Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8009879 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
138.124.106.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 22:13 - pre 131 meseci
Citat:
Nesh-co: Cekamo Zoki ako vec ne postoji neki drugi nacin a jel o komplet sa audio knjigom?


da
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
138.124.106.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 22:14 - pre 131 meseci
Citat:
tijanam:
Citat:
Nesh-co:
@mihaleks
Druze, to za apostil ti i nije neka validna informacija, odnosno los ti je uzorak. Kad pitas njih nekoliko i uhvatis prosek onda je to relevantno. :)
Od cega ih to stiti? Pa taj ko falsifikuje obrazac, za njega je apostil smesan ko crtani film.
99% sam siguran da apostil ne ide na medjunarodni obrazac, jer je taj obrazac tacno propisan i izgleda isto i ovde i u Paragvaju i u Norveskoj i po medjunarodnoj konvenciji (ne znam tacno kojoj ali je to i nebitno) podaci su pre svega napisani diplomatskim francuskim jezikom i sam obrazac je prepoznatljiv svuda u svetu, zato i nema potrebe da ga bilo ko "prepoznaje" i potvrdjuje. Uostalom, zato i košta 1400 dinara po izvodu, jer svaki ima svoj serijski broj i proveriti validnost je boza i limunada, jer se po tim serijskim brojevima tačno zna gde je i kome izdat.
Ako matičar pogreši slučajno, ili mu štampač zgužva papir, on se mora pravdati i tačno se mora znati gde je. Obično nastrada matičar ili sama Opština, tačnije plati iz svog džepa ili budžeta.
Dakle, apostil je bacanje para na medjunarodnim obrascima.
@zokiruma & ostali
Da li je neko kompletirao neku knjigu/audio knjigu za učenje jezika slušanjem i direktnim prevodjenjem o kom smo pričali pre nekog vremena?
Mislim da je Zoki pričao nešto o tome i još neko, ne sećam se ko, pa ako neko ima neki komplet, lepo bi bilo da podeli sa nama, a ja ću to okačiti u materijale da se nadje svima kojima je potrebno (došlo vreme i meni je potrebno :) )


POTPISUJEM- APOSTIL MORA NA I NA MEDJUNARODNI OBRAZAC! Kad smo spremali papire za predavanje to je bila najgora nocna mora. Na forumu pisu da ne mora, moj zdrav razum kaze da ne mora, ako je dokument medjunarodni, ali sam opet isproveravala. U amabasadi u Srbiji, u UDI-ju, i kod sudije u Subotici sam dobila isti odgovor- mora apostil! Koliko je logicno, necu zalaziti u to, i da li bi prosli papiri bez apostila, necu ni u to zalaziti, ali sam ja poslusala sve ove ljude i udarila apostil. Jedino sto se ne mora kad su papiri medjunarodni, to je da se prevodi, posto su na vise medjunarodnih jezika.



ma meni je nekoliko nasih objasnilo da treba apostil pa sam ratovao sa mojima kuci jer oni logikom kontaju da ne treba, kontam i ja, ali ipak je ovo norge.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 22:19 - pre 131 meseci
Citat:
Nesh-co:
@mihaleks
Druze, to za apostil ti i nije neka validna informacija, odnosno los ti je uzorak. Kad pitas njih nekoliko i uhvatis prosek onda je to relevantno. :)

Aj ovako, posto sam ja tehnicar po prirodi i skolama a delom pravnik zbog nekog jednodecenijskog iskustva da krenem redom.
Sve ovo sto ti napisa ja sam vec promislio u glavi mada mi je gubljenje vremena da pisem i trazim logiku jer dzaba logika ako ona ne pali. 100% se slazem sa tobom ali.
Pitao sam ih to zato sto je bilo ljudi kojima su trazili + ono sto sledi:
Kad otvoris ovaj obrazac koji je u stvari zahtev imas tekst:
http://www.udi.no/Global/UPLOA...ter/familie/EOS/EOS_Spouse.pdf
You must present the original documents when you apply
You must show your passport and all documents in their original form at the Foreign Service Mission or
the police station.
Original documents issued by your country’s authorities must be certified by the proper authority
 Documents from countries where we demand an apostille stamp. Documents from countries
that have ratified the Hague Convention (see list of countries here:
http://www.hcch.net/index_en.php?act=states.listing), must have an apostille stamp before you
submit your documents to the Foreign Service Mission or the police.

 Documents from countries where we demand legalisation. Documents from countries that
have not signed the Hague Convention must be legalised by the foreign authority of the country
where the document has been issued. Legalisation means that the foreign authority in the issuing
country by endorsement has confirmed that the document is signed/issued by the proper authority.
If you are unsure of which rule applies to you, please contact the Norwegian embassy or consulate in the
country where you will submit your application.

E pa onda kad kliknes na link
http://www.hcch.net/index_en.php?act=states.listing
Members

The Hague Conference has currently 74 Members: 73 States and 1 Regional Economic Integration Organisation.
Please note that there is a difference between 'Members' (of the Hague Conference) and 'Parties' (to a Hague Convention): the States / Regional Economic Integration Organisation listed below have accepted the Statute and are Members of the Hague Conference on Private International Law. To find out whether they (or any non-Member State) are a Party to a particular Hague Convention, please consult the status table of the relevant Convention.
I onda imas gle, ni manje ni vise, Srbiju na toj listi:
S
Serbia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sri Lanka
Suriname
Sweden
Switzerland

Sve u svemu na zvanicnom sajtu www.udi.no stoji da dokument mora da ima apostil i da je na medjunarodnom obrascu. Zasto je to tako mozda bi samo oni odgovorili ako bi im neko napisao mejl. U suprotnom platicu 1400 dinara i zaboravicu pricu. Mozemo do prekosutra da pisemo zasto je ovo besmisleno i ja taj pecat mogu i sam da odstampam ali necu ali fakat je da odgovor ne znamo zasto to traze.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 22:19 - pre 131 meseci
Moja zena je odnela te obrasce takve kakvi jesu od klinaca, i prosli su bez problema, niko ni pitao nije, niti je meni palo na pamet da to radim. Slala ih je u Opstinu nesto, ne secam se sta bese u pitanju, ali u Opstinu Kongsberg.

 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 22:28 - pre 131 meseci
Druze Nesh-co "Druze, to za apostil ti i nije neka validna informacija, odnosno los ti je uzorak. Kad pitas njih nekoliko i uhvatis prosek onda je to relevantno. :) "
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 22:34 - pre 131 meseci
Dakle, meni se vise isplati da to uradim na nasem obicnom obrascu, prevedem i overim kod sudskog tumaca i to je to jel tako? Izadje jeftinije, a overeno?
Pritom, SVA dokumenta pocev od autorizacije, do predaje za dozvolu i sve po redu su upravo bila takva. Obicni obrasci, overeni i prevedeni kod sudskog tumaca za engleski jezik. Jedino sam te decije slao na medjunarodnom obrascu i to naknadno, ako se secam dobro za priznavanje nekog staza po detetu ili sta vec da ne lupam, ali mi ni to nije niko trazio, nego mi je bilo cimanje da saljem na prevod da cekam da mi se vraca, a trebalo je gitno, pa sam resio da tako uradim da izbegnem zezanje i cekanje.
E sad ko je tu lud ne znam, uglavnom niko od svih tih ljudi u svim tim institucijama ni pitao nije.
A slozicu se da u "zemlji cuda" svaki scenario je moguc. Ja im ga vala sad na vencani koji sam izvadio ne lupam, kao ni na moj i zenin, jer ona je nosila obican, kad je odlazila, overen i preveden kod tumaca. Sad sam ga izvadio reda radi. Ako im zapne za apostil, lupicu ga, ne gori mi nigde sada, .ebo ih apostil bas.

 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.65.133.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 22:43 - pre 131 meseci
Medjunarodni obrazci prolaze bez apostille pečata. Ja sam predao preko 20 razlicitih dokumenata za zadnje 3 godine u UDI , od obrazovanja do spajanja porodice. Ni na kednom nisam imao apostille pecat. To je iz prve ruke.
Mene su odbijali zbog nepotpisanog dokumenta na kojem je opstinski pecat, nije cak ni sudski. Ovo je zemlja uzasni lose administracije tako da , nikada se nezna.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2013. u 08:31 - pre 131 meseci
za sve one koji zele da dodju u Norge ili one koji su ovde a zele usavrsavanje, evo stipendija za studije u Norge... zivelo obrazovanje :D

http://scholarship-positions.com/category/norway-scholarships/

evo konkretno znam da na university of oslo ova summer school ima super kurseve, ubrzane za jezik takodje...a jos daju stipendiju nama balkancima...super sansa da se udje u norvesku, krene sa jezikom i opipa teren pa ujedno i ostane :D

http://scholarship-positions.c...-of-oslo-in-norway/2012/12/05/
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2013. u 10:41 - pre 131 meseci
Jel i u ovom slučaju (stipendij) treba da pokažemo da imamo 30 000€ za troškove života?
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2013. u 11:03 - pre 131 meseci
ne bre, iscitaj lepo sta sve podrazumeva stipendija :P kolko videh, pokriven smestaj, putne troskove i 3000 krona, 250 eu za trosak mesecno
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2013. u 11:16 - pre 131 meseci
Ljudi ovo vezano za Apostille pecat-potvrda ili kako vec da li je to potrebno imati na
izvodu iz maticne knjige vencanih ili na izvodu iz maticne knjige rodjenih koji su na medjunarodnom obrascu???
Ja imam sve to na medjunarodnom ali bez Apostille pecata...pa me zanima posto imamm zakazan termin 19.09. za spajanje porodice da ne bi doslo do nekih problema bolje da na vreme aktiviram moje da salju papire posto trebace im vreme da stignu na vrh Evrope!!!
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2013. u 11:54 - pre 131 meseci
Hajde procitaj zadnje dve strane unazad, ne bilo ti tesko pa ce ti se odgovor ponuditi sam.
Tj. sam ces morati da doneses odluku da li ces da ih overis ili mozda neces pa ces da rizikujes da ne zele da ih prihvate.
Ti si sad postavio pitanje kao da smo mi UDI ili neka druga institucija.
Pa i mi se mucimo sa istim problemima i zato pisemo na forumu da bi ljudi citali i razmatrali mogucnosti.
Pravog odgovora na ovo tvoje pitanje nema.
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2013. u 12:06 - pre 131 meseci
Ja ne bih da rizikujem!!!
Ali posto vec imam izvod iz maticne knjige vencanih preveden i overen kod sudskog tumaca,
i ako je potreban taj pecat samo na tom izvodu da se ne cimam dalje!!!
A bas zato sto citam i pratim forum i pitam ovo,procitao zadnje dve a i vise strana i pitam,
pa ko je voljan nek odgovori a ko ne neka zaobidje moj post i moja pitanja!!!
Hvala svima unapred!
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2013. u 13:50 - pre 131 meseci
Citat:
stefanko23:
ne bre, iscitaj lepo sta sve podrazumeva stipendija :P kolko videh, pokriven smestaj, putne troskove i 3000 krona, 250 eu za trosak mesecno



Kolega da te nema valjalo bi te izmisliti.Sad ću da skuvam kafence pa da iščitam. Pozdrav :D
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2013. u 14:08 - pre 131 meseci
blok tu sam da prenesem sve sto znam, that's what teachers r for :D
 
Odgovor na temu

Bojana P
stomatolog-Smederevo
Dom zdravlja Smederevo

Član broj: 313825
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2013. u 17:59 - pre 131 meseci
Ljudi sad nesto gledam dokumenta koja bi trebalo da ponesem u Norvesku,posto krecem za nedelju dana,pa se nesto pitam,treba li mi izvod iz maticne knjige za nesto tamo(na to sam potpuno zaboravila),to isto treba da prevedem kod sudskog tumaca ?a kopije pasosa da overavam ili ne?
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2013. u 18:32 - pre 131 meseci
Citat:
Bojana P: Ljudi sad nesto gledam dokumenta koja bi trebalo da ponesem u Norvesku,posto krecem za nedelju dana,pa se nesto pitam,treba li mi izvod iz maticne knjige za nesto tamo(na to sam potpuno zaboravila),to isto treba da prevedem kod sudskog tumaca ?a kopije pasosa da overavam ili ne?


Izvod iz maticne knjige rodjenih treba osobama koje dolaze na spajanje porodice...koliko ja znam...mozes da prevedes cisto da imas...
a sto se tice fotokopije pasosa nemoj da overavas...cak sto vise moje licno misljenje je da ti ne treba ni kopija,zato sto u policiji i bilo gde da zatreba oni kopiraju sami..ali nije na odmet imati,ali nemoj overavati...to je moje misljenje...ako neko zna nesto vise odgovorice...valjda!!!
Pozdrav i srecno!
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
...159.10.tmi.telenormobil.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2013. u 22:15 - pre 131 meseci
Šansa da odbiju dokument na međunarodnom obrascu bez apostille je mala ali postoji. Kao što reče kolega mihaleks morate sami da odlučite. Ja sam predao sva dokumenta bez apostille, ovjerena u opštini i prevedena kod sudskog tumača bez problema, već tri puta do sada. Prvi puta iz neznanja a poslije sam se pravio lud, kad je već prolazilo do tada. Samo da UDI ne počne da čita ovaj forum, ima da pooštre kriterijume kad vide koliko smo spremni :-)
 
Odgovor na temu

filipps

Član broj: 300457
Poruke: 37
*.mbb.telenor.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2013. u 00:23 - pre 131 meseci
Ljudi, jel' neko isao na te njihove riblje pijace i kupio/jeo nykokte reker (sveze kuvani racici - skampi)? Mislim, eto zamene za dosadnu ribu. E sad, dal' bas covek moze da se najede od tog.... a da za pola sata ne bude gladan. Hmmm, ipak, vikinzi su to! valjda oni znaju (ili su jednostavno otisli posle i koknuli nekog jelena/irvasa/medjeda/sta-ti-ja-znam/krupnu-divlju-zivotinju-koja-ima-mesa)
Šunke BEZLEBA
 
Odgovor na temu

SandraLukic
Gravdal

Član broj: 295281
Poruke: 4
..1-167-118.customer.lyse.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2013. u 14:24 - pre 131 meseci
Citat:
stavasbriga:
Hvala za čestitke narode

@BACALO
U pravu si, živim u Leknesu. Još ne mogu suditi nešto o ljudima, jako malo vremena sam proveo u Leknesu. Terenski posao, godišnji, kursevi...


BTW jedna od stvari na koju se još nisam navikao je kada kihneš svi te ignorišu. Nema nazdravlje, cheers i slično. Samo glupa tišina.






Cao,
bas mi je drago da ima jos neko iz nasih krajeva na Lofotenu! Vec sam pomislila da sam usamljen slucaj

Pozdrav iz Gravdala
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8009879 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.