Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bravar je bio bolji

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Bravar je bio bolji
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: << < .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 134249 | Odgovora: 920 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vlada131
Niš

Član broj: 222787
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



+168 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 15:28 - pre 164 meseci
Je l' se ovde priča konkretno baš o JNA ili o služenju vojske uopšte, pošto imam utisak da je ovo drugo u pitanju, mada svi spominju JNA kad pričaju o vojsci?
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9525
*.teletrader.com.



+10262 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 15:36 - pre 164 meseci
@ Ivan

Vidi se da nemaš pojma. A imaš apriori neke tripove. Ajde, da bih odmah znao sam kim diskutujem kaži: Jesi li služio vojsku ? Jesi li služio vojsku u Srbiji ?

Niko ovde ne tvrdi da je JNA jedini način osamostaljivanja. Ko je to rekao ? Namerno sam u svom postu više puta naveo termin "normalan". Tek toliko da neko ne pomisli da samo Rambo tipovima vojska može da bude pristojno ili "prijatno" životno okruženje. Ako se zna da traje ograničeno (godinu dana) onda je svakom (normalnom) muškarcu vojska sasvim OK životno okruženje.


Kao što rekoh, JNA je bila jedna respektabilna institucija, koja NIJE negovala pojam "bespogovornog izvršavanja nebuloznih komandi i zahteva". Oficiri su uglavnom bili normalni ljudi, koji su vojnicima predavali neka znanja iz vojnih veština. A kad se komanduje "mirno" i čitav stroj stane u stav "mirno" normalno je da ćeš da poslušaš komandu. Nema tu nikakvih "tupsona" koji te na taj način "uče o životu". I ne moraš tupsone ceo dan da slušaš. I nije vosjka simulacija "diktature" već uređenog i disciplinovanog kolektivnog života.

E, a bilo je tu i maminih maza, i razmaženih, i bahatih, i lopova, i socijalno neprilagođenih, i još pacijenata svake fele. E takvi, i sličnu su u JNA na]ebali. Svima ostalima je JNA ostala kao lepa uspomena.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 15:43 - pre 164 meseci
Vojska je kao silovanje. Mnogi nisu zeleli da idu u nju a morali su otici. Tu i tamo se nadje neko kome se svidelo.
 
0

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 15:53 - pre 164 meseci
Treba imati dobru dozu hrabrosti (neću da upotrebim drugu reč), pa diskutovati o nečemu što UOPŠTE ne poznajete, što niste doživeli, nego samo gledali filmove.

Čak ima razlike u periodima JNA, jer je i ona doživela svoju transformaciju i demokratizaciju, pa na kraju...ni nalik onoj, koja je bila 4. u nekom rangiranju Armija sveta.

Pošteno bi bilo napisati "...nisam bio u JNA, nisam bio u zatvoru", ali ću da iznesem svoja mišljenja, jer mislim da krivo postavljate stvari ili tako nešto sl.

I nije JNA Tema.

Otvorite je pa ćete saznati mnoge korisne stvari iz iskustava, koje ljudi ne bi nikada prošli/saznali, da nisu silom Zakona bili tamo. Naročito o sebi samome, kao i o opštim odnosima među ljudima...uopšteno: o životu, koji ga čeka "napolju" i spremnost da se suoči sa problemima koje taj život tek donosi.
Naravno, govorim o normalnim, o prosečno obrazovanim/školovanim, inteligentnim mladim ljudima, a ne o budalama.
Budale, kao nepopravljive su izbacivali, kao nesposobne i štetne po zajednicu (u vreme JNA J.B.T.).

Pozdrav



[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 24.11.2010. u 17:03 GMT+1]
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 15:57 - pre 164 meseci
Citat:
DaliborP: Vojska je kao silovanje. Mnogi nisu zeleli da idu u nju a morali su otici. Tu i tamo se nadje neko kome se svidelo.
Nikome se nije svidelo i nije stvar u tome, ali nekima bi bas dobro doslo da ukapiraju kako nekad ne mogu da rade bas sve sto oni hoce i kako nije ovaj svet napravljen samo zato da bi njima bilo ugodno. Evo ja sam mrzeo vojsku iz dna duse dok sam bio tamo i hvatao sve moguce krivine u vezi bilo cega, pa me na kraju poslali na albansku granicu, a sad mislim da sam bio obicna budala. Trebalo je to vreme da iskoristim za zahebaciju do jaja tamo, kao sto su neki i da to sve shvatim u zen stilu. Sto neki kako vidim jos nisu naucili, pa pizde zbog vojske 10, 15, 20 godina nakon sto su bili u istoj, sto je zalosno. E, meni kratko vreme dok sam bio na obuci za granicu bio Ratko Mladic bio komandant garnizona. I kod njega ne samo da su bila tri dobra obroka, nego ono sima video ni u jednoj kasarni gdesam bio, u menzi na stolovima cvece, bokali sa vodom, za rucak becke snicle vece od tanjira sto vecina ni kuci nije imala, oficiri morali da rade ujutru fiskulturi itd. Posle je poludeo pa postao patriota.

BTW, kad na TV kod patriota vidim ovako nesto, znaci da dokazu na ovaj nacin kako su i oni deo civilizovanog sveta, onda mozemo da pricamo o nekim drugim stvarima

 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 15:58 - pre 164 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Evo ja sam mrzeo vojsku iz dna duse dok sam bio tamo i hvatao sve moguce krivine u vezi bilo cega, pa me na kraju poslali na albansku granicu, a sad mislim da sam bio obicna budala. Trebalo je to vreme da iskoristim za zahebaciju do jaja tamo, kao sto su neki i da to sve shvatim u zen stilu.

Tako mozes i u zatvoru, zen stil i boli te bu.., pardon uvo.
 
0

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+839 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 16:02 - pre 164 meseci
Nagradno pitanje:

Zasto Drug Stari nije hteo da udje u EU i Nato ?

Pomoc:
Drug Stari nije mogao da veruje kada je umro.

Moguci epilog:
Dugovali bi kao jadni Kelti i Grci oko 500 milijardi evra koje nebi nikada vratili.
 
0

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 16:04 - pre 164 meseci
Citat:
Kovacevic Vladimir: I nije JNA Tema.

Otvorite je pa ćete saznati mnoge korisne stvari iz iskustava, koje ljudi ne bi nikada prošli/saznali, da nisu silom Zakona bili tamo.

Nemoj jos i to, verujemo ti sve Vidim da ti malo fali.
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 16:06 - pre 164 meseci
Citat:
DaliborP: Tako mozes i u zatvoru, zen stil i boli te bu.., pardon uvo.

Mozes, tacno, samo, da bi dospeo u zatvor, obicno se podrazumeva de si neki kriminalac, i onda si tamo sa silovateljima i ubicama i onima koji siluju ubice, a ovo je skroz nesto drugo. Karikiras bezveze. Svi koji ovde pricaju o vojsci pozitivno su na kraju nesto naucili iz tog iskustva koliko god da im je dugo trebalo, a vi sto galamite je ocigledno jos nosite negde na ledjima. Ja sta da vam radim, valjda cete i vi nekad da odlozite to breme koje vas pritiska.

I niko vas ne tera da idete u vojsku niti da je volite, i naravno da treba da bude profesionalna vojska i sve, ali je prica pocela od ovih manijaka sto lome gradove i od besposlene bagre koja po ceo dan trosi tudje pare u kaficima, a nekima od takvih bi bas dobro doslo to iskustvo sa vojskom. A i bili bi sklonjeni sa ulica. I amerski marinci se ne regrutuju iz ajvi lige, nego medju fukarom, pa sta im fali?
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 16:13 - pre 164 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Mozes, tacno, samo, da bi dospeo u zatvor, obicno se podrazumeva de si neki kriminalac, i onda si tamo sa silovateljima i ubicama i onima koji siluju ubice, a ovo je skroz nesto drugo. Karikiras bezveze.

Tacno u vojsku si morao da ides. Pa kao sto rekoh: "Vojska je kao silovanje. Mnogi nisu zeleli da idu u nju a morali su otici. Tu i tamo se nadje neko kome se svidelo. "
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 16:25 - pre 164 meseci
A ja ponovo kazem da se nikome nije svidelo, samo sto su neki umeli da nauce nesto iz svega toga, a neki ne. Plus, po toj tvojoj logici i porez je silovanje, i mnogo sta je silovanje pa sta onda. Isto kao i u vezi vojske, neki nesto nauce, a neki ne.
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 16:45 - pre 164 meseci
Ma ok to sto pricas, ali covek kaze gore da je vecini ljudi JNA bila lepa uspomena. To je meni nenormalno.
 
0

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 16:52 - pre 164 meseci
Citat:
Java Beograd: ... je služenje u ondašnjoj JNA bio jedinstven događaj, dragocno iskustvo iz kojeg se mnogo može naučiti. Godina dana umesto kafana, devojaka i izlazaka - JNA. Šta fali ? Nikome koji ispunjava gornju listu nije dlaka falila sa glave. U tom smislu, u tom kontekstu, JNA se mogla nazvati prijatan događaj.


Eto, ja sam bio u jna 15meseci, a ne godinu dana...

I DaliborP je apsolutno u pravu-

Citat:
DaliborP:JNA moze da bude "prijatan dogadjaj" samo za nekoga ko je do tog momenta imao jako niske kriterijume o boljem zivotu.


Da dodam, ta jna koju neki ovde hvale, se raspala sa prvim pucanjem. Svi ti komunojugoslovenski oficiri su naprasno postali najveci izdajnici, i svoje zemlje - sfrj, i svoje armije - jna.

Kakva zemlja, takva vojska. TRULEZ!!!
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 16:58 - pre 164 meseci
Nije to uopste vazno i niko ne hvali JNA. I ja sam bio pa sta, i nije bilo 15 nego max 13, ako ne koristis odsustvo. Nije bitno da li ti je to tada bio prijatan dogadjaj, naravno da nije, ali tad si odvratni bubuljicar, nego je bitno sta ces o tome da mislis kad prodje 20 , 30 godina a ne dok si bubuljicar. Ako isto mislis i posle 30 godina kao kad si bio odvratni bubuljicar, onda nista. Ako je to slucaj, pa, i to moze dosta da kaze o nekome. Evo, takvi mogu na primer da sad malo pizde sto nisu kupili Ikea namestaj, ili sto nemaju frizider koji ti sam brise zadnjicu, ili zbog nekog slicnog glupog razloga, pa onda posle mogu da da krenu malo da biju pdere, da pale dzamije i ambasade ili da kmece sto ih siluju tako sto im brane da puse gde stignu.
 
0

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.gogethosting.com.



+443 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 17:11 - pre 164 meseci
Citat:
Java Beograd

JNA je bila jedna respektabilna institucija

Bilo nekad. Sad se bavi likvidacijama gardista.


Naravno, ovo nije tema JNA već poredjenje bravara i stoke posle bravara. Maršal jeste bio vrhovni komadant (i glavni dizajner) JNA i zato mogu proći poredjenja JNA i današnje vojske. Od nekadašnje vaspitno-obrazovne, društveno korisne i vojne organizacije nije ostalo ništa. Upravo ta vaspitno-obrazovna, društveno korisna dimenzija JNA je odigrala svoju pozitivnu ulogu u ranijim vremenima. Danas vojska nema tu dimenziju već je akcent na smanjenju troškova pa otud profesionalizacija.

Nadam se samo da nas niko neće braniti a to se obično obezbedjuje ne "moćnom" vojnom silom već mirnim rešavanjem konflikata, posebno preskakanjem pitanja tipa "imal ko jači?". A poslednjih 20 godina takvo zapitkivanje je brend ugledne politike zemlje čuda. Mogao je i bravar da raspali 200 projektila u vreme krize sa Staljinom kao juče Koreanci. Ko je bio u JNA čuo je o turiranju ruskih tenkova na Madjarskoj granici. Ali do rata ipak nije došlo.

Sami izvucite zaključak ko je bolji.
 
0

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 22:40 - pre 164 meseci
Citat:
Od nekadašnje vaspitno-obrazovne, društveno korisne i vojne organizacije nije ostalo ništa. Upravo ta vaspitno-obrazovna, društveno korisna dimenzija JNA je odigrala svoju pozitivnu ulogu u ranijim vremenima. Danas vojska nema tu dimenziju već je akcent na smanjenju troškova pa otud profesionalizacija.

Vojska ni ne treba da ima tu dimenziju. Vaspitno-obrazovne ustanove već imamo i zovu se škole. Društveno korisne ustanove takođe već imamo, zovu se firme. Vojska treba da se bavi isključivo svojim poslom, a to je obuka, priprema i izvršenje vojnih intervencija u slučaju potrebe. Možda je JNA igrala sve tri uloge, ali to ne znači da je tako trebalo da bude.

Uostalom, JNA je mogla da bude takva, jer je tada i sve ostalo bilo isprogramirano. Obično se i pre vojske znalo gde ćeš da se zaposliš kad se vratiš iz iste i obično je to bila ista firma u kojoj rade tvoj otac, deda, rođak, kum... koji je već sve dogovorio sa direktorom. Danas, kada je skoro sve privatizovano ili će biti privatizovano, vojska ne može da igra tu ulogu, već mlad čovek treba da provede to vreme posle škole koje bi inače proveo u vojsci u usavršavanju, sticanju iskustva i traženju posla. To tako i treba da bude.

E sad, zašto to nije tako kod nas, već je omladina uglavnom raspuštena, razloge treba tražiti u neorganizovanoj državi i lošim roditeljima, a ne u demokratiji kao sistemu gde svako može da radi šta hoće. U demokratiji ne može da radi ko šta hoće, već postoje zakoni i ti zakoni moraju da se poštuju. Kod nas je problem što se zakoni slabo poštuju, slabo primenjuju i to što sudstvo nije dovoljno efikasno, a ni razgranata korupcija ne pomaže baš previše. Sve te stvari nisu izum demokratije, već upravo socijalno-komunističkih eksperimenata u kojem smo i mi učestvovali, pa se to malo kod nas zapatilo i sad treba iskoreniti.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
0

serbolicious

Član broj: 258796
Poruke: 92
109.76.164.*



+47 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 23:14 - pre 164 meseci
1. Kada ti neko uzme godinu ili dve (moras da budes tamo, a ne zelis to) naravno da nije u redu! Kako bilo ko moze to da opravda?
2. To sto si ti sa 18 otisao u vojsku i odvojio se od mamine suknje ne znaci da neko sa 18 nije otisao da radi ili da studira i na taj nacin se odvojio od mamine suknje. Nepovezane stvari!
3. Svako pokusava da racionalizuje i opravda ono sto je preziveo - stoga vecina iz JNA misli da je to jedna divna i korisna ustanova - i ja to shvatam, ali se ne slazem.
 
0

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 23:40 - pre 164 meseci
Citat:
Marko_L: Sve te stvari nisu izum demokratije, već upravo socijalno-komunističkih eksperimenata u kojem smo i mi učestvovali, pa se to malo kod nas zapatilo i sad treba iskoreniti.


Koliko vremena je prošlo, a još uvek krivica nije skinuta, čak i dalje služi kao IZGOVOR za svu nemoć u uspotavljanju novog društvenog sistema.
Opaki, zli komunisti ne daju...

A kako se ljudi, kada odu van zemlje (dobiju neki posao), transformišu, prilagode, adaptiraju u "jednom danu" i nemaju problema ni sa prošlošću, ni sa zapatom, a nemaju ni šta da iskorene.

Imaju posao, koji treba raditi kvalitetno, uredno i disciplinovano i ništa više od toga.

Kada se kod nas bude radilo i od plate za taj rad moglo pristojno/dostojanstveno živeti, nestaće i prozivka krivaca.


Pozdrav


Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
0

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.gogethosting.com.



+443 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 23:41 - pre 164 meseci
Nema ništa divno u sedenju na buretu sa 500 i kusur tona TNT-a u 3 ujutro čuvajući stražu u nekoj smrznutoj vukojebini. Samo poredimo vremena kad su se "crveni" i "plavi" igrali rata u kome su "crveni" po pravilu pobedjivali. Uništenjem JNA stvorena je vojska koja je postala nakaza i počela da ubija sopstvene pripadnike.

Pitanje da li je vojska trebalo da ima vaspitno-obrazovne zadatke izgleda jednostavno. Naravno jednostavno je ako vam nije poznato da su u toj JNA mnogi naučili da čitaju i pišu kako treba. Neki su dobili vozačku dozvolu. Ima ih koji su naučili radio-telegrafiju i kasnije nastavili da se bave radio-amaterstvom. Danas sve to neizgleda kao nešto. Internet je progutao radio-amatere. Obuku za vozački imate na svakom uglu. Medjutim govorimo o vremenima kada je automehaničar bio cenjen isto kao doktor nauka.

Opet procenite sami šta je bolje.
 
0

serbolicious

Član broj: 258796
Poruke: 92
109.76.164.*



+47 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji24.11.2010. u 23:55 - pre 164 meseci
Citat:
Naravno jednostavno je ako vam nije poznato da su u toj JNA mnogi naučili da čitaju i pišu kako treba.


To je divno i sjajno. Ali sta sa 90% ljudi koji su znali da pisu pre nego sto su otisli u JNA? Zasto da oni provedu 15 meseci u nekoj vukojebini? Znam zasto - zato sto su morali! Ali zasto pokusavate da opravdate to?
 
0

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Bravar je bio bolji
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: << < .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 134249 | Odgovora: 920 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.