Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"

[es] :: Advocacy :: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5104 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"11.12.2010. u 13:54 - pre 163 meseci
Dakle, ili je vest prenesena sakato, pa se ne zna ko šta zahteva i od koga ili su ovi načisto pošašaveli:

Citat:
Operateri traže plaćanje naknade
10. decembar 2010.

Ekspanziju mobilnog interneta neki evropski operateri vide kao ozbiljan problem, za čije rešenje predlažu plaćanje naknade od strane kompanija koje nude takve servise.

Prema pisanju sajta Bloomberg, sve veći intenzitet korišćenja mobilnog interneta zahvaljujući sve većem broju kvalitetnih mobilnih servisa dovodi u pitanje isplativost sadašnjeg poslovnog modela mobilnih operatera kada je u pitanju ova usluga.

France Telecom, Telecom Italia i Vodafone između ostalih pominju Google, Apple i Facebook kao kompanije čiji mobilni servisi značajno povećavaju intenzitet korišćenja mobilnog interneta.

Operateri govore da bi trebalo pronaći model po kome bi kompanije koje nude mobilne servise trebalo da plaćaju naknade operaterima, u skladu sa posećnošću tih servisa.


IZVOR

A evo i originalne vesti, koju je objavio Bloomberg:

Citat:
Apple, Google Asked to Pay Up as Mobile Operators Face Data Flood

By Matthew Campbell and Jonathan Browning - Dec 8, 2010 2:34 PM GMT+0100


Google Inc., Apple Inc., and Facebook Inc. need to pitch in to help pay for the billions of dollars of network investments needed for their bandwidth-hogging services, European phone operators say.

As mobile and Web companies add videos, music and games, operators including France Telecom SA, Telecom Italia SpA and Vodafone Group Plc want a new deal that would require content providers like Apple and Google to pay fees linked to usage.

“Service providers are flooding networks with no incentive” to cut costs, France Telecom Chief Executive Officer Stephane Richard said last month. “It’s necessary to put in place a system of payments by service providers as a function of their use.”

Richard, who addressed the issue at the “Le Web” conference in Paris today, has joined Telecom Italia CEO Franco Bernabe and Telefonica SA CEO Cesar Alierta in what could turn into a cold war with Web companies. As more consumers access the Internet on mobile devices, the cost of building bigger networks may outstrip revenue growth for wireless operators, slicing their return on investment.

The mismatch between investments and revenue “is set to compromise the economic sustainability of the current business model for telecom companies,” Bernabe said.

While the number of mobile data connections in western Europe will rise by an average of 15 percent a year to 270 million in 2014, overall end-user revenue will fall about 1 percent a year, IDC estimates. Operators’ annual spending on network gear in the period will surge 28 percent from last year to about $3.7 billion, according to researcher Canalys.



Economic Sustainability

Companies such as Google and Yahoo! Inc. “use Telefonica’s networks for free, which is good news for them and a tragedy for us,” Alierta said in February. “That can’t continue.”

To be sure, operators are benefitting from the surging popularity of mobile data use. Domestic data revenue at France Telecom, the biggest seller of Apple’s iPhones after AT&T Inc., surged 24 percent in the third quarter, rising to almost 32 percent of network revenue.

The explosion of data “is good news,” France Telecom’s Richard said today. It is, however, “a challenge for carriers like us,” he said, adding that it “raises the question of the business model of mobile data.”

Faced with slowing overall revenue growth even as data usage soars, the operators are trying to pass on some of the costs to the service providers.



‘Frenemy’

“There’s a clear competitive response by the carriers to try and make moves to ensure that the likes of Google and Apple don’t have it their own way,” said Paolo Pescatore, an analyst at CCS Insight in London.

Last month, the tensions threatened to spill into public after a plan by Apple to introduce a so-called soft SIM in its next iPhone prompted threats from European operators to cut subsidies for the device, the Daily Telegraph reported.

A soft SIM would make it easier for consumers to switch network providers by eliminating the need for a new, physical SIM card issued by an operator to do so.

While Apple backed off for now, the technology will eventually be introduced, Sanford Bernstein analyst Robin Bienenstock said in a note to clients, calling the iPhone-maker a “frenemy” for operators.

Apple, Google, Facebook, and online-calling service Skype Technologies SA “increasingly look like integrated operators in the telecom network sector,” Telecom Italia’s Bernabe said.



Pay for Use

Service providers and phone operators are trying new models. In the U.S., Google and Verizon Communications Inc., the biggest domestic mobile operator, urged regulators to exclude mobile Internet connections from potential net neutrality rules, which could bar operators from selectively slowing some traffic.

The exception, which wasn’t adopted by the Federal Communications Commission, would have allowed operators to charge consumers or content providers a premium for delivery of certain videos, games or other applications.

Rules encouraging payment for network use are more likely in Europe, where companies like France Telecom and Telefonica are some of the biggest employers, New York-based Sanford Bernstein analyst Craig Moffett and Bienenstock wrote in a note.

Operators are meanwhile looking for ways to win revenue from data-hogging customers. Vodafone, the world’s largest mobile provider by revenue, plans to shift to so-called tiered pricing based on data use, following a similar move away from unlimited plans by AT&T Inc.



No Sharing

“We are progressively going to switch from the unlimited approach that has been the trademark of our industry to something which is more sophisticated,” France Telecom’s Richard said today.

Unlimited data plans will become increasingly rare, said Rosalind Craven, an IDC analyst based in London.

Service providers, meanwhile, say they already pay enough.

“Currently about 40 percent of our expenses go to networks anyway -- servers, peering, our content delivery network, and other resources,” said Giuseppe de Martino, the legal and regulatory director of Paris-based online-video provider Dailymotion SA. “If telecom operators want us to share in their expenses, perhaps we should talk about sharing subscription revenues as well.”

Bill Echikson, a spokesman for Google in Brussels, declined to comment as did Cupertino, California-based Apple spokeswoman Trudy Muller.



‘Big Battle’

Operators’ ability to win favorable terms may be enhanced by an increasing number of mobile operating systems, including Google’s Android, Apple’s iOS, Nokia Oyj’s Symbian and Research In Motion Ltd.’s BlackBerry.

“The outlook vis-a-vis two years ago is much better now,” Vodafone CEO Vittorio Colao said on a conference call last month. With “four solid competing operating systems, I think our customers have a choice and we have a choice as well.”

The operators’ emerging fight is ultimately about control over customers and their wallets, said CCS Insight’s Pescatore.

“They want a bigger piece not only of the pie but also ownership of the customer,” he said of web companies. “There’s clearly a big battle.”


Znači - no comment. Otprilike me ovo podseća na blok-tarife domaćeg EPS-a: "što više koristite, više ćemo vas klepiti". Zanimljiva neka ekonomija...

A mobilni internet je na planetarnom nivou otrovno skupa stvar: tehnološki skoro na nivou dialupa (po efektivnoj upotrebljivosti u odnosu na ostale vidove broadband interneta), a cenovno na nivou intergalaktičke konekcije.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"11.12.2010. u 14:19 - pre 163 meseci
Bas sam citao neki clanak skoro gde su najveci okupatori bandwidth-a korisnici Androida a posle njih iPhone korisnici. Ovo istrazivanje je izgleda mi dalo ideju operaterima da rebnu Face, Google i Apple. A ko ce da rebne vlasnike pr0n sajtova ? :D

Ja jesam za to da verzije servisa za mobilne uredjaje budu lake i non-bloated, najvise da bi ustedele neku kintu korisnicima koji, kao sto si rekao, placaju zestoku cenu za protok podataka. Ne da bi stedele mobilnu infrastrukturu :D

Ovo moze da prodje jedino zbog popunjavanja budzeta drzava koje ionako kriziraju. I niko ne garantuje da ce opet i korisnici tih usluga biti udareni po dzepu zbog "Save the Whales" fazona...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"11.12.2010. u 15:04 - pre 163 meseci
Sta je tu cudno?

Mobilni operateri su pilicari najgori, koji uzivaju blagodeti prilicno zatvorenog trzista zbog samog nacina funkcionisanja mobilnih mreza (ogranicen broj licenci, skupe licence, mali broj igraca). Sada su umislili da su dovoljno mocni da mogu da reketiraju i druge osim svojih korisnika...

To sta oni traze, to mogu da okace macku o rep - naravno, trazice oni svasta, bas kao sto su bili u stanju da deru korisnike za data roaming i sa vise hiljada EUR mesecno... Problem je sto oni nemaju bas moc da neki Google ili Facebook prisile da plate bilo sta, a kada bi blokirali pristup tim sajtovima, gomila korisnika bi izgubilo zelju da uopste ima DATA planove :-) Tako da mogu da ga ... znate vec ;-)

Evo mene pre 4 dana zvao neko iz Vodafone-a, kazu "Zelimo da vam ponudimo bolju tarifu, vi sada placate 59 EUR mesecno za flat net i pozive, a mi vam nudimo to isto za 29 + 9"...

Ja pitao OK, u cemu je razlika? Kaze lik "nema razlike", i dalje cete imati flat internet ("flat" sa 1GB mesecno, a onda shape na 64 kbps), flat sa telefonima u DE bla bla bla"... Ja kazem OK, i oni meni promene tarifu.

Sutra krecu da mi stizu poruke da sam na pogresnom APN-u i da moram da promenim APN jer se taj moj stari sada placa po protoku...

Promenim ja APN na taj drugi... kad ono gle, taj APN dozvoljava samo saobracaj na portu 80 :) Dakle, "Internet-lite" sa kojim ne moze nista osim surfa da mi radi na telefonu.

Sad se neko pita - sto bi Vodafone to radio?

Pa lepo, njuske su provalile da skidam oko 1 GB mesecno zato sto imam Android telefon, i valjda misle da kacim i laptop na njega... Pa resili da me sk*njaju jer im ocigledno nisam business-case za njihov "flat internet"... Onda su mi ponudili "jeftiniju tarifu" sve sa ciljem da mi eliminisu mogucnost da trosim puno + da za laptop moram da kupim jos jedan SIM.

Sta reci?

Banda bezobrazna - odmah sam otisao u servisni centar i rekao im da mi momentalno vrate staru tarifu.

Pilicari bre... najgori, odvratni, bezobrazni.

A to je sve zbog toga sto imaju de-facto kontrolu trzista, jer ne moze bilo ko da im bude konkurencija. Tu onda stupaju na snagu sve lepote poput fiksiranja cena, prodaja podataka korisnika, dranja za usluge i sl...

Mobilna industrija - jedna od onih za koju ne bih pustio suzu da sutra propadne.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"11.12.2010. u 16:26 - pre 163 meseci
^ Tako meni Telenor u SRB kaze, nema vise Data dodataka za internet, mozete koristiti nasu novu uslugu KLIK, dobro, koristio sam do 130MB mesecno na 3G/HSPA mrezi, i imate do kraja godine besplatno 150MB + 24kbps cap flat. Posle placate 30 dinara manje nego do sada za tih 150MB koje ste koristili... Ja ih pitam, dobro, a u avgustu sam imao dodatak od 1GB (oko 750din), sta ako mi nekad zatreba vise od 150MB? Pa, gospodine KLIK usluga vam je FLAT, ne placate dodatno, a ako hocete punu brzinu mozete ponovo aktivirati uslugu. (290din za 150MB * 4 je vise od 750din za 1GB), a i imaju neko idiotsko ogranicenje na 512kbps downloada kad koristite tu uslugu... Ranije sam na Desire-u imao preko 2Mbit, sad ne ide preko 500kbps...

Sta da se radi, ja ocu da im dam vise para, oni nece... Dobro je bar sto rade svi portovi, i sto daju (jedini u Srbiji) javne IP adrese korisnicima mobilnog interneta... Znaci ipak nisu najgori...
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"11.12.2010. u 22:47 - pre 163 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pilicari bre... najgori, odvratni, bezobrazni.

Tek da vidiš koliko slabo plaćaju nas vendore...
Citat:
Mobilna industrija - jedna od onih za koju ne bih pustio suzu da sutra propadne.

I baš te briga za nas zavisne od te industrije? :)

Citat:
Slobodan Milivojevic: ^ Tako meni Telenor u SRB kaze, nema vise Data dodataka za internet

Šta da ti kažem, trenutno su u fazi renovacije kompletne mreže, verovatno će posle toga biti dosta bolje, ali ne baš uskoro (sem ako nisi u Pančevu).
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"11.12.2010. u 23:04 - pre 163 meseci
A sto u Pancevu :) Sta se desava ovde? :)
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Moderator
Član broj: 18499
Poruke: 737
*.talia.net.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"12.12.2010. u 16:56 - pre 162 meseci
Mobilni internet je jako zanimljiva stvar u... Nijgeriji.

USB dongle, GPRS/3G modem se dobija za $60. Mesecna pretplata koja ukljucuje max. mogucu brzinu i mesecni limit od 5GB je priblizno $55, sto nije dovoljno za manijacki download svakodnjevno, ali je za surfing, mail i slicno vise nego dovoljno.

Slicni paketi postoje za mob. telefone, sa slicnim cenama i limitima.
 
Odgovor na temu

calimero
calimero

Član broj: 14608
Poruke: 415



+34 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"13.12.2010. u 17:58 - pre 162 meseci
sjajan post dimkovicu.

nije sakato prevedeno :) - ovo su mobilni operateri spominjali i pre godinu na nekoj GSM konferenciji!

njihov problem je sto nisu u stanju da ponude dobar servis koji je konkurentan.

gurali su MMS sa cenom od 40din (20KB) pored emaila GODINAMA. Apple je rekao - ne moze MMS. sledeca stvar gde im Apple gura prst u oko je FaceTime.

kad GSM operateri nisu u stanju da naprave novi servis koji ce ljudi platiti i koristiti i treba samo da pruzaju usluge TCP/IPa i da se tu sva njihova uloga zavrsava. kad oni nisu u stanju, ima ko jeste ;)


btw nije mi samo jasno zasto ne podignu jednostavno cenu po megabajtu ako misle da su u gubitku...?

btw2 flighter_022, sta radis u nigeriji? :D da ne radis za energoprojekt?
 
Odgovor na temu

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.cust.tele2.at.



+120 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"13.12.2010. u 22:50 - pre 162 meseci
Citat:
calimero
gurali su MMS sa cenom od 40din (20KB) pored emaila GODINAMA. Apple je rekao - ne moze MMS. sledeca stvar gde im Apple gura prst u oko je FaceTime.


Ne brini, sve oni to naplate. cca. 100 EUR za telefon, a za 3GS je bilo tipa 300-400 Eura, plus 39 Eur/mjesecu na 2 godine + troskovi aktivacije 50 + troskovi sim kartice 10.
+ jos kad istikne ugovor i hoces da prekines da budes njihov korisnik vuku te za nos, ko malo dijete. Nije dovoljno da dodjes kod njih i da kazes da hoces da prekines ugovor i da potpises i to je to, nego moras poslati njima faksom zahtjev, i to tacno 3 mjeseca prije isteka ugovora (inace se onda ugovor produzuje automatski na 6 ili 12 mjeseci), i onda jos cekas 3 mjeseca da oni to obrada (i za ta tri mjeseca naravno placas pretplatu). E, ako kojim slucajem kazes da prekidas ugovor zato sto nisi s njima zadovoljan, onda si tek nadrljao.

Hvala bogu ja sam se te gamadi rijesio, a znam i mnoge kolege studente koji su zavrsili vise s tim ugovorima i presli na Bob, povoljna tarifa i sto je najbitnije mozes da raskines ugovor kad hoces. Mozda je moguce naci povoljniju tarifu uz ugovor, ali na kraju to ipak izadje skuplje nego sto se predstavlja. E sad kad neko iz pomodarstva bas hoce bas IPhone, a nam hiljadarku da iskesira, ne preostaje nista drugo nego robija operaterima...
...
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
85.222.218.*

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"14.12.2010. u 02:30 - pre 162 meseci
Kod ovih smekera na 064 dzaba pises mail da se zalis... jos ti korisnicki naglasi da moras da se zalis mailom, na koji ne odgovore ni posle 2-3 pokusaja ... i zbog tog neodgovaranja su mi poslali opomenu pred utuzenje na 27 dinara ... njihovom greskom naravno...kada me riba iz korisnickog zamolila da napisem zasto raskidam jedan od ugovora, samo sam se nasmesio i velikim slovima napisao "NEOZBILJNI STE"

a najjaca fora je sto godinama paceri nisu mogli da zaposle jos 20 ljudi u korisnickom servisu, cisto da kad se zalis, ne cekas 5 sati nego 2 sata ... onda su se bajno dosetili da raspale 10din + pdv za korisnicki servis, i naravno opet cekas 2 sata ...

Citat:
kad GSM operateri nisu u stanju da naprave novi servis koji ce ljudi platiti i koristiti i treba samo da pruzaju usluge TCP/IPa i da se tu sva njihova uloga zavrsava. kad oni nisu u stanju, ima ko jeste ;)


ma kakav oni servis umeju da naprave? proveru racuna? dopunu preko ussd kodova? dobro su se setili ... plavo zuti 064 mobilni operater (da da, onaj sto tuche cifru od 6 miliona korisnika) se setio da pored sada vec propale firme SonyEriccson i guranja 1dinar telefona, mozda postoji i neki novi trend-fazon-moderno (kakogod) ... pre 2 meseca zamislite, eto ga android? ha ha ... naravno osim reklame na TV koja me zaista nasmejala, ugurali su neki raspali LG i huavej i to vam je to ...

nexus one? BUAHAHA...
raspali andro-HTC? Buahahaha ... nista ...

e ali ima Blekberi :) moze... plus dodatak $$$ na pretplatu ...

sramota zaista....

A sto se tice cuppertino ekipe, ha ha, pa flat net vezan uz paket ne postoji .... tako da od ajfona , dok ga ne zavale T-mobile ekipi (i predju iz plavo/zutog u roze), nema nista ....



Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"14.12.2010. u 11:03 - pre 162 meseci
@calimero,

Pa mogli bi mobilni operateri da ponude konkurentan servis, imaju sve resurse i infrastrukturu za to (core network)

Problem je sto njima zeva d00pe za mnogo vise love, odatle te sumanute fix-ideje o MMS-ovima, naplacivanju ekstra za "video call" (koji i ovako i onako nije zanimljiv vecini populacije osim napaljenih tinejdzera) a evo sad i ideja o trazenju da content provajderi placaju ekstra njima zato sto su obecali korisnicima apsolutno nemoguci "flat internet" za 19.99 mesecno, pa ih sad boli guza ako korisnici vuku vise od par desetina MB mesecno... A nekad je bilo tako divno, dok su valjali pakete od 5 MB za surf po 20-30 EUR :)

Mislim, nije njima lako... mukice - imaju ogromne HR resurse i menadzeraj nabedjen da nekako mogu vratiti 90-te tako sto ce ljudima naplacivati za sve zivo na svojim mrezama po ceni 2 bubrega.

Ideja da oni budu "samo" data-pipe za ono sto end-user odluci je za njih nocna mora... ne ne neeee... oni imaju "value" koji zele da naplate iako taj "value" ne treba nikom... Value = bloatovane carrier aplikacije na telefonima, naplata bandwidth-a na "kasicicu" uz zabrane VoIP-a i IM-a u T&C-u.... mozete zamisliti u 2010 meni u ugovoru pise da za svoj "flat HSDPA" ne smem da koristim IM... Ej zamislite, 2010, HSDPA 7 Mbit/s ovo ono super... a ti bi da koristis Jabber? E ne moze, ne sme... moras da koristis nas "value-added" IM koji ce ti jos servirati i reklame koje nisi trazio, i naplatiti ti svaku poruku... BWAHAHAHHAHAHAHA na kojim ste to halucinogenim drogama vi "operateri", ali stvarno?

Kao sto rekoh, banda pilicarska kartelizovana... pod zastitom drzava koje cuvaju svoja "nacionalna blaga" (frekvencije).

Evo nekih biznis fix-ideja od strane "ekipe":

- Zakljucani telefoni koje prodaju po punoj (ili cak i vecoj od pune) ceni na tzv. "kredit", toboz na "poklon"
- Telefoni napunjeni djubretom od "value-add" aplikacija, bez mogucnosti brisanja
- Sumanute cene za roaming i data roaming, sa trocifrenim (a mozda i vise) procentima profitabilnosti
- Reklamiranje "flat interneta" sa ugovornim ogranicenjima koja brane IM i VoIP
- Pokusaji naplate "bogatih" SMS-ova (MMS)
- Pokusaji naplate IM-a... da i toga je bilo, samo je propalo do sad... ali i dalje brane IM bar oficijelno u T&C-u
- Zabrana korisnicima da vezuju laptopove i drugu opremu za tzv. "flat, unlimited internet" koji kosta ko bubreg
- ^ vezano za gore, izmisljanje novog biznisa "tethering-a", zapravo prodaje iste stvari 2 puta
- M2M "moj do mojeg" mobile advertising - jos jedna "meka" i san svakog MBA menadzercica koji sanja "to make it big"
- Konstantno menjanje maksimalno komplikovanih tarifa, kako bi "navukli" korisnike da se "zeznu" i potrose vise
- Ogromni (2-3 godine na zapadu) periodi za otkaz, uz konstantne (videti proslu poruku) pokusaje da korisnike "navuku" na jos 2 godine njihovih budjavih servisa

A sad ima i nova fora na Vodafone mrezi - kad vam stigne neka servisna poruka (fala bogu, ovde u Nemackoj ne smeju da spamuju, jak zakon... brani im da pruzaju "value") u fusnoti stoji embeddovana reklama...

Citat:

Dear Mr. Dimkovic, your points status (a o "poenima" i ostalim tzv. loyality idiotarijama bih mogao jos svasta da kazem...) is XYZZZ

By the way, latest Lady Baba bulsh*** song is now available on our VODASH*T MUSIC DIARRHEA STORE - CLICK HERE, ONLY 1.99, ONE TIME OFFER FOR YOU ONLY!!!!


Sta reci na ovo? Crknite u najgorim mukama, lihvari - i vi i vasa Lady Baba. #@(*&#@(*#@&

Elem... (sorry marko37 ;-) ali ja ovoj ekipi mogu samo da pozelim srecan bankrot jednog dana.... sve mi suze idu od njihovih muka. 2010-ta godina, i oni pokusavaju prodati "super-duper-ultra-high-speed" internet sa ogranicenjima dostojnih kraja 90-tih... nek crknu, sto se mene tice.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 14.12.2010. u 12:19 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"14.12.2010. u 11:16 - pre 162 meseci
Jel postoji varijanta VPN kanala kroz mobile provajdera? mislim ako imas socket konekciju? I onda lepo i IM i mail i voip i sve sto treba.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"14.12.2010. u 11:32 - pre 162 meseci
A pa radi i VoIP i IM meni bez frke (na skupoj vezi, koju sam konacno dobio nazad danas ;-) Nisam siguran, ali nije nemoguce da i VPN brane... bas cu da pogledam T&C... za VoIP i IM sam siguran da su "strogo zabranjeni".

A sve sto oni smeju je da mi poniste ugovor i oslobode me od ugovorne obaveze od 24 meseca... samo napred, biznis geniji, imate ARPmyself od ~100 EUR mesecno, slobodno raskinite ugovor, bice meni lakse hahahah... k'o ona prica o liku koji je u inat selu sebi odsekao onu stvar ;-)

Mene odmah onda ceka novi halapljivi pilicar bandit, koji ce mi jos platiti 100-njak EUR da se "pridruzim njihovoj mrezi"... Kako je to dobro, pilicar na pilicara... skoro k'o girl on girl action :)

A za nesrecnike koji imaju so-called "9.99 EUR flat internet" ogranicen na port 80, postoje SOCKS proxy-ji kao ovaj:

http://graha.ms/androidproxy/

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
85.222.163.*

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"14.12.2010. u 13:26 - pre 162 meseci
majko mila , socks u 2010 ... strasno...

VPN na iShit-u radi opusteno, kao i sa usb dongle-ima na MTS/Telenoru

dimkovicu zaborvio si na "state of the art" yayarsku foru zaokruzivanja, gde su ovi srpski raspali operateri apsolutni shampioni ...
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
2001:470:9db1:.*



+679 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"14.12.2010. u 16:24 - pre 162 meseci
Android = Linux, a Linux = Tona mogućnosti... što znači da nema teorije da bilo kakav filter ili limiter naprave za smart telefone ovoga tipa. Jednostavno, tuneliraće se protok kroz port 80, a i kroz ICMP i UDP port 53 ako treba, i još će pride neko napraviti fensi GUI u vidu aplikacije, pa se onda operateri mogu pozdraviti sa svojim zaradama. Neka prihvate da su izgubili trku... niko nije lud da plaća gomilu para za telefoniranje kada može da koristi VoIP, niti da plaća tolike cene za sićušne SMS poruke kada može da šalje IM, niti da plaća MMS kada može da šutne e-mail dok ste rekli keks.
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"14.12.2010. u 16:46 - pre 162 meseci
Ma to je jasno - taj problem je i na Windows Mobile telefonima odavno resen isto, ne moze se to spreciti.

Zato se sada ide na drugu foru, generalno imas 2 opcije:

- Pravi Internet, dakle svi portovi tralala... to obicno kosta nekoliko desetina EUR mesecno, i postoji limit iznad koga te shape-uju na 64-384 kbit/s, tzv "fair flat"... generalno u T&C-u su tu zabranjeni VoIP-ovi, IM-ovi, tethering - ali kako je to jako tesko pratiti, kompanije to resavaju tako sto daju tipa 1 GB po punoj brzini, pa ti ako to skucas sa 2 uredjaja - nikom nista, onda te spuste na 64 kbps i to je to...

- Kvazi Internet, limitiran kojecime - port 80 obicno samo, eventualno e-mail... to su dilovi koji idu cesto uz telefone i privlace cenom - obicno do 10-tak EUR mesecno, medjutim takav servis je potpuno neupotrebljiv za bilo sta osim surf-a, osim ako nisi voljan da se bavis proksijima...

Generalno, praksa je - navuci korisnike, ako su privatni, na #2 - uz pomoc promocija sa popularnim telefonima (jer mahom ljudi nece da kupuju telefon po pravoj ceni odjednom, vec im je lakse da placaju vise ali na rate), ili ako su poslovni, navuci ih na 2 SIM-a (jedan za telefon a drugi za laptop, naravno sa skupim data planom)... naravno, svaka navlaka ide na 24 meseca, tako da si ih ubio ko zeca - samo treba da ih navuces :-)

Meni je smesno sto u "kvazi" internetu nude i neke svoje e-mail pakete... Jbt, nemam pametnija posla nego da imam @vodafone e-mail... ali kapiram da je to valjda za average Joe-a...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.koelnet.com.



+105 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"14.12.2010. u 17:32 - pre 162 meseci
Tako su mene hteli da navuku, narucio telefon i oni po defaultu napravili 24 meseca ugovor... :) Odma sam im rekao da stampaju novi na 6. :) Ona jadna cura me gledala kao budalu, kao...pa sto na samo 6 meseca, bolje na 24. tako ste sigurni da cete placati isto i da nece poskupeti a za 6. meseca mozda poskupi :D Smehotres :)
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
85.222.218.*

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"14.12.2010. u 19:52 - pre 162 meseci
Citat:
Tako su mene hteli da navuku, narucio telefon i oni po defaultu napravili 24 meseca ugovor... :) Odma sam im rekao da stampaju novi na 6. :) Ona jadna cura me gledala kao budalu, kao...pa sto na samo 6 meseca, bolje na 24. tako ste sigurni da cete placati isto i da nece poskupeti a za 6. meseca mozda poskupi :D Smehotres :)


nece da poskupi ali ce da zaokruzuju na 1 min, pa su te tako odprilike uradili za 20% ako uzimas prosecni paket (350 min) i prosecno razgovaras ... sanse nema da ne predjes van paketa
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

calimero
calimero

Član broj: 14608
Poruke: 415



+34 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"14.12.2010. u 23:15 - pre 162 meseci
Citat:
Kod ovih smekera na 064 dzaba pises mail da se zalis... jos ti korisnicki naglasi da moras da se zalis mailom, na koji ne odgovore ni posle 2-3 pokusaja ... i zbog tog neodgovaranja su mi poslali opomenu pred utuzenje na 27 dinara ... njihovom greskom naravno...

nesto kao ovi iz PIO koji su celoj srbiji poslali neke opomene pred otimacinu! :D :D sa rokom od 7 dana tako da vec 7 dana ne mozes da UDJES u saltersku salu kakve su guzve :D

Citat:
Kao sto rekoh, banda pilicarska kartelizovana... pod zastitom drzava koje cuvaju svoja "nacionalna blaga" (frekvencije).

pa u sustini drzava ih naterala... ne znam koliko placaju licence drzavi a koliko ih kosta GSM oprema...

odlicno si sastavio ovu listu "Evo nekih biznis fix-ideja od strane "ekipe":" ;) !!!!
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
85.222.218.*

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"15.12.2010. u 01:53 - pre 162 meseci
fale mu za srbiju jos uvek aktuelne:

- finte zaokruzivanja sa osvrtom na roming zaokruzivacku pljacku
- skrivene i netacne (citaj "malim slovima napisane a jedva citljive na 37 incnom LCD-u") promocije po medijima, lozenje tipa razgovori za 1 dinar (ali tek od drugog minuta, prvi je odmah zaokruzen sa fiksnim startom uspostave veze od 7 dindzi) , 1000 minuta/sms poruka (u periodu od 7 dana, pa ko je budala da kuca 1000 poruka, to ni klinci ne rade tako sumanuto)
- 5 para kilobajt (debilizam star vec 7 godina, i kod nijednog operatera se nije promenio da se toliko sumanuto naplacuje internet u paketima koji ga nemaju)
- ulaganje u hi speed mrezu van urbanih podrucja, makar gde su glavne saobracajnice ... haha EDGE? pa postoji gomila 064 baznih koje nemaju ni gprs... doduse VIP jedino ima svuda i uvek EDGE, i samo po bitnijim gradovima umts.

ne znam da li ste primetili jednu noviju fintu za roming, recimo na iShit-u, ne postoji shansa da sami izaberete roming operatera, vec sam telefon uvek udje u preporucenog (recimo vip uvek ulazi u vodafon bez izuzetka), jedino i samo prelazi na drugog koji nije preporucen (citaj "nije u kombinaciji" sa maticnim operaterom) ako je signal toliko los da ne moze da se prijavi na preffered operatera. probao sam to u mak,cg,gr i hu.


Citat:
Kao sto rekoh, banda pilicarska kartelizovana... pod zastitom drzava koje cuvaju svoja "nacionalna blaga" (frekvencije).


triopol :)
mada, kad sad zavale mts, bice to zacementirani mono/triopol ...
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Ripli vrati se... "Mobilni operateri traže plaćanje naknade"

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5104 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.