Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7999177 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.214.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 12:01 - pre 141 meseci
Mirjana hvala vam beskrajno kao i uvek... evo sad sam skupio courage i iscitao sve o vizama... kao skilled worker imam 2 opcije, ili da se prijavim za job seeker visa od 6 meseci ili da upisem norveski i da dobijem vizu na godinu dana... ali gde da nadjem tolike pare :O em sto se sve to treba uplatiti, jezik, stan, itd. pa jos i da im pokazem toliki kesh... kako znam neke studente da su se prijavili ali nesto ne verujem da su imali toliki novac na raspolaganju, da l su nesto izmuvali ili...

a postoji i varijanta da se nadje posao pa da se time dokumentuje da ce se imati zarada, je l tako??

kakve muke... hvala puno jos jednom...
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 12:25 - pre 141 meseci
Medicman, imas PPP ;-)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 12:30 - pre 141 meseci
Citat:
Mar112345:
Evo i mene, naime ucim norveski, sve je to ok, samo kako naci posao tamo, imali koje u Oslu, interesujeu me konkretne ponude za posao, ne oglasi i ponude i slicno, znaci konkretno zaposlenje, ako moze neko da mi posalje eventualno neku ponudu bio bih zahvalan

Po mom iskustvu sa norveskom, ne ide to bas tako kao kod nas kad kazes "konkretno zaposlenje"... Svaki oglas, ponuda, sve je to konkretno druze, mislim, niko ne okaci oglas bez da mu stvarno treba radnik. A da te neko uposli tako kako ti mislis, to moze samo neko "tvoj" sto mi kazemo, a da imas takvog coveka koji ce da te preporuci toliko da ti izbegnes oglas, sumnjam da bi pitao ovde na forumu uz "Evo i mene, dajte mi posao...".
A trece, tj prvo, procitaj malo ovaj forum, videces da moras da si "strucan" skolovan radnik da bi mogao da dobijes posao/dozvolu u Norveskoj.
Sve napisano iz najbolje namere naravno

[Ovu poruku je menjao dakipro dana 23.10.2012. u 15:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 13:38 - pre 141 meseci
Citat:
stefanko23:
Mirjana hvala vam beskrajno kao i uvek... evo sad sam skupio courage i iscitao sve o vizama... kao skilled worker imam 2 opcije, ili da se prijavim za job seeker visa od 6 meseci ili da upisem norveski i da dobijem vizu na godinu dana... ali gde da nadjem tolike pare em sto se sve to treba uplatiti, jezik, stan, itd. pa jos i da im pokazem toliki kesh... kako znam neke studente da su se prijavili ali nesto ne verujem da su imali toliki novac na raspolaganju, da l su nesto izmuvali ili...

a postoji i varijanta da se nadje posao pa da se time dokumentuje da ce se imati zarada, je l tako??

kakve muke... hvala puno jos jednom...


Ako nadjes posao tada je tvoja viza radna.Ali posao mora biti bas u struci za koju si skolovan jer dolazis iz Srbije a za nas tako napisali ovi veliki u citapu.
To su pravila igre.Dakle,ili pare pa jezik ili konkretan posao u struci tvojoj.Vidi po internacionalnim skolama u Oslu ako ih nadjes gde deca uce na engleskom.To bi mozda bilo ok za procunjati...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

l.boban
Slobodan Leobtijevic
Beograd

Član broj: 134133
Poruke: 30
79.101.105.*



+26 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 13:54 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Clan foruma,Aleksandra u zemlji cuda je stavila sajt skole srednje za aviomehanicare u Norveskoj na forum.Cini mi se da se skola zove Sola ili tako nesto,i po norveskom programu do sticanja tog fagbrev-a je potrebno 5 godina.Dakle,prvo to da precesljas(mada ti spominjes nesto da si vec cesljao-da li je to taj sajt sto je Aleksandra stavila na forum?).
Vidi,NOKUT moze da ti odgovori da on nije nadlezan jer je u pitanju srednja skola.Pa onda u vrzmino kolo.
Ja sam sasvim slucajno sa njom tada pricala na tu temu,ali ona je ok skroz i ja cu nju pitati o potrebama.Medjutim,ja da sam ti ne bih se oslanjala na tu informaciju.To je izvor jednog coveka,jedno misljenje.Neznam...svakako cu pitati da li je deficitarno,to je najmanji problem.
Sajt neki specijalizovan samo za to-stvarno ne znam.
Dokumenta od NOKUT-a-idi na njihov sajt i trazi.

NB!Medjutim...verovatno ces dobiti odgovor da ti fali to,to to...ako je to slucaj,onda nemas na osnovu cega da udjes u Norvesku,jer ti treba skola.Do tog fagbrev-a je 5 godina.Norveski racunaj na nivo Bergen testa za bilo kakvo skolovanje u Norveskoj.To je uopsteno.
Ti gledas platu koju aviomehanicari imaju,ali proceni mogucnosti.Gde ti je jezik trenutno,da li ti je automatski priznato zanimanje?
Juri tu EU dozvolu ako postoji mogucnost da je dobijes,jer to je vrabac u ruci,ovo je golub na grani.
Ja cu pitati koleginicu sta kaze njen muz o tome fali li ljudi u toj bransi itd.
Ja nisam kompetentna za odgovor na ovo pitanje nikako.Ali ama bas nikako.Ja sam na ovoj strani SAFH.Posto tamo radi mnogo ludaka na jednom mestu,onda smo svi mi veoma dobro informisani o svemu sto se tamo desava a i saradnja sa njima nam je duga.Ljudi koji su saradjivali sa NOKUT-om-nisu pisali nista posebno o NOKUT-u,tako da da li ima na njihovom sajtu toga za tebe ili nema,ne znam.
Od mene ces cuti info za deficitarnost kada poklopim smenu sa koleginicom,a bice to uskoro.Ja toliko mogu da ti pomognem,nazalost,samo.
Sve ostalo bi bilo lupetanje i zasnovano na vetru.A to ne volim.



PUNO HVALA MIRO !!!

L.Boban
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 14:45 - pre 141 meseci
cveyoni gresis druze... steffan je u pravu... bostøtte nije socijalna pomoc i ne spada u tu klasu.... na bostøtte imaju pravo svi.... bio norvezanin ili stranac.... filipinci to mahom koriste prve godine jer nemas novaca da placas stan,tek si dosao etabliras se tek i imas pravo na to... ja to nisam znala kad sma dosla te nisam nikada ni pitala o tome,al znam da filipinci mahom to koriste cak i pre spajanja porodice... a za spajanje porodica znam da se ima pravo i da koriste i da nije to deo socijalne pomoci...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 14:52 - pre 141 meseci
Citat:
Mar112345:
Evo i mene, naime ucim norveski, sve je to ok, samo kako naci posao tamo, imali koje u Oslu, interesujeu me konkretne ponude za posao, ne oglasi i ponude i slicno, znaci konkretno zaposlenje, ako moze neko da mi posalje eventualno neku ponudu bio bih zahvalan



ja sam u Oslu, al ja ne razumem sta ti pitas... sad da li je do tvoje formulacije pitanja ili do moje Bosanske glave ili do mog aboridzinskog (sto kazu Viki i Mirka) zivota ovde,a ti hoces nesto ispod stola... nemam pojma, ali ne kontam sta pitas

Eve opet citam, al jos manje razumijem... kako konkretnu ponudu a ne zanimaju te oglasi? verovatno nesto "ispod stola" .... stvarno ne znam sta pitas...



nego ja bi da pitam ove molere i snekkere ovde koji valjak da kupim,naime treba da krecim stan i znam da mi trebau 2 valjka cetka mala za coskove trake najlon farbe... jos nesto?


ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
212.178.244.*



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 15:32 - pre 141 meseci
Ja hocu da ti okrecim stan....ali tamo u maju kad dodjem boze zdravlje u Oslo.....A do tada da pitam nesto,posto si ti Kely u Oslu.Planiram da polazem np3 u maju mesecu,e sada posto su rezultati tek za 5 nedelja,sta je pametno,vratiti se u Srbiju i cekati rezultat,ili ostati gore i traziti posao bez polozenog ispita?A za krecenje ne brini,volja ti da gletujemo da stavljamo Spanski zid.....sta god.Pozdrav
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.16.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 16:17 - pre 141 meseci
Citat:
stefanko23:
Mirjana hvala vam beskrajno kao i uvek... evo sad sam skupio courage i iscitao sve o vizama... kao skilled worker imam 2 opcije, ili da se prijavim za job seeker visa od 6 meseci ili da upisem norveski i da dobijem vizu na godinu dana... ali gde da nadjem tolike pare :O em sto se sve to treba uplatiti, jezik, stan, itd. pa jos i da im pokazem toliki kesh... kako znam neke studente da su se prijavili ali nesto ne verujem da su imali toliki novac na raspolaganju, da l su nesto izmuvali ili...

a postoji i varijanta da se nadje posao pa da se time dokumentuje da ce se imati zarada, je l tako??

kakve muke... hvala puno jos jednom...

Da potrebna su sredstva kojima se finansira boravak,ali mislim da to ne mora biti striktno kes,vec u obzir dolazi i obezbedjivanje putem neke od stipendija koje je,mada ne bas lako,moguce dobiti..
Srbija je ranije bila jedna od zemalja u QUOTA shemi,sada to vise nije a da li ce biti ponovo, veliki je znak pitanja....treba videti neke druge stipendije....
Mislim da je i to jedna od opcija...
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.214.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 16:38 - pre 141 meseci
Mirjana, pratim mesta na svim sajtovima internacionalnih skola, to bi stvarno bilo super...

B, meni je stvar sto ja primam stipendiju do kraja ove godine ali posle prestaje, tako da ce biti cupavo... mislim zavrsavam studije u decembru, nema stipendije, ja bih da ostanem...
 
Odgovor na temu

aca.81

Član broj: 305262
Poruke: 35
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 17:41 - pre 141 meseci
....cemu tolika frka oko polaganja u vezi poznavanja jezika..sem ako nije cilj Oslo i ostali veci gradovi...
...poznajem nekoliko ljudi koji su u poslednjih god. dana pronasli posao u N, sa znanjem B1 i to bez ikakvih sertifikata..
....naravno na samom severu...gde ni medvedi vise nece da zive, "hladno ali standard."...
...
...i jos nesto....iskreno,
.. vredi li zrtvovati socijalni-urbani zivot zarad materijalne sigurnosti...?
...jer realno sta ce ti lova ako nemas gde i skim da potrosis...sem onih 20 dana odmora.
..a realnoto to smo mogli priustiti sebi i ovde u srbiji...
...jer kada sve presaberes i oduzmes ostace ti isto kao i da si recimo u Becu.,
uporedjujuci standard i plate u Aus. i N....

sve ovo pisem ,jer nisam dugo bio na forumu ucio san nosk....iskreno sa rezervom...
a smorili ste me bre ljudi kukate sto vam naplacuju 2 nok pri transakciji,a pricate o platama....
....ova jedna kuka kako su joj i kondomi skupi a standard...itd...
....stekoh utisak da dolazite iz albaniije,a ne vecina vas iz bg....
...da li su ljudi tamo uopste nasmejani????

zasto jednostavno ne kazete da vam nije sve jedno kada ovde pocne leto,
pa krenu da se pune beogradske baste ,a vas nema u njima....
...da slazem se ...ipak ih treba zaboraviti i otici odavde ,spasavati i godine i svoju decu ,da ih ne gube uzalud.....

...ne shvatite ovo pogresno,ali ispade da si u buli kako god okrenes....
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.214.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 17:58 - pre 141 meseci
a zbog cega tolika generalizacija i toliko nezadovoljstvo? ;) svako valjda zna svoje prioritete i u odnosu na njih gradi buducnost... ti sto su otisli na sever ce svakako probati da se spuste dole...
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 18:42 - pre 141 meseci
Citat:
bojko peric:
Ja hocu da ti okrecim stan....ali tamo u maju kad dodjem boze zdravlje u Oslo.....A do tada da pitam nesto,posto si ti Kely u Oslu.Planiram da polazem np3 u maju mesecu,e sada posto su rezultati tek za 5 nedelja,sta je pametno,vratiti se u Srbiju i cekati rezultat,ili ostati gore i traziti posao bez polozenog ispita?A za krecenje ne brini,volja ti da gletujemo da stavljamo Spanski zid.....sta god.Pozdrav



ehehhehe moram da ga okrecim sada to drugi put kad budem krecila hvala na ponudi a dace bog da do tada imadnem i moj stan pa da ga krecim kako je bog rekao a ne samo ove tudje stanove pa koji posao mislis da trazis? mislim u kojoj struci? i imas li autorizaciju? ne znam ovo pa mi je malo nezgodno reci sta bi ja uradila.... ako si medicinar onda jedino da dogovoris ranije intervjue u nekim gradovima oko Osla pa da to posecujes,inace tesko ces u Oslu naci posao bez jezika,a i sa jezikom, jer sada je doslo crno na belo da stranci moraju imati radne i boravisne dozvole da bi radili u Oslu...a za Spl. je Bergen test najnoviji zahtev

ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 18:48 - pre 141 meseci
kelly_oslo Kupi jos plastiku za cijedjenje valjka i to bi trebalo biti to :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 20:02 - pre 141 meseci
heheh pa da to se podrazumeva... kontam to u kompletu s valjkom hvala
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 20:10 - pre 141 meseci
Bolje cekaj prolece :P Koje crno krecenje sada. Mnogo je ladno u Oslu.... smrzo sam se danas
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 20:19 - pre 141 meseci
Citat:
stefanko23:
a zbog cega tolika generalizacija i toliko nezadovoljstvo? svako valjda zna svoje prioritete i u odnosu na njih gradi buducnost... ti sto su otisli na sever ce svakako probati da se spuste dole...


Ma joook.Svako odlazi tamo gde mu odmah ponude posao i najbrze.Komplekse treba iskljuciti.

E,Aco 81...pa B1 nivo je solidan nivo znanja,kada se do njega dodje potpuno je van mozga ne polagati testove jezika,nadogradjivati svoje znanje,i na kraju krajeva kada saljete elektronski molbe niko ne moze da proceni vase znanje,ali ako imate papir,postacete interesantniji poslodavcu da vas pozove na intervju.
Vidi...ima ovde na forumu prica,konkretno Aco,to kondomsku pricu sam ja licno njen autor,iz velikog zezanja...ali ta balkanska filozofija da uzmes 250 dnara od mame i tate i ides na Obilicev venac da pijes kafu je daleko jadnija i tuznija.Baste su nam pune gostiju,u drzavi gde je na birou rada zvanicno 750.000 ljudi nezaposleno i sa najvisom inflacijom u Evropi.E ta filozofija je mnogo jadna.
Oni koji pisu ovde postove su i ovakvi i onakvi,prva ja pa svi ostali.Imamo svojih momenata,zivi smo ljudi,ali smo jednu veliku muku skinuli sa vrata.Dosli smo,radimo i zaradjujemo.Oni koji nisu dosli,imaju problem da cuju ono sto im se ne svidja.Imaju svoju sliku u glavi.Ta slika ce da padne,jer se na pravila ove drzave covek mora i navici i prilagoditi,uci u sistem.
Sta god covek pisao,bitno je da se u tim postovima ne ogleda ogorcenje.Kada neko misli da ce mu isto u Norge biti kao i u Becu,ja onda mislim da treba da predje na nemacki jer cak i autom ce moci kuci za vikend.Bec je lep grad a i na dohvat je ruke,a i ima puno Srba.Ja kada mislim da je nesto bolje,ja se preorijentisem.Ali ovo je forum za Norvesku i na ovom forumu pisati pa isto je kao u Becu,a ipak treba ici za Norvesku,sto svi kukate,pa dodati na sve to i B1 nivo znanja a u imenu precizno napisano sykeplair,to je ispod A2 nivoa,tako da ni kod foka i medveda nema mesta...i one traze bar A2 nivo.
Pozdrav!Svako dobro,bilo da setas ulicom Marie Hilfer Strase,ili Karl Johan gatom.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 20:25 - pre 141 meseci
Kelly,

Kupi i lepljive trake za zastitu ivica i ostalog.To je bitno za onaj momenat posle krecenja.Ja sam koristila letos akril boju plavu.Akril ima svoje prednosti i mane.Jedan mali valjcic obavezno za lose pristupacne delove zidova.Plasticna posuda za sipanje farbe,ona sto se u njoj valja imas za 30 kruna,bas za to napravljena.I udri Mile...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 20:45 - pre 141 meseci
Evo da dodam, to niko nije pomenuo...treba ti i podloga za boju, da bi se zidovi impregnirali i da ti se ne odlepi boja kad se osusi (mi ovde u BG krecili stan letos, pa mi je sveze secanje :) ).
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.214.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2012. u 21:40 - pre 141 meseci
mirjana nasmeja me :D

evo do sada sam pricao sa deckom koji se prijavio za vizu na konto norveskog jezika, jeste treba imati dovoljno para...hm pa meni bi falilo kojih 2-3000 eu sto je velika para :O a da li ljudi savetujete prijavljivanje za poslove i pre diplomiranja? polozio sam sve module jos mi teza ostala u decembru...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7999177 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.