada se klinac rodio ni u srbiji ne "šetam" previše... s druge strane ni u srbiji se ne natežem, pa ne bi ni u norveškoj (bez obzira što je samo jedna plata uračunata)...




[Ovu poruku je menjao nansen dana 12.10.2012. u 08:49 GMT+1]


Druze,Oslo je najskuplji grad Evrope bez konkurencije i jedan od 3-4 najskuplja grada u svetu.I kao takav,jedna plata za celu porodicu je onako knap.Tu se ne treba lagati.U poslednje vreme sam barem jednom mesecno u Oslu,i videla sam cene i slusala koliko prosecno ljudi placaju stan.Tebe za porodicu stan ne moze izaci ispod 12.000 kruna ako cemo da gledamo neku normalnu lokaciju,da kazemo Oslo.Nekih 750.000 je za porodicu ok bez natezanja po mojoj proceni.Ali ti rece ne ides po restoranima,ja sam i uzela to u obzir.Volim nekako da se vodim mislju da ljudi kada je rec emigracija u Norge gledaju tu neku siru sliku,ono sutra za decu i sebe.
Kazes ne natezes se ni u Srbiji pa neces ni u Norge.To je lepo i razumljivo.Ali ta sira slika podrazumeva da bi se kasnije i supruga ukljucila u rad i apsolutno biste bili "na konju".Ne natezes se u Srbiji,to je ok ali nazalost ja ne mogu da vidim tu svetlu buducnost za decu npr.Morace kakve god skole zavrsili ovde da nesto izjednacavaju itd...jedan od primera.Deci se otvaraju vrata besplatnog skolovanja i njihovo je jedino da uce,a u Srbiji zavise od korupcije i mnogo toga drugog.Opet svako zna svoje i svako vrsi individualnu procenu.
Ajde da napisem i ovo...sa norveskim pasosem,putujes gde hoces i kako hoces.Sa nasim,mnogo dokumenata.Veruj mi nisu tada presudne pare,kada odes u norvesku agenciju pa objasnjavas da ne mozes preko Londona jer traze ti tranzitnu vizu i za sletanje na aerodorom,pa saljes brdo dokumenata kako bi dobio vizu...Mnogo je tih nekih stvari u siru sliku gledanja ukljuceno i na dugorocan period.A sigurno su prve 4 godine,trazenje sebe i tog nekog mesta pod Suncem.Jer tada prestaje gnjavaza sa policijom,zavrsio si neke stvari naucio jezik itd...
Tako da,druze,ti najbolje znas sta zelis ali siru sliku ne bi trebao da izostavis,po mom misljenju.Eto ja sam misljenja da bez natezanja treba za Oslo za porodicu jedna lepa inzenjerska plata ona malo visa od 750.000...kada se sve stavi na listu...
Neka napise jos neko nesto...uvek je bolje cuti vise misljenja i ljudi...
Pozdrav,sve najbolje.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

nansen
firestarter
vatrogasna stanica beograd

Član broj: 307670
Poruke: 12
*.static.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2012. u 09:27 - pre 141 meseci
znači cca 750k... to mi je trebalo... što se tiče cena u norveškoj/oslu s tim sam relativno upoznat
pošto sam više puta boravio/radio tamo, ali nažalost životne prilike i standarsi ljudi koje znam da "tamo" žive
su mi beskorisni pošto ili imaju dve plate ili su samci, ili par sa jednom 550k platom...

zanimljivo je da skoro sve naše ljude koje znam su tamo zaposleni kao dipl. ing i nažalost niko nema ni blizu tih 750k :(

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2012. u 09:41 - pre 141 meseci
U,ima druze...
Elektroinzenjeri smer telekomunikacije imaju oko 800.000 NOK za konsulent poziciju.Ali u toj bransi su mnogi nasi koji su dosli preko jedne iste agencije,i to srpske i drze ih na 350-400.000 NOK.I sa mnogo drugih peripetija kojih nisu svesni dok ne dodju ovde a kada dodju onda je prilicno aksno jer potpisu ugovore na po 2 godine.To je cista kradja od strane agencije jer ima uzimaju pola plate.
Dakle,oni koji sami nalaze posao u toj bransi leze na lepih 800.000 NOK.Znam licno slucaj,e sad da li je sporadican ili ne...jer kazem masa je ljudi dosla preko jedne iste agencije i kradu ih stravicno.Pritom zive u kolektivnom smestaju...na to bi trebalo da se obrati paznja...
Znam masinske inz.koji su poceli sa 480.000 pa stigli za godinu dana na 600.000 NOK...ide se gore u tom sektoru...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

nansen
firestarter
vatrogasna stanica beograd

Član broj: 307670
Poruke: 12
*.static.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2012. u 09:47 - pre 141 meseci
uh, ne znam elektroinženjere, a ne znam ni te što dolaze preko agencija bilo naših, bilo tuđih... znači ove što poznajem su
pozvale direktno (norveške) firme za koje i sada rade, svi su dobili ugovore na 500-550k... naravno prema ugovoru plate idu gore posle cca godinu dana...
e sad koliko gore tome se teško ulazi u trag... bar u početku...

koliko sam shvatio tih cca500k je nekakav minimum koji oni daju s obzirom na zvanje/obrazovanje/sektor
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7998626 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.