Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46510 | Odgovora: 295 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu27.10.2010. u 20:00 - pre 165 meseci
Citat:
pri3rak: Hajde prvo o jednoj anomaliji.Starosna granica za odlazak u penziju je 65 godina ako se ne varam.Kako si to sposoban da radis do 65 a nisi da glasas preko 60te?

Pred covekom koji ima 60 godina je u proseku najmanje ~15 godina zivota, a to jeste nekakva buducnost i on mora da ima pravo da na nju utice.


'Ajde...neka bude 65 godina limit.

Onih ~15 godina nekog života u budućnosti se regulišu raznim benefitima za tu populaciju...besplatan prevoz itd.
Aktivnim članstvom u Udruženjima penzionera, boravkom u Domovima i sl. "igranke", Club-ovi za usamljene...šah klubovi, pa neka tamo glasa za Predsednika i Izvršni odbor rukovodstva istih.
To je njegov svet i tamo je bitan njegov glasački kapacitet, kao što na istim tim (penzionerskim) mestima nije bitan glas nekog mladog čoveka.

Moje mišljenje.

Jedno su prava, a drugo su potrebe, isto kao što reče @Ivan Dimković :"... pravda i pravo nisu isti pojmovi..."
U istu ravan stavljam i ovo oko glasanja.

Pozdrav


Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu27.10.2010. u 20:05 - pre 165 meseci
Lepo je to, ali ni ti kojima ostavljas iskljucivo pravo upravljanja&odlucivanja danas ne odaju bilo kakav utisak da su sposobni za isto Neka sretnija drustva imaju lep balans izmedju iskustva i potencijala.Ni jedno od ta dva nije tek tako za baciti
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3740
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu27.10.2010. u 20:22 - pre 165 meseci
Kovacevicu, ti hoces nekom da odredjujes koliko ce i kako ce da zivi... ne moraju penzioneri da idu u sah klubove... ako su bogati onda mogu da putuju po svijetu recimo...
Pa nekome je kvalitetniji zivot od 50 do 70 nego nekome od 20 do 40
Objasni nam zasto je potrebno da glasa neka narkomancina od 20 godina kome je zivot inace unisten a da ne glasa recimo neki industrijalac od 60 koji ima nekoliko hiljada radnika?

Sto se tice teme i dijaspore... njima treba zabraniti pravo glasa zato sto treba da ga ostvare tamo gdje zive.
Iz nepoznatog razloga ljudi iz dijaspore se pretvaraju u savjetodavce kao da su svu pamet svijeta popili ako su otisli u inostranstvo da zive...

 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.net.upcbroadband.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu27.10.2010. u 20:49 - pre 165 meseci
Pa sto se mene tice ja bih zabranoi i glasanje mladjima od 25 i obavezno 3 godine rada pre upisivanja fakulteta.
Ako cemo bas da kazemo kako bismo uredjivali drzavu :)
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu27.10.2010. u 20:58 - pre 165 meseci
Ma... da sam u inostranstvu ne bi mi palo na pamet da se bavim Srbijom, jedva bih dočekao da se rešim svega toga.
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu27.10.2010. u 21:04 - pre 165 meseci
Citat:
Nocni: Kovacevicu, ti hoces nekom da odredjujes koliko ce i kako ce da zivi...


Taman posla!
To bi bilo preambiciozno, ali napisati svoje mišljenje, valjda mogu u formi koju dozvoljava forumski Pravilnik , posebno za MZ.

A čisto sumnjam da onaj "...neki industrijalac od 60 koji ima nekoliko hiljada radnika..." baš žuri da glasa, kada sve svoje namere, planove, poslove...može da reši snagom svog kapitala i moći, bez obzira ko je na vlasti.

Realno.
Zdraviji je glas onog mladog, pa makar bio i narkoman.
Šansa da zdravo razmišlja je 50:50.

Pozdrav




Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
*.adsl.eunet.rs.



+690 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu27.10.2010. u 21:25 - pre 165 meseci
Imaju pravo glasa, mogu da kažu šta god hoće, ali ako žele da ih neko ozbiljno shvati bilo bi dobro da se drže sledeće dve stvari:

1) Ne radi drugima ono što ne želiš da oni rade tebi
2) Ne zahtevaj od drugih ono što nisi sam spreman da ispuniš

A sad, da li si u dijaspori ili ne nema veze, jer svako iskreno mišljenje je dobrodošlo.
 
Odgovor na temu

ljuba.micic

Član broj: 136962
Poruke: 201
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu27.10.2010. u 21:29 - pre 165 meseci
@Kovacevic Vladimir: ....Po nekoj moralnoj osnovi, ukinuo bih pravo glasa penzionerima, preciznije, svima iznad 60 godina starosti......

Ko ne može da glasa, nema pravo ni da bude biran ( na izborima ). Odlična prilika da izbacimo starkelje iz institucija ( vlada, skupština, stranke i sl. )?
P.S. od sukoba dijasporci-domaći, pređosmo na sukob stari-mladi!
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu27.10.2010. u 22:21 - pre 165 meseci
Citat:
Kovacevic Vladimir: Zdraviji je glas onog mladog, pa makar bio i narkoman.
Šansa da zdravo razmišlja je 50:50.


Da li sam te ja dobro razumeo? Tvrdis da narkoman ima 50/50 sanse da zdravo razmislja?Ako je tako po kakvom to racunu znanom ljudskom rodu?
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu27.10.2010. u 22:44 - pre 165 meseci
Niko nema prava da ukida pravo glasa penzionerima. Jednostavno u svakoj grupi imaš i onih i ovih. Znam i one koji imaju sebična shvatanja koji bi da malo puštaju tuđu krv za kojekakve više ciljeve a i one koji su sposobni da sagledaju situaciju i iz nekog drugog ugla. Svaka generalizacija je pogrešna, uvek bila i biće.
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu27.10.2010. u 22:50 - pre 165 meseci
Mislim da je glas jednog sedamdesetogodisnjaka vredan koliko i glas jednog desetogodisnjaka kada bi imao pravo glasa. Realno
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu27.10.2010. u 22:51 - pre 165 meseci
Citat:
ljuba.micic
P.S. od sukoba dijasporci-domaći, pređosmo na sukob stari-mladi!


Nije to nikakav sukob.
To su biološke činjenice.
Moć rasuđivanja više nije objektivan u starosti, a da ne govorimo o statičnom, prosto "zabetoniranom" uverenju starog čoveka, koji se više ne da menjati...i million drugih propratnih životnih problema, gde su prioriteti sasvim drugačije poređani.
Glasanje na izborima kod starog čoveka ide po inerciji, a tek iznimno po drugim kriterijumima (briga o budućnosti dece, unučadi, mladih...

Citat:
pri3rak: Da li sam te ja dobro razumeo? Tvrdis da narkoman ima 50/50 sanse da zdravo razmislja?Ako je tako po kakvom to racunu znanom ljudskom rodu?


Po "računu" Ustavotvorca, Zakonotvorca, koji nije propisao da narkoman gubi pravo glasa ustanovljenom dijagnozom.

Pozdrav

Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4785 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu27.10.2010. u 22:57 - pre 165 meseci
Citat:
pri3rak: Da li sam te ja dobro razumeo? Tvrdis da narkoman ima 50/50 sanse da zdravo razmislja?Ako je tako po kakvom to racunu znanom ljudskom rodu?

Kako kakvom? Pa, ili razmislja zdravo ili ne, dakle jedna od dve mogucnosti iliti 1:2 :)
I sansa da dobijes na lotou je 1:2 - ili dobijes ili ne dobijes :)

@Kovacevic Vladimir, godine starosti nisu jedini i dovoljan uslov za "zatupljenost" pa nisu bas ni validne za odredjivanje prava glasanja. Bolje da postoji neki psiho/intelektualno/iq-test. Medjutim, trenutno glasacko telo ne bi izglasalo takav sistem :)
Mada.. ako se uvede javno glasanje.. Hoce li javno priznati da se plase da ce ispasti nesposobni ;)

Naravno, ima tu i drugih problema, kao merodavnost onih koji odrzavaju test.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu27.10.2010. u 23:01 - pre 165 meseci
A gde je tacno zakonotvorac predvideo gubljenje prava glasa ljudi koji su stariji od neke odredjene granice?

No kako je ovo tvoje razmisljanje generalno bogato raznim motivima evo ti jos jednog pitanja.Imas stariju osobu u posedu kontrolnog paketa akcija neke veoma mocne firme.Realno takav covek ima daleko vecu moc nego i solidan broj ljudi na funkcijama a kamoli NN glasac.Sustina tvog predloga je oduzimanje prava odredjivanja sudbine drustva starijim osobama, pa sta onda predlazes? Da se takvim osobama nacionalizuje ili na bilo koji drugi nacin oduzme imovina.Da li pored ustavom zagarantovanog prava na izbor sada treba relativizovati i pravo na licnu imovinu?I gde je tacno kraj? Mozda u vizuelno privlacnim konc logorima za penzionere ili "dostojanstven" ispracaj http://www.youtube.com/watch?v=edQNjJZFdLU?

Nekakav moj utisak je da je negde u dubini tvog predloga fazmozni motiv srpskog roditelja izrazen recenicom "da mi se dete ne muci" ali i "da obezbedim dete". Trenutno nemam dete, ali kada ga budem imao ne pada mi na pamet da mu tako nesto ikada pozelim ) Ono sto cu mu/joj pozeleti je da bude sposoban (ili sposobna) da se mukom izbori, pa kakva god ona bila ...

@Shadowed taj racun je narocito ispravan kada pored tebe ucestvuje jos par miliona ljudi sa istom sansom :) Obaska sto je narkoman sa racionalnim rezonovanjem bas cesta pojava :)



[Ovu poruku je menjao pri3rak dana 28.10.2010. u 00:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu27.10.2010. u 23:33 - pre 165 meseci
inteligencija prosecnog biraca je najbolji argument protiv demokratije rekao je verovali ili ne Cercil. Ali malo smo odlutali od teme. Hteo bih da kazem da nesto sto je dobro za pojedinca ne mora biti i za drzavu.

Da li bi ste voleli vise da ste profesor u Amsterdamu ili ucitelj na Kavkazu ? To je lako pitanje.

A zamislite sada nekog Rusa koji zivi na Zapadu, sta bi on mogao da preporuci zemljacima, u kom pravcu da ide Rusija ?

Ukoliko prati samo zapadne medije jasno je da je Putin negativac i da je recimo Jeljcin za njega bio prava demokratska gromada. Medjutim isto tako jasno je i da je Putinova Rusija puno bolja zemlja od Jeljcinove sto pokazuju ankete medju samim Rusima. Ipak, ukoliko on preporuci Rusima Putina on rizikuje da bude proglasen za licemera jer zivi superkomforno u demokratiji, a podrzava Putina koji je autokrata i uveliko razvija kult licnosti. Gusi medije i sto je meni cak bilo i neverovatno postavlja sam gradonacelnike najvecih gradova sto je velika poruga demokratiji za zapadna shvatanja.

Mada, zemlja je iznad svega najpreca, pa ako je Rusija dobro onda sta ce joj demokratija ?

Slicno. Srbin koji zivi u EU mogao bi da se izjasne i proitiv ulaska Srbije u istu. Tada bi na njega skocili kao opareni zagrizeni evrofili, ali bi skocili i evromrzitelji irekli - eto vidite da i tamo vise ne veRuju...
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu27.10.2010. u 23:38 - pre 165 meseci
E ti crni narkomani.. uvek postanu argument :) Prosecan narkoman gori od zelje da ubaci listic u kutiju.

Realno od svih starih ljudi koje znam malo njih racionalno razmisljaju. Nije fora u ukidanju prava i ugnjetavanju starih vec postovanje bioloskog ciklusa. Licno kad ostarim rado bi se odrekao tog "prava" glasa u korist mladjih.

@izvoljski
Odakle ti ideja da Srbija moze da se poredi u bilo kom pogledu sa Rusijom :) Na stranu sto je demokratija iluzija u banana drzavama kao sto je nasa.
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu28.10.2010. u 00:10 - pre 165 meseci
Citat:
pri3rak: A gde je tacno zakonotvorac predvideo gubljenje prava glasa ljudi koji su stariji od neke odredjene granice?


Ogradio sam se i sveo pisanje na moralnu osnovu, a ne u formi predloga/prednacrta Zakona.

Nema nikakvog "podteksta".
Jedino mi je prisutna asocijacija na nedeljno glasačko jutro, gde već u 06h penzioneri čekaju u redu "...da budu prvi", potom oni sa pijace, pa oni posle liturgije...revnosno ispunjavajući obavezu, koja zapravo i nije deo njihovog zivotnog trenutka.
Predveče, velika grozničava frka sa TV ekrana, gde se poziva mladi svet "...jer je izlaznost kritična".
Nekako se "namakne" preko 50% i onda se proglase Izbori - uspelim, a sudbinu rešili oni revnosni, a ne oni koji bi trebali biti životno zainteresovani.

Pozdrav


Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu28.10.2010. u 00:15 - pre 165 meseci
Citat:
Izvoljski:
Mada, zemlja je iznad svega najpreca, pa ako je Rusija dobro onda sta ce joj demokratija ?

to kod patrijota.
kod prosečnog, da ne kažem pametnog, on je sam sebi najbitniji tj. njegova prava i slobode.
nikakav harizmatičan vođa koji kad sutra lipše, lipše i država s njim.

nego teško je to iz dijaspore skapirati.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu28.10.2010. u 06:32 - pre 165 meseci
Citat:
Kovacevic Vladimir: Ogradio sam se i sveo pisanje na moralnu osnovu, a ne u formi predloga/prednacrta Zakona.

Nema nikakvog "podteksta".
Jedino mi je prisutna asocijacija na nedeljno glasačko jutro, gde već u 06h penzioneri čekaju u redu "...da budu prvi", potom oni sa pijace, pa oni posle liturgije...revnosno ispunjavajući obavezu, koja zapravo i nije deo njihovog zivotnog trenutka.
Predveče, velika grozničava frka sa TV ekrana, gde se poziva mladi svet "...jer je izlaznost kritična".
Nekako se "namakne" preko 50% i onda se proglase Izbori - uspelim, a sudbinu rešili oni revnosni, a ne oni koji bi trebali biti životno zainteresovani.

Pozdrav


Cak i po moralnoj osnovi, a imajuci u vidu minuli rad i prava proistekla makar po toj osnovi, cela prica ti je na klimavim nogama.

Ono sto je cak i od kukumakanja za glasovima mladih gore jestu npr. neke sitnice koje su se desavale na referendumu u vezi sa donosenjem Ustava.Sitnice poput live tv ukljucenja izvesnih ministara koji prete gradjanima, nocno/rano jutarnje "glasanje" i sl. Realno stari ljudi su najmanji, ako ne i nikakav problem u celoj prici sa glasanjem.Daleko veci problem je izborni sistem, kao i ustaljena tradicija izneverivanja glasaca, tj. gaznje (skoro) svih obecanja iz predizborne kampanje.To je cak najbolje oslikano u sada davnoj izjavi velikog sVpskog patViote "a sto ste mi verovali"

Citat:
HeYoo:Nije fora u ukidanju prava i ugnjetavanju starih vec postovanje bioloskog ciklusa. Licno kad ostarim rado bi se odrekao tog "prava" glasa u korist mladjih.

Niko ti to ni sada ne brani, ako neces da glasas, tj. smatras da tako sta ima neku moralno ili kakvu god drugu osnovu, jednostavno ne moras.
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu28.10.2010. u 07:25 - pre 165 meseci
Ne treba 50 posto. To je ukinuto posle dvehiljadite
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li Srbi iz dijaspore imaju "pravo glasa" da kazu nesto zemljacima u Srbiji ili treba da umuknu

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46510 | Odgovora: 295 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.