Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta poslije zamjene cetkica?

[es] :: Elektronika :: Sta poslije zamjene cetkica?

[ Pregleda: 5857 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
81.93.86.*



+37 Profil

icon Sta poslije zamjene cetkica?27.12.2010. u 12:19 - pre 162 meseci
Kako pustiti kolektorsku masinu u rad poslije zamjene cetkica? Posto nemam onaj "aparat" (promijenjljivi transformator) za "uhodavanje" cetkica...
Treba mi neki savjet. Hvala.
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Sta poslije zamjene cetkica?27.12.2010. u 13:00 - pre 162 meseci
Poveži na izvode aparata za zavarivanje , nekog većeg .
To naravno ako jemašina monofazna .
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
81.93.86.*



+37 Profil

icon Re: Sta poslije zamjene cetkica?27.12.2010. u 13:25 - pre 162 meseci
Jeste monofazna, rucni cirkular.
Moze li malo detaljnije ovo sa aparatom za varenje, imam aparat ali nisam nikad to radio sa njim... :P
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-4.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Sta poslije zamjene cetkica?27.12.2010. u 15:09 - pre 162 meseci
ne moras da ga pustas na napon, okreci mu osovinu necime , npr busilicom , nek napravi jedno hiljadu obrtaja posle cega mozes da ga pustis normalno u rad
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
*.adsl-a-5.sezampro.rs.

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Sta poslije zamjene cetkica?27.12.2010. u 16:30 - pre 162 meseci
Pa masu od aparata na jedan pol utikača a ručicu što drži elektrodu, na drugi pol .

Imaš 40V i struje koliko povuče .

Malo mu pomogneš rukom , ali ovo ne bih probao , jer je cirkular u pitanju . Mislio sam da je običan motor .

I naravno , aparat za zavarivanje sa transformatorom , ne invertorski . Običani , REL .
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
81.93.86.*



+37 Profil

icon Re: Sta poslije zamjene cetkica?27.12.2010. u 20:47 - pre 162 meseci
Sve mi je to sad potpuno jasno... ali ovo je nesto drugo u pitanju a ne cetkice!
Pustio sam ga prvo da radi nekih 5 min. na 50-60v onda sam ga pustio isto toliko na 120v, pa nesto kratko na nekih 170v i onda na mrezni napon od 220v...
Ove napone sam pronsao iz nekog starog transformatora za koji nisam ni znao, od nekakvog ispravljaca ali meni je posluzio...

Medjutim opet kad ga prikljucim na mrezni napon od 220v ne radi kako treba tj. iskri, zacrni se kolektor i pocne da smrdi...

Ne znam nisam pametan, mijenjao sam cetkice x puta ali ovo mi se nije desavalo...
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
*.adsl-a-5.sezampro.rs.

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Sta poslije zamjene cetkica?27.12.2010. u 21:13 - pre 162 meseci
Razne posledice mogu prouzrokovati slabu komutaciju .

Dve najbitnije su pojava rasutog fluksa a druga je reakcija indukta .

Te dve pojave utiču na pojavu struje (odnosno redom , rasuti fluks i reakcija indukta izazivaju pojavu pada napona na četkicama) koja je posebno veća te pojačava gustinu struje u četkici koja napušta lamelu . To izaziva pregrevanje i brzo trošenje četkice .

Po meni , a to je naravno diskutabilno jer nisam neki autoritet pa da se moje mišljenje uzme zdravo za gotovo , rasuti fluks kod tvog motora bi nastao u radnom režimu , odnosno prilikom opterećivanja mašine .
Ali u praznom hodu , taj rasuti fluks je mali .

Ali reakcija indukta je posledica magnetnih svojstava i tokova struja koje magnetišu , što će reći , da ili namotaji prave problem ili komutaciona zona nepravilno spaja namotaje .
Dakle , nema puno razmišljanja , ako si vičan , rasturi mašinu , očisti komutator i prostor između lamela , a ako je do rotora , to bi moralo da se premota i nije naročito skupo , pogotova ako je mašina kvalitetna , onda ima računa premotavati .
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
81.93.86.*



+37 Profil

icon Re: Sta poslije zamjene cetkica?27.12.2010. u 23:06 - pre 162 meseci
Sve sam to uradio, mislim da je ipak u pitanju rotor, to je moja sumnja od samog pocetka.
Svakako da se isplati premotavati! Hvala u svakom slucaju, ako nista usput sam naucio ponesto :)
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Sta poslije zamjene cetkica?

[ Pregleda: 5857 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.