Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8012217 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

raki84
sykepleier

Član broj: 140550
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.02.2013. u 17:43 - pre 137 meseci
Pisao sam pre pola godine, ali mi niko nista nije odgovorio. Razumem, ne moze se sve postici.

Dakle, Moze mi mi neko reci gde mogu proci sa srednjom za Fizioterapeuta? Da li je priznata, koju razliku predmeta bih morao da polazem? Za par dana polazem drzavni, pripravnicki staz od 6 meseci odradjen. Radio u jednom domu za stare 2 meseca i neki dan. Samo da kazem da sam vanredno zavrsio srednju skolu za fizioter. a pre 8 god sam redovno zavrsio srednju elektorehnicku za automatiku. Fizio poziv me je jako zanimao oduvek, zato sam se prekvalifikovao.

Norveska mi se svidela za rad i zivot jer volim zimu, a i taj zivot gde svak gleda svoja posla mi je odlicno zvuci. Zivim sa suprugom ali nismo jos vencani, da li je to prednost ako smo u braku, i da li postoji neki poseban uslov, tipa da moram imati 2.000 evra na racunu ili da smo u braku minimum 3, 6, 9 - meseci?! Jezik nije tezak, brojeve, dane i gledanje na sat naucio za 3 dana! Pomoglo mi je predznanje engleskog i nemackog. I sto je najbitnije, vidim sebe i svoju porodicu u Norveskoj, kad-tad! A sad ko sta ima korisno, pomozite, molim vas!
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.02.2013. u 18:35 - pre 137 meseci
E pa dragi moji forumasi kako se blizi da i ja krenem prema Norveskoj pocela sam pakovati kofer zelim da vam se zahvalim na informacijama .A posebno ovako javno veliko hvala Dejanu73 i naravno Mirjani.O planovima vec sam pisala da sad ponovo ne gnjavim ja idem sada a suprug i sin kad sin zavrsi skolu.Konkurisat cu za asistenta imam dobre preporuke iz bolnice i starackog doma u kojima sam radila i imam jednu preporuku iz Norveske, takodje cu konkurisati za sve moguce poslove pa nedje ce da upali ,nadam se da ce zbog pasosa EU biti malo lakse.Jezik sam ucila mnogo po mome rezultate cu vam javiti kad dodjem gore .Znaci pisem kad se smjestim ,srdacan pozdrav Ive ps Mirjana i Blondy imate pp
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.02.2013. u 18:49 - pre 137 meseci
Citat:
raki84:
Pisao sam pre pola godine, ali mi niko nista nije odgovorio. Razumem, ne moze se sve postici.

Dakle, Moze mi mi neko reci gde mogu proci sa srednjom za Fizioterapeuta? Da li je priznata, koju razliku predmeta bih morao da polazem? Za par dana polazem drzavni, pripravnicki staz od 6 meseci odradjen. Radio u jednom domu za stare 2 meseca i neki dan. Samo da kazem da sam vanredno zavrsio srednju skolu za fizioter. a pre 8 god sam redovno zavrsio srednju elektorehnicku za automatiku. Fizio poziv me je jako zanimao oduvek, zato sam se prekvalifikovao.

Norveska mi se svidela za rad i zivot jer volim zimu, a i taj zivot gde svak gleda svoja posla mi je odlicno zvuci. Zivim sa suprugom ali nismo jos vencani, da li je to prednost ako smo u braku, i da li postoji neki poseban uslov, tipa da moram imati 2.000 evra na racunu ili da smo u braku minimum 3, 6, 9 - meseci?! Jezik nije tezak, brojeve, dane i gledanje na sat naucio za 3 dana! Pomoglo mi je predznanje engleskog i nemackog. I sto je najbitnije, vidim sebe i svoju porodicu u Norveskoj, kad-tad! A sad ko sta ima korisno, pomozite, molim vas!


Dakle,odgovoreno ti je na ovo pitanje,mozda ne direktno i oslovljeno na tvoje ime,ali odgovoreno je tacno koji su samo smerovi u medicinskoj priznati.Ajde da ponovimo...opsti,ginekolosko-akuserski (babice) i vaspitacki smer.Dakle,svi ostali smerovi nisu priznati.U to spada naravno i fizio smer.Vlada,koji je sada ovde sa mnom na nasjonalfagu je fizio smer i taj smer mu nije priznat iako je zavrsio Visu taj smer i to redovno,ali je ovde dosao sa opstim smerom i to je bio njegov put da udje u sistem.Dakle,fizio nije priznat,trazi se jednogodisnji staz u toj oblasti,to je minimum,a za isti moras imati polozen Bergen test da bi konkurisao,i naravno dozvolu,personnummer,i sredjene papire.Opet sve zavisi sta dobijes u avslagu,tj.odbijenici od SAK-a.Ustanova koja ti radi procenu dokumenata je SAK.Idi na njihov sajt i to je adresa kojoj saljes svoja dokumenta.
Ono sto je veci problem jeste da moras naci nacin da udjes u sistem a to nije kroz fizio smer...jer nije priznat.Pomoglo bi ti da imas opsti smer.To je sto se toga tice.
Sto se porodice tice,oni bi mogli doci na pripoj porodice ali morate se vencati u tom slucaju.Nemas uslove koliko morate biti u braku niti novac koji morate imati na racunu.Moras biti nosilac te price i imati platu da bi njih doveo,a za to moras imati diplomu necega sa cime se moze naci posao jer smo van EU i moramo spajati posao sa diplomom.
Sto se jezika tice,procenjuj ga kada pocnes komunicirati na istom.
Eto to je neki kompletan odgovor.Pozz...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.02.2013. u 18:53 - pre 137 meseci
IveD,srecan put...

Komentarisali smo ovih dana nas devetoro Srba ovde,svoje pocetke ko je gde trazio poslove,kako je to islo i dosli do nekog zakljucka koji moze biti od koristi ljudima koji su sada u fazi dolaska i pitaju se odakle u Norge poceti,gde se locirati...i nekako se Stavanger nametnuo kao mesto i lokacija gde je najvise ljudi dobilo poslove.To je svakako bogata opstina,norveski Hjuston,i treba slati molbe tamo svakako.Ne naravno se samo orijentisati na jednu lokaciju treba svuda po svim malim mestima takodje,sve je super za prvi posao,ali kazem Stavanger ne treba zaobilaziti i misliti da su nekretnine jako skupe i da je skuplji i od Osla.Jeste,ali kada je opstina bogata ona ima i finansija da plati radnike i otvori turnuse za nove ljude.Treba misliti u tom smeru...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.02.2013. u 19:02 - pre 137 meseci
Sale011,to za kisu je bilo sa smajlijem...
Pa Goggy77 vecito spominje neke kisne pantalone koje nosi stalno u dzepu pa ja pomisli ovde nema dana kada ne lije...
Lep je Bergen pa sve i da pada kisa svaki dan...to sam vec napisala,da se ne ponavljam.Veci je problem sto je sav u nekim brdima....Malo su nize cene hrane u odnosu na sever ali to sam vec u Oslu poredila...

IveD,nemam pp!


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.02.2013. u 19:28 - pre 137 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Sale011,to za kisu je bilo sa smajlijem...
Pa Goggy77 vecito spominje neke kisne pantalone koje nosi stalno u dzepu pa ja pomisli ovde nema dana kada ne lije...
Lep je Bergen pa sve i da pada kisa svaki dan...to sam vec napisala,da se ne ponavljam.Veci je problem sto je sav u nekim brdima....Malo su nize cene hrane u odnosu na sever ali to sam vec u Oslu poredila...

IveD,nemam pp!


Pa kolko sam ja puta reko da nepada kisa u Bergenu tolko... al niko neveruje :P A to za kisne pantalone u dzepu... pa moramo i mi kojima fali po koja daska u glavi da se s necim zanimamo

E sada ozbiljno... realno u Berenu kisa je najgora u jesen ono septembar-oktobar... onda stvarno ubija. I tada je neophodno imati neku opremu ako idete tako na duze staze pogotovu gde je brisani prostor jer tamo vetar ubija sa kisom.
Ja imam tu ne srecu da je meni firma u industrijskoj zoni i od trznog centra do firme ima 1.5 km bukvalno brisani prostor gde nema pomoci od nikakvog kisobrana.

Najlepsi meseci ovde u u maju kada je prolece. Onda imate preko 25 stepeni i suncano je danima.
U sred zime je isto ok posto ima dana kada je isto ima dosta puta suncanih perioda i po nedelju dana u cugu.
Inace ovdasnja omladina cak ovde ide u starkama-patikama okolo nebitno od godisnjeg doba i uslova napolju.

Jedna bitna stvar... kada imate kola onda nemate vise problema sa kisom. Niko od norvezana sa kojima radim nema nikavu kisnu opremu i slicne gluposti ko ja.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.02.2013. u 19:42 - pre 137 meseci
Hm da napomenem jos jednu prednost Bergen-a.

Naime kao sto znate na put od Srbije obicno ljudi idu norwegianom preko Osla posto je tako najeftinije.
Sto samo povlaci za sobom da onda u Oslu morate da uzmete vas kofer i sa njima predjete kroz carinu i ponovo ga predate za let dalje.

Za Bergen ako idete lufthanzom onda nemate te gluposti. Jednostavno sednete u avion u Beogradu i prtljag vas saceka u Bergenu i tamo prolazite kroz carinu.
Stim sto ja realno ni jednom nisam bio ni zaustavljen da mi pregledaju nesto kofer u Bergenu. Samo jednostavno isetate napolje.

Normalno u sengen zonu fakticki ulazite u Frankfurtu i tamo vam samo pogledaju pasos i lupe pecat kad ulazite u sengen.

Za Bergen imate let maltene dva-tri puta dnevno iz Beograda preko lufthanze i realno dosta letova bilo kuda.
Dobro druga stvar je cena toga preko lufthanze.. u principu mene obicno povratna karta izadje oko 3000 kruna kada nije na frku ili u sred nekih praznika...
 
Odgovor na temu

emaemili
Gcsr

Član broj: 303981
Poruke: 12
*.cpe.vektor.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.02.2013. u 23:21 - pre 137 meseci
Citat:
raki84:
Pisao sam pre pola godine, ali mi niko nista nije odgovorio. Razumem, ne moze se sve postici.

Dakle, Moze mi mi neko reci gde mogu proci sa srednjom za Fizioterapeuta? Da li je priznata, koju razliku predmeta bih morao da polazem? Za par dana polazem drzavni, pripravnicki staz od 6 meseci odradjen. Radio u jednom domu za stare 2 meseca i neki dan. Samo da kazem da sam vanredno zavrsio srednju skolu za fizioter. a pre 8 god sam redovno zavrsio srednju elektorehnicku za automatiku. Fizio poziv me je jako zanimao oduvek, zato sam se prekvalifikovao.

Norveska mi se svidela za rad i zivot jer volim zimu, a i taj zivot gde svak gleda svoja posla mi je odlicno zvuci. Zivim sa suprugom ali nismo jos vencani, da li je to prednost ako smo u braku, i da li postoji neki poseban uslov, tipa da moram imati 2.000 evra na racunu ili da smo u braku minimum 3, 6, 9 - meseci?! Jezik nije tezak, brojeve, dane i gledanje na sat naucio za 3 dana! Pomoglo mi je predznanje engleskog i nemackog. I sto je najbitnije, vidim sebe i svoju porodicu u Norveskoj, kad-tad! A sad ko sta ima korisno, pomozite, molim vas!


Za pola godine ste mogli da procitate forum. Sve odgovore biste nasli na ovim stranicama. Ali razumem, ne moze se sve postici...
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.bb.online.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.02.2013. u 05:39 - pre 137 meseci
Citat:
Sale 011:
Dragi sapatnici ispod šrafa na globusu,

svi mi imamo više izbora i opcija, za i protiv, svako ima svoje viđenje stvari ovde u Norveškoj i o Norveškoj.
Nekome se sviđa a nekome ne. Kome se sviđa taj se bori da ostane, kome se ne sviđa ima svake srede iz Osla direktan let.

Što se mene tiče, je*em li ga :), ovde su mi žena i dete, tj sav moj svet i njima je i više nego lepo, tako da ...

Ono što se prvo nauči ovde je da se poštuje tuđe vreme i mišljenje (za one koji to nisu radili kod kuće).

Sve razumem, i ovoga što mu nedostaju kučići da laju i ovoga što se igra sa decom fudbala i seli komšije i ovu što misli da je kiša u Bergenu prestala zato što je ona došla da nas poseti, pa i mog dragog komšiju koji reče da i nema puno kiše u Bergenu (msm da se šalio malo). Međutim ne mogu, niti ću ikada moći da razumem sve one koji pljuju po Majci Srbiji, po zemlji koja nas je stvorila i napravila i dala nam život. Ipak smo svi mi i Srbi i ostali iz drugih zemalja iz okruženja ovde prećutno rezervisali kartu za povratak, kad tad eto nas nazad, pitanje je samo u kom stanju i obliku :).

Za mene je Norge super ali Srbija mi je u srcu.


Evo jedan srednjoškolski sastav o Srbiji :

http://www.vaseljenska.com/drustvo/moja-zemlja-srbija/


U sve me diraj ali u Srbiju nemoj :).
Bravoooo Sale, isto mislimo :))))












ST
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.02.2013. u 15:00 - pre 137 meseci
Sve je individualno i sve je stvar licne procene i zivotnih okolnosti u kojima se pojedinac nalazi.Nekome je super,nekome je manje ili vise tesko,nekoga drma nostalgija i posle 10 godina zovota.Mislim da se svi slazemo u jednom a to je da se neka cena platiti mora,a jako cesto je ona visoka.Neko je spreman da je plati i cuti,drugi pak nije spreman i nece da je plati a treci ce je platiti i kukati stalno.Razliciti smo.
Mene pitaju ovde na nasjonalfagu zasto zivim na severu kada bih mogla da radim na jugu...Zivot je to,zivotne okolnosti te nekada odvedu,i ti plivas uz/niz tu reku.Kako zive u Bergenu kada pada kisa?Pa ne pada ta kisa stalno,ima je vise nego na nekim drugim mestima ali stvar je navike i Bergen i sever...i svako drugo mesto.
Svi mi patimo za Srbijom,neko ce to priznati neko nece.Onaj ko je dole sada,tesko mu je i muka mu je od svega,ali ce se kada dodje do izobilja svega setiti da mu isto toliko i fali.Ipak,tesko se kupuje ta povratna karta.No,neko je ipak kupi.
O emigraciji mozemo memoare da napisemo.Ostarili smo svi malo brze za taj period od prvih nekoliko godina,te najteze godine...ali vecini ljudi ovde je dom tamo gde im je porodica,sto je Sale011 napisao,a nama koji nemamo porodicu dom je tamo gde vidimo buducnost.
Ja moj zivot u Srbiji ne mogu da vratim.Fali mi nekada vise nekada manje,ali mi fali.Ipak,rec emigracija u najkracoj definiciji znaci pocetak novog zivota.Pa tako sada zivim novi zivot,polazem ono sto sam vec polozila,ali valjda da utvrdim gradivo.Kukam nekada,pa se smirim,pukne ti film kao i svakome pa onda grane Sunce i to je taj novi zivot.
On ima jednak broj prednosti i mana kao i onaj zivot koji sam zivela u Srbiji.Sve ima za i protiv,samo je pitanje kako ko gleda na to,sa koje strane i ugla...
Dobro je procitati i kada neko na forum izadje sa cinjenicom da kupuje kartu za nazad,a isto tako je dobro i citati kada ti neko daje motiv i dodatnu snagu da napustis Srbiju.
Ja i pored svih za i protiv,i dobre analize ostajem pri tome da je emigracija najteza odluka koju bilo koji pojedinac donese i da je individualna ali ako mene neko pita za savet,ja cu mu reci:"Preseli se,zivi novi zivot.Platices visoku cenu,ali dobices i novi zivot,sa istim manama i prednostima ali ipak prevagni na ovu stranu severne Evrope".To je moje misljenje.
A treba nauciti da svako ima svoje misljenje i znati ceniti ga.
To sam ja naucila ovde.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.02.2013. u 15:09 - pre 137 meseci
Raport nasjonalfag Joca Bambi :

Naime,u petak smo imali neka dva-tri sata nastave oko objasnjenja i pojasnjenja formula i samog principa izracunavanja sto se medikamentregninga tice,i to smo trazili da imamo.Mada kada se to ne dogodi na pocetku predavanja onda je malo zakasnela reakcija.Imas u ucionici avvik semu tj.da popunis i napises sa cime nisi zadovoljan.To je korisno uraditi ako mislis da nesto moze biti bolje,i treba odmah reagovati.Ne treba cekati.U Oslu toga nece biti sto se nastave medikamentregninga tice jer tamo to imaju u programu.Ovde se to mora traziti,jer imaju drugaciju polaznu tacku.
Sve zavisi gde cete dobiti mesto,ali ako to bude Bergen bice velika prednost jer cete moci da izbegnete jedan nacin do tacnog resenja vec imate pravo na svoj nacin racunanja i to je ogromna prednost ali ovde se mora nastava iz medikamentregninga traziti.Dakle,to je na licni upit...i ako budete ovde,odmah to treba da kazete Terjeu i Edit jer oni su ovde na Høyskole u Bergenu vec vise od decenije odgovorni za nasjonalfag za strane sykepleiere.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.90-149-213.nextgentel.com.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.02.2013. u 17:29 - pre 137 meseci
danas smo isli na razgovor za posao i zena je dobila 50% stiling sto je lose a i extra

jos razmisljamo da li da prihatimo ponudu, imamo ovo razmisljanje : jedno od nas dvoje mora da dobije preko 80%, ako ne dobije zena moram ja, a u tom delu gde treba da idemo ima puno gradjevinskih firmi od kojih neke imaju oglase za inzinjere te se nadamo da cu uspeti da se zaposlim u nekoj, i obici cemo ih u ponedeljak

znacemo sve sledece nedelje, sada vikend i odmor, mozda padne i jedno skijanje


pozdrav svima


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.02.2013. u 17:32 - pre 137 meseci
Molim za savet ljude koji su upoznati sa svim godisnjim dobima u zemlji Norveskoj...:) Nemam pojma sta pakovati od garderobe s obzirom da stizem krajem aprila...imala sam priliku da osetim njihovu jesen i zimu, ali prolece i leto ne znam kako da zamislim tamo...Ne verujem da bas mozemo nositi nase letnje stvarcice ili mozda gresim? :) Poneti jaknu ili ne, cizme ili ne??? :) Smesno je i meni sta Vas pitam ali zaista mi je potrebna pomoc da ne bih tovarila u kofer bez potrebe. Znam da u nekim delovima NO tokom leta T dostigne i 27 C ali ajde ipak da pitam...Hvala Vam u napred svima! :)
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.65.144.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.02.2013. u 21:43 - pre 137 meseci
@zokiruma
Ako je skilled worker supruga može da upiše kurs jezika i na osnovu toga dobije studentsku vizu do godinu dana koja dozvoljava upravo rad do 20 sati sedmično tj. 50%. Probem je što ta viza nije osnov za spajanje porodice i što ima nizak prioritet, ja sam je čekao više od 3 mjeseca.

@vera78
U Oslu je ljeto slično kao naše proljeće. Bude toplih dana kada se hoda u šorcu i majici.
 
Odgovor na temu

valentina_bangu
valentina
Bosnia and Herzegovina

Član broj: 312236
Poruke: 2
31.223.220.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2013. u 00:13 - pre 137 meseci
Zdravo svima!

Citavo vece citam po raznim forumima oko nacina i mogucnosti odlaska za Norvesku.
Dosta sam se obeshrabrila, jer zavrsavam fakultet , koji po informacijama koje sam pronasla, nije priznat u Norveskoj, tj nije im potrebno taj kadar .
Upravo zavrsavam Medicinski fax, smijer Sanitarni inzenjer . Od jezika govorim engleski, trenutno ucim njemacki.
Momak i ja planiramo zajedno da idemo ( ko prvi uspije naci posao , da ''povuce'' drugo ) a on je dipl.ing arhitekture, zanima me kakve su sanse za zaposlenje sa ovom strukom ??
Da, takodje me zanima , master studiji vezano za moj nastavak obrazovanja, pa ako neko ima iskustva, informacije, bila b zavalna? !
lp,
V
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2013. u 10:34 - pre 137 meseci
Citat:
valentina_bangu: Zdravo svima!

Citavo vece citam po raznim forumima oko nacina i mogucnosti odlaska za Norvesku.
Dosta sam se obeshrabrila, jer zavrsavam fakultet , koji po informacijama koje sam pronasla, nije priznat u Norveskoj, tj nije im potrebno taj kadar .
Upravo zavrsavam Medicinski fax, smijer Sanitarni inzenjer . Od jezika govorim engleski, trenutno ucim njemacki.
Momak i ja planiramo zajedno da idemo ( ko prvi uspije naci posao , da ''povuce'' drugo ) a on je dipl.ing arhitekture, zanima me kakve su sanse za zaposlenje sa ovom strukom ??
Da, takodje me zanima , master studiji vezano za moj nastavak obrazovanja, pa ako neko ima iskustva, informacije, bila b zavalna? !
lp,
V


Kolega sto sa mnom radi ima devojku koja je dipl. ing. arch. i on mi je rekao da za nju nije bas lako naci posao.. Mora da zna jezik..Nemoj da vas ovo obeshrabri, samo eto, informacija koju sam cuo...pitanje je koliko je tacna.

pozdrav
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2013. u 10:38 - pre 137 meseci
Citat:
vera78:
Molim za savet ljude koji su upoznati sa svim godisnjim dobima u zemlji Norveskoj...:) Nemam pojma sta pakovati od garderobe s obzirom da stizem krajem aprila...imala sam priliku da osetim njihovu jesen i zimu, ali prolece i leto ne znam kako da zamislim tamo...Ne verujem da bas mozemo nositi nase letnje stvarcice ili mozda gresim? :) Poneti jaknu ili ne, cizme ili ne??? :) Smesno je i meni sta Vas pitam ali zaista mi je potrebna pomoc da ne bih tovarila u kofer bez potrebe. Znam da u nekim delovima NO tokom leta T dostigne i 27 C ali ajde ipak da pitam...Hvala Vam u napred svima! :)


Pozdrav Vera,

ja sam u norvesku pristigao prosle godine krajem aprila. Poneo sam bio dzempera, kosulja majica...iskreno od svega ponesto.. Leto ovde bude extra po meni, ali se mora imati neka jakna protiv vetra za svaki slucaj...

Ja sam celo leto proveo u letnjim nekim cipelama, kosulji na kratke rukave i jakni nekoj koja je kao suskavac, protiv vetra i kise... Ali sam dzempere nosio isto jedno vreme, ali kratko cini mi se..

Nase letnje stvarcice se mogu nositi, jer sam ja bio i u onim tri cetvrt bermudama...majice kratkih rukava itd.. Jedino nisam nosio sandale..mada mislim da ovog leta hocu, jer sad sam se vec navikao i kad je -5 ja opusteno napravim promaju u kuci :D :D... a kad je 0° osecam se ko da je prolece...onda mozete misliti sta ce biti kad bude 15..ima da idem u gacama na posao :D :D

Pozz
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.90-149-213.nextgentel.com.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2013. u 12:57 - pre 137 meseci
Citat:
valentina_bangu: Zdravo svima!

Citavo vece citam po raznim forumima oko nacina i mogucnosti odlaska za Norvesku.
Dosta sam se obeshrabrila, jer zavrsavam fakultet , koji po informacijama koje sam pronasla, nije priznat u Norveskoj, tj nije im potrebno taj kadar .
Upravo zavrsavam Medicinski fax, smijer Sanitarni inzenjer . Od jezika govorim engleski, trenutno ucim njemacki.
Momak i ja planiramo zajedno da idemo ( ko prvi uspije naci posao , da ''povuce'' drugo ) a on je dipl.ing arhitekture, zanima me kakve su sanse za zaposlenje sa ovom strukom ??
Da, takodje me zanima , master studiji vezano za moj nastavak obrazovanja, pa ako neko ima iskustva, informacije, bila b zavalna? !
lp,
V


i ja znam 2 slucaja gde su arhitekte trazile posao i nisu uspele da ga nadju, jedan od njih je bio dva puta u norge i nije uspeo, najvise zbog jezika

takodje znam devojku koja je nasla posao kao arhitekta ali nikada nisam pricao sa njom kako je dosla do posla

iz mog dosadasnjeg malog iskustva <> sve ti je to stvar srece, moja zena koja nabada po koju rec norveskog je za desetak dana imala 3 prilike za posao, jedino je glupo sto ne moze dobiti vise od 50% stilinga od utorka ce krenuti da radi na jednom mestu a sve ce biti na meni

za gradjevinu je bolje traziti posao na jugu zbog zime, vecina firmi koje sam kontaktirao sa severa zale se da nemaju posla i slicno dok je na jugu situacija dosta drugacija pogotovo oko sadnesa i stavangera

pozdrav
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2013. u 13:08 - pre 137 meseci
Veliko hvala svima koji su mi odgovorili na pitanje u vezi pakovanja letnjih stvarcica! :)
 
Odgovor na temu

miroslavbg17
lasta

Član broj: 311804
Poruke: 5
*.38.47.78.cable.t-1.si.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2013. u 15:38 - pre 137 meseci
Dragi forumaši znate li ima li posla za lekare specijaliste, konkretno interna medicina i naravno interesuje nas prvenstveno ima li posla na jugu u okolini Osla?

Takođe koji nivo norveškog se traži za lekare ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8012217 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.