Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nikkor AF-S 50mm f/1.4 G test na Photozone.de

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Nikkor AF-S 50mm f/1.4 G test na Photozone.de

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 12879 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Nikkor AF-S 50mm f/1.4 G test na Photozone.de02.02.2009. u 18:44 - pre 186 meseci
@kintec
Sledeći put, kad kreneš da repliciraš, pokušaj to da uradiš u duhu ES-a, a ne nekih drugih foruma: prvo pažljivo pročitaš šta je napisano, pa tek onda odgovoriš, trudeći se da sve vreme imaš na umu ono na šta odgovaraš, a to je (u ovom slučaju) činjenica da MF više nije toliko daleko od FF-a, kako je nekada bio. Pošto tvrdiš da jeste, očigledno nemaš ideju kakve su razlike ranije bile.

Još uvek postoje MF tela koja drže DSLR-ove na distanci, ali se jaz ubrzano smanjuje i nikada manji nije bio. Evolucija postoji, ali je kriva uspona drastično oslabila kada je MF u pitanju, a nezadrživo napreduje kada su u pitanju manji formati.

Da si opalio jednu fotku sa MF-a, video bi koliko mu godina treba za sledeću. Jedina, ali apsolutno jedina dobra stvar u vezi MF-a su detalji i ta oštrina. A to što Ti nazivaš propagandom, kao što već pomenuh, neki ljudi vide kao realnost. Jedno je bilo kada su tela dobacivala do 10-12MP (pa onda razlika u odnosu na MF sa 30-40MP), a sasvim je drugo danas kada se raspolaže rezolucijama od 20+ MP, što već nije šala. Da bi uvideo o kakvoj se razlici radi u odnosu na Tvoj D700, moraš da čačneš koji kadar sa takvog tela. Razlike su astronomske. Veruj, ne veruj, meni je svejedno.

Citat:
kintec: A te price ko je sta kupio- ne pije vodu...

Piju ili ne piju, rekao bih da to ni Ti, a ni ja ne možemo da ocenimo. Ali - par ljudi ovde poznaje poznatog fotografa o kome je reč, pa eto - raspitaj se
Kratki rezovi po pitanju sistema nisu nešto što se radi svaki dan, a razlog očigledno postoji i ne verujem da je finansijske prirode...

I to će polako postati trend u ovom svetu. Neki se i dalje opiru, ali jedan deo popušta pod pritiskom C/N, a situacija će se po MF samo pogoršavati, jer je to na duge staze neisplativa investicija, a poslednja linija upotrebe (komercijala, štampa, stock) jednostavno nema preterane potrebe za boljim kvalitetom od sadašnjeg MF-a, a često ni toliko. Približavanje FF-a MF-u čini opravdanost MF-a dosta labavim, a celu investiciju blago-rečeno apsurdnom.

To je ono što pričam, a koliko sam (ili nisam) u pravu, pokazaće vreme. Ustvari, polemika je i počela oko moje pretpostavke da "FF nema alternativu, kada je IQ u pitanju", a Ti si onda našao da pominješ nešto što se ni ne može nazvati pravim fotoaparatom u užem smislu, jer maksimalni ISO mu je 400-800, pri čemu grca u šumu, spor je kao kornjača i to kad ide u rikverc, a dodatno je i preskup, glomazan i sve u svemu, usko specijalizovana mašina, koja služi samo za studio. Korišćenje za sve van toga je čisto mazohizam i bespotrebno foliranje. Na stranu što ni MF nije najbolje što postoji, ali je već sam posebi dovoljno glupav kao koncept, da totalno urušava uobičajenu predstavku o fotoaparatima, kao nečemu što čoveku pruža kreativni produžetak mozga, a ne teret poput džaka cementa, koji "može sve, samo nema visoke ISO vrednosti, ne sme se nositi na kišu, ne može da uslika nešto brže od bensediranog puža ili leša u stanju raspadanja". MF/LF su kao drag-racing auto. Superbrza mašina sa par hiljada KS, ali može da ide samo pravo, u trajanju od 10 sekundi i pritom pređe 400 metara, pre no što se zapali ili eksplodira. Malo karikirano, ali je poenta (nadam se) jasna?

Zato i kažem, MF kao prednost ima "samo" te dve stavke (kvalitet fotki), ali - kažem "samo", jer su kompromisi prosto počeli da prevladavaju benefite, a FF tela im se ubrzano približavaju. Jedan razlog je nesrazmernost finansijskog momenta u odnosu na kvalitativni, a drugi je i sama udobnost rada, koja se (kako stvari stoje) nikada neće promeniti po pitanju MF-a, a (pride) i glavni isporučioci MF senzora (pre svih Kodak) su odavno na staklenim nogama i nemaju motivacije da nastave sa razvojem tržišno i tako klimavog koncepta.

Pojam pravog, sveupotrebljivog aparata, za mene se završava sa FF-om.

Dakle, sad ponovo pročitaj moj prethodni post.

Pozdrav


P.S. Nemoj mi reći da Tebe ovaj 100% crop oduševljava u smislu oštrine i detalja? Ako je odgovor "DA", onda Ti nisi ni video šta MF može. Ovo je čak ispod nivoa 1Ds mark III. I da, razlika ni izdaleka nije kao DSLR-kompakt. Ne preteruj, svega Ti...
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Nikkor AF-S 50mm f/1.4 G test na Photozone.de

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 12879 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.