Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija DA ili NE

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija DA ili NE

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65143 | Odgovora: 294 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+438 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE16.08.2010. u 15:41 - pre 167 meseci
@preCednik

Mozes u Crnoj Gori sa 500k evara da dobijes drzavljanstvo(ono,ulozis u Crnu Goru). Tu ti je jedina prednost sto ce tvoj sin lakse da zavrsi pravni fakultet u Beogradu

U Sloveniji mozes da otvoris D.O.O,ali ne bih o detaljima preko foruma,mada je sve legalno.Sa malo para,reda velicine 10000e,koje su uostalom na racunu tvoje firme,samo je fora sto i dalje nemas radnu dozvolu.Mislim,direktor si firme,ali da bi i radio u njoj moras da prodjes proceduru trazenja radne dozvole itd itd(da bi radio u svojoj firmi). Ako resis tako nesto,moj savet ti je da se prvo obezbedis tamo u smislu posla,smestaja itd,pa da onda ulazis u proceduru. I naravno,cetvoro ociju otvori jer te procedure rade uglavnom nasi ljudi iz prethodnih postova na ovu temu.Dakle,oprezno.

Za Italiju ne znam,od skoro sam ovde i nisam se raspitivao,ali mislim da moze.
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE16.08.2010. u 15:43 - pre 167 meseci
@morihei ueshiba

Stvarno sam mislio da pokrenem neku temu nebi li mi sa iskustvom nekome pomogli. Pokrenuo sam jos i temu "IT strucnjaci u inostranstvu" i "Emigracija u Svajcarsku", i stvarno sve teme iz najbolje namere. Mislio sam jos i temu kako mi iz dijaspore mozemo na najbolji nacin da pomognemo Srbiji. Ali koliko vidim situacija je losa jer neki ljude stvarno ne zele nikome da pomognu, i to je ono sto me nervira. Naravno uz postovanje svacijeg misljenja, ali sa argumentima, a ne samo da bude kontra od onoga sto je neko drugi rekao.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE16.08.2010. u 15:46 - pre 167 meseci
Mislim da sto se Slovenije tice, mozes da otvoris firmu i da dobijes boravisnu dozvolu da zivis i radis ali samo u toj firmi, a ne znam koliko perioda treba za drzavljanstvo. Ali mislim da je ta opcija dosta skupa, zbog doprinosa i ostalik dazbina
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+438 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE16.08.2010. u 16:18 - pre 167 meseci
@elmagico

Hmmmmm...te fraze "dijaspora","matica" tralala...Mislim,prevazidjeno je to sve. Srbija je drzava koja nema nikakav problem osim sama sa sobom. Sta mi ima tu da pomazemo i kome. Btw,svaka pomoc koju bi eventualno poslali zavrsila bi kao i do sada u dzepovima fukare. Cak i lova koju ja saljem svojoj porodici zavrsi na posredan nacin u dzepovima fukare,a moji samo prezivljavaju.

Ono,da pomognem svakom pojedincu koji ima neki problem,naravno,uvek. Ali to ne zato sto sam ja u dijaspori a on je Srbin u majcici otadzbini,nego,onako,kao sto bi pomogao nekom Senegalcu,ako je ok lik i zasluzuje da mu se pomogne. Ajde,dobro,lakse cu da pomognem nekom iz Srbije zbog jezika,specificnog iskustva itd.Nema problema.

Inace,meni su neverovatnu pomoc i podrsku pruzili Slovenci,jedan krug ljudi koje pre toga nisam dugo poznavao,ali smo se preko sporta zblizili. Oni jesu pravi Slovenci,malo zatvorene prirode,posebni na svoj nacin i ja sam to postovao od prvog trenutka i pokusavao da se prilagodim njima. Recimo,u prvo vreme dok nisam govorio,a ni razumeo slovenacki,radije sam cutao nego da pricam srpski(koji oni razumeju mnogo bolje nego ja slovenacki),ne zato sto se stidim svog jezika,nego sto je moj stav da je nekulturno nametati svoje obicaje(a u to,u neku ruku spada i jezik) u drugoj sredini. Postovao sam njihove navike i propise mozda i vise nego sto ih oni postuju itd. I bio sam veoma lepo prihvacen i bilo mi je fino.
Isto tako se ponasam ovde u Italiji i isto bi se ponasao da odem sutra na Mars.

I to je glavna preporuka svima koji se rese da odu : kad stupite nogom na tlo drzave koja vas je primila zaboravite na vase navike iz Srbije(Zimbabvea,Pakistana,Ukrajine,nema veze) i postujte vase okruzenje. Ako vam se ne svidja,uvek mozete da se vratite odakle ste dosli - ne dozvolite sebi da dodjete u priliku da vam to kaze neki lokalac!

Za firmu,naravno da mozes da radis samo u toj firmi odredjen period,posle toga mozes da ostvaris neka prava itd,ali to je vec druga prica. Ta opcija je i najjeftinija,veruj mi.
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE16.08.2010. u 16:36 - pre 167 meseci
@Sensei

i ja cu malo u off, kad je o AFu rijec :)

Oni su original Srbija sad, snimi face Gradskih Otaca i sefa policije Brocka :))

Ko je to citao, sve mu je jasno.
Tako to funkcionise, jbg.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+438 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE16.08.2010. u 16:49 - pre 167 meseci
Ahahahahah! Bravo,nisam odavno citao,pa mi nije u mislima,ali pogodio si!

Sta da kazem na to,osim : tko leti vrijedi,tko ne leti,ne vrijedi. Dosta off-a,AF zasluzuje posebnu temu

Uh,moram jos nesto...a Vasa Visost - cika Dobrica Ć. ? Uostalom,evo slike,pa izaberite

Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE16.08.2010. u 16:55 - pre 167 meseci
@ morihei ueshiba

Ma nisam ja mislio da pomazemo Srbiju, tipa da dajemo pare, nego samo nase ljude koji zele i mogu nesto da urade u zivotu, a nemaju nikakvu podrsku, neki put je i dobra informacija dovoljna pomoc.

@ Alan Ford fan,

Moracu izgleda da pocnem da citam ovaj strip. Jel ima nesto online.
 
Odgovor na temu

nemac_
nezaposlen

Član broj: 261852
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE16.08.2010. u 16:57 - pre 167 meseci
elmagico

Poslao sam ti pp...
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE16.08.2010. u 19:21 - pre 167 meseci
Evo malo statistike kupovne moci Evrope, mozda nekom pomogne

 
Odgovor na temu

Angelico
Angelico Payne
Srbija

Član broj: 122066
Poruke: 196
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE16.08.2010. u 19:24 - pre 167 meseci
Čitajući postove vidim da, možda su neki od vas otišli van Srbije, ali Srbija je ostala u vama. I kad čitam pitam se, ako ikad odem napolje da li ću i ja ostati nepopravljivo oštećen ovim okruženjem. Ovde ljudi ne diskutuju, oni se svađaju....
Beware of man who withholds information from you, for in his heart he sees himself as your master.
Every once in a while declare peace. It confuses the hell out of your enemies.
Usucapio is 9/10 of possession. Possession is 11/10 of the law.
 
Odgovor na temu

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.



+1622 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE17.08.2010. u 01:49 - pre 167 meseci
U kojim opsezima se kreću cene m2 stanova na 8-12km od "centara" gradova ? Kolike su bankarske kamate na stambene i automobilske kredite ?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE17.08.2010. u 07:02 - pre 167 meseci
@ Boris Tadic

Na stambene kredite ti je kamata oko 5% mada to ne moze da se tako prosto kaze, jer ovde to funkcionise drugacije, imas hypotheku 1 i hypotheku 2. Minimalno ucesce ti je 20%, osim ako se sa bankom nedogovoris drugacije.

Sto se tice automobilskih kredita obicno je 3.9%, mada zadnjih godinu ipo dana od kako je "SEKA" sve auto firme daju kredit sa 0%

Sto se tice cena stanova to bas dosta varira, i nije bitno km, koliko deo (kraj) u koji ides. (to je i za kupovini i za rent), A da ti ovo jos malo pojasnim, ako mozes da skupis ovih 20% vise ti se isplati da kupis stan ili kucu nego da ih uzimas pod rentu, tj, manje placas mesecno ratu, a plus toga i porez ti se drugacije racuna.
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..9-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE17.08.2010. u 23:41 - pre 167 meseci
Citat:
Mozes u Crnoj Gori sa 500k evara da dobijes drzavljanstvo(ono,ulozis u Crnu Goru).


investicija u PM. Za te pare cu pre kupiti stan na Menhetnu i pljuckati semenke na Times Square i gledati kako Byron razvaljuje Dzindzericu
 
Odgovor na temu

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.



+1622 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE17.08.2010. u 23:45 - pre 167 meseci
@elmagico, a i ostali,

od svega navedenog mi najpogodnije izgleda ženidba. Da li zakon izričito nalaže obavezu življenja sa tom nekom ženom pod istim krovom sve do ispunjenja uslova za apliciranje za državljanstvo, tih 5 godina ? Da li su obavezna i nova deca ili bi državi odgovarala i neka njena iz ranijeg braka ili usvojena ?

Da li postoje nekakve kontrole bračnih parova, koliko su česte i da li se zalazi u detalje do nekih granica nepristojnosti, odnosno da li ti službenici žele da vam ostave utisak da ste, iako 100% legalno nastanjeni, uredne platiše svih poreza i sa isključivo najboljim namerama, ipak nepoželjni ili ne ?

Nevezano za brak, da li ste pod utiskom da ste diskriminisani od strane okruženja, počev od najbanalnijih stvari, na primer dizanja brisača na automobilu tokom noći, namernog zagrađivanja na parkingu, glupavih pogleda, "gluvih" konobara i ostalih uslužnih radnika, zaboravnih poštara, bahatih policajaca itd. ?

Jeste li sticali iskustva sa osobama koje bi iz čiste sujete težile ka zloupotrebi vašeg statusa privremenog/stalnog stanovnika i nanošenju vam bilo kakve štete(što više to "bolje") ? Dakle, bez ikakve koristi za njih.

[Ovu poruku je menjao Boris Tadić dana 18.08.2010. u 00:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+438 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE18.08.2010. u 07:53 - pre 167 meseci
Citat:
od svega navedenog mi najpogodnije izgleda ženidba. Da li zakon izričito nalaže obavezu življenja sa tom nekom ženom pod istim krovom sve do ispunjenja uslova za apliciranje za državljanstvo, tih 5 godina ? Da li su obavezna i nova deca ili bi državi odgovarala i neka njena iz ranijeg braka ili usvojena ?

Da li postoje nekakve kontrole bračnih parova, koliko su česte i da li se zalazi u detalje do nekih granica nepristojnosti, odnosno da li ti službenici žele da vam ostave utisak da ste, iako 100% legalno nastanjeni, uredne platiše svih poreza i sa isključivo najboljim namerama, ipak nepoželjni ili ne ?


Ako to uradis,po mojoj proceni si ugasio. Nikad ne znas kako ce ta osoba da se ponasa za par godina,ja sam cuo mnogo prica pogotovu za Svicu da su ljudi grdno stradali. Moj dobar drugar se ozenio u Nemackoj zbog papira,ali devojka je shvatila ozbiljno,htela dete,svasta-kojesta i ovaj poludi,pocepa sve papire i vrati se u Sr.
Nisam cuo ni za jedan uspesan slucaj,mada se ogradjujem.

Citat:
Nevezano za brak, da li ste pod utiskom da ste diskriminisani od strane okruženja, počev od najbanalnijih stvari, na primer dizanja brisača na automobilu tokom noći, namernog zagrađivanja na parkingu, glupavih pogleda, "gluvih" konobara i ostalih uslužnih radnika, zaboravnih poštara, bahatih policajaca itd. ?

Jeste li sticali iskustva sa osobama koje bi iz čiste sujete težile ka zloupotrebi vašeg statusa privremenog/stalnog stanovnika i nanošenju vam bilo kakve štete(što više to "bolje") ? Dakle, bez ikakve koristi za njih.


Ne.U stvari,meni su komsije digle brisace jedne zimske noci da mi se ne zamrznu posto sam ja zaboravio
Ne.
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE18.08.2010. u 08:20 - pre 167 meseci
@ Boris Tadic

To ti je najsigurnija i najzajebanija opcija, nepostoji zakon koji nalaze da zivite pod istim krovom, ali da bih ziveo odvojeno, to znaci da moras da radis da bih mogao svoj stan da placas.

Postoje kontrole koje to kontrolisu, ali one rade samo u slucajevima prijava, i nekih mnogo cudnih brakova (tipa ti 30 a ona 85 godina ili tako neke slicne opcije) ali sada to sve proveravaju pre nego sto vam dozvole da stupite u brak, tj niko ne moze da vam do zabrani ali moze da potraje. Kod ovakvih sklapanja brakova su ti mnogo vazne informacije o toj osobi, a bilo bih dobro i da poznajes tu osobu (ako imas rodbinu pa da ti oni nekog nadju ili tako nesto), jer je bilo dosta slucajeva zloupotrebe takvih kombinacija, sad ih ima manje jer je i taj koji pravi papire odgovoran pred zakonom i on moze dosta da najjjebe. Tebi treba u principu 3 godine braka sa Svajcarskim drzavljaninom za papire, jer posle 3 godine ti podnosis zahtev za razvod i to traje oko 2 godine a to ti se racuna kao da si u braku. Vidim napominjem ovo je slucaj da ti papire pravi SVAJCARSKI DRZAVLJANIN, jer iste papire brakom moze da ti pravi i neko sa B i C vizom, samo sto su tada drugaciji uslovi. Deca nisu problem ni u jednom slucaju. Vidi niko ti u Svajcarskoj nece pokazati da si nepozeljan dok nevide ko si i sta si.

Sto se tice diskriminacije u ovoj zemlji ja mislim da je to svedeno na minimum, Svajcarska je zemlja sa jako dosta stranaca cak mislim da je odnos 30%-70% a u ovih 70% ima i onih koji su dobili svajcarski pasos.

Policija je jako ljubazna, ja sam cak imao slucaj da su stali na moju stranu u jednom slucaju i pored toga sto ih je Svajcarac zvao. Konobari su ti obicno nasi ili ljudi koji su vec dosli iz nekih drugih zemalja tako da te oni jako dobro razumeju. da ti ne odgovaram pojedinacno na svako pitanje o diskriminaciji, mislim stvarno da je na najnizem nivou.

Mogu da ti kazem da samo neces dobiti istu platu kao i Svajcarac za isto radno mesto, ali to ce biti i sa Nemcima, Francuzima i svim drugim koji su dosli, ali to je stvarno jako mala razlika mozda 200-300 franaka, ali to je samo u pocetku, posle ce ti sigurno placati onoliko koliko vredis, bez obzira sta si i ko si. Znam iz licnog iskustva.

I da ti kazem za zloupotrebu tvog statusa, niko tvoj status nece da proverava (pitace te samo kod posla koju dozvolu imas ti i tvoja zena, i to je uglavnom zbog poreza, svi drugi nemaju prava da te pitaju za to) i ne moze da zna ako ti to nekazes, tako da nemogu da ga zloupotrebljavaju.

Ako zelis jos neka detaljnija objasnjenja slobodno pitaj. Ovu temu emigracije u svajcarskoj sam "doktorirao", jer znam kako je meni bilo dok nisam dosao.


 
Odgovor na temu

sparta480bc
subotica

Član broj: 194780
Poruke: 24
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE18.08.2010. u 13:07 - pre 167 meseci
10 custom made saveta za emigraciju:
1.nauci da citas
2.nauci da pises
3.nauci strani jezik zemlje gde bi isao
4.nauci da radis
5.adaptiraj se na svoju novu okolinu
6.nemoj da ocekujes da se okolina adaptira na tebe
7.nemoj da krades
8.nemoj se praviti pametan
9.radi
10.rmbači

Meni je zapelo kod prvog :)
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+438 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE18.08.2010. u 14:16 - pre 167 meseci
@sparta480bc

Probaj da krenes od poslednjeg
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

cveticmilan
System administrator
Beograd

Član broj: 105312
Poruke: 161
*.nb.rs.

Sajt: www.nb.rs


+8 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE19.08.2010. u 07:15 - pre 167 meseci
Da, u svakom slucaju. Svi i to ne treba shvatati kao nesto ne znam ni ja sta ludilo, nostalgija, udvajanje od svojih, tezak rad, mucenje itd .... Ja to shvatam samo kao novo zezanje, upoznas nove ljude, steknes novo iskustvo, usavrsis jezik, probas razne firme, boje devojaka itd ... Moje misljenje je da mladi strucnjaci u 21 veku treba da probaju bukvalno sve kontinente, ekonomije, kulture, nacine zivota. To je sada veoma brzo, lako i ostvarljivo samo je pitanje koliko ko ima muda i zelje. Meni je to zivotni cilj i ja sam vec uspeo u tome jer ga toliko zelim. Zivot je jedan a plus i dosta kratak da se ne bi probala tako neka trivijalna stvar. Ovde sam za svojih 28 sve zavrsio i probao, preko vojske, faxa, raznih firmi, braka, sina itd ... tako da bi bilo glupo da nemam novih izazova u zivotu. To je moje misljenje.

Uuuuu, odlazak iz Srbije, big deal.
 
Odgovor na temu

cveticmilan
System administrator
Beograd

Član broj: 105312
Poruke: 161
*.nb.rs.

Sajt: www.nb.rs


+8 Profil

icon Re: Emigracija DA ili NE19.08.2010. u 07:22 - pre 167 meseci
Ako sam malo skrenuo sa teme evo i brze izmene ... Ja pucam i na Skandinaviju i Ameriku, New Zeland, Australiju, Canadu ... Bilo gde, ako si siguran u sebe i dobar strucnjak sve ti je jedno, moze i Juzna Afrika ako treba, ne zanima me, ali akcenat mi je na englesko govorno podrucje ....
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija DA ili NE

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65143 | Odgovora: 294 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.