Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Wolfram Alpha - new search engine ?

[es] :: Pretraživači i SEO :: Wolfram Alpha - new search engine ?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 9727 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Djoks
Djordje Najdanovic
Software Developer
Azalea Maritime

Član broj: 1630
Poruke: 268
78.155.51.*

Sajt: www.azalea-maritime.com


Profil

icon Re: Wolfram Alpha - new search engine ?22.05.2009. u 12:28 - pre 181 meseci
Vodim se principima na kojima počiva program Mathematica (sa kojim se duže vrijeme služim), a kako Wolfram Alpha počiva na jezgru dotičnog programa - bio sam slobodan iznijeti mišljenje zašto Wolfram Alpha u ovom momentu ne može dati odgovor na ta pitanja bez obzira koliko ona konkretna i smislena bila.

Dakle - prije svega valja napomenuti da proprietary baze podataka kojima Wolfram raspolaže (a trenutno su u primarnoj upotrebi unutar sistema u odnosu na sve druge izvore informacija) - skladište nizove podataka na određene oblasti bilo da je riječ o hemijskom elementu, riječi iz riječnika, boji iz različitog spektra, zemlji, naslovu knjige, nazivu filma... Mala je vjerovatnoća da će sistem dati odgovor na pitanje koje izlazi van opsega oblasti sa kojima sistem trenutno barata (lista: http://www.wolframalpha.com/examples/ ), ma da ima i tih primjera - ali se oni dodaju u sistem manuelno kao odgovori na konkretna pitanja korisnika. Primjer je pitanje:

http://www93.wolframalpha.com/input/?i=why+is+the+sky+blue%3F

Što se tvog posljednjeg pitanja tiče (hotel) - vratio bih se na predavanje koje je Stiven Volfram održao na Harvardu 28. aprila ove godine ( http://www.youtube.com/watch?v=5TIOH80Qg7Q ). Skraćujem njegove riječi i parafraziram (kombinujući sa odgovorom koji je dao u narednom predavanju):

Ako negdje na Web-u postoji fakt (jedan jedini) koji je neko postavio (primjer: BFGYZ19 = 2.25345241391354) - Wolfram Alpha će ga pronaći, ali to ne znači da će taj fakt biti dostupan za pretragu unutar Wolfram Alpha sistema. Više je razloga za ovo:

1. Relevantnost tog fakta,
2. Relevantnost sajta sa koga je fakt očitan,
3. Da li taj fakt spada u neku od postojećih oblasti koje su dostupne u sistemu (da li je to npr. tačka ključanja hemijskog jedinjenja XY pri atmosferskom pritisku od MN itd.),
4. Da li je to jedinstvena vrijednost fakta (u odnosu na ostale zabilježene vrijednosti). Recimo: vrijednost Pi se pojavljuje na sto hiljada mjesta i lako je provjeriti njenu tačnost,
5. Ako je to jedinstvena vrijednost, ali postoje i druge vrijednosti za ovaj fakt u sistemu - vrši se data mining analiza ekstremnih vrijednosti - da se vidi koliko ta vrijednost odstupa od uobičajenih vrijednosti i
6. Ta vrijednost (ako je relevantna, različita od svih zabilježenih, a recimo novijeg datuma) biva ručno provjerena od strane eksperta iz zadate oblasti (Wolfram ima saradnju sa ekspertima iz svake od oblasti, koji nadziru konzistentnost i tačnost podataka sa kojima sistem barata).

Dakle, Stiven je rekao: "više se pažnje obraća na tačnost podataka u sistemu, nego na njihov broj". Zašto? Zato što Wolfram Alpha treba da bude alat u oblasti istraživanja, desna ruka kako za studente, amatere tako i profesionalce - i od sistema se očekuje da barata tačnim podacima (za razliku od Google-a gdje se rezultati upita ručno filtriraju, prihvataju i odbacuju od strane samog korisnika koji surfujući odgovara za njihovu tačnost, tj. preuzima rizik za njihovu tačnost). Kod Wolfram "pretraživača" - čišćenje podataka obavlja sam sistem, i to je razlog dodatne rigoroznosti od njihovog odabira.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-161-188.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Wolfram Alpha - new search engine ?22.05.2009. u 13:34 - pre 181 meseci
kao sto sam napisao u drugoj istoj temi,svidja mi se ovo,naravno fali jos usavrsavanja i desi se da pukne [barem onda kada sam ga malo intenzivnije isprobavao]

sto se tice vremena,meni na upit "subotica temperature" daje rezultat u ^C,a i pdf je isto sa ^C
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Wolfram Alpha - new search engine ?22.05.2009. u 19:12 - pre 181 meseci
Ne znam, ali ta filozofija o tacnosti podataka mi se onako ... djeluje naivno.
1. Wolf odredjuje da li je neki izvor 'povjerljiv' tj dovoljno kompetentan da izdaje podatke. A na osnovu cega oni to zakljucuju?
2. Postoje tijela u svijetu koja izdaju 'tacne' informacije (ne govorim o vjestima vec o naucnim dostignucima, standardima, radovima i slicno). Naravno da se iz dana u dan podaci mjenjaju i ono sto je juche bilo tacno, danas nije zbog novih informacija koje su postale dostupne u medjuvremenu.

Nekako mi to 'kunem se u istinitost podataka' ne zvuci ubjedljivo. Na kraju krajeva, danas je jakoooo malo toga apsolutno a njima je to glavni argument.

(IMHO).

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

Djoks
Djordje Najdanovic
Software Developer
Azalea Maritime

Član broj: 1630
Poruke: 268
78.155.35.*

Sajt: www.azalea-maritime.com


Profil

icon Re: Wolfram Alpha - new search engine ?22.05.2009. u 19:55 - pre 181 meseci
Citat:
misk0: Ne znam, ali ta filozofija o tacnosti podataka mi se onako ... djeluje naivno.
1. Wolf odredjuje da li je neki izvor 'povjerljiv' tj dovoljno kompetentan da izdaje podatke. A na osnovu cega oni to zakljucuju?
2. Postoje tijela u svijetu koja izdaju 'tacne' informacije (ne govorim o vjestima vec o naucnim dostignucima, standardima, radovima i slicno). Naravno da se iz dana u dan podaci mjenjaju i ono sto je juche bilo tacno, danas nije zbog novih informacija koje su postale dostupne u medjuvremenu.


Odgovore na ta pitanja možeš čuti u okviru predavanja: http://www.youtube.com/watch?v=5TIOH80Qg7Q (dio pitanja/odgovori) negdje od 45. minuta pa nadalje...

Treba, ipak, imati na umu da je kompanija Wolfram u nauci već DECENIJAMA! Kreni od www.wolfram.com ili http://www.wolfram.com/solutions/ i biće ti jasnije. Tako da - o "tijelima u svijetu koje izdaju informacije, naučna dostignuća, standarde, radove itd." - oni svakako mnogo bolje znaju od nas. :)

Osim toga - na odgovor iz Wolfram Alpha sistema - u dnu možeš pronaći link "sources" koji će ti pokazati reference (lista izvora koje u Wolfram-u smatraju kompetentnim).

---

To je, sve u svemu, drugačiji pristup (pogotovo novim korisnicima). Nama koji smo se družili sa Matematikom od verzije 6 pa naprijed - poznati su setovi podataka kojima Wolfram/Matematika barataju.

Nema pomena o tome "kunem se u istinitost podataka". To niko ne može reći - ali se svugdje govori o tome da se ozbiljno TRUDE da podaci u sistemu budu što tačniji. Naveo sam ranije na koji način se ovo vrši, a osim in-house kontrole podataka - postoji i eksterna kontrola i jasan poziv SVIMA drugima koji žele da učestvuju u projektu na način što će dati doprinos podacima u kvalitativnom ili kvantitativnom smislu. Link: http://www.wolframalpha.com/participate/participate.html
 
Odgovor na temu

[es] :: Pretraživači i SEO :: Wolfram Alpha - new search engine ?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 9727 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.