Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8008419 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 19:17 - pre 135 meseci
inace u petak sam primio prvu platu u norge. nisam skidao osmeh ceo dan. na ugovoru smo direktor i ja napisali da krecem da radim od 5.4 i tako si mi u obracunskoj sluzbi i obracunali platu. pa sam pricao sa direktorom tako da cu sledece nedelje dobiti jos jednu platu. od 10.3 do 5.4 jer mi nisu to isplatili. inace sada sam skoro na pozitivnoj nuli sa finansiranjem dolaska i svega oko trazenja posla u norge. a sledece nedelje u dobranom plusu

prosle nedelje sam pustio 2000 noka na racun u srbiju cisto da isprobam kako radi nettbanking i koliko treba vremena. pare su legle u intesu posle 3 dana. obracunali su mi oko 30 noka za usluge u norge i oko 13 evra mi je skinula intesa. nije bas povoljno

inace ako otvorite racun u dnb i koristite nettbanking morate telefonom aktivirati slanje para van norge. klasicna procedura kazi broj, ovo ono i posla par minuta mozete krenuti sa slanjem para u maticu
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:404:6905:c101:d..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 19:26 - pre 135 meseci
zoki, pa ti si tek od skoro u Norge? :O ja sve imao utisak dosta duze... ja platu sa fakulteta jos nisam video, nadam mse da ce mi isplatiti sve odjednom, aj bar su mi preporuku napisali pa ce mi valjda doprineti pronalasku posla...odavno sam u debelom minusu vec skoro 4 meseca, nego ako mislim o tome siznucu...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 19:29 - pre 135 meseci
Komso,to za 30 kruna to je standardna cena ali ja saljem majci stalno pare u Intezu i nikada jos nisu skinuli 13 evra.Covece 13 evra na 2000 kruna.Skidaju par evra 3-4 evra uzimaju mojoj majci.
DNB menja svoje rutine...ja isto imam kod njih racun ali nisam morala da radim aktivaciju sa telefona.
Kazes da su pare legle za 3 dana,tako je i kod mene,znaci nisi slao ono ekspres...i 13 evra ti skinuli
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 19:49 - pre 135 meseci
Ja sam poslala za Srbiju pare preko DNB, tad jos nisam imala nettbanking, i uzeli su mi 160 kruna provizije. E sad, ja sam pretvarala u evre pa tako slala jer debilna banka u Subotici ne moze toliku svotu da zameni (tako su bar rekli mojima). I pare su legle sutradan, iako je teta rekla da ce leci za 7 dana. I nisam trazila ekspres. A sad moram da zovem call centar da aktiviram tu uslugu preko nett bankinga.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 19:54 - pre 135 meseci
Citat:
tijanam: Ja sam poslala za Srbiju pare preko DNB, tad jos nisam imala nettbanking, i uzeli su mi 160 kruna provizije. E sad, ja sam pretvarala u evre pa tako slala jer debilna banka u Subotici ne moze toliku svotu da zameni (tako su bar rekli mojima). I pare su legle sutradan, iako je teta rekla da ce leci za 7 dana. I nisam trazila ekspres. A sad moram da zovem call centar da aktiviram tu uslugu preko nett bankinga.


ma u pravu si miro skinuli su mi malo vise od 2 evra

ja nesto permutovao los sa brojevima pa ako vam treba neko da uradi proracun za kucu neka mi se javi

evo izvod



moja greska
Citat:
stefanko23: zoki, pa ti si tek od skoro u Norge? ja sve imao utisak dosta duze... ja platu sa fakulteta jos nisam video, nadam mse da ce mi isplatiti sve odjednom, aj bar su mi preporuku napisali pa ce mi valjda doprineti pronalasku posla...odavno sam u debelom minusu vec skoro 4 meseca, nego ako mislim o tome siznucu...


ja sam oko 4 meseca u norge samo sam sada primio platu. tu racunam i ono vreme oko trazenja posla i slicno.


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 20:01 - pre 135 meseci
Citat:
tijanam:
Ja sam poslala za Srbiju pare preko DNB, tad jos nisam imala nettbanking, i uzeli su mi 160 kruna provizije. E sad, ja sam pretvarala u evre pa tako slala jer debilna banka u Subotici ne moze toliku svotu da zameni (tako su bar rekli mojima). I pare su legle sutradan, iako je teta rekla da ce leci za 7 dana. I nisam trazila ekspres. A sad moram da zovem call centar da aktiviram tu uslugu preko nett bankinga.


pa sve uplate iz inostranstva na racun u srbiji moraju da idu na devizni racun. tj ili evro ili dolarski devizni.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 21:11 - pre 135 meseci
To niko nije ni sporio. :)
 
Odgovor na temu

polemid
guantanamo

Član broj: 135159
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.igor.bg.tc


+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 22:36 - pre 135 meseci
Hvala Stefanko i hvala Miro:)
Nemoj se ljutiti Miro, nije da me mrzi da čitam, ali ima baš dosta foruma i ako bi na svakom čitao ne znam gde bi stigao, a što se tiče vremena, ko ima malu decu razumeće:)
Sada vidim da ovde ima ljudi koji žive u Norveškoj i koji imaju neke informacije tako da ću sigurno pročitati šta sve ima. Bitno da sam na pravom mestu i forumu.
A već sam i saznao dosta toga za kratko vreme. U svakom slučaju to da bi diplome mogle biti priznate mi baš puno znači a i ovo što si napisala o spajanju porodica, o tome nisam ni razmišljao.
U svakom slučaju sada gledam paralelno mogućnosti za Kanadu i za Norvešku. Do danas sam Norvešku zamišljao kao totalno nepristupačnu zemlju, da je u nju skoro nemoguće ući. Ovo što sam pročitao mi je malo promenilo mišljenje pa ću nastaviti da listam po forumu.
Iz Kanade imam mnogo više informacija, svake nedelje pričam sa rođacima preko skype pa otprilike znam kako se tamo živi i znam da su naše diplome tamo bezvredne. Ali vidim da i pored toga ljudi idu tamo i da opet uspeju da zarade i da lepo žive.
U Norveškoj bukvalno ne znam nikoga i ovo su mi neke prve informacija tako da ne zamerite.
Inače što se tuče Mađarskog pasoša još ga nisam dobio ali se nadam da hoću, jezik je malo problem, nije mi maternji jezik, ali učim ga...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 23:04 - pre 135 meseci
Nemoj se ljutiti Miro, nije da me mrzi da čitam, ali ima baš dosta foruma i ako bi na svakom čitao ne znam gde bi stigao, a što se tiče vremena, ko ima malu decu razumeće

Ma ne ljutim se ja,nisam ti ja od tih
Vidi,citanjem ces skupiti info i napraviti mapu a reakcijom i ulaganjem ces stici ili u Segedin,ili u Oslo,Ili u Vankuver ili na Floridu...negde ces otici ako stvarno zelis da odes i sve podredis tom cilju.Ali bas sve...Ako treba da naucis norveski,sednes i ucis,ako treba da polazes test iz engleskog,polagaces,ako treba da kisnes,kisni...bolje da kisnes 3 meseca na nekoj klupi u nekoj stranoj zemlji koja ce ti kasnije omoguciti kisobran nego da stojis na vetrometini balkanskoj gde te vetar ne vodi nigde i nicemu.
A pazi ovo ti pisem u posebnoj situaciji.Pola sata od rasistickog napada na mene i to na radnom mestu u Univerzitetskoj bolnici u Tromsu.Nekako,kako god da okrenem i presaberem sve je bilo vredno,svako ulaganje je bilo vredno i ja i pored nekih negativnosti mislim tako.Nisam neko ko kada dozivi nesto ruzno kaze...vracam se ja u moju Jugu.Toga nema.

Naime,imamo pacijente koji su jednostavno rasisti.Srednje zivotne dobi,nisu psihijarija ni demencija vec onkoloski pacijenti.Dvoje takvih se u pismenoj formi izrazilo sefu da ne zeli lecenje i bilo kakve druge medicinske usluge od osoblja iz inostranstva (lekari i sestre,spremacice svi dakle) jer smatraju da mi nemamo dovoljnu kompetentnost da obavljamo posao koji obavljamo bez obzira sto nikekve greske nismo napravili.Dakle,unapred...
Kako ovde po zakonu (pasientrettighetsloven) Sinan Sakic peva pesmu:"Reci sve zelje,reci sta treba,skinucu bisere sa neba",tako oni imaju pravo izbora bolnice ali ne i osoblja,osim kada se osoblje nekorektno ponasa prema njima ili nestrucno ih leci.
Ali,naravno te njihove zelje su usvojene i ispostovane.Medjutim,dosao vikend i nema se osoblja,krpimo sa duplim smenama,spajamo,i opet se ne moze stici...i pod tim okolnostima videvsi da je moj pacijent zavrsio sa dozom citostatika za ovaj dan,koleginica me zamoli da odem kod njenog koji ima antibiotike i da ukljucim.Ja joj kazem,to je taj pacijent sto ne zeli osoblje iz inostranstva.Ona kaze meni,ma nece nista reci,bice sve ok.I ja uradim tako,uzmem 3 g penicilina,razmutim i dodam u 100 ml NaCl i sa tim infuzionim rastvorom ulazim u sobu.Kada me je video,seo na krevet i pored mog objasnjenja zasto sam ja usla u sobu,kaze mi da se odmah okrenem sa tim mojim lekom i izadjem napolje da me ne vidi,jer on nema poverenja da je to taj lek koji on treba da dobije i da je ovo nedopustivo,on je trazio izuzece svih stranaca iz njegovog lecenja.Alo????Pa,ponovi...napolje,napolje...
Ja uzmem onu infuziju,odem u med.rom,bacim,napisem izvestaj i uzmem kafu.Jessam ja ovde 3 godine i imala sam situacija ovakvih dosta,ali nekada jednostavno ti se sve smuci.
Vidi me Sudanac (decko koji radi kod nas kao asistent,vodi pacijente na zracenje,pere i presvlaci krevete,sredjuje po sobama),i kaze mi,izbacio te je napolje,sigurno...rekao je da se plasi Crnaca i ja menjam posteljinu samo kada on ode na rucak,da me ne vidi,pa moram dobro da pazim da ne naidje jer se strasno ljuti.
I sve mu je to dopusteno,i svi se slazu sa tim...Dakle,neverovatno.
Mnogo puta sam izbegla da pisem o rasizmu u zdravstvu njihovom ali ovo je danas prevrsilo meru.
I onda opet,prodje pola sata,iskuliras malo i osmeh na lice i krenes :God dag,har du det bra,hvordan går det ellers???
I trpis...a cini mi se da je na severu to malo izrazenije,jer nema puno stranaca i oni uopste nisu naviknuti na nas,a pogotovo da mi imamo medicinsku odgovornost.
Ali sve je vredno...jer kazem ja sebi...placeno ti je,nekada je cena previsoka ali sta ces.
Mada,majku im rasisticku suplju!!!

NB!E zato ja nekada komentarisem i drugu stranu,kada se skinu ruzicaste naocare,sto ja cesto kazem mom komsi najblizem srafu od svih nas!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 23:48 - pre 135 meseci
zbog svih ovih sastanaka dosla nam i koleginica iz egerunda u goste. i pricamo nas dvoje danas u kuhinji o svacemu. i kaze ona meni islam je bolest. muslimani su svi bolesni. ja mislim dobro je sto ja nisam musliman odmah bi po njoj imao dijagnozu. i silazi sa sprata norvezanin iz nærba. seda i on sa nama za sto i ja kazem ovoj devojci jel mozes da mi pomnognes da ukljucim ves masinu. znas mi u srbiji nemamo struje pa ni ves masine. pa kako perete ves pita me ona. na reci, svi izadjemo na reku i udri. mora da je mnogo tesko kaze ona meni . ma prodje to kazem ja ali zato uvece nemamo sta da radimo pa pravimo decu. ja imam 4 sina i 2 cerke. po dvoje od svake zene. nije norvezanin uspeo da se uzdrzi pa krene da se smeje. kaze joj ma pusti ga on dolazi iz grada koji je skoro duplo veci od osla. ladno zena poverovala. mada sam joj odmah objasnio da je zato beograd na 2 reke. da svi mozemo da stanemo i peremo ves

sinoc na veceri pita mene direktor kako smo se smestili. kazem ja super. ja sam na spratu za emigrante a svi norvezani su iznad mene covek se smejao pola sata.

Citat:
Mirjana SavicicNemoj se ljutiti Miro, nije da me mrzi da čitam, ali ima baš dosta foruma i ako bi na svakom čitao ne znam gde bi stigao, a što se tiče vremena, ko ima malu decu razumeće



Naime,imamo pacijente koji su jednostavno rasisti.Srednje zivotne dobi,nisu psihijarija ni demencija vec onkoloski pacijenti


za ovo si komsinice zestoko pogresila. oboje su za psihijatriju. cak i ja kao laik mogu da im postavim dijagnozu. u svakom slucaju bitno je da ti i ja, i ostali nama dragi ljudi tako ne razmisljamo. a njihov stav njihov obraz. takve ljige samo prolaze porez nas i nisu vredni ni naseg pogleda. nisu vredni ni da pisemo o njima ovde ali moramo jer kako bi smo drugacije skinuli te ruzicaste naocare.

spokojna noci
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 00:09 - pre 135 meseci
Ostala sam budna da bih sacekala tebe Miro. Ti si Miro dugo ovde, i ja ti cestitam na stalozenosti. Ja to tek vezbam. :) Ja sam imala slicne dve situacije na poslu, ne tako drasticne, od kojih jednu mogu i da razumem.

Prve nedelje kad sam pocela da radim, lose sam baratala jezikom i izrazima i bila sam nesigurna naravno. Kad eto ti slucaja, posalju me koleginice kod pacijentkinje da je tusiram. I odem ja, ne znajuci ko je gospodja. Da je to ista ona gospodja koja me cudno posmatrala od kako sam se pojavila u domu. Starija gospodja, od jako puno kila, koja poseduje ultra skupu elektricnu invalidsku stolicu i ne pada joj na pamet da koristi noge kad ima stolicu. Sve ja to vidim ali se smesim i har du sovet godt pitam a ona me gleda bledo. Kaze ne razumem. Ja ponovim opet i opet, a ona ne razume kaze. Pa, majku mu slatku vec iz treceg bi razumela valjda. Al ne lezi vraze, ona prica nunorsk. Ne nynorsk, nego nunorsk, tako kazu moje kolege, ne znam jesam dobro napisala. I ja je, naravno, tesko razumem. Baba je bila tako nervozna da je to neopisivo. I odguram je ja u kupatilo, i ribamo se mi i ona non-stop, nije dobro ovo, uradi ovo, sva sam od sapuna, nisi me dobro oprala, a ja zemljo otvori se. Najzad mi zavrsimo to, i ja krenem po tu njenu famoznu stolicu i ja sam sva u panici da joj sto pre pomognem kad se desava to da ne umem da upravljam tim sranjem. Vrlo je osetljivo. Stolica se zaletela i onaj drzac za nogu se zabio u njenu nogu. I ona krene da vristi! Majko moja, ja sam nikad nisam nasla u takvoj situaciji! I izvinjavam joj se, odmah zvala koleginicu. Elem, nije joj nista bilo ali se incident desio. Niko od kolega mi nista nije rekao, cak su me i zezali posle. Inace je ona mama jedne od ledera u domu, sa kojom imam fantastican odnos. Ali, baba me izbegava od tad, sto mogu i da razumem, smotala sam se. Ako joj nesto treba i ja udjem u sobu, prvi komentar je- A to si ti, ne treba mi nista. I onda zove koleginicu. Tu se nigde ne pominje direktno, kao kod tebe Miro, ali znam ja sta iza cele price. Svi pacijenti su mogli da me razumeju, ni sa kim nisam imala problema, ali eto, bas ona nikako da me razume.

A sto se tice tog prava pacijenta... neki dan na poslu sam prisustvovala pravoj takvoj situaciji. To sto si Miro pisala bezbroj puta na forumu sam videla i svojim ocima. Naime, i mi u domu imamo dosta onkoloskih pacijenata, koji dodju u dom na terminal pleie, jel. Sa njim dolazi i familija i to su uvek price, cerka se ne slaze sa mamom, brat nece sestru, ovaj sme da dodje, ovaj ne sme da dodje a mi izigravamo Majke Tereze svi. I taj doticni pacijent ima neku ranu koja se pojavila, i njegova snaja (SNAJA) provodi sa njim noc i dan u domu i nadgleda nas rad. Primetila je da se rana inficirala i pozvala sestru da je pita sto mu nije ispisana terapija. Ja sam posla sa njom da pogledam ranu i kazem svoje misljenje. Dakle, kad smo mi usli unutra i kad je krenula paljba na sestru. Zasto mu nisu ispisani antibiotici, zasto lekar to nije pogledao, zasto ovo, zasto ono... Iz ociju joj seva bes. Ona sestra jadna se pogubila, pokusava da joj objasni da nema lekara, da ona sama ne moze da prepise antibiotik ali da ce pozvati lekara... ja slusam i ne verujem koliko joj dozvoljava da je ponizava. Ja sam saglasna sa zenom, zaista je trebalo ukljuciti ab terapiju, ali jos pre dva dana. Ova sestra, dakle, nije kriva, ali ona dobija po nosu. Dok smo pozvali lekara ona je dosla opet da kaze kako ce ona poceti da zove ako se terapija ne ukljuci za pet minuta. Ova se sestra postavila na teme da pronadje jednu kutiju ab. I nista, osmeh, ha det pri odlasku doticne. POsle sam razgovarala sa njom i ona mi kaze da je to najnormalnije, i da ce je sigurno tuziti. I ja se posle razmisljam, moram da naucim tu vestinu komunikacije jer cu jako brzo biti vracena u Srbiju. :) BAr sam na vreme pocela da ucim.

Jos jedna situacija- muz pacijentkinje koja je slogirana, i ocigledno pokazuje zelju da umre, a mi je non-stop kljukamo kao gusku jer tako njen muz zeli, je strah i trepet u domu. Kad se on pojavi, odmah mu se servira rucak. Ja pala u sok... Bilo mirno popodne, doticna pac. je izrazila zelju da malo duze lezi u krevetu. U jednom momentu skoci koleginica i kaze, evo ga Arne, brzo 'vataj lift. Koji Arne, sta? Dok sam ja dovukla lift ona je pac prenela SAMA na stolicu obgrlivsi je oko struka. Ja gledam gde gori... Ma, kaze on ne voli da ona lezi u krevetu. ON ne voli?! I mi nju brze bolje dovukli u dnevnu sobu i on dolazi. Servira mu rucak i ha, ha, ha sa njim. Kaze, podmazivanje. Ostala bez teksta. DOkle se kod njih ide?! Ugadja se rodbini vise nego pacijentu... Mora se. Imaju prava. I tako...

E, Mirka, bas si me inspirisala da svasta napisem. :)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 00:21 - pre 135 meseci
Citat:
zokiruma:
zbog svih ovih sastanaka dosla nam i koleginica iz egerunda u goste. i pricamo nas dvoje danas u kuhinji o svacemu. i kaze ona meni islam je bolest. muslimani su svi bolesni. :) ja mislim dobro je sto ja nisam musliman odmah bi po njoj imao dijagnozu. i silazi sa sprata norvezanin iz nærba. seda i on sa nama za sto i ja kazem ovoj devojci jel mozes da mi pomnognes da ukljucim ves masinu. znas mi u srbiji nemamo struje pa ni ves masine. pa kako perete ves pita me ona. na reci, svi izadjemo na reku i udri. mora da je mnogo tesko kaze ona meni :) . ma prodje to kazem ja ali zato uvece nemamo sta da radimo pa pravimo decu. ja imam 4 sina i 2 cerke. po dvoje od svake zene. nije norvezanin uspeo da se uzdrzi pa krene da se smeje. kaze joj ma pusti ga on dolazi iz grada koji je skoro duplo veci od osla. ladno zena poverovala. mada sam joj odmah objasnio da je zato beograd na 2 reke. da svi mozemo da stanemo i peremo ves :)

sinoc na veceri pita mene direktor kako smo se smestili. kazem ja super. ja sam na spratu za emigrante a svi norvezani su iznad mene :) covek se smejao pola sata.

Citat:
Mirjana SavicicNemoj se ljutiti Miro, nije da me mrzi da čitam, ali ima baš dosta foruma i ako bi na svakom čitao ne znam gde bi stigao, a što se tiče vremena, ko ima malu decu razumeće:)



Naime,imamo pacijente koji su jednostavno rasisti.Srednje zivotne dobi,nisu psihijarija ni demencija vec onkoloski pacijenti


za ovo si komsinice zestoko pogresila. oboje su za psihijatriju. cak i ja kao laik mogu da im postavim dijagnozu. u svakom slucaju bitno je da ti i ja, i ostali nama dragi ljudi tako ne razmisljamo. a njihov stav njihov obraz. takve ljige samo prolaze porez nas i nisu vredni ni naseg pogleda. nisu vredni ni da pisemo o njima ovde ali moramo jer kako bi smo drugacije skinuli te ruzicaste naocare.

spokojna noci


Kad smo kod tog islama... Svakakva pitanja su mi postavljana od kako sam dosla. VIdim, interesuje ih ko sam, sta sam, odakle sam.. Pa su onda kao pametni i pitaju me, onako diskretno, jel jedem svinjsko meso. A ja u smeh, sto ne bih jela, iako ga bas ne volim. Pa su me pitali da li sam izbeglica, pa kako sam ja dosla ovde, da li je jos rat kod nas (i onda kad im kazem da u Srbiji, kao Srbiji, nije bio rat, i da ga ja nisam dozivela, sem bombardovanja krene zacudjivanje), da li imamo aerodrom... Da ne poverujes. Jednom su me pitali za neko muslimansko jelo, sta je to. Rekoh, stvarno nemam pojma, ja nisam muslimanka. E, tu im je pao kamen sa srca. Stvarno sam osetila ono precutno, aaaaaah, hriscanka. Zaista su svi korektni kod mene na poslu po tom pitanju, ali osecam da nisu bas presrecni zbog istih, ali se ne komentarise jer nas ima svakakvih. Tako da je odgovor da, ima nekog rasizma medju njima, ali je sakriven.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 00:58 - pre 135 meseci
Sudanac kaze meni:"A sta mislis da si crnkinja?-pola Norveske bi te se plasilo."
Razvio je jako dobar odbrambeni sistem,ali kaze ide to s vremenom...on je 6 godina ovde.
Pazi kada bi bilo gde u svetu rekao nekome da Norvezani mrze u prvom redu crnce u drugom Muslimane.Da o emigraciji ljudi van EU misle sve najgore i da je to najstetnije za njihovu zemlju-niko ti ne bi verovao jer ovde je likestilling,svi smo jednaki,svi imaju ista prava,oni vole sve ljude itd.Oni jako generalizuju sve.Dakle,jedan Musliman je ubio nekoga ili izveo neki bombaski napad u svetu,svi su takvi odmah.To je necuveno.

Ja imam i pozitivan primer,naravno pa na osnovu toga pravim balans.Rodjeni brat i snajka moje sefice su profesori na Univerzitetu ovde u Tromsu,i oni ljudi otvoreno o rasizmu u Norveskoj pricaju.Oni meni kazu da je to sada bolje nego sto je bilo ranije.Njihov sin radi u internacionalnoj skoli u Oslu pa su oni vrlo otvoreni prema strancima.
I na osnovu takvih primera,ja nikada ne generalizujem i ne kazem da su svi Norvezani takvi,ali oni su ti koji generalizuju.
Najveca parodija i ironija u svemu ovome je sto oni Crnkinju posalju na Eurosong,ljube sliku Baraka Obame,a iz dna duse mrze Crnce.Dakle,imaju tako mnogo lica i nalicja o kojima se nigde i nikada ne prica.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 01:12 - pre 135 meseci
za ovo si komsinice zestoko pogresila. oboje su za psihijatriju. cak i ja kao laik mogu da im postavim dijagnozu. u svakom slucaju bitno je da ti i ja, i ostali nama dragi ljudi tako ne razmisljamo. a njihov stav njihov obraz. takve ljige samo prolaze porez nas i nisu vredni ni naseg pogleda. nisu vredni ni da pisemo o njima ovde ali moramo jer kako bi smo drugacije skinuli te ruzicaste naocare.

Ti,komso,ovo ne kapiras.Ti si inzenjer.Ko radi u zdravstu,shvata.Nema,ne zasluzuje da ga pogledam.Pacijent ima sva prava i on/ona je uvek u pravu.Sta god da se desava,osmeh na lice...i hei,hvordan går det...så hyggelig å se deg (a muka ti je)...to ne sme da se vidi.Ja ne mogu da kazem,nisu vredni pogleda jer su takvi.U nasem zdravstvu imas dosta toga da ako si bezobrazan prema osoblju,on te otera u pm.,dere se itd...Ovde ako to uradis,otkaz momentalni je nista,vec i tuzba,plus nikada neces imati referansu korektnu za neki dalji posao.To su misli koje uvek imas u potiljku i zato ovo jeste jako tezak posao.Jer se daleko premasuje samo to pitanje da li si strucan ili nisi.
Ja bih im uvek dala za pravo da se zale na jezik i nerazumevanje,ali kada tecno govoris i razgovetno a neko je prema tebi bezobrazan jer si stranac to je cista definicija rasizma.
Ja sam 2,5 godine razmisljala kako da se dokopam bolnice,i ja sebi ne mogu da dopustim taj luksuz pa da odgovorim onako kako bi u toj situaciji gde me neko bezrazlozno napada.Zato sam i bacila antibiotik sa dovoljno svesti da znam da to ne smem da bacim u njegovo smece u sobi jer je to strogo zabranjeno i tek bi onda i imao razlog da se zali.
Sve je praksa.
To te uvredi kao coveka.Ne kao osobu koja obavlja taj posao,ne kao zdravstvenog radnika,vec kao coveka.
Ali,sutra je novi dan.

A kaze meni Sudanac na tu recenicu da je sutra novi dan:"Nova prilika da te neko izbaci iz sobe"
Sreca pa ne radim sutra...he he.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 01:54 - pre 135 meseci
Da, Mirka, tako je, uvrede te kao coveka, a ti moras da se nasmejes na to. Jako je zahtevno raditi ovde, iz dana u dan to shvatam.

Ja imam koleginicu iz Kenije, jako je volim, zena je bila svuda, od Australije, Amerike i bla, bla, i kaze da je Norveska najbolja, da je ovde stvarno likestilling. Eto, a crna je da crnja ne moze biti. A sama mi je pricala o njenim situacijama na poslu, rasizmu. Opet, ona na kraju brani Norge. Znaci da ne treba generalizovati.
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 02:00 - pre 135 meseci
Gospodjice Mirjana, da niste mozda ziveli u Resniku, pre nego sto ste otisli u Norwayy ? :))
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 02:23 - pre 135 meseci
Ja sam gospodja u godinama

Ne,ja sam ti iz Ruskog Sela,selo pored Kikinde,u Vojvodini.Selo moje lepse od Pariza,lepo iz daleka jos lepse iz bliza !
Ovo Mihaleks moze da potvrdi nego je on sada covek zauzet trazenjem posla u Norge,pa nema vremena.
A od 2003-ce u Beogradu,tu sam radila na Zvezdari sto i stoji i dalje na mom profilu.Resnik...doalzili pacijenti u Gradsku Bolnicu na rendgen na snimanja...-nije bilo crnaca koliko sam mogla primetiti rodjenih u Resniku
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 02:29 - pre 135 meseci
Ja imam koleginicu iz Kenije, jako je volim, zena je bila svuda, od Australije, Amerike i bla, bla, i kaze da je Norveska najbolja, da je ovde stvarno likestilling

Pored cinjenice da ne treba generalizovati nikada,mnogi Tijana lazu sebe i druge.To je cinjenica.Nekada treba vremena da se otvore ljudi jedni prema drugima,nekada ne prihvataju realnost pa se lazu.
Daleko od toga da to kada ja napisem nesto-to je tako,to je samo moj licni subjektivni dozivljaj i dogadajaj,nesto sto mi se dogodilo i o cemu ja otvoreno pricam i pisem.Neko precuti sve ruzno a prica samo ono lepo.Ovo je jako javno i mnogo ljudi cita i ne zeli svako da pise o svemu.I ja to razumem.
Pak s druge strane u nekim drugim bransama,se ovo jako retko desava ili se uopste ne desava.I to je tacno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 04:12 - pre 135 meseci
Evo nekih zanimljivih novinskih clanaka:
Link: http://www.abcnyheter.no/penge...ere-tjener-mye-som-ingenioerer (sykepleier zaradjuje kao inzenjer)
Link: http://www.dn.no/talent/article2287605.ece (pola miliona plata asistenta u olje industrien)
Link: http://www.sykepleien.no/tema/...orier-om-amerikansk-helsevesen (Obamina reforma dovodi do vece potraznje spl.u USA,vece plate imaju nego u Norveskoj)

Spl u USA ima mesecno u proseku oko 5200 dolara kao 100% stilling bez overtida sto mu dodje prevedeno na norveske krune 31 500 kruna,dok u Norveskoj moze takodje da ima tu platu ali sa jednim delom overtida,tj.prekovremenih sati.
Jedni nestabilni,drugi stabilni kao drzava...
Od izvora dva putica vode na dve strane-kaze Lepa Lukic.Tacno...ajmo da predajemo smenu jos malo...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Torbicica
Novi Sad

Član broj: 314193
Poruke: 6
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 09:16 - pre 135 meseci
Pozdrav narode!
Mirjana, ja iscitavam forum, ali si me zainteresovala spomenuvsi Univerzitet. Zanima me da li ima neko ko je uspeo da ode na postdoc na neki od Univerziteta? Lekar sam, GP, radim doktorat (na porodiljskom pa mogu). Magistrirala na farmakologiji pa sam u farmaceutskoj industriji. Suprug mi je elektro inzinjer, klinci mali, pa razmatramo Norvesku kao opciju. Meni licno se svidja Kristiansand, imam tamo prijateljicu, imaju Univerzitet. Ynas li neki detalj o mogucem zaposlenju tamo? Srdacan pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8008419 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.